Hipermetrop Tedavisi

Hipermetrop nedir?

Hipermetrop, görüntülerin doğrudan retina üzerine değil de arkasına odaklanması sonucunda yakındaki nesnelerin net olmamasına veya bulanık görmesine neden olan bir göz kusurudur. Bu nedenle, hipermetropa sahip bir kişi televizyonu görmekte zorlanırken trafik işaretini seçebilir. Elbette derecelendirme çok yüksekse, uzaktaki nesneler de bulanık olabilir.

Doğduğumuzda hepimiz hipermetrop olarak doğarız ve bedenlerimiz geliştikçe gözlerimiz de gelişir. Bu nedenle, gözün büyümesi gerekenden azsa, göz doktoru tarafından önceden değerlendirmeden sonra düzeltilmedikçe, o göz her zaman hipermetrop kalacaktır.

Hipermetrop, tek başına veya astigmatizma (hiperopik astigmatizma) ile birlikte ortaya çıkabilir.

Hipermetrop Nedenleri

 • Gözün normalden kısa olması
 • korneanın çok düz olması hipermetrop nedenlerindendir.

Hipermetrop Türleri

 1. Basit Hipermetrop: Hipermetrobun en yaygın türüdür. Genellikle kronik hale gelen çocukluk hipermetropinin devamıdır, yani yeterince büyümemiş bir gözün sonucudur (göz küresinin ön-arka ekseninde azalma).
 2. Bileşik Hipermetropi: Vitrözün kısalması ve korneanın düzleşmesi nedeniyle oluşur.
 3. Karışık Hipermetrop: Kornea düz ve vitreus daha uzun olduğunda veya kornea daha kavisli ve vitreus daha kısa olduğunda  bu hipermetrop türüyle karşılaşılır.

Hipermetrop Ameliyatı

Hipermetrop gözlük ve/veya kontakt lenslerle düzeltilebilir, ayrıca refraktif cerrahi ile de düzeltilebilir. Orta-yüksek hiperoplarda, görme alanlarında bir azalma olduğu için adapte olmaları zor olabilir.

Hipermetrop operasyonundan önce, hasta kendisi için en uygun tekniği değerlendirmesi için gözün durumunu ve korneanın kalınlığını ölçümleyecek bir göz doktoruna başvurmalıdır. Uzman tam bir oftalmolojik muayene ile bu ölçümleri sağlar.

Hipermetrop nasıl teşhis edilir?

 • Göz yorgunluğunun ölçülmesi.
 • Görme keskinliği ölçümleri.
 • Gözün ön ve arka segmentinin teşhisi ve incelenmesi.
 • Ayrıntılı oküler çalışma: lazer biyometri, kornea topografisi, aberrometri ve kornea pakimetrisi.

Hipermetrop Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Yapılan testlerden sonuçlar alındıktan sonra, olası cerrahi tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

Femtosaniye lazer ile gerçekleştirilen lazer refraktif cerrahi (veya Lasik): Bu teknik, kanıtlanmış güvenliği ve etkinliği nedeniyle en çok kullanılan tekniktir. Gözün toplam kırılmasını değiştirmek için bir lazer vasıtasıyla korneanın morfolojisinin değiştirilmesinden oluşur.

Göz içi (fakik) lens implantasyonu: Seçilen vakalarda (lens çıkarılmadan) değerlendirilir. Ayakta yapılan, ağrısız, lokal anestezi ile yapılan ve oldukça güvenli bir ameliyattır. +0.5D’den +10.0D’ye, astigmatlı veya astigmatsız 6.0D’ye kadar hipermetrop problemlerini düzeltirler.

Hipermetrop hastada nesneler, emetropik bir hastada (reçetesiz) olanın aksine retinanın üzerine değil arkasına odaklanır.

Gençlerde, hipermetropi çok büyük değilse, göz kasları ile telafi edilebilir ve iyi bir uzak görüş ve kabul edilebilir yakın görüş elde edilebilir, ancak yaşla birlikte bu yetenek kaybolur ve yakın nesneler odak dışı kalır.

