Yag Lazer Göz Tedavisi

YAG Lazer Nedir?

YAG Lazer Kapsülotomi, genellikle katarakt cerrahisi sonrası göz içi lens implantasyonu olan veya implantasyonu olmayan bir işlemdir. Lens normalde lens kapsülü adı verilen şeffaf, ince, şeffaf bir zar tarafından yerinde tutulur. Lensi tamamen saran bu kapsül, mevcut katarakt cerrahisinde lensin yerine göz içi lensini yerinde bırakmak için kullanılmaktadır.

Katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra, bu kapsül, katarakt meydana geldiğinde olduğu gibi bulanıklaşabilir ve görmede azalma olabilir. Katarakt ameliyatı sonrası oluşan bu kapsül opaklaşmasının tedavisi YAG lazer ile yapılabilir.

Bu, bulutlu kapsülün merkezinde bir açıklık oluşturan bir prosedürdür.

YAG Lazer Kapsülotomi Neden Yapılır?

YAG lazer kapsülotomi, kapsül opaklaşmasını gidermek için yapılan bir tedavidir. Katarakt ameliyatından sonra bunun ne zaman ortaya çıkacağını veya kapsülün hangi kişilerde opaklaşacağını bilmek mümkün değildir.

Diğer ameliyatlar veya tedaviler gibi riskleri ve faydaları tartmak uygundur. Görmede belirgin azalma olan hastalarda kapsülotomi yapılacaktır. Şu anda, opaklaşma riskini azaltan göz içi lensler için yeni yapı malzemeleri geliştirilmiştir.

YAG Lazer Acılı Bir İşlem Mi?

Bu ağrısız bir işlemdir, çok güvenlidir ve sonuçlar genellikle hemen alınır. Kapsülotomi için YAG lazer prosedürü, uygulama için korneayı ve oküler yüzeyi uyuşturan anestezik ilaç damlaları yerleştirildiğinden, göz doktorunun lazeri pratikte hiçbir rahatsızlık veya rahatsızlık duymadan uygulamasına olanak tanıdığı için neredeyse ağrısızdır.

YAG Lazer Kapsülotomi Komplikasyonları

Çok düşük bir komplikasyon sıklığı olmasına rağmen aşağıdakiler olasıdır:

1.- Göz içi basıncında geçici artış,

2.- Özellikle çok miyop bir hastada olası retina dekolmanı riskinin artması,

3.- Kistik makula ödemi,

4.- Ön kamaraya vitreus sarkması, ön hyaloid bozulması,

5.- Göz içi merceğin yerinden çıkması,

6.- Lazerin göz içi merceğinde olası hasar.

Bu olası komplikasyonlardan olabildiğince kaçınmak için göz doktorunuzun talimatlarına harfiyen uymanız oldukça önemlidir.

Akut glokom önlenebilir mi?

Akut veya kapalı açılı glokom olarak da adlandırılan dar açılı glokom, genellikle dar bir ön odacıklı gözlerin anatomisinden kaynaklanır. Aköz hümör için drenaj yolu aniden tıkanarak göz basıncının ani yükselmesine (GİB) neden olur, optik sinirde onarılamaz hasara ve dolayısıyla görme kaybına neden olabilir ancak iridotomi yapılarak önlenebilir. Göz küresinin açılması ve içinin kısmende olsa çıkarılmasının gerekli olduğu geleneksel prosedürün yerini alan ve lazerle gerçekleştirilen hızlı ve etkili bir müdahaledir. Aynı şekilde, YAG lazer iridotomi de akut açı kapanması glokomunu tedavi etmek için ilk atak geçiren kişilerde yeni bir epizoddan kaçınmak için kullanılan bir prosedürdür.

YAG lazer iridotomi nedir?

İridotomi, ofiste yapılan hızlı (her göz için yaklaşık 5 dakika) ve etkili bir işlemdir. Bu prosedürün uygulandığı hastalar işlemden 24 saat sonra normal hayatlarına dönebilir.

Müdahale, göz içindeki sıvının (sulu hümör) içinden geçebilmesi için ön ve arka odacıkları birbirine bağlayan irisin çevresine çok küçük bir delik açılmasını, ön odanın açısının bloke edilmesini ve göz içi boşluğunun engellenmesini içerir. Basınç keskin bir şekilde yükselir ve bu da akut glokom atağına neden olur.

Prosedür, göz içindeki zarlar ve kapsüller gibi yapıları kesme ve kırma özelliğine sahip, son derece hassas bir uzaktan neşter görevi gören gelişmiş bir lazer türü olan YAG lazer ile gerçekleştirilir.

YAG lazer iridotomi hangi durumlarda yapılır?

Akut glokom epizodunu önlemek için dar açılı gözlerde profilaktik tedavi olarak (göz bebeğinin tıkanması nedeniyle göz içi basıncının ani ve belirgin yükselmesi).

Açı kapanması glokomu neden oluşur?

Aköz hümör siliyer cisim tarafından üretilir ve arka kameradan göz bebeği yoluyla ön kameraya akar; buradan trabeküler ağdan venöz kan akımına akar.

Açı kapanması glokomunda arka odadaki basınç yükselir, irisi öne doğru iter ve trabeküler ağın tıkanmasına yol açar. Bu durumda, irisin normal konumuna geri dönmesi için ön ve arka odacıklar arasındaki gerilim gradyanında bir azalma gereklidir.

