Omuz Kireçlenmesi Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi

Kalsifik tendinit ya da bilinen adıyla omuz kireçlenmesi omzunuzun tendonlarında kalsiyum birikintileri oluştuğunda meydana gelir. Birikintinin etrafındaki dokular iltihaplanabilir ve bu da çok fazla omuz ağrısına neden olabilir. Nedeni bilinmese ve yaralanma, diyet veya osteoporoz ile ilgili olmamasına rağmen bu durum oldukça yaygındır. Kalsiyum birikiminin neden olduğu basıncın yanı sıra tortular, akromiyon ile rotator manşet arasındaki boşluğu azaltarak sıkışmaya (tendonların sıkışması) yol açar. Omuz kireçlenmesi en sık 40 yaşın üzerindeki insanları etkiler.

İkifarklı kalsifik tendinit vardır; dejeneratif kalsifikasyon ve reaktif kalsifikasyon.

Dejeneratif Kalsifikasyon

Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak, rotator manşetin tendonlarına giden kan akışı azalır ve bu da tendonu zayıflatır. Omuzumuzu kullandıkça aşınma ve yıpranma nedeniyle, tendonların lifleri tıpkı aşınmış bir ip gibi yıpranmaya ve yırtılmaya başlar. İyileşme sürecinin bir parçası olarak hasarlı tendonlarda kalsiyum birikintileri oluşur.

Reaktif Kalsifikasyon

Neden oluştuğu açık değildir. Dejeneratif kireçlenmeden ziyade omuz ağrısına neden olma olasılığı daha yüksek olsa da, dejenerasyonla ilişkili görünmemektedir. Doktorlar reaktif kalsifikasyonu üç aşamada düşünürler.

Kalsifik öncesi aşama: Tendon, kalsiyum birikintilerinin oluşma olasılığını artıracak şekilde değişir.

Kalsifik evre: Kalsiyum kristalleri tendonun içinde birikir. Tortular daha sonra vücut tarafından emilmeye başlar ve kaybolur. Bu genellikle ağrının ortaya çıkacağı zamandır.

Kalsifik sonrası aşama: Tendon iyileşir ve yeni doku ile yeniden şekillenir.

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum biriktirilirken, yalnızca hafif ilr orta şiddette ağrı hissedebilir veya hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bilinmeyen bir nedenle omuz kireçlenmesi, tortular geri emildiğinde, genellikle sabit ve rahatsız edici hale geldiğinde çok ağrılı hale gelir. Bazen ağrı koldan ele doğru ilerler ve kolunuzu kaldırdığınızda şiddetlenir. En şiddetli durumda, ağrı uykunuzu etkileyebilir.

Omuz Kireçlenmesi Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve omzun kapsamlı bir fizik muayenesini yapacaktır. Bir röntgen genellikle kalsiyum birikintilerinin varlığını doğrular ve ayrıca tam konumu belirlemeye yardımcı olur. Cerrahın kalsiyum değişikliklerini izlemesine ve cerrahinin gerekli olup olmadığını belirlemesine yardımcı olmak için zaman içinde birkaç röntgen gerekebilir.

Omuz Kireçlenmesi Tedavi Seçenekleri

Asıl amaç omuz eklemindeki ağrı ve iltihabı azaltmak olacaktır. Eklemin dinlenmesi ile birlikte aşağıdaki seçenekler önerilebilir;

Anti-inflamatuar İlaçlar: Bu ilaçlar, omuz eklemindeki şişmeyi veya iltihabı azaltmada yardımcı olabilir, bu da ağrıyı azaltır.

Enjeksiyonlar: Kortizon çok güçlü bir steroiddir ve iltihaplanmayı ve şişmeyi hafifletmede çok etkili olabilir. Etkiler geçicidir, ancak birkaç ay boyunca rahatlama sağlayabilir.

Lavaj: Kalsiyum birikintilerinin yeniden emildiği süre boyunca ağrı oldukça belirgin olabilir. Cerrahınız, iki büyük iğne sokarak ve bölgeyi steril salin solüsyonu ile durulayarak kalsiyumu çıkarmaya çalışmayı önerebilir. Bu prosedür, daha sonra iğnelerle çıkarılabilen kalsiyum partiküllerini gevşetebilir ve parçalayabilir. Kalsiyum uzaklaştırılamasa bile, lavaj tendondaki basıncı azaltabilir ve bu da ağrıyı azaltabilir.

