Gut Hastalığı Tedavisi

Gut Hastalığı

Gut hastalığı, çok yaygın bir inflamatuar artrit türüdür. Genel olarak, ani başlangıçlı akut alevlenmeler, şiddetli ağrı, şişme ve eklem iltihabı belirtileri ile kendini gösterir. Bu artrit, kandaki artan ürik asit seviyeleri nedeniyle eklem içinde ve çevresinde birikerek gelişir. Genellikle, bu alevlenmeler birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Başlangıçta bir seferde bir eklemde başlar ve ayak bileği, diz, dirsek ve el gibi diğer eklemlere yayılabilir. Diğer artritik durumların çoğundan farklı olarak, bu, sağlıklı bir yaşam tarzı ve ilaçlarla son derece kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir hastalıktır.

Kimler gut geliştirebilir?

Gut, herkesi etkileyebilecek yaygın bir artrit türüdür. Kadınlık hormonu östrojen gut hastalığına karşı koruduğu için erkekler bu tip artritten kadınlardan daha fazla etkilenme eğilimindedir. Kadınlar menopoza girdiğinde gut geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Gut, çocuklarda bile her yaşta ortaya çıkabilir, ancak özellikle fazla kiloluysanız gut geliştirme riski daha yüksektir.

Gut nerede oluşur?

Bu artrit türü, genellikle bir seferde yalnızca bir eklemi etkilediği için diğer artritik durum türlerinden farklıdır. Gutun bulunabileceği yaygın yerler arasında ayak başparmağı, ayak bilekleri, dizler, dirsekler, bilekler veya parmaklar bulunur.

Gutun nedeni nedir?

Gutun eklemlerde ve yumuşak dokularda ürat kristallerinin birikmesinden geliştiğine inanılmaktadır. Böbrekler genellikle kandaki ürik asidi filtreleyip salgıladığından, genellikle böbrek sorunları nedeniyle vücutta ürat kristalleri oluşur. Ürik asit, hücrelerimizin öldüklerinde parçalanmasıyla vücutta doğal olarak oluşur. Ürik asit ayrıca kan kanserleri gibi belirli tıbbi durumlar, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları ve yediğimiz belirli gıdalarda (kırmızı et) ve alkollü içeceklerde bulunan pürinlerden kaynaklanan aşırı üretimden de vücutta birikebilir. Kanda ürik asit artışı olduğunda, iğne benzeri kristaller eklemde birikerek iltihaplanmayı ve şiddetli eklem ağrısını tetikler.

Gut gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Gut gelişimi ile ilişkili birçok risk faktörü vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

Cinsiyet: Erkeklerin, bu tip artriti kadınlardan daha fazla geliştirdiği bilinmektedir.

Genetik: Ailesinde gut öyküsü olan kişiler de gut geliştirmeye daha yatkındır.

Yaş:  Gut, genellikle orta yaşta ve üzerinde olan bireyleri etkiliyor gibi görünmektedir.

Kilo alımı: Fazla kilolu olmak, vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla ürik asit üretmesi nedeniyle gut gelişimiyle ilişkilendirilmiştir.

Böbrek Hastalığı: Yüksek tansiyon, diyabet veya böbrek taşlarından kaynaklanan kronik böbrek hastalığınız varsa, gut geliştirme riskiniz de vardır.

Beslenme: Kırmızı et ve deniz ürünleri gibi pürin içeriği yüksek olan yemekler gut gelişimine katkıda bulunmakla ilişkilendirilmiştir.

Alkol: Artan alkol tüketiminin bazı kişilerde gut geliştirme şansını artırdığına dair kanıtlar vardır. ‍

Gut belirtileri nelerdir?

Gutun en sık görülen semptomu ani ve yoğun ağrıdır. İnsanlar genellikle ağrıyı o kadar şiddetli tarif ederler ki gecenin bir yarısında uyanırlar. Semptomların en kötüsü genellikle ilk 12 saat içinde ortaya çıkar. Ağrı günler veya haftalarca sürebilir, ancak daha sonra ağrı o kadar şiddetli olmayabilir. Tabii ki, gut ile ilişkili birçok başka semptom da vardır;

 • Sertlik
 • Şişme
 • Kırmızılık
 • Eklem deformitesi
 • Sıcaklık

Gut başka sağlık sorunlarını ortaya çıkabilir mi?

Gut, aşağıdakiler gibi diğer sağlık komplikasyonlarına neden olabilir;

Gut ağrıları sırasında gelişen kristaller idrar yolunda sıkışıp ağrılı taşların gelişmesine neden olabilir ve bu da idrarınızda kan oluşmasına neden olabilir.

