Fıtık Ameliyatı

Fıtık Nedir?

Fıtık, bağırsağın bir parçası gibi bir doku parçasının karın kaslarındaki zayıflamış bir yerden dışarı itilmesiyle oluşur. Oluşan yumru, özellikle öksürürken, eğilirken veya ağır bir nesneyi kaldırırken ağrılı olabilir. Ancak birçok fıtık ağrıya neden olmaz.

Fıtığının her türü tehlikeli değildir. Ancak kendi kendine iyileşmezse hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Fıtık Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak, kasık fıtığını teşhis etmek için sadece fizik muayene gereklidir. Doktor kasık bölgesinde bir yumru olup olmadığını kontrol edecektir. Ayağa kalkmanız ve öksürmeniz veya ıkınmanız istenebilir, çünkü bu hareketler fıtık olup olmadığını belirlemeyi kolaylaştırır.

Tanı açık değilse, doktorunuz karın ultrasonu, BT taraması veya MRI gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

Fıtık belirtileri ve semptomlar

 • Dik olduğunuzda ve özellikle öksürürken veya ıkındığınızda daha belirgin hale gelen kasık kemiğinin her iki tarafındaki bölgede bir yumru
 • Yumru bölgesinde yanma hissi veya ağrı
 • Özellikle eğilirken, öksürürken veya ağırlık kaldırırken kasıkta ağrı veya rahatsızlık
 • Kasıkta ağırlık veya sürüklenme hissi
 • Kasıkta zayıflık veya basınç
 • Bazen bağırsağın çıkıntılı kısmı skrotuma inerken testislerin etrafında ağrı ve şişlik

Çocuklarda fıtık belirtileri ve semptomlar

Yenidoğanlarda ve çocuklarda kasık fıtıkları, doğumda var olan karın duvarındaki zayıflıktan kaynaklanır.Bazen fıtık sadece emzirilen bebek ağladığında, öksürdüğünde veya bağırsak hareketi sırasında zorlandığında görülebilir. Asabi hale gelebilir ve normalden daha az iştahı olabilir.

Fıtık Tedavisi

Fıtık küçükse ve sizi rahatsız etmiyorsa doktorunuz beklemenizi ve izlemenizi önerebilir. Bazen bir bağcık takmak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak giysinin doğru şekilde oturması ve doğru şekilde giyilmesi önemlidir çünkü önce doktorunuza danışın. Çocuklarda doktor, ameliyatı düşünmeden önce yumruyu azaltmak için manuel basınç uygulamaya çalışabilir.

Boyutu büyük olan veya vücutta ağrıya sebebiyet veren fıtıklar genel olarak hastanın bu rahatsızlığı gidermek ve oluşabilecek ciddi komplikasyonları önlemek için operasyonla ortadan kaldırılır.

Fıtık Tedavisi İçin Nereden Randevu Alınır?

Fıtık tehşisi için ortopedi birimine başvurarak gerekli tetkiklerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Fıtık Ameliyatı

Fıtık ameliyatları kapalı (Laparoskopik) fıtık ameliyatı ve açık fıtık ameliyatı olarak ikiye ayrılır. Açık Fıtık Ameliyatı Bassini Tekniği, Shouldice Tekniği ve McVAY olmak üzere kendi içinde farklı teknikler içerir.

Kapalı (Laparoskopik) Fıtık Ameliyatı

Laparoskopik fıtık ameliyatı diğer laparoskopik işlemlere benzer. Genel anestezi verilir ve göbek deliğinden veya hemen altından küçük bir kesi yapılır. Cerrahın karındaki organlarını görebilmesi için karın hava ile şişirilir.

Fıtığı ameliyatının gerekli olup olmadığına karar verirken fıtığın hapsedilmiş mi yoksa boğulmuş mu olduğu ve kasık fıtığı onarımı ameliyatından önce ele alınması gereken başka durumların olup olmadığı gibi düşünülmesi gereken birçok şey vardır.

Laparoskopik fıtık ameliyatı geçiren kişiler ameliyattan sonra daha az rahatsızlık yaşar, yara izi riski daha düşüktür ve normal aktivitelerine daha çabuk dönebilirler.

Açık Fıtık Ameliyatı

Genel anestezi veya lokal anestezi ve sedasyon altında yapılabilen açık fıtık ameliyatı yapmak için kasıkta tek, uzun bir kesi yapılır. Fıtık karın duvarından dışarı taşarsa çıkıntı yerine geri itilir. Fıtık kasık kanalına uzanıyorsa fıtık kesesi ya geri itilir ya da bağlanır ve çıkarılır.

Geleneksel olarak, fıtığın içinden çıktığı kas duvarındaki zayıf nokta, sağlıklı kas dokusunun kenarlarının dikilmesiyle onarılır. Ancak cerrahi yaklaşım kas duvarının tamir edilecek bölgesine ve cerrahın tercihine göre değişiklik göstermektedir.

