Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık (Strabismus)

Strabismus yani halk arasındaki adıyla şaşılık, bir kişinin normal şartlar altında iki gözü aynı anda hizalayamadığı bir görme durumudur. Bir veya iki göz içeri, dışarı, yukarı veya aşağı dönebilir.

Yetişkinlerde Şaşılık

Bir kişi tam normal binoküler görüşe ulaştığında ve şaşılıktan muzdarip olduğunda buna “yetişkin şaşılığı” denir. İkinci çocukluğun sonundan yani 6-8 yaşından itibaren ortaya çıkan olgular “erişkin şaşılık” olarak kabul edilir.

Yetişkinlerde şaşılığın çok çeşitli nedenleri vardır. Bu hastalıklar;

 • Mellitus diyabeti
 • Tiroid hastalığı (Graves hastalığı)
 • Myastenia Gravis (sinir-kas hastalığı)
 • Merkezi sinir sistemi tümörleri
 • Kafa yaralanmaları
 • Serebrovasküler kazalar.
 • Serebral enfarktüsler veya kanamalar sonrası durumlar şeklinde sıralanabilir.

Bazen göz ameliyatları veya katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra, retina dekolmanı ameliyatı, göz kapağı ameliyatı gibi gözü çevreleyen yapılarda paralellik kaybı ve oküler motilite etkilenmesi ortaya çıkabilir. Bu, bu işlemler sırasında ekstraoküler kasların istenmeyen şekilde tutulması nedeniyle oluşur.

Göz tembelliği şaşılık tedavisi ile tedavi edilebilir mi?

Göz tembelliği veya ambliyopi tedavisi genellikle insan görme sisteminin zaten tam olarak geliştiği yaş olan 8 yaşından sonra etkili değildir. Şaşılık ameliyatı, hastanın tedavi edilmemiş bir çocukluk çağı şaşılığı sonucu oluşan göz tembelliğini de düzeltmeyecektir.

Şaşılığı olan yetişkinlerin çoğu, kontrollü bir şekilde de olsa, bu durumdan çocukluktan beri muzdariptir, bu da telafiyi mümkün kılar. Bu şekilde, durum bir süre uykuda kalır.

Çocuklarda Şaşılık

Şaşılık, küçük çocuklarda en endişe verici görme kusurlarından biridir. Çocukluk şaşılığının nedenleri çok çeşitlidir, ancak çoğu durumda bundan muzdarip olan çocuklarda;

 • Down sendromu,
 • serebral palsi gibi durumlar
 • felç,
 • kafa travması
 • erken doğmuş kişilerde şaşılık gelişme riski daha yüksektir.

Şaşılık Belirtileri

Şaşılık olan çocukların çoğu, göz problemlerinden şikayet etmezler veya görmelerindeki değişiklikleri fark etmezler. Gözlerin düz olmadığını fark eden genellikle bir aile üyesi, bir öğretmen veya bir sağlık hizmetidir. Çocuğunuzda bu belirti veya semptomlardan herhangi biri varsa, gerekirse göz doktorunuza görünün. Göz deviasyonu gelişen bir yetişkin veya çocuk şunları yaşayabilir:

 • Göz yorgunluğu
 • Çift görme veya diplopi
 • Görüntü örtüşmesi (görüntü karışıklığı)
 • Ağırlık hissi
 • Okuma gibi yakın görsel etkinliklerde zorluklar
 • Derinlik algısı ve hacim hissi kaybı. Problemi telafi etmek için, şaşılıklı birçok yetişkin, başlarını hareket ettirerek semptomlarını hafifleten bir pozisyona getirerek “oküler tortikolis”e yol açar.

Şaşılık Çeşitleri

Şaşılık, gözün döndüğü yöne göre sınıflandırılır:

 1. Ezotropya: İçe dönme.
 2. Ekzotropya: Dışa dönme.
 3. Hipertropi: Yukarı dönüş.
 4. Hipotropi: Aşağı dönüş.

Şaşılığın diğer sınıflandırmaları şunları içerir:

 • Sabit veya değişken şaşılık: Göz yuvarlanması zamanın sadece bir bölümünde meydana geldiğinde
 • Aralıklı şaşılık: Göz yuvarlaması sadece ara sıra görülebilir.

Strabismus (Şaşılık) Nasıl Teşhis Edilir?

Bir optometrist, kapsamlı bir göz muayenesi yoluyla şaşılığı teşhis edebilir.

 • Hastanın geçmişi: Göz doktoru, semptomlara katkıda bulunabilecek genel sağlık sorunlarına, ilaçlara veya çevresel faktörlere bakarak genel bir hasta geçmişi şeması oluşturur.
 • Görme keskinliği: Bir optometrist, görmenin ne kadar etkilendiğini değerlendirmek için görme keskinliğini ölçecektir.
 • Kırılma: İhtiyacınız olan uygun lens gücünü belirlemek, herhangi bir kırma kusurunu (yakını, yakını görememe veya astigmat) telafi etmek için.
 • Odak testi: Gözün ne kadar iyi odaklandığını, hareketini ve birlikte çalışma sabitliğini değerlendiren bir testtir.
 • Göz sağlığı muayenesi: Şaşılığa katkıda bulunabilecek herhangi bir göz hastalığını ekarte etmek için gözlerinizin iç ve dış yapılarına bakacaktır.

