Omuz Protezi Ameliyatı

Omuz Protezi

Total omuz replasmanı (omuz protezi ameliyatı) son dönem omuz artriti olan hastalarda ve bazı durumlarda ciddi bir omuz kırığından sonra ağrıyı azaltmak ve hareketliliği yeniden sağlamak için oldukça başarılı bir prosedürdür. Omuz protezi ameliyatı ağrıyı hafifletir ve omzun hareketini, gücünü ve işlevini geri kazanmaya yardımcı olur. Çoğu hasta, omuz ağrısı nedeniyle daha önce kaçındıkları yüzmeye, yoga veya pilates yapmaya ve diğer fiziksel aktivitelere geri dönebilir.

Omuz protezi ameliyatı nedir?

Total omuz artroplastisi olarak da bilinen total omuz protezi ameliyatı, ağrıyı azaltmak ve rotasyon ve hareketlilik aralığını eski haline getirmek için yapay implantlarla değiştirilen omuz eklemi bölümlerinin çıkarılmasıdır. Artritin neden olduğu şiddetli ağrı ve sertliğin tedavisinde oldukça başarılıdır.

Omuz artriti, omuz kemiklerini kaplayan düz kıkırdağın dejenere olması veya parçalanması durumudur. Sağlıklı bir omuzda bu kıkırdak yüzeyler, kemiklerin birbirlerine karşı rahatça kaymasına izin verir. Bu kıkırdak yüzeyleri kaybolduğunda kemikler doğrudan temasa geçerek sürtünmeyi arttırır ve onların pürüzlenmesine ve birbirlerine zarar vermesine neden olur. Kemik üstü kemik hareketi oldukça acı verici ve zor olabilir.

Omuz protezi ameliyatı ile tedavi edilen durumlara ne sebep olur?

Omuzu etkileyen iki temel artrit tipi vardır;

Osteoartrit: Bu, eklem içindeki kıkırdakta yıllarca kullanımdan kaynaklanan fiziksel aşınma ve yıpranmadır. Omuzdaki osteoartrit, tenisçiler, halterciler ve omuzlarına sürekli baskı uygulayan diğer sporcular gibi son derece aktif kişilerde daha yaygındır. Bazı durumlarda, ciddi, akut bir yaralanma bu uzun vadeli hasarı tetikler veya buna katkıda bulunur.

İnflamatuar artrit: Bu, tam olarak anlaşılmış bir nedeni olmayan birkaç kronik, otoimmün hastalık için kullanılan terimdir. Omuzu etkileyen başlıca iki artrit romatizmal eklem iltihabı ve ankilozan spondilitir.

Omuz protezine ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir kişinin bu ameliyatı geçirmesinin en yaygın nedeni, ameliyatsız tedavilerle kontrol edilemeyen omuz artrit ağrılarıdır. Ağrıya genellikle ilerleyici bir sertlik ve omuzda gıcırdama hissi eşlik eder. Bu belirtiler, omuz ekleminin topunu ve yuvasını oluşturan kemiklerin, aralarında olması gereken kıkırdak aşındığı için birbirine sürtündüğünü gösterir.

Omuz replasmanı ile tedavi edilebilecek durumların teşhisi

Omuzdaki artriti teşhis etmek için doktor bir dizi standart röntgen isteyecektir. Hastanın kemik bütünlüğünü değerlendirmek için bir BT taraması da gerekli olabilir ve rotator manşet tendonu gibi çevredeki önemli yumuşak dokuların durumunu belirlemek için manyetik rezonans görüntüleme ( MRI ) istenebilir.

Doktor sinir hasarı olabileceğinden şüphelenirse, hastayla yapılan görüşmelere dayalı olarak, omuzun önemli kaslarını besleyen sinirlerin değerlendirilmesi için bir EMG testi veya sinir iletim çalışması istenebilir.

Omuz protezine alternatif seçenekler nelerdir?

Aşağıdakiler gibi çevredeki bağları, kasları ve tendonları içeren omuz rahatsızlıkları olan kişilere bir omuz artroskopisi prosedürü sıklıkla önerilir;

 • Rotator manşet yaralanması
 • Yırtık omuz labrumu

Artroskopi, en yaygın omuz ameliyatları arasındadır ve minimal invaziv olduğu için birçok hasta için çekicidir. Bununla birlikte, artroskopik cerrahi, artritin kendisinden ziyade artrite neden olan durumları tedavi eder. Bu tedavi genellikle henüz kemik-kemik artriti olmayan hastalarda faydalıdır.

Omuz değişimi nasıl yapılır?

Geleneksel omuz protezi ameliyatında, hasarlı humerus başı (eklem topu) metal bir top ile değiştirilir ve glenoid boşluk (eklem yuvası) pürüzsüz bir plastik kap ile değiştirilir.

Bu plastik üzeri metal implant sistemi (metal üzeri metal yerine) neredeyse tüm omuz değiştirme işlemlerinde kullanılır. Humerus başında şiddetli omuz kırığı olanlar gibi bazı hastalarda kısmi omuz replasmanı önerilebilir. Bu teknik, yalnızca top bileşeninin yerini alır.

