Kas Yırtılması Tedavisi

Kas Yırtılması

Kas yırtılmaları, özellikle sporcuların sahalardan uzak kalmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak böyle bir sakatlığın olması için profesyonel futbolcu olmanıza gerek yok. Kas yırtılmaları belli nedenlere bağlı olarak her insanda ortaya çıkabilen sağlık sorunlarından biridir.

Kas yırtılması veya kas gerginliği, bir kasın kısmen veya tamamen yırtılması durumudur. Bir kas, kasılırken çevresindeki dokular üzerinde düzgün bir şekilde hareket etmesine izin veren bir dış kılıf ile çevrilidir. Dış kılıfın içinde, ayrıca miyofibrillerden oluşan fasiküller olarak bilinen kas lifleri demetleri bulunur. Bu miyofibriller, kas kasılmasından sorumlu sarkomer adı verilen milyonlarca mikroskobik birimden oluşur. Sarkomerde, miyozin adı verilen kas proteinleri, sinirler tarafından uyarıldıklarında aktin adı verilen ince protein iplerine karşı çekerler. Bu meydana geldiğinde, sarkomerler kısalır ve bir kasılma ile sonuçlanır. Miyozin proteinleri gevşediğinde, sarkomerler ve kaslar orijinal konumlarına geri dönerler.

Kas yırtılmasına ne sebep olur?

Kas yırtılmaları, bir kas üzerindeki kuvvet fazla olduğunda meydana gelir ve sonucunda ise doku yırtılmaya başlar. Yırtılma üç yerden birinde meydana gelebilir;

  • Kasın kendi içinde
  • Kas ve tendon arasındaki bölgede
  • Kemiğe yapışık olan tendonda

Kaslar, her iki ucundaki tendon bağlantılarıyla kemiklerin içine girer ve hareket için gerekli kuvveti alırlar. Özellikle ani yön değiştirme gibi patlayıcı hareketler gerektiren aktiviteler sırasında, kas-tendon birimi boyunca kuvvet o kadar büyük olabilir ki dokular kısmen veya tamamen yırtılabilir.

Bir yetişkini kas yırtılmasına yatkın hale getirebilecek faktörler arasında ileri yaş, önceki kas yaralanmaları, daha az esneklik, kasta güç eksikliği ve yorgunluk sayılabilir. Özellikle birçok sporcu, bir antrenman rejimine yeni başladıklarında da kas yaralanmaları yaşar.

Farklı kas yırtılması türleri var mı?

Bir zorlamanın şiddeti, bir kişinin ne kadar güç ve hareket açıklığı kaybettiği ile değerlendirilebilir ve bu aynı zamanda iyileşmesinin ne kadar süreceği konusunda bir fikir verebilir. Kas yırtılmaları, ciddiyetine göre üç dereceye ayrılabilir;

Derece 1: Bireysel kas liflerinde hafif hasar (liflerin %5’inden az), minimum güç ve hareket kaybına neden olur.

Derece 2: Daha fazla kas lifinin dahil olduğu daha kapsamlı hasar. Ancak kas tamamen yırtılmaz. Bu yaralanmalar önemli ölçüde güç ve hareket kaybı ile ortaya çıkar.

Derece 3: Bir kas veya tendonun tamamen yırtılması durumudur. Bunlar kas veya tendonda ele gelen bir kusur ile ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bölgedeki şişlik bunu teşhis etmeyi zorlaştırabilir. Bu yaralanmalar bazen hasarlı kas ve tendonu yenilemek için ameliyat gerektirir.

Kas yırtılmasının belirtileri nelerdir?

Bir kas yırtılmasının temel belirtileri şunlardır; kas kasılırken kötüleşen ani ağrı, şişme ve morarma, güç kaybı ve hareket kaybı. İnsanlar genellikle ağrı hissini “bıçaklanma” hissi olarak bildirirler. Kas başlangıçta yaralandığında, önemli iltihaplanma ve şişme meydana gelir. Bu inflamatuar aşamadan sonra kas, yaralanma bölgesi çevresinde yaşayan kök hücrelerden kas liflerini yenileyerek iyileşmeye başlar. Bununla birlikte, kasın yaralandığı yerde önemli miktarda skar dokusu da oluşur. Zamanla, bu yara dokusu yeniden şekillenir, ancak kas dokusu asla tam olarak yenilenmez. Bunun yırtık bir kası gelecekteki yaralanmalara meyilli hale getirdiği düşünülmektedir.

Kas yırtılması nasıl teşhis edilir?

Tanı genellikle hasta öyküsü ve fizik muayeneye göre konur. Şiddetli, 3. derece vakalarda, muayene eden doktor aslında kasın tamamen yırtıldığını muayenede hissedebilir.

Bir röntgen, ağrının nedeni olarak bir kırık veya çıkığın ekarte edilmesinde yardımcı olabilir. Ara sıra genç sporcularda tendon, X-ışınlarında görülebilen, bağlandığı yerdeki bir kemik parçasını koparabilir. Ancak, normal röntgenlerde saf kas yaralanmaları görülemez. Bir MRG bazen yaralanmanın nerede meydana geldiğini ve tam bir yırtılma olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Kas yırtılmasının tedavisi nedir?