Tedavi edilmeyen guttan kaynaklanan ürat kristallerinin birikmesi nedeniyle cilt altında tophihard nodüller gelişebilir. Genellikle bu nodüller ağrısızdır. Bununla birlikte, ciddi eklem hasarına neden olabilirler.

Gut nasıl teşhis edilir?

Gut hastalığını teşhis etmenin en doğru yolu, eklem aspirasyonu (şişmiş bir eklem içine bir iğne batırılması) ve sıvının gut kristalleri için mikroskop altında analiz edilmesidir. Doktorunuz semptomlarınızı, ilaç listenizi gözden geçirecek ve gut ile ilişkili olabilecek diğer tıbbi sorunları gözden geçirecektir. Gut için eğitimli bir uzmanın gutun evreleri için bir değerlendirme yapması ve gutu taklit edebilen ancak farklı şekilde tedavi edilen diğer inflamatuar durumları ekarte etmesi önemlidir.

Gut hastalığını doğrulamak için kullanılabilecek bazı kan testleri, tanı görüntüleri ve eklem analizi testleri vardır. Tanıya yardımcı olmak için kullanılan testler şunları içerir;

Eklem sıvısı analizi: Bu test, sıvının ürik asit kristalleri için mikroskobik olarak incelenebilmesi için iltihaplı eklemden sıvının bir iğne ile çıkarılmasını içerir.

X Işınları: Öncelikle artritten kaynaklanan hasarın derecesini görmek için eklem muayenesi için kullanılır.

MRG: Özellikle sonraki aşamalarda hastalığın şiddetinin belirlenmesine yardımcı olur. ‍

Ultrason: Eklemlerdeki kristallerin ve tofüsteki nodüllerin değerlendirilmesinde yardımcı olur.

Gut için tedavi seçenekleri nelerdir?

Semptomlarınızı yönetmenize, işlevinizi iyileştirmenize ve daha fazla eklem hasarını önlemenize yardımcı olacak tedavi seçenekleri mevcuttur. Gut erken teşhis edilip tedavi edildiğinde tedaviler genellikle daha başarılıdır. Gut için mevcut farklı tedavi türleri şunlardır;

Stres yönetimi: Stresinizi günlük olarak yönetmek, eklem ağrılarınızı kontrol etmek için çok önemlidir. Eklemlerinizdeki stresi azaltmak da önemlidir. Bu şu şekilde yapılabilir:

Kilo vermek: Kilo bir sorunsa, özellikle de artritik olan ağırlık taşıyan bir eklemi (diz) etkiliyorsa, kilo kaybı için öneriler araştırılabilir.

Egzersiz: Aktif olmanız doktorunuz tarafından önerilebilir ve semptomları iyileştirmek için düşük etkili egzersiz önerileri araştırılabilir.

Beslenme: Kilo vermeye yardımcı olmak için daha az işlenmiş besinlerin tüketilmesi, tüm kronik hastalıkların yönetimi için önemlidir.

Şu anda gut için bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı, ağrıyı yönetmek, ayrıca gelecekteki atakları ve kalıcı eklem hasarını önlemektir. Bu genellikle yukarıda belirtildiği gibi ilaçları ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Gut tedavisi erken ve etkili bir şekilde yapılırsa çok kolay yönetilebilir. Akut gut alevlenmeleri için şu anda mevcut olan farklı ilaç türleri şunlardır;

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar gut semptomlarını tedavi etmek ve akut alevlenmeler için hem reçetesiz hem de reçeteli ilaçlar kullanılabilir.

Kortikosteroidler hap şeklinde kullanılabilen veya doğrudan iltihaplı eklem içine enjekte edilebilen daha güçlü bir anti-inflamatuar türüdür.

İlaçlar başarısız olursa, diğer tedavi seçenekleri nelerdir?

Akut gut atağının tedavisi için birçok cerrahi olmayan tedavi kullanılabilir. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle yukarıda belirtildiği gibi ilaçlar başarısız olduğunda, gelecekteki gut alevlenmelerini önlemenin anahtarı olabilir. Örnekler şunları içerir;

 • Kilo vermek için bir egzersiz rutini geliştirmenin gut alevlenmelerini önleyen ürat seviyelerini azalttığını göstermiştir.
 • Beslenme düzeni değişiklikleri
 • Alkol alımını azaltmak
 • Soda ve tatlı gibi yüksek şeker içeriğine sahip içeceklerden veya yiyeceklerden kaçınmak
 • Kırmızı et, deniz ürünleri veya sakatat etlerinden kaçınmak
 • Gut, deneyimli sağlık uzmanları tarafından uygun şekilde yönetildiğinde çok kolay yönetilebilir bir artrit türüdür. Bu profesyoneller diyetisyenleri veya birinci basamak hekimlerini içerebilir.

 

Yazar: Ertuğrul Karğı

Ertuğrul KARĞI