Transit Bipartisyon Ameliyatı

Transit Bipartisyon Ameliyatı

 

Morbid obezite sorunu olan bazı hastalar aynı zamanda tip 2 diyabetten muzdarip olabilir. Her iki hastalık da çoklu kronik metabolik hastalıklara aittir ki lipometabolik bozukluklar da bu kategoriye girer. Sonuç olarak, tüm vücut bu durumdan etkilenir ve bu bağlamda asla göz ardı edilmemelidir.

Obez insanlar genellikle toplumdan dışlanırlar, zayıf sosyal bağlar ve özgüven eksikliği ile hayatlarını düüzene koymada başarısız olabilirler. Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi olarak hayatınızı tekrar kontrol altına almanıza yardımcı olmak istiyoruz. Metabolik cerrahi, özellikle de Transit Bipartisyon Ameliyatı ile obezite ve tip 2 diyabete bağlı sağlık sorunlarından kurtulmak mümkündür.

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik cerrahi, belirli biyolojik metabolik süreçler yoluyla sağlık üzerinde olumlu bir etki yaratmak için uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Obezite cerrahisi de özellikle kilo vermede etkili olduğu için metabolik cerrahinin bir parçasıdır. Tip 2 diyabet gibi ikincil bir hastalık için kombinasyon halinde uygulanabilen metabolik cerrahi hastalığın durdurulmasını da teşvik eder.

Duodenojejunal Bypass ve İleal İnterpozisyonuna ek olarak, transit bipartisyon ameliyatı da metabolik obezite cerrahisinin bir parçasıdır. Buradaki odak, tip 2 diyabet gibi ciddi kronik hastalıkları olan hastaların tedavisidir. Tıbbi açıdan bakıldığında, bu işlemle birçok olumlu etki elde edilmektedir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Almanca’da transit bipartisyon “bağırsak bölünmesi” anlamına gelir. Kısaca transit bipartisyon ameliyatı bağırsağın etkili bir şekilde yönlendirilmesini sağlamaktadır. Transit bipartisyon ameliyatı söz konusu olduğunda başlangıçta tüp mide ameliyatı yapılır. Bir sonraki adımda ise ince bağırsağın alt kısmı ile midenin alt kısmı arasında bir bağlantı kurulur. Kalın bağırsağın bulunduğu bölgedeki bağlantıya yakın olan ince bağırsak kesilir  ve iki parçaya bölünür. Daha sonra mideden gelen kalın bağırsağa bağlanır.

Transit bipartisyon ameliyatındaki bu bağırsak düzenlemesi nedeniyle artık besinler on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsak yoluyla doğrudan ince bağırsağın alt ucuna geçebilir. Burada hem erken tokluk hissine yol açan hem de vücuttaki metabolik durumun iyileşmesini hızlandıran hormonal mekanizmalar aktive edilir. Yiyecekler de normal şekilde sindirildiğinden, bu yeni süreç emilim bozukluğuna neden olmaz.

 

Yazar: Mehmet Mehdi Deniz

Mehmet Mehdi Deniz