Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, kıl kökü iltihabı olarak bilinen pilonidal sinüs, kılın uzadıktan sonra cilde doğru kıvrılmaya başlaması ve sonrasında ise yerleşmek için cildi delerek kıl kökünün iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır.

Kılların üst cilt bariyerini aşamaması durumu sonucu  cildin altında kalan kıl iltihaplanmaya sebep olacaktır. Kıl dönmesi herkeste kesin görülür diyemeyiz ancak çok sık yaşanan bir durum olması sebebiyle nasıl engelleyebilirsiniz veya hangi durumda medikal yardıma ihtiyaç duyarsınız? Tüm bunları yazımızda paylaşıyor olacağız.

Kıl Dönmesi En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Genel olarak batık tüyler ağda veya tıraşın en çok yapıldığı bölgelerde görülür. Bu bölgeleri genel olarak bacaklar, baldırlar, kasık, koltuk altı, sırt, boyun ve sakal bölgesi şeklinde sıralayabiliriz.

Çok ciddi bir sorun olmamasına rağmen, daha büyük rahatsızlıklara neden olabilecek daha ciddi bir enfeksiyondan kaçınmak için bu durumu ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca, doğru şekilde, profesyonel müdahale ile ortadan kaldırılmaları olası bir enfeksiyonun önüne geçerek ciltte lekelerin ve kalıcı izlerin oluşumunun önüne geçer.

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ

Batık kıl bölgesinde değişen derecelerde ağrı, şişlik, kaşıntı, kızarıklık, irin ifadesi ve dokunma hassasiyeti görülebilir. Kıl dönmesi genelde rengi kırmızıya çalan kabarık sivilce benzeri bir çıkıntı ile kendini belli eder. Bu yumrunun ortasında sıkışmış bir kıl folikülü ile koyu renkli kabarık bir yumru görünümüne sahiptir. Kıl folikülü ile bağlantılı olarak da irin oluşumu da gözlemlenebilir.

Bunun nedeni, tekrarlayan kaşıma veya folikülden kurtulmak amacıyla kişinin medikal olmayan şekilde kendi çabaları ile yapacağı müdahaleden kaynaklanan travmanın neden olduğu enfeksiyondur.

Zamanla ağrı o kadar şiddetli hale gelir ki hasta artık günlük hayatında bile zorluklar yaşamaya başlar.

Batık bölgesinde duyulan kötü kokunun nedeni bu bölgenin iltihaplanması ve apsedir. Sinüs akımları mikroplarla birleşir ve iltihaplı, kötü kokulu bir apse oluşumuna zemin hazırlar. Pilonidal sinüs bölgesindeki şişliğin boyutu, bölgede biriken kılların yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Apsedeki kistin gerilmesiyle oluşan ağrı kişiyi günlük hayattaki en basit faaliyetleri, oturma, yürüme gibi yapamaz duruma sokabilir. Durum bu kadar yoğunlaştıysa, kıl dönmesi sebebiyle bir iltihap varlığı oluştuğunu düşündüğümüzden acil şekilde çözüm için bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Bu belirtilerden biri veya birkaçı bulunduğunda bitkisel formüller gibi zaman alıcı yöntemlerden uzak durmalı ve işi uzmanlara bırakmalısınız.

Kıl dönmesi diğer isimleri nelerdir?

Kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüsün diğer adları arasında sinüs pilonidalis ve pilonidal kist bulunmaktadır.

Kıl dönmesi için risk faktörleri nelerdir?

Hareketsiz yaşamın birçok hastalığı davet ettiğini herkes bilir. Özellikle de beyaz yaka dediğimiz masa başı işlerde çalışanların sıklıkla karşılaştığı sorunlarından biri kıl dönmesidir. Yapılan araştırmalara, dik oturmanın batık tüylerin sıklığını azalttığını ortaya koymuştur. Kan dolaşımının düzgün olması tüm vücudun daha sağlıklı olacağının garantisi olduğundan bu çok önemli bir husustur.

Kıl dönmesi durumunu artıran diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • obezite
 • eksik kişisel hijyen
 • aşırı terleme
 • vücutta aşırı kıllılık
 • jilet epilasyon

KIL DÖNMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kendi haline bırakmak (bazen kendi kendine geçebilir), peeling yapmak ve bölgeye çay ağacı yağı gibi ürünler uygulamak bazı durumlarda işe yarasada bazende kalıcı izlere, ciltte lekelere sebebiyet verebilir.

Tıbbi Müdahaleye İhtiyaç Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bazen kişinin kıl dönmesi için tıbbi müdahaleye ihtiyacı olabilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir:

 • Zaman için kendi kendine düzelmiyorsa
 • Ağrılı, kırmızı ise veya iltihap akan bir yeri varsa
 • Kist oluşan bölgenin sıcaklığı vücut ısısına göre yüksekse
 • kistin içine girmiş yabancı bir cisim. Bu bir kıymık veya cam parçası olabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıf veya bağışıklı sistemi ile doğrudan ilişkili hastalıklarda. HIV gibi.
 • Kistin büyüklüğü günlük hayatınızı etkiliyorsa

