Lazer ile Longo Usulü Hemoroid Ameliyatı

Lazerle Hemoroid Tedavisi Ve Longo Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Özellikle ülkemizde sıkça görülen hemoroid hastalığının tedavisi için kullanılan lazerle hemoroid tedavisi ve longo hemoroid ameliyatı doktorlar tarafından tercih edilen iki yöntem olmaktadır. Cinsiyet fark etmeksizin insanlarda ortalama yüzde otuz oranında görülen hemoroid sorunu için uygulanan bu iki yöntemi daha iyi anlamak için öncelikle hemoroidin ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, kalın bağırsağın sonunda bulunan bölüm olan makat etrafındaki damarların birbirine dolanması ya da yumruklanması sonucu ortaya çıkan bir tür boşaltım sistemi sorunudur. Rektum denilen bölge ve anüsün uç kısmındaki toplardamarın doğru çalışmaması sonucu kesecikler oluşturur ve bu kesecikler zamanla anüs bölgesinden sarkarak hemoroid oluşumuna sebep olur. Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinen bu hastalık anal bölgede yarattığı kaşıntı, kanama ve huzursuzluk hissi nedeniyle kişinin yaşam kalitesini fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Hemoroid birçok kişinin çekindiği için doktora başvurmamasından kaynaklı olarak toplumun neredeyse yarısında görülebilen bir rahatsızlıktır. Tedavisi oldukça kolay olan bu rahatsızlığı günümüzde lazerle hemoroid tedavisi ve longo hemoroid ameliyatı ile ortadan kaldırmak ise oldukça kolay olmaktadır.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Hemoroid rahatsızlığına neden olan sebeplere bakıldığı zaman bir hemen hemen herkeste yaşanma ihtimali yüksek olan bu hastalık özellikle son yılarda oldukça basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kabızlık, ishal, hamilelik ya da uzun süreli hareketsizlik gibi durumların ortaya çıkmasında rol oynadığı bu rahatsızlık, lazerli hemoroid ameliyatı ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Genellikle 20 – 50 yaş aralığında sıklıkla yaşanan hemoroid rahatsızlığı için kolay bir tedavi yöntemi olan lazerle hemoroid tedavisi oldukça sık tercih edilmektedir. Bu kadar sık kullanılmasının nedeni bir ameliyat yöntemi olmaması olan lazerle hemoroid tedavisi hastanın tıbbi durumuna göre uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı hemoroid memesinin lazer yardımı ile büzülmesini sağlamak ve yapısı bozulan damarları koagüle etmektir.

Longo Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Hemoroid rahatsızlığının tedavisindeki doktorlar tarafından en çok tercih edilen ve  etkili yöntemlerden biri olan longo hemoroid ameliyatıdır. Tek kullanımlık longo stapleri adı verilen bir alet kullanılarak yapılan longo ameliyatı, klasik ameliyata göre daha az ağrılı olduğu için tercih edilmektedir.

Makatın görünen bölümünden 4-5 cm yukardan, tüm bağırsakta 1-2 cm eninde bir halka şekline gelecek şekilde bu bölgeden çıkarılır. Halkanın içinde yer alan doku, hemoroide neden olan damarların içinde bulunmaktadır. Böylelikle buradan çıkarılan doku hemoroidin tekrar ortaya çıkmasını engeller.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir ameliyat yöntemi olmaması nedeniyle hastanın tıbbi durumunun elverişli olması durumlarında sıklıkla tercih edilen lazerle hemoroid tedavisi oldukça da kolay uygulanmaktadır. Hastanın rahatsızlığına bağlı olarak genel ya da spinal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bu yöntem ortalama olarak 20 dakika sürmekte ve hasta herhangi bir ağrı, sızı hissetmemektedir.

Lazerle hemoroid tedavisi, lazer sondazı denilen bir cihaz ile hemoroid memesinin içine girilerek ve bu bölge büzüştürülerek gerçekleştirilir. Hemoroid memesinin bu yöntem ile tedavi sonrasında kaybolması gerekmektedir. Eğer siz de hemoroid sorunu yaşıyorsanız Üsküdar Özel Hürrem Hastanesi uzman doktorlarına muayene olabilir ve tedavinizi başlatabilirsiniz. Doktorunuzun yönlendirmesi ile lazerle hemoroid tedavinizi hastanemizde gerçekleştirerek oldukça sağlıklı bir şekilde aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Longo Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Daha çok makat sarkması yaşayan hastalarda tercih edilen bu ameliyatta amaç sarkan bağırsağın asılmasını sağlamaktadır. Genel anestezi ile uygulanan bu ameliyat, longo stapler adı verilen kişiye özel tek kullanımlık bir alet ile gerçekleştirilir. Longo stapler ile kalın bağırsağın son bölümü halka şeklinde alınır ve hemoroid memeleri içeri doğru çekilerek burada beslenmesi engellenir. Sarkmış hemorodial doku yukarı çekilerek burada sabitlenir. Böylece olması gereken pozisyona getirilerek , iç ve dış hemorodial dokudaki kan miktarı önemli ölçüde azaltılarak zaman içinde hemodorial dokunun kendiliğinden yok olması sağlanmaktadır.

