Mini Gastrik Bypass Ameliyatı

Tek anastomozlu gastrik bypass olarak da bilinen mini gastrik bypass ameliyatı, geleneksel gastrik bypass ameliyatına çok benzer. Bazı yönlerden bu, geleneksel gastrik bypass operasyonunun basitleştirilmiş bir varyasyonu olarak adlandırılabilir. Mini gastrik bypass, son 5 yılda hem birincil hem de önceki başarısız bir kilo verme ameliyatının ardından revizyon için bir seçenek olarak giderek daha popüler hale gelmektedir.

Mini Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Mini gastrik bypass ameliyatının ilk bölümünde mide bölünerek küçük bir mide tüpü oluşturulur. Yenilen yiyecekler bu küçük mideye gider. Bu, aslında ameliyatın kilo verme aşamasında etkili olan kısıtlayıcı kısmıdır ve herhangi bir zamanda yalnızca çok az miktarda besinin tüketilebileceği anlamına gelir.

Daha sonra cerrah (yaklaşık 150 cm uzunluğunda) bir bağırsak halkasını yeni küçük midenin alt kısmıyla birleştirir (birleşmeye “anastamoz” denir). Bu şekilde besinler küçük mideden ince bağırsağa geçer ve burada büyük midede üretilen sindirim suları ile karşılaşır. Bu nedenle, yediğiniz yiyeceklerin kalorileri ve besinleri bağırsakta emilmeden önce vücuttan atılmış olur.

Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi mini gastrik bypass ameliyatı ile midenizin boyutu küçülür ve bu da tüketebileceğiniz yiyecek miktarını kısıtlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Mini Gastrik Bypass Sonrası Ne Kadar Kilo Veririm?

Tabii ki, insanların mini gastrik bypass ameliyatı olduktan sonra aradıkları asıl fayda kilo vermektir. Bununla birlikte, özellikle sağlıktaki gelişmeler söz konusu olduğunda, başka önemli faydalar da vardır. Kilolarıyla ilişkili sağlık sorunlarını yöneten kişiler, mini gastrik bypass işleminden sonra önemli gelişmeler bekleyebilirler.

Standart gastrik bypass ameliyatında olduğu gibi, mini gastrik bypass hastalarının 2 yıllık bir süre içinde fazla kilolarının yüzde 60-70’ini kaybetmeleri beklenir ve bu kiloların çoğu genellikle ameliyattan sonraki ilk yıl içinde kaybedilir. Kilo verme sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterecektir ve özellikle uzun vadede sonuçlarınız, yaşam tarzınızı ve yeme alışkanlıklarınızı ne kadar iyi adapte edebildiğinize bağlı olacaktır.

Mini Gastrik Bypass ve Sağlık Faydaları

Mini gastrik bypass hastalarının bekleyebileceği sağlık yararlarına dönersek, bu uzun bir listedir ve gelişmeler genellikle çok önemlidir. Çoğu durumda insanlar, sağlık sorunlarının belirtilerinde azalma görürler. İşte Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi mini gastrik bypass ameliyatı ile sağlıklı bir kiloya ulaştığınızda görebileceğiniz sağlık yararları;

Tip II diyabet vakalarının yaklaşık yüzde 80’i tedavi edilir.

Kolesterol vakalarının neredeyse tamamı (yüzde 90) düzelir.

Hipertansiyon vakalarının yüzde 85’i düzelir.

Uyku apnesi vakalarının yüzde 95’i düzelir.

Hareketlilik önemli ölçüde iyileşir ve eklem ağrısı azalır.

Ruh hali, özgüven ve genel yaşam kalitesinde iyileşmeler görülür.