Kıl dönmesinin tedavisinde öncelikli olarak yapılması gereken apse oluşumu mevcut ise; iltihabın temizlenmesi ve boşaltılmasıdır. Apse tamamen boşaltıldıktan ve tedavi edildikten 1-2 ay sonra inhalasyon tedavisi uygulanır. Apsenin boşaltılması modern klinik ve hastanelerde 5 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Apse ciltte iz bırakmayan küçük bir kesi ile boşaltılır ve özel bir sıvı ile temizlenerek kapatılır. Genel cerrahi alanında uzmanlar tarafından yapılan bu işlem deneyimli eller tarafından yapılmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı (Mikrosinusektomi Yöntemi)

Kıl dönmesi ameliyatı genel cerrahi bölümündeki doktorlar tarafından yapılır. Kıl dönmesi için cerrahi müdahale en etkili tedavi seçeneğidir. Hastalığın tekrarlama olasılığı ameliyatsız yönteme göre daha azdır. Operasyon, kıl dönmesi olan bölgede fark edilmeyecek kadar küçük bir alanda gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale tamamlandığından kesilen bölge sanitasyonu yapılarak dikiş yardımı ile kapatılır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve anestezi veya hastaneye yatış gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi, en düşük riske sahip olması nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın vücudunda iz kalmaması, hastanede kalmayarak günlük hayatına dönmesi, 20-30 dakika gibi kısa süreli bir işlem olması ve hastanın vücudunda herhangi bir iz kalmaması nedeniyle hastalar ve doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavisi

Operasyon olarak bile nitelendirilemeyecek bu küçük cerrahi müdahale kavram olarak genellikle hastalarımızı korkutuyor olsa da, gerçekten riski çok düşüktür. Muayene olma, tahlil yaptırma, anestezi alma, neşter kullanma, hastanede kalma ve ameliyattan kaçınma gibi bir süreçten kaçınanların sayısı küçümsenemeyecek kadar fazladır. Bu nedenle, birçok hasta ameliyatı son çare olarak görür ve alternatif tedavileri denemeyi tercih eder. Bu nedenle hastalık ilerler ve daha ciddi belirtiler vermeye başlar. Bu noktada hastaların korkularını azaltacak olan ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi devreye girer. Medikal sektörde modern bilgi birikimine sahip klinik ve hastanelerde uygulanan kıl dönmesi tedavisi ile hastalar kısa sürede günlük hayatlarına dönebilmektedir. Ameliyatsız yöntemde, ilgili bölgeye ilaç enjekte edilir. Ancak bu prosedür cerrahi tedavi kadar etkili değildir ve tekrarlayabilir.

KIL DÖNMESİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Kıl dönmesini önlemek için;

 1. Kist oluşan bölgeyi ve çevresini temiz tutun.
 2. Bakterileri bulaştırabileceği ve enfeksiyona neden olabileceği için kistin etrafındaki alanları tıraş etmekten kaçının.
 3. Günde birkaç kez 10 ila 15 dakika kiste ılık kompres uygulayın. Bu, kisti yüzeye yaklaştırarak boşalmasına izin verebilir. Kıl derinin altında kalmışsa, sıcak kompresler çıkmasına yardımcı olabilir.
 4. Kisti delmek veya patlatmak sorunun çözümünde yardımcı olmayacaktır. Kistler, derinin altında, keratin olarak anılan kalın, sarı  bir tür kese içinde gelişir. Kistin yırtacak olursanız içindeki sıvının dışarı çıkmasına yardımcı olacaksınız, ancak keseyi bu yöntemle tamamen yok edemezsiniz ve bu durum kistin tekrar büyümesini engelemeyecektir. Bunun yanısıra, kistin yırtılması, bakterilerin cilde geçmesine sebebiyet vererek enfeksiyona neden olabilir veya kisti daha da kötüleştirebilir.
 5. Bazen, derinin altında kıvrılmadan önce derinin üzerinde batık bir saç görülebilir. Bu durumda, onu çıkarmak iyileşmeyi hızlandırabilir.
 6. Tüyler tamamen derinin altındaysa ya da çıkarmak için deriyi kırmak gerekiyorsa bunu denememelisiniz.

Kıl Dönmesi ile Karıştırılan Diğer Durumlar

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere kıl dönmesi ile kolayca karışabilen birçok cilt rahatsızlığı vardır:

 • keratoz pilaris (“tavuk derisi”) – cildin kalıcı sivilceler ile kaplanmış gibi pürüzlü ve pürüzlü hale geldiği yaygın ve zararsız bir durumdur
 • akne
 • kist veya apse
 • egzama
 • impetigo, esas olarak çocukları etkileyen oldukça bulaşıcı bir cilt enfeksiyonu
 • kurdeşen (ısı döküntüsü)
 • püstüler sedef hastalığı
 • molluscum contagiosum, cildin üzerinde inci benzeri görünümler ile fark edilen viral bir hastalık.

Erken teşhis ve tıbbi yardım her zaman olduğu gibi bu kez de sizi cilt kanseri, cilt enfeksiyonları ve diğer tehlikeli cilt sorunları yaşamamanız için yine hayat kurtarıcı rolüne devam etmektedir.

Emin olmak için vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza danışın. Genel Cerrahi biriminden randevu oluşturabilir, uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

 

Yazar: Hüseyin Aksoy

Hüseyin Aksoy