Miyop Tedavisi

Miyop Nedir?

Miyopi ve miyop terimleri aynı anlama gelir. Miyopi, gözün en sık görülen kırma kusuru olup son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir.

Miyop, dünyadaki en yaygın göz bozukluklarından biridir. Miyopi prevalansı, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinler arasında yaklaşık yüzde 30 ile 40 oranında olup  Doğu Asya ülkelerinde ise yüzde 80 ve daha fazladır.

İnsanlar arasında miyopluktaki bu artışın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birçok göz sağlığı uzmanı bunun bilgisayar kullanımından kaynaklanan göz yorgunluğu ve miyopi için genetik bir yatkınlıkla birlikte uzun süreli yakın görme kullanımını içeren diğer görevlerle ilgili olduğuna inanmaktadır.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Yakını görüşünüzde problem varsa, genellikle yol işaretlerini okumakta ve uzaktaki nesneleri net bir şekilde görmekte zorlanıyorsunuzdur, ancak bilgisayar okuma ve kullanma gibi yakından bakmayı gerektiren işleri yaparken daha iyi görebilirsiniz.

Yakını görememenin diğer belirti ve semptomları;

 • şaşılık,
 • göz yorgunluğu,
 • baş ağrıları,
 • gece araç kullanımı sırasında görüşte sıkıntı yaşama (gece miyopisi),
 • spor yaparken hissedilen normal dışı yorgunluk,
 • uzaktaki nesnelere bakarken bulanık görme,
 • açıkça görmek için göz kapaklarını kısma veya kısmen kapatma ihtiyacı.

Miyop Risk Faktörleri

Genetik: Miyopi genellikle kalıtsaldır. Ebeveynlerinizden herhangi birinde miyop varsa, bu, bozukluğu geliştirme riskinizi artırır. Her iki ebeveynde de miyop varsa risk daha da yüksektir.

Çevre koşulları: Bazı araştırmalar, dışarıda çok az zaman geçirmenin miyop geliştirme şansını artırabileceği fikrini desteklemektedir.

Miyop Komplikasyonları

Azalmış yaşam kalitesi: Düzeltilmemiş miyopi yaşam kalitesini etkileyebilir.

Göz yorgunluğu: Düzeltilmemiş miyop, odaklanmanızı sağlamak için zorlanmanıza neden olabilir.

Güvenlik sorunu: Görmenizde yaşanan sorunlar özellikle araba veya ağır makine kullanıyorsanız bu gerçekten ciddi bir sorun yaratabilir.

Mali yük: Düzeltici lenslerin, göz muayenelerinin ve tıbbi tedavilerin maliyeti, özellikle miyop gibi kronik bir durum söz konusu olduğunda yüksek olabilir. Görme azalması ve kaybı, bazı durumlarda kazanma potansiyelini de etkileyebilir.

Miyopa ne sebep olur?

Uzağı görememe ayrıca kornea, lens veya her ikisinin de göz küresinin uzunluğu için fazla kavisli olmasından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, miyopluk bu iki faktörün birleşiminden kaynaklanır.

Uzağı görememe genellikle çocuklukta başlar ve anne babanız miyopsa daha yüksek risk altındasınız. Çoğu durumda, miyopluk erken yetişkinlikte sabitlenir, ancak bazen yaşla birlikte ilerlemeye devam eder.

Ne sıklıkla göz muayenesi olmalıyım?

Gözlük veya kontakt lens kullanmıyorsanız, göz sorunları belirtileri göstermiyorsanız ve glokom gibi göz hastalıkları için düşük risk altındaysanız, aşağıdaki aralıklarla göz muayenesi olmanız yeterli olacaktır:

 • 20- 40 yaşları arasında, beş-on yılda bir
 • 40-54 yaşları arasında; her iki-dört yılda bir
 • 55-64 yaşları arasında; her bir-üç yılda bir
 • 65 yaşından sonra bir-iki yılda bir

Gözlük veya lens takıyorsanız veya diyabet gibi gözlerinizi etkileyen bir durumunuz varsa, gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekebilir. Göz doktorunuza ne sıklıkla randevu almanız gerektiğini söyleyecektir. Bununla birlikte, herhangi bir görme sorunu fark ederseniz, yakın zamanda göz muayenesi olmuş olsanız bile, mümkün olan en kısa sürede göz doktorunuzdan randevu alın. Örneğin bulanık görme, reçetenizde değişiklik yapmanız gerektiğinin bir işareti olabilir veya başka bir soruna işaret edebilir.

Miyop Teşhisi

Günümüzde giderek daha fazla insan miyop hastalığından muzdariptir. Bu nedenle miyopinin ilerlemesini çocukluktan itibaren kontrol etmenin yollarını bulmaya çok fazla ilgi vardır.

Çocuklara çift odaklı lensler, progresif lensler ve gaz geçirgen kontakt lensler takma dahil olmak üzere farklı teknikler denenmekte ve farklı sonuçlar elde edilmektedir.

