Acil Servis

Tahmini okuma suresi: 6 dakika

Aktif International Acil Servis Hizmetleri

 

Aktif International Hospital Acil Servis hizmetleri, hasta bakımı ve hızlı tıbbi müdahale sağlar. Son teknolojiye sahip acil servisimiz, çeşitli tıbbi acil durumlarla başa çıkabilecek donanıma sahip olup, ihtiyaç sahibi hastalara 7/24 bakım sağlamaktadır.

Acil Servise Ne Zaman Gidilmeli?

Acil bakımın ne zaman aranacağını anlamak çok önemlidir. Şiddetli göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, ağır kanama, yoğun karın ağrısı, felç semptomları (ani uyuşukluk veya konuşma güçlüğü gibi) veya yaşamı tehdit eden diğer durumlar gibi belirtilerle karşılaşırsanız acil servisimizi ziyaret edin.

Ziyaretiniz Sırasında Neler Beklenmeli?

Varışta, triyaj ekibimiz ihtiyaç duyulan bakım düzeyini belirlemek için durumunuzu değerlendirecektir. En acil ihtiyaçları olan hastalar ilk önce tedavi edilir. Şefkatli ve kapsamlı bakım sağlarken bekleme sürelerini en aza indirmeye çalışıyoruz.

Acil Servis Olanaklarımız

Tesislerimiz verimlilik ve konfor için tasarlanmıştır. Teşhis ve tedaviye yönelik MR, CT taramaları ve röntgen makineleri de dahil olmak üzere gelişmiş tıbbi ekipmanlara sahibiz. Resüsitasyon ve travma odalarımız her türlü acil duruma göre hazırlanmıştır.

Tıbbi Ekibimiz ve Uzmanlığımız

Acil Servisimizde kurul onaylı acil tıp doktorları, vasıflı hemşireler ve eğitimli destek personeli görev yapmaktadır. İlk değerlendirmeden tedavi ve takip önerilerine kadar uzman bakımı sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Acil servise ne getirmeliyim?

Acil servise giderken fotoğraflı bir kimlik belgesi, sağlık sigortası bilgileri ve halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçların bir listesini yanınızda getirmeniz önemlidir. Mümkünse ilgili tıbbi geçmişi veya belgeleri de getirin.

Acil servise aile üyelerim veya arkadaşlarım bana eşlik edebilir mi?

Acil durumlarda sevdiklerinizin yakınınızda olmasının önemini anlıyoruz. Politikamız, hastanın durumuna ve acil servis kapasitesine bağlı olarak hasta odasında bir veya iki ziyaretçiye izin vermektedir. Ziyaretçi kuralları, özellikle grip mevsimi veya diğer halk sağlığı sorunları sırasında değişiklik gösterebilir.

Acil serviste ne kadar beklemem gerekecek?

Acil serviste bekleme süreleri, tedavi edilen vakaların ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Hayatı tehdit eden durumlar her zaman önceliklidir. Tüm hastalarımıza verimli ve zamanında bakım sağlamaya kararlıyız ve bekleme sürenizi en aza indirmek için çaba göstereceğiz.

Birinci basamak doktorum acil servis ziyaretimden haberdar olacak mı?

İzninizle, birinci basamak doktorunuza acil servis ziyaretiniz hakkında bilgi vereceğiz ve takip bakımı için tedaviniz ve tanınızla ilgili gerekli ayrıntıları ona sağlayacağız.

Acil serviste beni ne tür tıp uzmanları tedavi edecek?

Acil Servis ekibimiz kurul onaylı acil durum doktorları, pratisyen hemşireler, kayıtlı hemşireler, tıbbi teknisyenler ve destek personelinden oluşmaktadır. Kardiyoloji, nöroloji ve ortopedi gibi alanlardaki uzmanlar da konsültasyona açıktır.

Hastane bünyesinde eczane var mı?

Evet, hastane bünyesinde tam hizmet veren bir eczanemiz bulunmaktadır. Acil servis doktorlarımız tarafından yazılan reçeteler size kolaylık sağlamak için buradan doldurulabilir.

Acil servis ziyaretleri için faturalandırma nasıl yapılıyor?

Acil servis hizmetlerinin faturalandırılması, ziyaretiniz sırasında alınan tedavilere ve testlere bağlı olacaktır. Faturalama departmanımız sigorta sorularına yardımcı olabilir ve olası maliyetler hakkında ayrıntılı bilgi sağlayabilir.

Acil servisten taburcu olduktan sonra ne yapmalıyım?

Taburcu olduktan sonra ilaç tedavisi, dinlenme ve takip randevularıyla ilgili tüm talimatlara uymak önemlidir. Taburcu olduktan sonra herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa lütfen acil servisimizle veya birinci basamak doktorunuzla iletişime geçin.

Acil servisteki deneyimim hakkında nasıl geri bildirimde bulunabilirim?

Hizmetlerimizi geliştirmemize yardımcı olduğu için geri bildirimlerinize değer veriyoruz. Hastanemizin web sitesi, hasta memnuniyeti anketleri aracılığıyla geri bildirimde bulunabilir veya doğrudan hasta deneyimi departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.