Kas gerginliği, kasların veya tendonların yırtılması veya gerilmesidir. Birçok yaralanma (düşme, ani darbeler, aşırı kullanım ve daha fazlası) kasları zorlayabilir. Yırtılmaya ne sebep olursa olsun, acı verici ve rahatsız edicidir. İster aracı paralel park ederken boynunuzu zorlayın, ister futbol oynarken yaralanın, ağrı ve şişliğin nasıl tedavi edileceğini bilmek, daha çabuk iyileşmenize ve daha rahat olmanıza yardımcı olabilir.

Çoğu kas yırtılması vakası ameliyat gerektirmez ve ameliyat tedavisi gerekmeden tam bir iyileşme beklenir. Kas yırtılması için tedavi seçenekleri şu şekildedir;

Soğuk terapi: Bir kası gerdiğinizde, dokudaki lifler zarar görür. Bu, ani ağrıya, kas dokusunda iltihaplanmaya ve etkilenen bölgede şişmeye neden olabilir. İdeal olarak, yaralanma meydana geldikten sonra mümkün olduğunca çabuk olmak üzere, yaraya buz uygulayarak bu semptomlarla savaşmaya yardımcı olabilirsiniz.

Çoğu durumda, bir yaralanmadan hemen sonra en kolay çözüm buz uygulamasıdır. Bununla birlikte, iyileşmeniz süresince soğuk terapi sistemi kullanmak, iyileşme sürecinize yardımcı olabilir.

Baskı: Kas gerilmelerini tedavi etmenin bir başka yolu da etkilenen bölgeye baskı uygulamaktır. Baskı, ağrıyı yoğunlaştırabilen ve iyileşmeyi yavaşlatabilen şişlik ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Tutarlı bir basınç uygulamak ve ilave şişmeyi önlemeye yardımcı olmak için elastik bir bandajla statik sıkıştırmayı kullanabilirsiniz. Bir pompalama eylemi oluşturan aktif sıkıştırma, vücudunuzun yaralı bölgedeki fazla sıvıyı atmasına yardımcı olarak ve doku onarımı ve iyileşmesi için gerekli olan taze oksijenli kan akışını artırarak ek faydalar sağlayabilir.

Masaj: Terapötik masaj, gergin kasları gevşetmeye ve hasarlı dokuları iyileştirmeye yardımcı olmak için kan akışını artırmaya yardımcı olur. Yaralı kas dokusuna basınç uygulamak aynı zamanda fazla sıvı ve hücresel atık ürünlerini çıkarmaya da yardımcı olur. Bölge masaj için çok hassassa, yaklaşık bir hafta bekleyin ve doktorunuza danışın. Ardından ağrıya yardımcı olmak ve hareket aralığını iyileştirmek için yaralı bölgeye ve çevresindeki kaslara masaj yapmaya başlayın.

Isı tedavisi: Isı tedavisi, ilk şişlik azaldıktan sonra ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Terapötik ısıyı aşağıdakilerle uygulayabilirsiniz:

  • Elektrikli sıcak pedler
  • Sıcak banyolar
  • Sıcak bezler
  • Sıcak su şişeleri

Isı ayrıca kan akışını arttırır ve bu da iyileşmeyi hızlandırabilir.

Fizik tedavi: Bir kas yırtılması tedavisi sırasında, çevreleyen kasların zayıflamasını önlemek için aktif kalmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Fizik tedavi, yeniden yaralanma riskini azaltarak kas gücünü ve iyileşmesini artırmaya yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist size esnekliği ve hareket açıklığını korumanıza yardımcı olabilecek germe egzersizleri gösterebilir. Bazı durumlarda, başka bir kas yırtılması riskini azaltmaya yardımcı olmak ve destekleyici kasları oluşturmak için güçlendirme egzersizleri de yapabilirsiniz.

Ağrı kesici ilaç: Kas yırtılmaları oldukça ağrılı olabilir ve büyük bir kas grubunu yaraladıysanız, günlük aktivitelerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi etkileyebilir. Reçetesiz satılan ilaçlarla ağrıyı hafifletebilirsiniz, bu da şişliğin azalmasına da yardımcı olabilir. Daha aşırı kas yırtılmaları için doktorunuz kısa bir süre daha güçlü bir ağrı kesici ilaç önerebilir. Her zaman olduğu gibi, tedaviye başlamadan önce doktorunuzdan onay almayı unutmamanız gerekir.

Ağrı kesici ilaçlar yardımcı olsa bile, bir kası yeniden yaralayabilecek hiçbir şey yapmamaya çalışın. Örneğin, ayak bileğinde kas yırtılması olan bir sporcu, artık ağrı hissetmiyor olsa bile, birkaç hafta boyunca spordan kaçınmaya ihtiyaç duyabilir.

 

Yazar: Hasan Kara

Hasan KARA