Karın Germe Ameliyatı

Tahmini okuma süresi: 4 dakika 52 saniye

 

Karın Germe Ameliyatı

 

Hayatın içinde bazen, doğumların, kilo alıp verme dönemlerinin veya yaşın getirdiği doğal değişikliklerin izlerini taşırız. Özellikle karın bölgemizde oluşan sarkmalar, fazla yağ dokusu veya doğum sonrası karın kaslarında ayrılma, estetik ve fonksiyonel olarak rahatsızlık veren bir durum haline gelebilir. Sarkmalarımızı gizlemek için sürekli bol kıyafetlerin arkasına saklanmak zorunda hissederiz kendimizi. Spor yaparak toparlamaya çalışırız ancak ne yaparsak yapalım sarkan deri bir türlü eski haline gelmez. Çünkü artık elastikiyetini yitirmiştir. Siz de artık yok mu bunun bir çaresi diye sormaya başladıysanız doğru yerdesiniz. Karın germe ameliyatı tam da ihtiyacınız olan işlemdir. Bu yazımızda ameliyatın nasıl yapıldığından iyileşme sürecine en çok merak edilen sorulara cevap arayacağız.

Karın germe (abdominoplasti) nedir?

Abdominoplasti, bilinen adıyla karın germe ameliyatı, karın bölgemizdeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak karın duvarının sıkılaştırılması işlemidir. Bu işlem, karın bölgemizin daha düzgün ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Karın Germe Çeşitleri

Uygulamanın yapılacağı bölgeye göre karın germe operasyonları da farklılaşır. Bu anlamda karın germe ameliyatını çeşitleri açısından ikiye ayırabiliriz.

Tam Abdominoplasti: Genellikle geniş bir alanda sarkma ve fazla dokunun olduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Hem göbek üstü hem altında toparlanması gereken alanlar varsa uygulanacak ameliyat tam abdominoplasti ya da tam karın germedir. Ameliyat sırasında ayrıca göbek deliğinin konumunun yeniden ayarlanması da gerekebilir.

Mini Abdominoplasti: Sadece göbek altı bölgesindeki fazla dokunun alındığı, kasların sıkılaştırılmadığı bir işlemdir. Yağ ve doku fazlalığımız eğer sadece göbek altındaysa mini karın germe yani mini abdominoplasti yaptırmamız yeterli olacaktır.

Ameliyatı Prosedürü

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle göbek altında, bikini hattında bir kesi yapılır. Bu kesik aracılığıyla fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Eğer gerekiyorsa karın kasları sıkılaştırılır. Göbek deliğinin konumunun doğruluğu kontrol edilir, gerekiyorsa burada da bir düzenleme yapılır. Sonrasında kesilerin yapıldığı alan gerilip düzeltilerek ve fazla deri çıkartılmış olarak yerine dikilir ve ameliyatımız tamamlanır.

Karın germe ameliyatı, yapılan işleme, ne kadar büyük bir alana müdahale edildiğine ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 2-5 saat arasında sürer.

Karın Germe Operasyon Öncesi

Karın Germe Operasyon Öncesi

İyileşme Süreci

İyileşme süreleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmekle birlikte bu süreç yaklaşık olarak 4-6 hafta gerektirebilir.

Ameliyat sonrası süreç, hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir adaptasyon ve iyileşme dönemidir. Sabırlı olunması gereken bu süreçte doktorumuzun tavsiyelerini dikkatle uymalıyız. Aşağıda karın germe ameliyatı sonrası sürece dair en çok sorulan soruları ve cevapları sizin için hazırladık.

Sık Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrası korse ne kadar kullanılır?

Ameliyat sonrası hem günlük aktivitelerimiz sırasında dikişlerimizin zorlanmaması hem de ameliyatla karın bölgemize verilen şekle vücudumuzun daha kolay adapte olması için ortalama 4-6 hafta boyunca korse kullanmamız gerekir.

Karın germe ameliyatında kaç kilo gider?

Unutmayın ki karın germe ameliyatı bir kilo verme ameliyatı değildir. Bu ameliyat daha ziyade yoğun kilo alımı sonrası bu kiloların verilmesiyle birlikte elastikiyetini yitirerek sarkan karın bölgemizdeki deriyi toparlamak için kullanılır. Ancak yine de alınan deri ve yağ dokusuyla birlikte 1-5 kilo arası bir kilo kaybı yaşanabilir.

Karın germe sonrası ödem ne zaman geçer?

Ödem, ameliyat sonrası ilk günlerde en yüksek seviyesindedir. Genellikle 2-4 hafta içerisinde önemli ölçüde azalır. Bu süreçte bol sıvı tüketerek ödem atımını hızlandırabiliriz.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?

Ameliyat sonrası şişlikler oluşması normaldir. Bu şişlikler yaklaşık olarak 3-6 hafta içerisinde azalarak etkisini yitirmeye başlayacaktır.

Ameliyattan sonra görünür yara izlerim olacak mı?

Evet, işlemden sonra görünür yara izleriniz olması muhtemeldir. Cerrahınız kesileri kıyafetlerle gizlenebilecek bölgelerde yapacaktır, ancak bazı yara izleri kaçınılmazdır. Yara izleri tipik olarak zamanla kaybolacaktır ve cerrahınız görünümlerini en aza indirmek için tedaviler önerebilir.

Abdominoplasti komplikasyonları nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi, abdominoplasti ameliyatında da enfeksiyon, kanama, yara izi, deride his kaybı veya aşırı gerilme, sıvı birikimi gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu komplikasyonların riskini azaltmak için doktorumuzun önerilerini dikkatle takip etmeliyiz.

Daha fazla bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişime geçerek deneyimli cerrahlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Yazar: Ümran Muslu

Ümran MUSLU

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Ümran Muslu – Karın Germe Ameliyatı

Erkan Kural – Karın Germe Ameliyatı