 1. Bassini Tekniği (Açık Fıtık Ameliyatı)

Adını 1880’lerde geliştiren Dr. Edoardo Bassini’den alan Bassini onarımı, kasık fıtığı için bulunan ilk etkili onarımdır. Bassini tekniği, maliyetli protezler ve laparoskopik ameliyattan kaçınmak istendiğinde, sınırlı bir maliyetle gerçekleştirilebilecek basit, sağlam ve uygun bir seçenektir. Genelde olarak, kasık fıtığı onarımı için en uygun yöntem, protez takviyeli bir ağ kullanılmasıdır. Protez malzemelerine erişimin sınırlı olduğu durumlarda, Shouldice veya Bassini teknikleri etkili alternatiflerdir. Yine de bu teknikler, özellikle az deneyimli cerrahlar için bir zorluk teşkil etmektedir.

 1. Shouldice Tekniği (Açık Fıtık Ameliyatı)

Shouldice tekniği, 1940’larda tekniği icat eden Kanadalı cerrah Dr. Edward Earle Shouldice’in (1890–1965) adını almıştır. Bu cerrahi yöntem, bazı modifikasyonlarla Bassini onarımına dayanmaktadır.

Dr. Shouldice, tekniği II. Dünya Savaşı sırasında fıtıkları nedeniyle askere gidemeyen erkeklere yardım etmek için geliştirmiştir. Bu yöntem sayesinde cerrahi sonuçlar iyileşti ve iyileşme süresi azaldı. Shouldice tekniği zamanının acemi askerlerini askeri eğitim için hızlı bir şekilde fiziksel uygunluk durumuna getirdi.

Prosedür, kalıcı dikişler (ağ, yama veya elek olmadan) kullanarak kaslarınızın onarılmasını içerir. Gaz anestezisi ile değil intravenöz sedasyon ile yapılır. Ayrıca ameliyat sırasında ve ameliyattan birkaç saat sonra ameliyat bölgesini uyuşturmak için deriye enjekte edilen lokal anestezik ilaçlar yardımıyla uygulanır.

 1. McVAY (Açık Fıtık Ameliyatı)

Anson ve McVay, inguinal kanalın tabanının açılmasını da gerektiren daha derin bir anatomik onarımı yıllar içinde popüler hale getirdi ve üst kasları pektineal ligamente (Cooper’s ligament) yaklaştırdı. “McVay” tekniğinin gerçekleştirilmesi daha zordur, ancak femur fıtıklarının ve birçok direkt kasık fıtığının tedavisinde tercih edilen popüler bir prosedür haline gelmiştir.

Fıtığın Tekrarlaması Mümkün mü?

Sentetik malzemeden yapılmış ağ yamaları artık fıtıkların onarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özellikle büyük fıtıklar ve tekrarlayan fıtıklar için geçerlidir. Fıtık tekrar yerine itildikten sonra karın duvarındaki zayıflamış bölgeye yamalar dikilir. Yama, zayıflamış karın duvarındaki stresi azaltarak fıtık tekrarlama riskini azaltır.

Açık ameliyattan sonra fıtık tekrarlama şansı, yapılan 100 açık ameliyatta 1 ile 10 arasında değişmektedir.

Laparoskopik cerrahi ile açık cerrahi arasındaki farklar

 • Laparoskopik cerrahi, tek bir büyük kesim yerine birkaç küçük insizyon gerektirir.
 • Her iki tarafta da fıtık varsa ikinci bir büyük kesi yapılmasına gerek kalmadan aynı anda onarılabilir.
 • Laparoskopik cerrahi, cerrahın hem kasık bölgelerini hem de olası tüm fıtık bölgelerini anormallikler açısından incelemesine olanak tanır.
 • Laparoskopik cerrahide olası tüm zayıf alanları kapatacak şekilde yama veya ağ yerleştirilebilir, bu da fıtığın aynı yerde tekrarını veya farklı bir yerde oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Laparoskopik onarım için genel anestezi gereklidir.
 • Açık fıtık cerrahisi genel, spinal veya lokal anestezi altında yapılabilir.

Fıtık Ameliyatının Riskleri

Genel olarak anestezi ve ameliyatın riskleri şunlardır:

 • ilaç reaksiyonları
 • Solunum problemleri
 • Kanama, kan pıhtıları veya enfeksiyon

Enfeksiyon Riski

Cerrahi müdahale yapılan alanda ameliyattan sonra şişlik ve rahatsızlık hissedilmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu ameliyatın iyi geçmediği anlamına gelmez. Şişliği ve ağrıyı azaltmak için bölgeye bir seferde 10 ila 20 dakika buz veya soğuk bir paket koyun. 1-2 saat kadar aralıklarla yapın. Buz ve cildiniz arasına ince, soğuğu geçirecek bir bez koyun.

Fıtık Ameliyatı Sonrası

Günlük aktivitelerinize geri dönmeniz birkaç hafta alabilir.

Bu sürede;

 • ağrıya neden olan hiçbir şey yapmayın.
 • 2 hafta sonra veya artık kasık ağrınız olmadığında tekrar araba kullanabilirsiniz.
 • Yaklaşık 3 hafta sonra ise cinsel aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Ne zaman normal hayatıma dönebilirim?

Büyük olasılıkla 3 hafta içinde hafif aktiviteye dönebileceksiniz. İyileşmeden 6 hafta sonrasına kadar yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız.

Açık ve Kapalı Fıtık Ameliyatı Fiyatları Hakkında Fiyat Bilgisi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Hakkı Yarar

Hakkı YARAR