Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma ameliyatı, genetik ve hormonal nedenlerden dolayı ortalama boy standartlarının altında kaldığını düşünen ya da tamamen estetik kaygılar nedeniyle boyunun kısa olduğuna inanan kişilerin yaptırdığı cerrahi bir müdahaledir. Yapılan kol ya da bacak uzatma operasyonu ile kişinin boy sorununun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Her ülkeye ve topluma göre standart boy ölçüleri değişiyor olsa da ortalama uzunluğun 1.50’nin üzerinde olması beklenir. Bu boy ölçüsünün altında kalan kişilere “konstitüsyonel boy kısalığı” teşhisi konulmaktadır. Ortalamanın altında kalan boy uzunluğundaki kişiler ise pigme yani diğer adı ile cüce sınıfına girmektedirler. Bununla birlikte 1.40 boy ortalamasının altında kalınan durumlar ise hastalık olarak kabul edilir ve bu duruma “cücelik” adı verilir.

Boy uzatma ameliyatı 3-4 yaş itibari ile yapılabilmektedir. Çocuklar için yapılacak işlemler genellikle 10 yaş öncesi ve sonrası olarak 2 aşamada gerçekleştirilmektedir. Daha sonraki yaşlarda yapılacak olan operasyonlar için ise kişinin yaşı, kemik yapısı, dokusu, uzatma işleminin kaç santim yapılması istendiği gibi birçok konuda gerekli tetkikler yapılmakta ve sonrasında bir tedavi süreci geliştirilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy ile ilgili problem yaşayan bireylerin bu sorunu ortadan kaldırmak için başvurduğu en etkili yöntem olan boy uzatma ameliyatı gelişen teknoloji ile oldukça başarılı operasyonlara imza atmaktadır. Boy uzatma ameliyatı nedenlerine bakıldığında, çocuk yaşta geçirilen hastalıklar ya da aileden gelen genetik sorunlar nedeniyle boyun olması gerekenden kısa olması gibi olumsuzluklar ilk faktörler arasında yer almaktadır.

Bu durum çocukluk döneminde fark edilir ise gerekli önlemler alınabilirken ileri yaşlarda oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle de boy çocuklardaki boy gelişimi düzenli bir şekilde ölçülmeli ve takibi yapılmalıdır. Boy uzatma ameliyatları genellikle cücelik durumlarının var olması halinde yapılmakla birlikte bu operasyonların gerçekleşmesine neden olabilecek diğer faktörler de aşağıdaki gibidir;

  • Kemik gelişimini olumsuz etkileyen genetik faktörler
  • Çocuk yaşta geçirilen bazı hastalıklar (böbrek hastalıkları gibi)
  • Yeterli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı olmaması
  • Hormonal bozukluklar
  • Estetik kaygılar
  • Büyüme kıkırdağının kapanması nedenleri ile yapılabilmektedir.

Eğer siz de çocuğunuzda bu nedenlerden bir ya da birkaçını gözlemliyorsanız Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi hekimlerine danışabilir ve konu hakkında gerekli tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Boy uzatma ameliyatları birçok faktöre başlı olarak yapılabilmektedir. Bu operasyonun gerçekleştirilme faktörlerinden ilki, kişinin tek bacak ya da kolunda kısalık olması durumunda bu eşitsizliği gidermek amacı ile yapılmaktadır. İkinci grup ise doğuştan gelen cücelik faktöründen kaynaklanmaktadır. Erkek boyunda 135 cm, kadınlarda ise 130 cm ‘in üzerine çıkamayan kişilere çocukluk döneminde uygulanmaya başlanarak gerçekleştirilmektedir. Boy uzatma ameliyatının üçüncü faktöründe yer alan grup ise herhangi bir sağlık sorunundan bağımsız şekilde görsel açıdan daha uzun olmak isteyen kişilere uygulanmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Boy uzatma ameliyatı kişinin hastalık geçmişi, sağlık durumu, psikolojik hali ve ekonomik imkanlarına göre şekil almaktadır. Bu nedenle de boz uzatma ameliyatları hastanın durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlerden birini seçme aşamasında doktorunuzun sizin için tavsiye edeceği en uygun yöntemi seçmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Boy uzatma ameliyatı çeşitleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Eksternal fiksasyon (İlizarov tekniği)
  • İnternal fiksasyon (Motorlu çivi)
  • Kombine teknik