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık olan kişilerin göz hizasını ve koordinasyonunu geliştirmek için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bu tedaviler:

Gözlük veya kontakt lensler: Bu, bazı hastalar için tek tedavi olabilir.

Görme terapisi: Optometristiniz, göz koordinasyonunu ve göz odağını geliştirmek için yapılandırılmış bir görsel aktivite programı önerebilir. Görme terapisi, gözleri ve beyni birlikte daha etkili bir şekilde çalışmak için eğitir. Bu göz egzersizleri göz hareketi problemlerinde yardımcı olabilir. Tedavi, doktorun ofisinde veya evde yapılabilir.

Göz egzersizleri, gözlerin kendilerini yakındaki bir nesneye hizalayamadığı bir çeşit şaşılığın tedavisinde çok yardımcı olabilir (ayrıntılı yakın çekim çalışması, okuma, vb.). Bu duruma yakınsama yetersizliği denir.

Göz kası ameliyatı: Göz kaslarında yapılacak ameliyat, bu bölgedeki kaslarda var olan problem neyse (uzunluk vs.) bu sorunu ortadan kaldırarak kişiye doğru bir görme sağlar. Çoğu zaman, göz kası ameliyatı olan kişiler, göz koordinasyonunu geliştirmek ve gözlerin tekrar yanlış hizalanmasını önlemek için görme terapisine de ihtiyaç duyacaktır.

Prizmalı Gözlükler: Prizmalar, hafif veya orta derecede diplopiye neden olan küçük sapma açılarını düzeltebilir. Prizma, ışık ışınlarının ve dolayısıyla görüntülerin yolunu büken (kıran) kama şeklindeki şeffaf bir mercektir. Gözlerin konumunu değiştirmezler, bunun yerine görüntüleri görsel eksenlerle çakışacak şekilde yeniden hizalarlar. Çift görmeyi rahatlatırlar, ancak kendi başlarına altta yatan sorunu düzeltmezler. Çoğu zaman hastanın gözlüğüne takılırlar ve diğer zamanlarda doğrudan lens reçetesine dahil edilirler. Prizmalar, elastikiyetini kaybetmiş veya ciddi şekilde felç olmuş sert kasların neden olduğu geniş açı sapmalarını telafi edemez.

Botulinum toksin enjeksiyonları: Aşırı aktif kaslara uygulanır (genellikle hareketine karşı çıkan kas felç nedeniyle kuvvetini kaybeder). Bu durumlarda, botulinum toksini genellikle kas fonksiyonunu stabilize edebilir ve sapma semptomlarını hafifletebilir. Bu toksin, küçük dozlarda enjekte edildiğinde kasları geçici olarak felç eden bir maddedir. Ekstraoküler kaslara enjekte edildiğinde etkileri birkaç ay sürebilir ve genellikle fonksiyonda kalıcı değişikliklere neden olarak minimal invaziv bir teknikle oküler paralelliğin yeniden sağlanmasına yardımcı olur.

Göz dışı kas cerrahisi: Bu ameliyat ile;

 • oküler paralelliği geliştirmek,
 • çift görmeyi azaltmak veya ortadan kaldırmak,
 • “binoküler görme” olarak adlandırılan her iki gözün kombinasyon halinde kullanımını iyileştirmek veya eski haline getirmek,
 • göz yorgunluğunu azaltmak,
 • çevresel görüşü ve dürbün görme alanını genişletmek,
 • görünümü iyileştirmek mümkündür.

Şaşılık Ameliyatı

Şaşılık ameliyatı genellikle ayakta tedavi bazında, duruma göre genel veya lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat sonrası rahatsızlık genellikle hafif veya orta düzeydedir ve yaygın ağrı kesicilerle giderilebilir. Normalde, vakanın karmaşıklık derecesine göre değişmekle birlikte, hasta birkaç gün içinde olağan aktivitelerine döner.

Vakaların önemli bir yüzdesinde şaşılık tedavisinin istenen sonuçları elde etmek için birden fazla cerrahi prosedür gerektirebileceğini akılda bulundurmak önemlidir.

Her yaşta şaşılık ameliyatı olabilir miyim?

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine şaşılık, yetişkin hastalarda bile her yaşta başarıyla ameliyat edilebilir. Bu durumlarda cerrahi, hastanın tedavi edilmemiş bir çocukluk şaşılığı sonucu oluşan ambliyopi veya göz tembelliğini düzeltmez, ancak hastanın uzay ve görme alanı algısına ek olarak görünümünü iyileştirebilir.

Şaşılık aniden ortaya çıkabilir mi?

Erişkin şaşılık, diyabet, Graves hastalığı veya kafa travması gibi hastanın diğer hastalıklarının bir sonucu olarak aniden ortaya çıkabilir. Bazen göz ameliyatı veya göz çevresindeki kaslara yapılan ameliyatlar sonucunda da ortaya çıkabilir.

Şaşılık engelleyici olabilir mi?

Gözlerin kaymasından kaynaklanan çift görmenin (çift görme) sabit olduğu ve zamanla devam ettiği durumlarda şaşılık çok rahatsız edici hatta sakat bırakıcı olabilir. Bu nedenle hayatı zorlaştıracak bir engele dönüşerek kişinin yaşam kalitesini düşürme riski vardır.

 

Yazar: İnci Yeşim Bayrak

İnci Yeşim BAYRAK