Gastrik Bypass Ameliyatı

Obezite sorunu ile boğuşan bazı insanlar için, diyet değişiklikleri veya egzersiz, sağlıklarına kavuşmak için gerekli olan kilo kaybını karşılamayabilir. Ancak uzun yıllardır uygulanan zayıflama ameliyatı (bariatrik cerrahi), oyunun değişmesine neden olmuştur. Bariatrik cerrahi yöntemlerinden olan gastrik bypass ameliyatı, diğer adıyla mide bypassı obezite için iyi bir çözümün yanı sıra diyabet gibi obeziteyle alakalı sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi gastrik bypass ameliyatı laparoskopik yöntemle uygulanmaktadır. Karında açılan mikro deliklerin içerisine yerleştirilen küçük aletlerle gerçekleştirilen bu yöntem sonrasında iyileşme süresi kısalmaktadır. Midenin bir kısmının çıkarılması sonucunda mide boyutu küçülmekte ve daha az besinle doygunluk hissi oluşmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatını Kimler Düşünmeli?

Gastrik bypass ameliyatı için öncelikle bakılan şey VKİ (vücut kitle indeksi)’dir. Bu, vücut yağının boy ve ağırlık kullanılarak ölçümüdür. Eğer VKİ 30’un üzerindeyse o zaman obeziteden bahsetmek mümkündür. Zayıflama ameliyatı için dikkate alınan diğer faktörler arasında geçmişteki kilo verme çabaları, gerçekçi bir bakış, motivasyon ve aile desteğidir.  Obeziteye eşlik eden sağlık sorunları zayıflama ameliyatının ardından kendiliğinden düzelmektedir. Obezite ile beraber görülen hastalıkların arasında diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol ile uyku apnesi bulunmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatının en büyük faydası obezite ile mücadele eden hastaların sıklıkla problem yaşadığı tip 1 diyabet sorununun ortadan kalkmasıdır. Tip 2 diyabet ise ameliyatın ardından hastanın düzenli beslenmesiyle kendiliğinden düzelmektedir.

Gastrik Bypass Sonrası Beslenme

Gastrik bypass ameliyatından sonra tüketebileceğiniz kalori miktarı önemli ölçüde azaldığından yediğiniz her kaloriyi saymanız gerekmez. Ameliyattan hemen sonra, aşırı şeker ve yağdan uzak dururken yağsız protein ve az miktarda kompleks karbonhidrat içeren besinleri tercih etmeniz önemlidir.

Gastrik Bypass İle Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Hastaların çoğu, fazla kilolarının çoğunu 3 yıl içinde kaybeder. Bir kişi haftada sadece 1 ile yarım kilo saf yağ kaybedebilir. Ameliyatın ardından ne kadar kilo kaybedileceği kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle kesin bir sayı vermek doğru olmasa da, yönergelere uyduğunuz ve sağlıklı beslendiğiniz sürece kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.