Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti

Jinekomasti, birçok erkeğin hayatının farklı dönemlerinde karşılaştığı bir problemdir. Toplumumuzda, fiziksel görüntüsü üzerinden değerlendirilen ve “estetik beklentilerle” uyumlu olmayan erkekler, sıkça dalga konusu olabilir ya da özsaygı sorunları yaşayabilirler. Jinekomasti, bu durumların başında gelir ve etkisi sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik olarak da oldukça derindir.

Peki, jinekomasti ne demek ya da merakımızı en doğrudan giderecek haliyle sorarsak, jinekomasti nasıl anlaşılır? Jinekomasti, en basit ifadeyle söylemek gerekirse, biz erkeklerde memenin anormal büyümesidir. Bu durum, göğsümüzde kadınsı bir görünüme sebep olacağı için bizi rahatsız edecektir. Jinekomastili bir göğüs yapımız varsa genellikle meme bölgemizde şişkinlik, sertlik ya da kadınlardaki meme dokusuna benzer bir yapı hissedebiliriz. Meme çevresinden göğsümüze doğru yayılan aşırı yağ birikimi de jinekomastimize eşlik edebilir. Peki, neden böyle bir sorunla karşılaşırız ya da çözümü yok mu bu problemin? Bu ve benzeri jinekomasti ile ilgili en çok sorulan sorulara sizin için cevap aradık.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti, hormonal dengesizlikler sonucunda ortaya çıkar. Özellikle ergenlik döneminde, vücutta yaşanan hormonal değişiklikler jinekomastiye neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri, alkol ve uyuşturucu kullanımı, bazı tümörler, genetik faktörler ve karaciğer hastalıklarının da jinekomastiye yol açtığı bilinmektedir.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Bazılarımızda, özellikle ergenlik döneminde jinekomasti problemiyle karşılaşanlarımızda, bu problem zaman içinde kendi kendine geçebilir. Ancak bazı durumlarda kendiliğinden geçmeyip tedavi gerektirebilir.

Jinekomasti tedavisi, jinekomastinin nedenine bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale yani jinekomasti ameliyatı şeklinde olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Operasyon sırasında cerrahımızın açacağı bir kesi ile öncelikle fazla meme dokusuna ulaşılır ve yağ dokumuz çıkarılır. Bazı durumlarda, çıkarılan yağ dokusu sonrası meme başının boyutunun ve pozisyonunun da yeniden düzeltilmesi gerekebilir. Bu son düzenlemeleri yaptıktan sonra cerrahımız kesilerimizi kapatarak ameliyatımızı tamamlayecaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Jinekomasti ameliyatının süresi, vakaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak genellikle 1-3 saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz.

Jinekomasti İçin Hangi Hastane Bölümüne Gidilir?

Jinekomasti belirtileri gösteriyorsak, hastanelerin plastik cerrahi veya genel cerrahi bölümlerine başvurabiliriz. İlk olarak bir doktor muayenesi ile durumumuz değerlendirilir ve bu değerlendirmeye göre tedavi sürecimiz planlanır.

Unutmayın ki jinekomasti her ne kadar doğrudan bir sağlık problemi değilse de, sosyal normlar ve insan bedenine dair toplumsal beklentiler nedeniyle bize içe kapanıklık, öz güvensizlik gibi olumsuz psikolojik etkiler yapabilen bir sorundur. İyi bir hastanede alanında uzman bir cerrahla jinekomasti sorununu kolayca çözebileceğinizi unutmayın. Detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişim kurarak alanında son derece deneyimli cerrahlarımızdan randevu alabilirsiniz.