Vertigo Tedavisi

Vertigo Nedir?

Her 10 yetişkinden 4’ü hayatlarının bir noktasında vertigo yaşar. Siz de bu gruptan biriyseniz, vertigonun bir bozukluk değil, bir belirti olduğunu unutmamak önemlidir. Genel olarak vestibüler sisteminizdeki bir sorundan dolayı ortaya çıksa da, vertigo ile ilişkili baş dönmesi ve denge sorunları kafa travmaları, felç, migren veya ilaçlardan kaynaklanabilir.

Vertigo Belirtileri

Vertigo tipik olarak yana yatma, dengesiz olma veya bir yöne çekilme hissi olarak tanımlanır. Belirtiler başın pozisyon değiştirmesiyle tetiklenebilir veya kendiliğinden ortaya çıkabilir. Semptomlar, denge ve konum duygumuzu kontrol eden vestibüler sistemin beyne çelişkili mesajlar göndermesi nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca baş dönmesi hissedebilir, dengeyi sağlayamayabilir veya her iki belirtiyi birden gözlemleyebilirsiniz. Bazen bu belirtilere eşlik eden bulantı veya kusma ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise ayrıca görme veya işitme ile alakalı semptomlar da ortaya çıkabilir.

Bu belirtileri yaşıyorsanız Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi’nde ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi oluşturacak olan KBB doktorlarımızdan biriyle konuşabilirsiniz.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), vertigo semptomlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Genellikle otururken, ayakta dururken veya uzanırken olduğu gibi, genellikle başın pozisyonundaki bir değişikliği takiben ani ve yoğun bir dönme hissi duruma eşlik eder. BPPV genellikle zararsız bir durumdur, ancak fiziksel yaralanmaya yol açabilecek şekilde dengenizi kaybetmenize veya düşmenize neden olabilir.

BPPV’nin genellikle bilinen bir nedeni yoktur, ancak kafa travmasından kaynaklanabilir veya migren ile ilişkili olabilir. Nadir durumlarda, BPPV iç kulağınızdaki bir hasardan kaynaklanabilir. Diğer yandan benzer vertigo semptomları, Meniere hastalığı adı verilen bir durumdan veya vestibüler nörit adı verilen sinir iltihabından kaynaklanabilir.

Vertigo Komplikasyonları

Vertigo günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Ataklarınız sık veya şiddetliyse çalışamayabilir, araba kullanamayabilir veya günlük işlerinizi yapamayabilirsiniz.

Genellikle, kronik vertigosu olan kişilere bu faaliyetler kendileri ve başkaları için tehlike oluşturabileceğinden, araç veya makine kullanmamaları tavsiye edilir.

Vertigo ayrıca sonucunda yaralanmaların olabileceği fiziksel sorunları ortaya çıkarabilir. Düşme, özellikle kemik kırıklarına ve diğer komplikasyonlara daha yatkın olan yaşlı insanlar için bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle vertigo belirtileri yaşıyorsanız uzman bir hekime danışmanız önemlidir.

 

Yazar: Ufuk Konca

Ufuk KONCA