Geleneksel (anatomik) bir omuz protezi ameliyatı aşağıdaki altı temel adımdan oluşur;

 • Cerrah büyük ölçüde sinirsiz bir alanda omuza erişmek için deltoid ve pektoral kasları ayırır.
 • Omuzu saran rotator manşetin ön kaslarından biri kesilerek omuz açılır.
 • Eklemin artritik bölümleri çıkarılır.
 • İmplant yuvası, top ve gövde bileşenleri yerleştirilir. Metal top bileşeni, hastanın humerusunun içine doğru uzanan gövdeye takılır.
 • Rotator manşet kasının kesisi kapatılır ve dikilir.
 • Dış kesi temizlenip dikilir ve geçici örtü olarak bandaj uygulanır.

Omuz protezinin riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Tam omuz protezi ameliyatında komplikasyonlar nadirdir, ancak şunları içerebilir;

 • Topun yuvadan kayması
 • Enfeksiyon
 • Sinir hasarı
 • Glenoid gevşemesi
 • Sertlik

Ameliyattan önce artritik bir omuz genellikle çok gergindir. Bununla birlikte, ameliyat sırasında hareket geri kazandırıldıktan sonra omuzda sertlik hala bir sorunsa, bu genellikle eksik tedavinin sonucudur. Sürekli fizik tedavi seanslarına gidilmesi genellikle omuz hareketini ve gücünü geri kazanmada etkilidir.

Omuz protezi ameliyatı sonrası iyileşmek ne kadar sürer?

Hastaların iyileşmesi genellikle sekiz hafta veya daha fazla sürer. Bir hastanın ağır iş gücü veya yorucu kuvvet egzersizleri yapması birkaç ay alabilir.

Ameliyat gününde hasta, çıkarılabilir bir kanvas kol askısında yan tarafta hareketsiz bir kolla uyanma odasında uyanacaktır. Hastalar genellikle ameliyat nedeniyle geçici bir ağrı yaşarlar, ancak artrit nedeniyle yaşadıkları aynı tür ağrı değildir. Artritik ağrı, bu noktadan itibaren büyük ölçüde yoktur.

Ameliyattan sonraki gün implantın uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini belirlemek için röntgen çekilecektir. İmplantın hareket açıklığı ve stabilitesi doğrulandıktan sonra aynı gün fizik tedaviye başlanır. Hastalar genellikle omzunun daha kolay hareket ettiğini ve gıcırdatma hissinin kaybolduğunu hemen fark eder.

Omuz, onarılan tendonların iyileşmesine izin vermek için erken rehabilitasyon aşamasında bir askı ile sabitlenecektir. Bu askı duş ve rehabilitasyon egzersizleri için çıkarılabilir. Fizik tedavi süresince hareketlilik gelişir.

Ameliyattan kısa bir süre sonra hastanın el ve bileğini kullanmasına izin verilir. Tam iyileşme için olağan zaman çizelgeleri aşağıdaki gibidir:

 • Altı hafta – Hasta hafif aktivite için omuz dahil tüm kolunu kullanabilir.
 • Sekiz hafta (bazı durumlarda daha fazla) – Hasta kol ve omzunu kısıtlamadan aktif olarak kullanmaya başlayabilir.
 • Üç ay – Çoğu hasta oldukça rahattır, normalin yarısı kadar hareket mesafesine sahiptir ve biraz güçsüzlük yaşar.
 • Altı ay – Çoğu hasta ağrı yaşamaz (belirli hava koşullarında ağrı yaşayabilirlerse de) ve normal seviyenin yaklaşık üçte ikisi kadar hareket ve güce sahiptirler.
 • Bir yıl – Omuz protezi hastalarının yaklaşık %95’i ağrı yaşamayacaktır. Kalan %5’lik kısım genellikle hava ile ilgili bir ağrıdan veya aşırı aktivite nedeniyle ara sıra ağrıdan daha fazlasına sahip olmayacaktır. Benzer şekilde, özellikle ameliyattan önce her iki kas grubu da normal ise, deltoid ve rotator manşetin durumuna bağlı olarak muhtemelen önemli güç sınırlamaları olmayacaktır.

Omuz protezi ameliyatı sonrası işe dönüş

Bir kişinin işe geri dönebileceği kesin süre, büyük ölçüde omzun hareketine, gücüne ve hastanın nasıl ilerlediğine bağlıdır.

İki ile üç hafta – Masa başı çalışmaya dönüş mümkündür.

Daha ağır, fiziksel çaba isteyen işlere dönmek için dört ay veya daha fazla iyileşme süresi gereklidir.

Kişinin omuz kaslarının ve tendonlarının ameliyat öncesi durumu, hastanın iyileşme süresinde en büyük rolü oynar. Ameliyattan önce kaslar ve tendonlar iyi durumdaysa, iyileşme de daha kolay olacaktır.

 

Yazar: Hasan Kara

Hasan KARA