Six Pack Ameliyatı

Tahmini okuma süresi: 9 dakika 52 saniye

 

Six Pack Ameliyatı

Six Pack Ameliyatı Nedir?

Günlük faaliyetlerimizde ve iş hayatımızda hareketsizlik çoğumuzun problemidir. Gün içerisinde gerek öğünlerimizde gerekse de atıştırmalıklardan aldığımız kalorileri hareket ederek veya egzersiz yaparak yakamayınca vücudumuzun yağ depolama süreci de başlamış oluyor. Biz erkeklerde yağ depolamanın olduğu ilk bölge neredeyse her zaman karın bölgesidir. İşte ilk yağ depolamalar oluşunca artık bir çeşit döngüye gireriz. Yağ depoladıkça daha çok hareketsizleşiriz, hareketsizleştikçe daha çok yağ depolarız. Peki o baklava dilimli göğse kavuşmanın yok mu bir yolu diye merak ederken kendimizi bu makaleyi okurken bulduk değil mi? Öyleyse six pack ameliyatının ne olduğu ile başlayalım.

Karın kası ameliyatı veya olarak da bilinen six pack ameliyatı ile karın bölgesindeki kasları daha belirgin hale getirerek “baklavalı” bir görünüm elde etmek mümkün. Son zamanlarda kadınlar tarafından da talep görmeye başlayan bu ameliyat erkekler arasında çok daha yaygındır. Önce belli bölgelerden yağ alımı ve daha sonra alınan bu yağın belli bölgelere eklenmesi şeklinde yapılan six pack ameliyatı ile zaten sahip olduğumuz ancak yağlanma nedeniyle görünmeyen baklava kaslarımızı belirginleştirebiliyoruz.

Erkeklerde bu kaslar 6 tane olduğu için ameliyata six pack ameliyatı diyoruz.  Kadınlarda ise bu kaslar göğüs ortasından göbek deliğine indirebileceğimiz hayali çizginin iki tarafındadır ve toplamda 2 tane olduğu için kadınlar için yapılan ameliyata two pack ameliyatı deriz. Kadınlarda eğer karın bölgesindeki deride sarkma varsa, daha iyi bir sonuç elde etmek için kombine bir ameliyatla six pack ameliyatı karın germe ameliyatı (abdominoplasti) ile birleştirilebilir. Erkeklerde ise yağlanmaya bağlı olarak bazen aşırı meme gelişimi söz konusu olabilir. Bu durumda da six pack ameliyatı jinekomasti ameliyatı ile birleştirerek çok daha başarılı bir sonuç elde edilebilir.

 

Six Pack Operasyonu

Six Pack Operasyonu

Six Pack Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında vücudumuza dışarıdan implant benzeri herhangi bir yabancı madde yerleştirilmez ya da enjekte edilmez. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu kaslar zaten vücudumuzda mevcuttur fakat yağlanma nedeniyle fark edilmeyecek durumdadır. Ortaya çıkartılması için düzenli olarak spor yapmamız, beslenmemize ve uyku düzenimize dikkat etmemiz, sağlıksız atıştırmalık tüketme alışkanlıklarımızdan uzak durmamız gerekir. Pek çoğumuz için bu yaşam tarzı oldukça zordur. Özellikle uzun saatler masa başında oturarak çalışıyorsak ya da hareket gerektirmeyen bir işte çalışıyorsak bu görünümü elde etmek için daha zahmetsiz bir yöntemle six pack ameliyatına yönelmemiz oldukça normaldir.

Yorulmadan baklava görünümlü karın kaslarına kavuşmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de six pack ameliyatı nasıl yapılır sorusudur. Ameliyat kasların bulunduğu bölgeye ve yapılan çizimlere uygun olarak öncelikle yağ alma (vaser-liposuction) ile başlar ve sonrasında da yağ ekleme (lipofilling) ile devam edilir.  Vaser-liposuction işlemi karın bölgemizdeki fazla yağın alınabilmesi için deri altına kanül yerleştirerek yapılır. Kanüller ameliyat öncesi yapılan kas tasarımına uygun olarak yerleştirilir ve fazla yağlar bu kanüller aracılığıyla çekilir.