Fizyoterapi: Fizyoterapi ayrıca buz veya ısı kullanımını içerebilecek ağrı ve iltihabı azaltmaya da odaklanacaktır. Kalsiyum birikintisinin boyutunu azaltmak için çoklu ultrason tedavisinin kullanılması faydalıdır.

Şok Dalga Tedavisi: Kalsiyum birikintilerini parçalamaya yardımcı olmak için ağrılı bölgeye yönlendirilen dalga darbeleri üretmek için bir makine kullanılır. Böylece vücut tarafından daha kolay emilebilirler. Bu tedavi aynı zamanda ağrıyı ve tortuların boyutunu da azaltabilir.

Omuz Kireçlenmesi İçin Ameliyata İhtiyacım Var Mı?

Ağrı ve hareket kaybı kötüleşmeye devam ederse veya günlük hayatınıza müdahale ederse, ameliyat olmanız gerekebilir. Omuz kireçlenmesi cerrahisi hastaların bir gece hastanede kalmasını gerektirmez, ancak anestezi gereklidir.

Omuzun kireçlenmesini düzeltmek için yapılan ameliyatların çoğu artroskopik ameliyatlardır. Artroskop, derideki küçük bir kesiden omuz eklemine yerleştirilebilen özel bir kameradır. Diğer küçük insizyonlar, cerrahın eklem içine küçük cerrahi aletler yerleştirmesine de izin verir. Cerrah, rotator manşet tendonundaki kalsiyum birikimini bulmak için artroskopu kullanır. Tortu bulunduğunda, cerrah kalsiyum birikintilerini gidermek ve bölgeyi durulamak için küçük aletler kullanır. Gevşek kalsiyum kristalleri çıkarılmalıdır, aksi takdirde çevre dokuları tahriş edebilirler.

Nadir durumlarda, açık cerrahi gereklidir. Açık ameliyatta doktor, kasları ve diğer çevre dokuları keserek kalsiyum birikimine ulaşır. Kalsiyum birikintilerinin giderilebilmesi için tendonun kendisi kesilir. Doktor daha sonra kalsiyum kristallerinden kurtulmak için bölgeyi durular ve kas ile cildi birbirine diker.

Omuz Kireçlenmesi İçin Fizik Tedavi

Ameliyata ihtiyacınız olsun ya da olmasın, fizik tedavi programı izlemeniz gerekebilir. Terapistiniz, omzunuz için kişiselleştirilmiş bir güçlendirme ve esneme programı oluşturabilir.

Bu kaslar omuz ekleminin stabilitesini kontrol etmeye yardımcı olduğundan, rotator manşet kaslarını güçlendirmek çok önemlidir. Bu kasları güçlendirmek aslında tendondaki kalsiyum birikintileri üzerindeki baskıyı azaltabilir. Oturma veya ayakta durma şeklinizdeki basit değişiklikler ağrıyı hafifletebilir ve daha fazla sorundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Omuz ameliyatı sonrası fizik tedavi ise yavaş bir süreç olabilir. Muhtemelen birkaç hafta boyunca terapi seanslarına katılmanız gerekecek ve tam iyileşmenin birkaç ay süreceğini bilmeniz gerekir. Omuzun mümkün olan en kısa sürede hareket ettirilmesi önemlidir. Ancak bu durum iyileşen dokuların korunması ihtiyacı ile dengelenmelidir.

Ameliyattan sonra birkaç gün omzunuzu desteklemek ve korumak için bir askı takmanız gerekebilir. Ameliyattan kaynaklanan ağrı ve şişliğin kontrolüne yardımcı olmak için ilk birkaç terapi seansı sırasında buz ve elektrik stimülasyon tedavileri kullanılabilir. Terapistiniz ayrıca kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletmek için masaj ve diğer uygulamalı tedavi türlerini kullanabilir.

 

Yazar: Onur Ceyhan

Onur CEYHAN