Klasik yöntemlere göre ağrı ve makat bölgesinde yaralara neden olmadığı için doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntem ameliyat sonrası hastanın kısa sürede kendini iyi hissetmesini de sağlamaktadır. Ortalama 10-15 dakikalık bir işlem olan longo hemoroid ameliyatı, özellikle üçüncü derece hemoroid hastalarında olumlu sonuca ulaşılmasını desteklemektedir.

Eğer sizde longo hemoroid ameliyatına uygun belirtilen gösterdiğinizi düşünüyorsanız, Üsküdar Özel Hürrem Hastanesi uzman doktorlarına danışabilir, gerekli görülmesi halinde longo hemoroid ameliyatızı kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Lazerle hemoroid tedavisinin en büyük avantajı ameliyat yöntemi olmamasıdır ve bununla birlikte birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hasta tedavi sonrası açık yara, ağrı ve enfeksiyon gibi durumlar yaşamamaktadır.
  • Alanında uzman doktorların uygulaması ile kısa süreli tedavi ile kısa sürede iyileşme gösterir.
  • Aksi bir durum olmadığı sürece doktor kontrolünde hastaların büyük bir çoğunluğuna uygulanabilir bir yöntemdir.

Longo Hemoroid Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Klasik hemoroid ameliyatlarına göre daha avantajlı olan longo hemoroid ameliyatının en büyük avantajı hemen sonuç vermesidir. Diğer avantajları ise;

  • Longo hemoroid ameliyatı olan hastalar klasik yönteme göre daha az acı hissi yaşar ve kısa sürede ağrılar diner.
  • Hemoroid hastası ameliyattan bir gün sonra dışkısını rahatlıkla yapabilir.
  • Ameliyat sonrası hemoroid memelerinin tekrar sarkması önlenir.
  • Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde hasta sosyal hayatına geri dönebilir.
  • Klasik ameliyatta hemoroid rahatsızlığının kendini tekrarlaması beklenebilir bir durum iken longo hemoroid ameliyatında bu durum %2 ihtimalindedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Hemoroid belirtileri genellikle uzun süreli kabızlık, anüste şiddetli ve geçmeyen kaşıntı ve şişlik, bölgede oluşan ve oturdukça artan ağrılar, ayrıca tuvalet ihtiyacı sırasında dışkıda kan oluşması en çok ortaya çıkan belirtilerdir.

Hemoroid hastalığı ile hangi bölüme başvurulmalıdır?

Hemoroid rahatsızlığı için hastanelerin genel cerrahi bölümlerine başvurarak muayene olunması gerekmektedir.

Lazerle hemoroid tedavisi sonrası hasta kaç günde iyileşir?

Lazerle hemoroid tedavisi sonrasında iyileşme süreci oldukça kısadır. Yaklaşık olarak 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gözlemlenir.

Lazerle hemoroid tedavisi sonrası herhangi bir sorun oluşur mu?

Lazerle hemoroid tedavisinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri tedavi sonrası herhangi bir komplikasyon yaşanmamasıdır. Hastada ağrı olmamakla birlikte anüs çevresinde olası yaralar da oluşmamaktadır.

Lazerle hemoroid tedavisi sonrası hastalık kendini tekrarlar mı?

Tedavi süreci sonrası hasta kendini zorlamadığı, çok acı ve baharatlı yiyecekler tüketmediği ve doktorun verdiği talimatları uyguladığı sürece hastalık kendini tekrarlamayacaktır.

Longo hemoroid ameliyatı sonrası hastalık kendini tekrarlar mı?

Longo hemoroid ameliyatı sırasında sarkan bağırsak yeniden yerleştirilerek sabitlendiği için hastalık kendini tekrarlamamaktadır.

Longo stapler nedir?

Longo ameliyatı sırasında kişiye özel olarak açılan ve tek seferlik kullanılan bir alettir. Kalın bağırsağın son bölümünü halka şeklinde alınmasını sağlar ve hemoroid memeleri içeri doğru çeker.

Longo ameliyatı sonrası hastanın kaç gün dinlenmesi gerekir?

Longo ameliyatı sonrası hasta 3-4 gün içinde normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Longo ameliyatı kimlere yapılır?

Longo ameliyatı makat sarkması yaşayan hastalara ve 3. Ve 4. derece kanamalı hemoroid problemi yaşayan hastalarda kullanılan bir yöntemdir.

Yazar: Mehmet Fatih Korkmaz

Mehmet Fatih Korkmaz