Her bir tekniğin kendine özel bir avantajı olmaktadır. İizarov tekniği uzun yıllardır kullanıldığı için en çok tercih edilen teknik olmaktadır. Bu yöntem oldukça sık kullanılıyor olsa da görsel açıdan iz bırakmaktadır. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesi bu tür ameliyatların daha da kolaylaşmasını sağlamaktadır. Yeni tekniklerden biri olan İnternal fiksasyon, vücudun içine yerleştirilen ve dışardan kontrol edilebilen materyaller sayesinde operasyonun sonuçları çok daha başarılı olmaktadır. Kombine teknik ise hem internal fiksatörler hem de eksternal fiksatörler kullanılmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Boy uzatma öncesi hastanın bu operasyon için uygun olup olmadığı ölçülmelidir. Bunun için de birtakım testler yapılması gerekmektedir. Öncelikle hastanın bu ameliyata hazır olup olmadığının tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir. Kişinin boyunu neden uzatmak istediği, ameliyat sonrası uygulaması gereken önemli kuralları yapıp yapmayacağı ya da ameliyat süresince hastanın yanında birinin olup olmayacağı gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte kişi, hastalık geçmişini hatta eğer varsa daha önceden yapılmış olan tanı ve tedavileri doktoru ile mutlaka paylaşmalıdır. Hastanın psikolojik olarak uyumluluk göstermesinin yanı sıra kemik yapısının boy uzatma ameliyatı için uygunluğu da gerekli tanıları koyarak tespit edilmesi gerekilen önemli durumlardır.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı için genel anestezi uygulanmaktadır. Operasyon süreci uyluk ya da kaval kemiğinin üzerinde işlem yapılarak yürütülmektedir. Ameliyat sırasında osteotomi adı verilen bir işlem uygulanarak kemik enine doğru kesilir. Kesim işlemi yapılan kemiğin iki ucu özel cihazlar ile sabitlenerek hareket edebilir hale getirilir. Ameliyat sonrasında bu bölgede her gün 1 mm olacak şekilde büyüme ve kemik kaynaması gerçekleşmesi beklenir.

Tek seferde gerçekleşmesi mümkün olmayan boy uzatma işlemi en az 6-8 ay arasında tekrarlanmakta ve her defasında kemikler birbirinden biraz daha uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem ile birbirinden uzaklaştırılan kemiklerin her defasında yeni kemik oluşumu sağlanması ve bu şekilde büyüme gözlemlenmesi amaçlanmaktadır. Bu süreçte ameliyat işlemleri yeterli olmamakla birlikte fizik tedavi işlemlerinin de titizlikle yapılması gerekmektedir.

Genellikle yüzde 95 oranında başarı sağlanan bir ameliyat olan boy uzatma ameliyatında, operasyon öncesi ve sonrasında hastanın ağrı problemleri olmamaktadır. İz kalma problemi yaşanmayan bu operasyonlardan sonra iyileşme sürecinde hastanın bakımı önemli rol oynamaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yapılması gerekilen tetkiklerin ardından hastanın ameliyata uygun bulunması halinde operasyon gerçekleştirilir. Boy uzatma ameliyatı için yapılan işlem süresi yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat içinde tamamlanmaktadır. Ameliyatın ardından hasta 2 gün boyunca hastanede kontrol altında tutulmaktadır. Tüm kontrollerin ardından 2 gün bir sonraki operasyon işlemine kadar hasta taburcu edilmektedir. Kişi 15-20 gün içinde normal yaşama ve iş hayatına dönebilmektedir.

Boy Uzatma İşlemi Sonrası İyileşme Süresi Nasıldır?

Boy uzatma ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaş, ihtiyaç ve çeşitli faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genellikle çocuklarda yetişkinlere göre daha hızlı iyileşme gözlemlenmektedir. İyileşme sürecinde alınması gereken besinlerin tüketilmesi, kalsiyum takviyelerinin ihmal edilmemesi ve fizik tedavinin doğru ve dikkatli uygulanması iyileşme sürecinin hızlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Boy uzatma ameliyatı ile kaç cm uzayabilirim?

Bu durum kişinin yapısal ve sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat genellikle 7-10 cm arasında bir uzatma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Boy uzatma ameliyatı riskleri nelerdir?

Boy uzatma ameliyatında bir risk bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta bu operasyonu deneyimli ortopedi uzmanları tarafından yapılması gerektiğidir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan ameliyatlar kişide; açısal bozukluklara, yara ve izlere, aksama problemlerine ve kemik problemlerine neden olabilmektedir.

Boy uzatma ameliyatı ne zaman yapılır?

Hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak 3-4 yaş sonrasında ameliyat yapılabilmektedir. Bunun dışında sonraki dönemlerde yapılması planlanan ameliyatlar da 18-50 yaş aralığında yapılması mümkündür.

Boy uzatma ameliyatı ve sonrasında ağrı olur mu?

Boy uzatma ameliyatları uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir ağrı, yara ve iz oluşumuna neden olmamaktadır.

 

Yazar: Şuap Kibar

Şuap KİBAR