Bu tip anomaliler yaşla birlikte kesin olarak artmasa da kademeli olarak artabilir (hiperopik bir kişi 35-40 yaşına kadar normal görebilir, bu yaştan itibaren sorunu artar),

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetrop, miyopinin tam tersidir. Hipermetropi olan bir hasta, yakını uzaktan görmekten daha kötü görür. Hipermetroplu hastaların yaşayabileceği en yaygın semptomlar şunlardır:

 1. Bulanık görüş
 2. Göz yorgunluğu veya astenopati: Genellikle uzun süre örneğin bilgisayar önünde yakın görüş gerektiren aktiviteler gerçekleştiren hipermetropi olan kişilerde, genellikle zayıf aydınlatma ile ve/veya fiziksel veya zihinsel yorgunlukla ortaya çıkar.
 3. Baş ağrısı: Tercihen gün sonunda gözün odaklanmak için aşırı efor sarf etmesinden sonra ön bölgede. Baş ağrısının yüksek yoğunluğu bulantı ve kusmaya neden olabilir.
 4. Yakınsak şaşılık (göz merkeze doğru saptığında) bazen ileri görüşlü kişilerde ortaya çıkabilir. Nesne bulanık bir şekilde beynimize ulaştığında, sinir sistemimiz istemsiz olarak gözlerin doğru odaklanması için uyum sağlamaya çalışır. Bu uyum düzeni, bir yakınsama refleksi, yani gözlerin buruna doğru sapması, normal bir şey ile ilişkilidir. Yakınsaklık aşırı olduğunda, yakınsak şaşılık ortaya çıkar.
 5. Göz kızarıklığı

Ayrıca, konjuktivitten kaynaklı olabilen düzeltilmemiş hipermetropi vakaları da olabilir, ancak bu çok rastlanan bir durum değildir.

Çocukluk Hipermetropisi

Çocuklukta hipermetrop genellikle 4 yaşından sonra ortaya çıkar. Ancak hipermetrop bir gözü tespit etmek zordur, çünkü çocuk genellikle nesnelere odaklanmak için kristal lensi (veya gözün doğal lensini) barındırarak zayıf yakın görüşünü telafi eder.

Bu nedenle, herhangi bir çocukluk göz kusurunun erken tespiti için göz doktoru ile işbirliği yapabileceğiniz çocukların erken yaşlarda düzenli check-up yaptırmaları özellikle önemlidir. 

Çocuklarda Hipermetrop Semptomları

 • Çocuk okumada veya yazmada güçlük çekiyorsa,
 • kötü okul performansı veya kötü notlar alıyorsa,
 • konsantre olmakta zorlanıyorsa,
 • göz yorgunluğu çekiyorsa,
 • gözlerini sık ovuşturuyorsa,
 • aşırı göz kırpıyor veya alnının çatlamasına neden olan kırmızı, sulu veya acıyan gözlere sahipse bu çocuk hipermetrop olabilir.

Yeni doğmuş bir bebek söz konusu olduğunda, doğdukları andan itibaren görme sistemleri tam olarak gelişmediğinden yaşamın ilk aylarında düzeltilme eğiliminde olan çok yaygın bir kusurdur.

Ancak düzeltilmediği takdirde, çocuklarda oküler hipermetropinin bir an önce tespit edilmesi gerekir, aksi takdirde göz tembelliği olarak bildiğimiz durum (görme sisteminin gelişimi sırasında kullanılmamasına bağlı olarak bir veya iki gözde az görme, bu nedenle daha iyi kırma kusuru olan gözün vizyonunu seçme) veya özellikle şaşılık (göz içe doğru saparsa) gelişebilir. Bu kusurlar tamamen veya kısmen düzeltilebilir.

Bu kırma kusurunun tespit edilmesinde bilgili öğretmenlerin ve velilerin önemli bir rolü vardır.

