Menisküs Ameliyatı

Menisküs

Diz, vücudun en sık yaralanan kısımlarından biridir ve menisküs yırtıkları genellikle diz ağrısı ve diz yaralanmasının nedenidir.

Menisküs, kaval kemiği ile uyluk kemiği arasındaki şoku emen ve ağırlığı diz eklemi boyunca dağıtan sert, kauçuksu kıkırdaktır. Bu kıkırdak yırtıldığında diz ekleminde ağrı ve instabiliteye neden olabilir. Menisküs yırtıkları, futbol veya basketbol gibi spor aktivitelerinde bükülmeden ya da ağır bir şeyi kaldırmak için dönmek kadar basit bir şeyden kaynaklanabilir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Her yaştan insan menisküs yaralanmalarından muzdarip olabilir. Ancak her yaşta farklı menisküs türleri ve menisküsü tedavi etmenin farklı yolları vardır. Hemen hemen tüm menisküs vakaları aşağıdakiler de dahil olmak üzere benzer semptomlara sahiptir;

  • Ağrı
  • Şişme
  • Hassasiyet
  • Kilitlenme gibi mekanik belirtiler

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Bu semptomları yaşadığınızda, dizinizin muayene edilebilmesi ve doğru bir teşhis konabilmesi için bir ortopedi cerrahına görünmeniz önemlidir. Bazen, tanı, yaralanmanın tanımına ve hastanın muayenesine dayanarak açıktır. Bununla birlikte, X-ışınları ve manyetik rezonans görüntüleme ( MRI ), diğer ilişkili yaralanmaları tanımlamaya yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır.

Muayenede en sık görülen bulgular menisküsün yırtıldığı eklem hattında hassasiyet, şişme ve bazen hareket kaybıdır.

Menisküs yırtığı teşhisi konulduktan sonra tedavi planınızı ortopedi cerrahınızla görüşmelisiniz. Semptomatik menisküs yırtığı olan çoğu insan için, yırtık dokuyu çıkarmak veya onarmak için artroskopik cerrahi seçilir. Ancak artritiniz varsa, ameliyatsız enjeksiyon ve fizik tedaviden faydalanabilirsiniz.

Tedavi Ne Zaman Gereklidir?

Menisküs, diz eklemini ve çevresindeki kıkırdak ve kemikleri yürüme, koşma, eğilme ve tırmanma streslerinden koruyan ve koruyan dokudur. Futbolda, hokeyde, lakrosta, teniste ve golfte yaygın olan ani duruşlar, güçlü dönüşler veya derin diz bükülmeleri menisküsün yırtılmasına neden olabilir. Menisküs yırtıkları bazen şiddetli kuvvetler nedeniyle ön çapraz bağ yaralanması gibi diz bağ yaralanmaları ile aynı zamanda meydana gelebilir. Menisküs dejenerasyonu nedeniyle zamanla menisküs yırtıkları da oluşabilir.

Menisküs Ameliyatına İhtiyacınız Var Mı?

Yırtık menisküsünüz için doğru tedavi yöntemine karar vermek, yaralanmanızın ciddiyetine, yırtık menisküsün konumuna ve diz ekleminizin sağlığına bağlıdır.

Menisküs yırtıkları yaş ve aşınma ve yıpranmanın sonucu olan yaşlı insanlar fizik tedavi ve rehberli egzersiz, steroid olmayan ağrı kesici ilaçlar ve diğer cerrahi olmayan tedavilerden yararlanabilirler.

Spor Aktivitelerine Dönüş

Normal aktivite seviyelerine dönmek isteyen sporcular, minimal invaziv artroskopik diz cerrahisinden (ortopedik cerrahların hasarlı menisküsleri onardığı veya çıkardıkları) ve fizik tedaviden yararlanabilirler.

Menisküs Ameliyatı

Menisküs ameliyatı sırasında dizinize, ucunda kamera bulunan artroskop adı verilen küçük bir alet yerleştirilir. Ortopedik diz cerrahları, menisküs yırtığının yerini tam olarak belirlemek ve yırtığın yeri ve şekline ve menisküsün durumuna bağlı olarak hasarı onarmak veya gidermek için artroskopik diz cerrahisini kullanır.

Kısmi Menisektomi: Menisküs onarılamıyorsa, cerrahınızın menisküs kıkırdağını mümkün olduğunca koruyarak yırtık kenarları düzeltmesi ve şekillendirmesi gerekebilir.

Menisküs Onarımı: Menisküs yırtığının tipine göre bu önerilebilir. Bu prosedürde yırtık menisküs, küçük dikişler yerleştirmek için artroskopi kullanılarak tekrar birlikte dikilir. Menisküs kökü yırtıkları, menisküsün alt bacak kemiğine kadar onarılmasını gerektirir; bu da artroskopik olarak yapılır.

Menisküs Nakli: Menisküsün tamamı yırtılmışsa ve alınması gerekiyorsa bu bir seçenek olabilir. Gençseniz, aktivite düzeyiniz normalse ve dizinizde artrit yoksa önerilebilir. Kadavradan bağışlanan nakledilen menisküs, onu doğal kemiğe sabitlemek için tıkaçlar kullanır ve dikişler onu eklem kapsülüne sabitler.

Menisküs Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Artroskopik menisküs yırtığı cerrahisi sonrasında iyileşme nispeten hızlıdır ve çoğu insan, yırtığın boyutuna ve yapılan onarıma bağlı olarak birkaç hafta içinde normal aktivitelerine devam edebilir. Aynı zamanda ameliyat sonrası kesi ağrısı oldukça azdır.

İyileşme sürecinde genellikle fizik tedavi gereklidir. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyon veya kan pıhtılaşması riski de dahil olmak üzere riskler vardır. Ek olarak, cerrahi işlem sırasında kullanılan anestezi ile ilişkili riskler vardır.  Menisküs yırtıkları yaygın, ağrılı ve aktiviteyi sınırlayıcı olsa da, bu yaralanmalar hızlı, kolay ve başarılı bir şekilde tespit edilip tedavi edilebilir.

Menisküs İçin Ameliyatsız Seçenekler

Menisküs yaralanmalarının tümü için ameliyatla tedavi önerilmeyebilir. Bu gibi bir durumda tercih edilebilecek diğer yöntemler şu şekildedir;

Fizik Tedavi: Dizlere özel egzersizler diz eklemini çevreleyen ve stabilize eden kasları güçlendirir. Fizik tedavi, dizinizi ameliyat için hazırlamanıza ve ameliyattan sonra normal aktivitelerinize daha hızlı dönmenize yardımcı olacaktır. Daha genç bir kişide veya artriti olmayan bir kişide menisküs ameliyatı ihtiyacını nadiren ortadan kaldırır. Yetenekli bir terapist, yırtılma ve rahatsızlık tipine uygun bir egzersiz programı için önerilerde bulunabilir.

İlaçlar: Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, menisküs yırtıklarıyla ilişkili ağrı ve şişliği tedavi etmek için kullanılır.

Kortizon Enjeksiyonları: Kortizon enjeksiyonları yırtıkla ilişkili ağrıyı geçici olarak azaltabilir ancak menisküs yırtığını iyileştiremez. Bu enjeksiyonlar öncelikle diz iltihaplandığında ve şiştiğinde ve menisküs yırtığı ile ilişkili artrit olduğunda kullanılır.

Yazar: Şuap Kibar

Şuap KİBAR