Alınan bu yağlar bir temizlenme ve hazırlık işleminden geçirilerek, baklava kaslarında çıkıntı yapan bölgelerdeki görünümü elde etmek için uygun bölgelere enjekte edilir. Ameliyat sırasında bölgedeki damarlar, sinirler ve bağ dokular korunur. Enjeksiyon sonrası kaslara son görünümü verilerek kesiler kapatılır ve ameliyatı tamamlanır.

Kadınlarda karın kası oluşturmak için uygulanan two pack ameliyatının six pack ameliyatından temelde hiçbir farkı yoktur. Yine ameliyat öncesi vücut yapısına uygun bir kas tasarımı yapılır, anestezi sonrası vaser-liposuction ve lipofilling ile ameliyat tamamlanır.

Uygunluk Kriterleri

Elbette pek çok ameliyatta olduğu gibi six pack ameliyatında da sorunsuz bir ameliyat için bazı uygunluk şartları aranıyor.  Bu kriterlerin neler olduğuna birlikte bakalım:

Genel Sağlık Durumu: Sağlık durumumuzun genel olarak iyi olması gerekmektedir. Şeker hastalığı ya da kalp hastalığı gibi kronik sağlık sorunları, ameliyatımız açısından risk oluşturabilir. Bu türden kronik rahatsızlıklarımız ya da düzenli kullandığımız ilaçlar varsa muayene sırasında bu bilgileri doktorumuzla paylaşmalıyız. Doktorumuzun onaylaması halinde ameliyatımız yapılabilir.

Vücut Ağırlığı: Vücut kitle endeksimiz açısında obez ya da obeziteye yakın aşırı kilolu durumda olmamalıyız. Aşırı kilolu olmamız halinde six pack ameliyatımız yapılsa bile ortaya çıkan görünüm estetik açıdan bizi tatmin etmeyecektir. O nedenle öncelikle vücut ağırlığımızı ideal sınırlara çekmeliyiz. Ayrıca sık sık kilo alıp verenler için de ameliyat uygun değildir. Six pack ameliyatı vücut ağırlığını kontrol altında tutan kişilerde daha başarılı sonuçlar verir.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara içilmesi ve aşırı alkol tüketimi ameliyat riskini artırabilir. Ayrıca bilindiği gibi sigara tüketimi genel olarak spor yaparken gösterdiğimiz performansımızı da etkiler. Oysa ameliyat sonrası karın kasları görünümümüzün kalıcı olmasını istiyorsak düzenli bir beslenme programı ile birlikte spor da yapmamız gerekecek. Bu nedenle ameliyat öncesi alkol ve sigara tüketimi gibi sağlığımıza olumsuz etki edecek alışkanlıklardan uzaklaşmalıyız.

Yaş Sınırı: Vücut gelişimimizin büyük oranda tamamlandığı 18 yaş six pack ameliyatı için uygun yaş sınırı sayılır. Dolayısıyla 18 yaş ve üstü kişiler ameliyat için uygun kabul edilir. Vücudumuzdaki yağlanma genetik faktörlerden kötü beslenme alışkanlıklarına kadar değişen çok çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir. Ancak genellikle yaşımızın ilerlemesi ile birlikte metabolizmamızın yavaşlamasına bağlı olarak vücudumuzdaki yağlanmanın arttığını görürüz. İstisnalar olsa da bu sorunlarla çoğunlukla 30-35 yaş ve üstü yaşlarda karşılaşırız. Bu nedenle six pack ameliyatı bu yaş grubunda çok daha yaygın olarak talep görmektedir.

Gerçekçi Beklentiler: Ameliyat öncesinde doktorumuzla beklentilerimizin ne olduğu konusunda net bir şekilde konuşmalıyız. Doktorumuz vücut yapımız, kas oranımız, yağlanmaya olan eğilimimiz ve genetik faktörlerimiz gibi pek çok şeyi göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapacak ve ameliyat sonrası için bize tahmini bir sonuç sunacaktır. Bu değerlendirmenin dışında, gerçekçi olmayan beklentilere sahip kişiler için ameliyat uygun değildir.

