Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu FDA onaylı balon sistemidir. Yutulabilir mide balonu, daha az yemeniz için midenizde yer kaplayarak kilo vermenize yardımcı olur. Optimum kilo kaybı için sağlıklı beslenme ve egzersiz programı ile birlikte altı aylık cerrahi olmayan bir tedavi için iç balon yerleştirilir. Klinik çalışmadaki hastalar, yutulabilir mide balonu ile kombine edilmiş sağlıklı beslenme planı ve egzersizle iki kat daha fazla kilo verdiler.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi yutulabilir mide balonu sistemi, daha az yemeniz için midenizde yer kaplayarak kilo vermenize yardımcı olur. Her bir mide balonunun yerleştirilmesi 10 dakikadan az sürer ve anestezi gerektirmez. Doktor muayenehanesinde içinde küçük bir balon bulunan bir kapsülü yutarsınız ve ardından doktorunuz balonu şişirir. Altı ay sonra, hafif sedasyon ile tek bir prosedürde üç balonun tamamı çıkarılır. Çıkarma işlemi yaklaşık olarak 15 dakikadan uzun değildir.

Yutulabilir Mide Balonu Aktivitemi Sınırlayacak Mı?

Hastalar genellikle balon yerleştirme işleminden hemen sonra normal aktivitelerine devam ederler. Balonlar midenizdeyken steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar veya aspirin gibi mide tahriş edici ilaçları alamazsınız.

Yutulabilir Mide Balonu Faydaları

Yutulabilir mide balonu cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda avantaj sunar;

  • FDA tarafından onaylanmıştır.
  • Yerleştirme sırasında anestezi gerektirmez.
  • Tedavi tamamen geri dönüşümlüdür.
  • Uzun süreli kilo kaybını hızlandırmaya yardımcı olur.

Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Mideyi tahriş edebilecek iltihap önleyici ilaçları düzenli olarak alıyorsanız,
  • Crohn hastalığı veya bağırsakları etkileyen diğer rahatsızlıklarınız varsa,
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız,
  • Tedavi edilmemiş uyuşturucu veya alkol bağımlılığı sorunlarınız varsa,

Bulimia veya tıkınırcasına yeme bozukluğu (binge eating) gibi bir yeme bozukluğu teşhisi konmuşsa yutulabilir mide balonu tedavisinden fayda görme ihtimaliniz daha azdır.

Bu durumlar, yutulabilir mide balonları midedeyken veya çıkarma işlemi sırasında komplikasyonlara neden olabilir.

Yazar: Vahap Toğçuoğlu

Vahap Topçuoğlu