EFT Terapisi

EFT

EFT (Emotional freedom techniques) ya da duygusal özgürleşme tekniği, düşüncelerimizi, duygularımızı ve stres ve gerginlik gibi bedensel gerilemelerimizi değiştirerek belirli bir sorun/konu ile ilgili olarak kişisel enerji sistemlerimizi sıfırlamaya yardımcı olabilir.

Genellikle “Psikolojik akupresür” olarak adlandırılan teknik, duygusal yoğunluk ve rahatsızlığın kaynağı olan enerji sistemindeki tıkanıklıkları serbest bırakarak çalışır. Enerji sistemimizdeki bu tıkanıklıklar, bizi duygusal olarak zorlamanın yanı sıra, çoğu zaman sınırlayıcı inanç ve davranışlara ya da hayatı uyumlu bir şekilde yaşayamamamıza yol açar. Ortaya çıkan semptomlar ya duygusal ya da fizikseldir.

EFT Nedir?

Üsküdar Getat EFT tedavisi, cilt yüzeyinin hemen altında bulunan enerji meridyenlerinin uç noktalarına dokunmak için iğneler yerine parmak uçlarının kullanılmasını içerir. Tedavi non-invazivdir ve değişikliği mümkün olduğunca basit ve ağrısız hale getirme etiği üzerinde çalışır.

EFT, uzun ve sancılı bir tedavi arayışı sürecinden sonra, binlerce kişinin her türlü sorun ve koşuldan kurtulmasını sağlamıştır. Başarılı tedavilerin çeşitliliği, travma ve istismardan, fobilerden, kendini sabote eden davranış kalıplarından, derin duygusal kaygı ve depresyon durumlarına, bağımlılıklara ve fiziksel hastalıklara kadar uzanmaktadır.

EFT Terapisinin Çözdüğü Yaygın Sorunlar

Uykusuzluk ve Anksiyete: Bu iki sorun genellikle el ele gider. Bir EFT seansını tamamlayarak, kendinizi her ikisinden de kurtulmuş olarak bulabilir ve hem kaygı ataklarının hem de uykusuzluğun oluşumunu azaltarak güven kazanabilirsiniz.

Fobiler:  Fobiler, küçük ve nispeten zararsız olanlardan, günlük hayata müdahale eden büyük korkulara kadar değişebilir. EFT’nin en zor fobileri bile birkaç saat içinde sildiği bilinmektedir.

Öfke: Öfke yönetimi, EFT terapisinin yardımıyla daha yönetilebilir hale gelebilir. Bastırılmış öfke, EFT ile kolayca serbest bırakılabilen yaygın bir bastırılmış duygudur.

Bağımlılık ve Kilo Kaybı: EFT tedavisi alkol ve uyuşturucu bağımlılığından aşırı yemeye kadar her türlü alışkanlıkta kullanılabilir. Bu terapi şekli, isteklerle başa çıkmayı daha katlanılabilir hale getirebilir ve bazı durumlarda istekler tamamen ortadan kalkabilir.

EFT Terapisi Nasıl Uygulanır?

Üsküdar Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp EFT terapisi, duygusal uyumu yeniden sağlamak ve fiziksel rahatsızlıktan kurtulmak için ortaya çıkan duygusal tepkiyi veya yoğunluğu ortadan kaldırmak için çalışır. Bu, enerji meridyenlerinin uç noktalarına parmaklarınızla dokunurken belirli soruna odaklanarak yapılır. Enerji sistemimize kinetik enerji göndermenin kombinasyonu, kök nedenleri ortaya çıkarıp bunlara odaklanırken, enerji sisteminin “düzeltilmesini” kolaylaştırır ve böylece vücudun öğrenilmiş tepkisine veya olumsuz duyguya yönelik “kısa devreyi” ortadan kaldırır.

Neden EFT Terapisini Seçmelisiniz?

  • Olumlu ve proaktif bir deneyimdir.
  • Hızlı ve uzun süreli rahatlama sağlar.
  • Kendi kendine uygulanabilir (ancak bazı vakalar daha karmaşıktır ve deneyimli bir uzmandan ayrıntılı müdahale gerektirebilir)
  • İlaç veya ekipman gerekmez.
  • Altta yatan travmanın EFT uygulayıcısı ile paylaşılmasına gerek yoktur.
  • Kişi kendi kendini iyileştirebilir ve tekniği yeni bir yaşam becerisi olarak kullanabilir.

EFT Terapisinin Amacı

EFT terapisindeki bir kişi duygularını daha iyi tanımlamayı, deneyimlemeyi, kabul etmeyi, keşfetmeyi, anlamlandırmayı, dönüştürmeyi ve daha iyi yönetmeyi bekleyebilir. Duygularının sağladığı kişisel içgörülere erişme ve bunları anlama konusunda daha becerikli hale gelmelerine ve bu bilgileri rahatsız edici anlarda duygusal olarak daha uyumlu hale gelmek için kullanmalarına olanak tanır. Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi EFT terapisi, kişinin tedavinin üç temel aşamasından geçmesine yardımcı olur;

Gerilimi azaltma: İlk aşamanın amacı, bir kişinin, çiftin veya ailenin olumsuz etkileşim döngüsünü, ilişkilerini o anda olduğu gibi görmelerine ve işlemelerine yardımcı olmak için azaltmaktır. Bu sorunlar genellikle güvensizlik ve mesafenin bir sonucudur.

Yeniden yapılandırma: Bu noktada terapist danışanların ilişkideki korkularını tartışmalarına yardımcı olacaktır. Amaç, birbirlerine yönelmeyi öğrenmelerine, daha açık ve duyarlı hale gelerek ihtiyaçlarını tartışmalarına yardımcı olmaktır.

Konsolidasyon: EFT terapisinin son aşaması, danışanların olumsuz kalıplara nasıl girdiklerini görmelerine yardımcı olmayı ve bu kalıpları nasıl değiştirebildiklerini göstermeyi amaçlar.

 

Yazar: Umut Sude Tıkıroğlu