Uzağı görememe genellikle ilk olarak çocukluk döneminde tespit edilir ve genel olarak çocuklarda görülebilecek semptomlar şu şekildedir:

 • sürekli gözlerini kısmak
 • Televizyona veya bilgisayar ekranına, çocuklarda tahtanın önüne yakın mesafede konumlanma ihtiyacı
 • Uzaktaki nesnelerden habersiz gibi görünüyor
 • Aşırı göz kırpmak
 • Gözlerini sık sık ovmak

Araştırmacılar yakın zamanda, çocuklarda miyopi kontrolü için özel olarak tasarlanmış çift odaklı yumuşak kontakt lensler üzerinde cesaret verici sonuçlar elde ettiklerini gösteren yeni araştırmalar yayınladılar.

2011’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, bir gözü deneysel lens, diğer gözü standart yumuşak kontakt lens kullanan miyop çocukların (11-14 yaş) %70’inde miyopi ilerlemesinin 30 oranında azaldığını tespit etmiştir.

Dejeneratif Miyop

Çoğu durumda, miyopluk sadece küçük bir rahatsızlıktır ve göz sağlığı için çok az risk oluşturur. Bununla birlikte, bazen miyopluk o kadar ileri gidebilir ve o kadar şiddetli olabilir ki, dejeneratif bir hastalık olarak kabul edilir.

Dejeneratif miyopi (yüksek miyopi veya patolojik miyopi olarak da adlandırılır) nispeten nadir görülen bir hastalıktır, kalıtsal olduğuna inanılır ve genellikle erken çocukluk döneminde başlar.

Yüksek miyopide, göz küresi uzaması hızlanarak meydana gelir, bu da hızlı ve şiddetli miyopi ilerlemesine ve görme kaybına yol açar. Bu hastalığı olan kişilerde, kan damarlarının anormal büyümesi (neovaskülarizasyon) nedeniyle;

 • gözde kanama
 • gözün arkasında retina dekolmanında tahrip
 • diğer dejeneratif değişiklikler riski önemli ölçüde artar.
 • Dejeneratif miyopi, katarakt geliştirme riskini de artırabilir.

Dejeneratif miyopi komplikasyonlarının cerrahi tedavisi, ilaçların bir kombinasyonunu ve aynı zamanda maküler dejenerasyonu tedavi etmek için kullanılan fotodinamik terapi adı verilen bir lazer prosedürünü içerir.

Miyop Tedavisi

Miyop hastalığı gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi ile düzeltilebilir. Miyopi derecesine bağlı olarak, gözlüklerinizi veya kontakt lenslerinizi her zaman veya sadece çok net uzağı görmeye ihtiyacınız olduğunda takmanız gerekebilir; örneğin araba kullanırken, beyaz tahtaya bakarken veya film izlerken.

Yakın görüşlü gözlükler için iyi seçenekler arasında yüksek indeksli lensler (gözlükler daha ince ve daha hafiftir) ve yansıma önleyici kaplama bulunur. Eğer miyop iseniz, gözlük reçetesinin veya kontakt lens reçetesinin ilk rakamının (‘kadran’) önünde bir eksi işareti (–) olacaktır. Sayı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla miyopiye sahip olursunuz.

Refraktif cerrahi: Bu yöntem gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacını azaltabilir veya hatta ortadan kaldırabilir. Excimer lazer tedavisi bu prosedür için uygulanan en yaygın yöntem olarak bilinmektedir.

PRK (fotorefraktif keratotomi) tekniği: Bu teknikle lazer, korneayı düzleştirmek için kornea dokusu katmanlarından birini çıkarır ve böylece ışık ışınlarının retina üzerinde daha hassas bir şekilde odaklanmasını sağlar.

LASIK: En yaygın refraktif cerrahi olan LASIK ile ince tabaka (flep) korneanın yüzeyinden ayrılır ve geriye doğru katlanır; lazer daha sonra kornea dokusunun bir kısmını çıkarır ve ardından flep orijinal konumuna geri döndürülür.

Fakik göz içi lensleri: Fakik göz içi lensleri olarak bilinen implante edilebilir lensler, miyopiyi düzeltmek için başka bir cerrahi seçenektir; özellikle LASIK veya diğer lazer görme düzeltme prosedürlerinden kaynaklanan komplikasyon riskini artırabilecek oldukça yüksek miyopi veya normalden daha ince korneası olanlar için.

Fakik göz içi lensleri, kontakt lensler gibi çalışırlar, ancak cerrahi olarak gözün içine yerleştirilirler ve genellikle kalıcıdırlar, yani bakım gerektirmezler. Fakik göz içi lensleri, katarakt cerrahisinde kullanılan göz içi lenslerinden farklı olarak, gözün bozulmadan kalan doğal lensinin yerine geçmez.

Miyop-Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Ortokeratoloji ve korneal refraktif tedavi (CRT) olarak adlandırılan gaz geçirgen (GP) kontakt lenslerle ilgili prosedür, miyopluğu geçici olarak düzeltmede hafif-orta derecede etkinlik göstermiştir.

Ayrıca ortokeratoloji adı verilen ve ameliyatsız bir işlem olan ve sert gaz geçirgen kontakt lenslerin (RGP veya GP) yatmadan önce takılması da miyop hastalığının tedavi yöntemleri arasındadır. Bu lensler özel olarak tasarlanmıştır ve siz uyurken korneayı şekillendirir. Sabah lenslerinizi çıkardığınızda korneanız yeni şeklini geçici olarak korur, böylece gün boyunca gözlük veya kontakt lens kullanmadan net bir şekilde görebilirsiniz.

 

Yazar: Necdet Kaleli

Necdet Kaleli