İyileşme Sürecine Hazır Olmak: Six pack ameliyatı sonrası iyileşme süreci önemlidir. Ameliyat sonrası belirli bir süre boyunca özellikle ilk bir hafta on günlük süreçte ameliyat bölgemizi zorlayabilecek fiziksel aktivitelerden kaçınmamız gerekecek. Bu süreci doktorumuzun tavsiyelerine uygun bir şekilde geçirmeye hazır olmamız gerekir.

Tüm bu koşullar için hazırlıklıysak six pack ameliyatı için uygun koşulları sağlıyoruz demektir. Hastanemizde alanında son derece tecrübeli cerrahlarımızın yapacağı six pack ameliyatı ile çok kısa bir sürede mükemmel görünen karın kaslarına sahip olabiliriz.

Ameliyatı Sonrası

Six pack ameliyatı iyileşme süreci diğer pek çok ameliyata nazaran daha hızlıdır. Six pack ameliyatı sonrası bizi bekleyen süreç ve bu süreçte dikkat etmemiz gereken konulara birlikte göz atalım:

Ameliyat Sonrası İlk Günler: Ameliyat çıktığımızda özel bir medikal korse giydirilecek bize. Bu korseyi hem bölgede yapılan işlemleri korumak hem de iyileşme sürecimizi hızlandırmak için mutlaka doktorumuzun önerdiği süre boyunca giyinmeliyiz. Ameliyat sonrası hastane yatışımız için genellikle 1-2 günlük süre yeterli olur. Sonrasında doktorumuzun onayı ile hastaneden taburcu olacağız.  Takip eden ilk birkaç gün ağrı hissetmemiz son derece normaldir. Doktorumuzun reçete edeceği ağrı kesicilerle bu süreci çok zorlanmadan atlatacağız.

Ameliyat bölgemizde oluşan morluk ve şişlikler de bir hafta içerisinde kaybolacaktır. Bu bir haftalık süreçte yavaş ve dikkatli hareket etmemiz ve yatak istirahatimiz iyileşmemiz açısından çok önemlidir. Ameliyat sonucunda six pack görünümünü net olarak bir hafta 10 gün sonra ortaya çıkacaktır. Bu süre zarfında vücudumuzdaki ödem atılacak ve şişliklerimiz iyileşmeye başlayacaktır. Böylece ameliyat sonucunu daha iyi görebileceğiz.

Doğru Beslenme ve Sıvı İhtiyacı: Ameliyat sonrası dönemde hafif ve kolay sindirilebilen lifli yiyeceklerden oluşan bir beslenme programı oluşturmalıyız. Bu konuda doktorumuzun önerdiği diyeti takip etmek en doğru olanıdır.

Fiziksel Aktivite: Ameliyat sonrası dönemde özellikle ilk iki hafta ameliyat bölgemizi zorlayacak ağır fiziksel aktivitelerden kesinlikle kaçınmalıyız. Bu dönemde halter benzeri ağırlık kaldırmamalıyız. İki hafta sonunda doktorumuzun önerdiği gibi çok fazla zorlama gerektirmeyen düşük seviyeden egzersizlere başlayabiliriz. Dört hafta sonra kontrol muayenelerinde doktorumuzun izni dâhilinde normal spor ve egzersiz programımıza geri dönebiliriz.

Bu ameliyata ilişkin çok karşılaştığımız sorulardan biri de six pack ameliyatı kalıcı mı sorusudur. Ameliyat sonucunun kalıcı olup olmaması tamamen bize bağlıdır. Eğer ameliyat sonrası beslenmemize dikkat edip, düzenli olarak egzersizler yaparak sağlıklı bir yaşam tarzını benimsersek ameliyat sonuçlarının kalıcı olduğunu görürüz. Sağlıksız bir beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı ise ameliyat ile kazanılan kas görünümünün zaman içerisinde kaybedilmesine neden olabilir.

 

Yazar: Erkan Kural

Erkan KURAL

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Ümran Muslu – Six Pack Ameliyatı

Erkan Kural – Six Pack Ameliyatı