RNY Gastrik Bypass Ameliyatı

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı 

 

Genellikle mide bypassı olarak adlandırılan Roux-en-Y (RNY) Gastrik Bypass, kilo verme ameliyatının ‘altın standardı’ olarak kabul edilir ve dünya çapında en sık uygulanan ikinci obezite cerrahisi yöntemidir.

RYN Gastrik Bypass, karında yapılan küçük bir kesiden sokulan teleskop benzeri küçük bir kameranın kullanımını içeren laparoskopik (minimal invaziv) cerrahi olarak veya karında büyük bir orta hat kesisinin yapıldığı açık c olarak gerrahi işlemi olarak erçekleştirilebilir. Laparoskopik yöntem günümüzde en sık kullanılan ve birçok cerrahın tercih ettiği yöntemdir. Bu yöntem daha hızlı iyileşme avantajı sunsa da her hasta bu yöntem için doğru aday olmayabilir.

RNY Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi RNY Gastrik Bypass ameliyatının iki bileşeni vardır. İlk olarak, midenin üst kısmı midenin geri kalanından ayrılarak yaklaşık 30 mililitre hacimli küçük bir mide kesesi oluşturulur. Daha sonra, ince bağırsağın Y şeklindeki bölümü keseye eklenir ve yiyeceklerin ana mideyi atlamasına izin verir. İnce bağırsağın duodenum ve jejunumun olarak bilinen iki parçasının atlanması, vücudun emdiği kalori ve besin miktarının azalmasını sağlar.

Ameliyat sonrasında yeni oluşturulan mide kesesi çok daha küçüktür ve tek seferde daha az yiyecek depolayabilir. Bu da kalori tüketiminin daha az olmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırır. En önemlisi, sindirim sürecinin yeniden yönlendirilmesi, tokluğu artıran, açlığı bastıran ve obezitenin tip 2 diyabeti tetikleyen birincil mekanizmalardan birini tersine çeviren bağırsak hormonlarında iyi yönde değişiklik olmasını sağlar.

RNY Gastrik Bypass Sonrası

Ameliyattan hemen sonra sindirim sistemi değiştiği ve iyileştiği için hastalar yemek yedikten sonra çok çabuk tokluk hissederler. RNY gastrik bypass en etkili kilo verme yöntemlerinden biridir ve ameliyattan sonraki ilk 1-2 yıl içerisinde hastalar fazla kilolarının yüzde 60-70’ini kaybetmektedir.

Kilo kaybı zamanla azalacaktır, ancak sağlıklı bir beslenme düzeni ve egzersiz daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır. Diğer yandan iştahınızın azalması ve mide kesesinin küçülmesi de daha az kalori alımına katkıda bulunacaktır. Kilo kaybına ek olarak, çoğu hasta diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve sindirim sorunları gibi obezite ile ilgili sağlık durumlarında büyük bir azalma gözlemler.

 

Yazar: İbrahim Ağaçkıran

İbrahim Ağaçkıran