Çocuklarda Hipermetrop Tedavisi

Çocukluk çağı hipermetropi vakalarında ergenlik döneminde kaybolmazsa, göz doktoru tedavi olarak gözlük kullanımı yoluyla optik düzeltmeyi değerlendirecektir. Ek olarak, çocuğun yaşına bağlı olarak, göz doktoru, herhangi bir aktivite, spor veya anizometropi durumlarında, yani her iki gözde de önemli bir derece farkı olan durumlarda, kontakt lens kullanımı ile hipermetropinin düzeltilmesini değerlendirebilir.

Hipermetropa ek olarak, gözümde başka bir görme kusuru olabilir mi?

Tek olası kombinasyon, hipermetrop ve astigmatizma veya hipermetrop ve presbiyopi veya göz yorgunluğudur. Ama asla aynı gözde miyop ve hipermetrop olamaz.

Hipermetrop nasıl düzeltilir?

Hipermetrop, gözlük ve/veya dengeleyici lensler kullanılarak ve kesin olarak düzeltilmesi için refraktif cerrahi ile düzeltilir.

Hipermetrop ameliyatından iyileşme ne kadar sürer?

Hipermetrop ameliyatının ameliyat sonrası dönemi çok hızlıdır. Hasta ameliyattan yaklaşık 48 saat sonra normal bir yaşam sürdürebilir.

Hipermetrop diyoptrilerin çalışması için limit nedir?

Yeni lazer teknolojileri sayesinde hipermetrop bir hasta 6 diyoptriye kadar ameliyat edilebilmektedir. Bununla birlikte, hastanın uygun olup olmadığına veya düzeltilmesi için en iyi tekniğin hangisi olduğuna ameliyat öncesi testlerle göz doktoru karar verecektir.

Hipermetrop kalıtsal mıdır?

Evet Hipermetrop ebeveynleri olan hastalar, hipermetropik olmayanlara göre daha yüksek hipermetrop riski altındadır.

Hipermetrop önlenebilir mi?

Hayır. Bu nedenle özellikle çocukluk döneminde düzenli göz kontrolleri çok önemlidir. Ayrıca glokom gibi başka hastalıklarla da ilişkili olabileceğinden hipermetropi olan hastaların yılda bir kez check-up yaptırması önerilir.

Çocuklarda hipermetrop ne zaman düzeltilmelidir?

Çoğu çocuk doğumda hipermetroptur, ancak bu anomali büyüdükçe düzeltilir ve ergenlik döneminde kaybolana kadar göz gelişir. Eğer kaybolmazsa ve hipermetropi riski yüksek olan çocuklarda 4-8 yaş arası çocuklarda göz muayenesi yapılması gerekir. Kırma kusuru, gözlük kullanımıyla ve daha sonra çocuk kontakt lenslerle işbirliği yaptığında telafi edilebilir. Derecelendirme stabil olduğunda, refraktif cerrahi kullanılabilir.

Hipermetrop geçebilir mi?

Doğumda çoğu çocuk hipermetroptur, bu durum görme sistemimiz geliştikçe düzeltilir. Normal olan, beş yaş civarında ergenlikten önce ortadan kaybolmasıdır. Eğer ortadan kalkmazsa hipermetropi, düzeltmek için cerrahi tedavi uygulanmadığı sürece sonsuza kadar devam edecektir.

Hipermetrop bir engel midir?

Bir engel değildir. Uygun optik düzeltme ile hastalar normal görebilir.

Hipermetrop körlüğe neden olabilir mi?

Hipermetrop tek başına körlüğe neden olmaz, nanoftalmi gibi oküler patolojilere yol açabilen aşırı sekonder hipermetrop vakaları veya gözün çok dar ön odacıkları gibi akut glokom ataklarına neden olabilen ve bu nedenle önemli nedenlere neden olabilen aşırı sekonder hipermetrop vakalarda görme kaybı oluşabilir.

 

Yazar: Nuri Ceyhan

Nuri Ceyhan