Dar açılı gözlerde profilaktik tedavi olarak iridotomi

İridotomi gerçekleştirme adımları:

  1. Hastaya bir veya iki damla topikal anestezik verilir ve ardından gözün üzerine bir kontakt lens yerleştirilir.
  2. Lazer ışık demeti iris üzerine odaklanır ve odakta olduğunda, bir veya daha fazla lazer patlaması yayarak iris içinde küçük bir delik oluşturur.
  3. Bu kısa işlem sırasında hasta keskin bir sesin (oyuncak tabanca sesine benzer) farkındadır ancak genellikle ağrı hissetmez.

İşlemden sonra:

Kontakt lens etkisi ve ayrıca iris pigmentinin dağılması nedeniyle görme keskinliği bir süreliğine geçici olarak düşebilir. Bu hafif bulanık görme, birkaç saat veya en fazla birkaç gün içinde kaybolur.

Tedaviden hemen sonra iris pigmentinin trabeküler ağda birikmesine bağlı olarak göz içi basıncında geçici bir artış olabileceğinden, hastanın müdahaleden sonraki gün kontrole gelmesi önerilir.

Anti-inflamatuar göz damlaları birkaç gün boyunca gösterilecektir.

İridotominin ana riskleri nelerdir?

  • Gözün ön kamarasında kanama.
  • Göz içi iltihabı nedeniyle göz içi basıncında geçici artış.
  • Lensin çarpma noktasındaki opaklığı (genellikle darbesiz).
  • Deliği kapatan iyileşme nedeniyle tekniğin başarısızlığı, tekrarlama veya ameliyata başvurmak zorunda kalma.

Akut açı kapanması glokomunun tedavisi olarak iridektomi

Akut açı kapanması glokomunda kornea ödemi, doktorun oda içindeki görüşünü engelleyebilir. Bu durumlarda ve lazer iridotomiye geçilmeden önce, kornea temizlenene ve iris yapıları daha iyi görüntülenebilene kadar konservatif olarak antiglokomatöz ilaçlar kullanılarak göz içi basıncı düşürülür. Bazı durumlarda ödem devam ederse cerrahi iridektomi (iris dokusunun bir bölümünün cerrahi olarak çıkarılması) yapılmalıdır.

Sonuçlar

Görsel sonuçlar, görme kaybını haklı çıkaracak başka bir neden olmadığı sürece, kapsülotomi yapıldıktan birkaç saat sonra algılanabilir.

Lazer uygulandıktan sonra, tedavi sırasında kullanılan yoğun ışıktan dolayı hastanın geçici olarak kamaşması olasıdır, bu nedenle refakatçi gidilmesi veya kaybolana kadar birkaç saat beklenmesi önerilir. Öte yandan, “sinekler veya yüzen cisimler” algısı yaygındır. Bu görsel sıkıntı genellikle prosedürden sonraki günlerde düzelir.

Lazeri tercih ederken, doktorun böyle bir tavsiyede bulunması ve daha önce lazeri caydırabilecek olası tıbbi nedenleri dışlaması gerekir.

Lazerin birçok avantajı olması, her durumda mutlaka tavsiye edildiği anlamına gelmez.

Olası riskler

Yaygın ve güvenli bir tedavidir ancak az bir istatistikte olsa komplikasyon ortaya çıkma riskine sahiptir. En sık görülen komplikasyon göz içi basıncının geçici olarak artmasıdır ve yüksek göz tansiyonu yerine göz damlası ile tedavi edilir.

Daha az sıklıkla, diğerlerinin yanı sıra retina dekolmanı, makula ödemi (makula iltihabı), kornea ödemi (kornea iltihabı), göz içi merceğin bozulması veya yer değiştirmesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

YAG Lazer göz ameliyatı neden pahalıdır?

Lazer göz ameliyatı, işlemin toplam fiyatına baktığınızda pahalı görünebilir. Ancak kontakt lens, gözlük ve numaralı güneş gözlüklerinin maliyetini düşünürsek, birkaç yıl içinde müdahaleyi karlı hale getirmekle kalmayacak, öne çıkacak ve yaşam kalitemizi artırmış olacağız.

Birden fazla lazer göz ameliyatı olabilir misiniz?

Hastaların büyük çoğunluğunun ikinci bir lazer prosedürüne ihtiyacı olmayacaktır. Ancak bu mümkün olmadığı anlamına gelmez, ayrıca başka bir oftalmoloji kliniğinde kötü tedavi gördükten sonra veya yıllar içinde ortaya çıkan presbiyopi semptomlarını telafi etmek için yeni bir müdahale yapılabilir.

Şimdi lazer göz ameliyatı mı olmalıyım yoksa daha ileri bir işlemi mi beklemeliyim?

Lazer göz ameliyatının daha yeni, daha güvenli bir versiyonunun geliştirilmesini beklemek mantıklı bir şey gibi görünebilir. Ancak gerçekte, tedavi olgunlaşma aşamasındadır ve devrime yol açabilecek hiçbir atılım beklenmemektedir. Başarı oranları o kadar yüksek, iyileşme o kadar kısa ve komplikasyon oranı o kadar düşük ki, beklemek ve daha iyisini ummak, sinir bozucu gözlükler olmadan tadını çıkarabileceğiniz değerli zamanınızı boşa harcamanız anlamına gelecektir.

 

Yazar: Fahreddin Acar

Fahreddin ACAR