Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Tedavisi

 

Bazı insanlar topuk dikeni semptomlarını ayağını yeri bastığında bir raptiyeye basıyormuş gibi hissettiklerini söyleyerek tanımlar. Çoğu sabah kalktığınızda topuk ağrınız olur. Topuk dikeninin ağrısı gün boyunca azalır. Çünkü hareket etmek ayak tabanlarındaki ve ayak tabanlarındaki kas ve fasyal dokuyu gevşetir. Eğer zamanında harekete geçmezseniz, başlangıçta azalan topuk ağrısı topuk dikenine dönüşebilir. Topuğunuzda sürekli keskin bir ağrı olur ve bu günlük hayatınızı kısıtlar.

Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinizde gelişebilen sivri, kemikli bir büyümedir. Genellikle bu, ayağınızın tabanı boyunca uzanan dokunun (plantar fasya) tahriş olması nedeniyle olur. Bu nedenle plantar fasiit olarak da bilinir. Aşil tendonunuz çok fazla zorlandığında, bu tür kemik büyümesini daha olası hale getirir. Sürekli gerilim, kemiklerinizin (periosteum) etrafındaki zarı çekerek, “topuk dikeni” olarak bilinen kemik büyümelerine ve birikintilere neden olur. Topuk dikeni çıplak gözle değil sadece röntgende görünürler.

İki tür topuk dikeni vardır:

Alt topuk dikeni (ayağın alt tarafı; plantar bölge): Bu, topuğun alt tarafında bulunan kemikli bir çıkıntıdır. Alt bir topuk dikeni, plantar fasyadaki çok fazla gerilmeden kaynaklanır.

Arka topuk dikeni (topuğun arkasında): Bu, Aşil tendonunun kemiğe yapıştığı bir kemik büyümesidir. Bu durumda, topuğunuzun arkasında ağrı hissedeceksiniz. Arka topuk dikeni, Aşil tendonunun çok fazla gerilmesinden kaynaklanır.

Topuk dikeni belirtileri nelerdir?

  • Üzerine ağırlık koyduğunuzda topuğunuzda bıçak saplanır gibi bir ağrı oluyor.
  • Sabahları ilk hareket etmeye başladığınızda ağrı hissedersiniz. Bunu özellikle kalktıktan sonra attığınız ilk birkaç adımda fark edeceksiniz.
  • Topuk ağrısı ayağınızdan alt bacağınıza doğru yayılır.
  • Bunun neden olduğu iltihaplanma, topuk dikeninin şişmesine neden olur ve topuğunuz ısınır.
  • Topuğunuzda küçük bir çıkıntı hissedebilir veya görebilirsiniz.

Bununla birlikte, çoğu zaman bir topuk dikeni fark edilmez çünkü her zaman semptomlara neden olmaz. Geçmişte, doktorlar genellikle topuk dikeni için ameliyat kullanırlardı, ancak bu, ağrı için nadiren uzun vadeli iyileşmeler sağladı. Ancak günümüzde ameliyat sadece çok nadir durumlarda gereklidir. Aslında, aşağıda verilen ipuçlarıyla topuk dikeni ağrısını hafifletebilirsiniz.

Topuk dikenine ne sebep olur?

Topuk dikeninin en yaygın nedeni, yürürken veya koşarken aşırı veya düzensiz dağılmış basınçtır. Topuk dikeninin bir nedeni olarak plantar fasyanın veya daha nadiren Aşil tendonunun iltihaplanması da sayılabilir.

Uzun süre ayakta durarak veya uzun süre spor yaparak topuklarınıza çok fazla baskı yapmak fizyolojik olmayan streslere neden olabilir. Ayrıca topuğunuzda küçük yırtıklar ve iltihaplanma olabilir. Bu, uygunsuz stres ve zorlamalara uyum sağlayan vücudunuzun tepkisidir. Artan gerginlikle birlikte, bağ dokusunun kemiğe yapıştığı (entezis) etkilenen bölgede kalsiyum birikmeye başlar. Bu, vücudun topuğu daha esnek hale getirme ve doğal gerilme özelliklerini geri kazanma girişimidir. Ancak ağrıya neden olan çıkıntılı kemiğin kendisi değildir. Kemiklerinizin etrafındaki zar (periosteum) üzerindeki güçlü çekme kuvveti, ileri vakalarda kronik olarak iltihaplı bir plantar fasya ile birlikte rahatsızlığa yol açar.

Genel olarak, insan vücudu dayanıklılık koşusu için tasarlanmıştır. Ne yazık ki, günümüzde ayaklarımız yeterince egzersiz yapmıyor. Sert ayakkabılar ve günlük yaşamda uzun süre oturmak, ayak kemerlerimizdeki kasları ve fasyaları yeterince kullanmadığımız anlamına gelir. Aynı zamanda, bu dengesizliklere sahipken genellikle çok fazla ayakta durur veya spor yaparız. Bu ekstra zorlamalar topuk ağrısına ve topuk dikenine neden olmaya başlar.

Topuk dikeniniz varsa ne yapabilirsiniz?

Topuk dikeni ve topuk ağrısı için tedaviler mevcuttur. Önemli olan bağ dokunuzun doğal gerilme özelliklerini geri kazandırmanız ve ayak kaslarınızı güçlendirmenizdir.

Baskıyı azaltın: Erken aşamalarda önemli olan etkilenen bölgeyi korumaktır. Ayaklarınızı çok zorlayan hareketlerden kaçının (uzun süre ayakta durmak, koşmak ve zıplamak). İdeal olarak, spora ara verin.

Soğuk veya ısı tedavisi: Soğutma, iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Isı, aşırı gergin kasları ve fasyayı gevşetmeye yardımcı olur.

Hareket: Plantar fasya ve baldır kaslarınıza masaj yapın. Bu,  kas gerginliğini azaltabilir.

Rahat ayakkabılar: Topuk dikeni olma eğiliminiz varsa, topuk dikeni olan bölgedeki baskıyı azaltmak için rahat ayakkabılar veya geçici olarak jel tabanlık giymelisiniz. Bir ortopedist, ayağınızda ne tür bir yanlış hizalama olduğuna bağlı olarak hangi iç tabanın sizin için uygun olduğunu önerebilir. Bunu kalıcı bir çözüm olarak kullanmamalısınız, çünkü genellikle yanlış hizalamayı daha da güçlendirir. Daha iyi ve daha uzun süreli bir yol, egzersizleri kullanarak gerilimi dengelemektir.

Ağrı daha şiddetliyse ve egzersizlere rağmen devam ediyorsa doktora gitmenizi öneririz. Gerekirse size doğru ilacı, merhemi, şok dalgası tedavisini veya radyoterapiyi önerebilirler. Öyle olsa bile, ancak yaşam tarzınızı değiştirirseniz ve kaslarınızdaki ve fasyalarınızdaki gerilimi hafifletirseniz ağrıdan uzun vadede kurtulabilirsiniz.

Topuk dikenini önleme yolları

Mümkün olduğunca sık olarak koşu ayakkabıları değiştirin. Yıpranmış ayakkabılar topuk dikenini daha olası hale getirir.

Fazla kilonuz varsa, bu genellikle topuklarınıza çok fazla baskı uygular.

Yalınayak koşmayı denemeye yavaş yavaş başlayın. Ağırlığınızı kemiklerinize ve eklemlerinize, bunun yerine kaslara ve fasyalara inmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bu seçenek, özellikle farklı yüzeylerde koşabiliyorsanız, daha sıcak aylar için uygundur. En iyi seçeneklerden bazıları çimen, yosun ve kumdur.

Ayak kaslarınızı düzenli olarak harekete geçirin.

 

Yazar: Tuncay Akalan

Tüncay AKALAN