Diz Artroskopisi Ameliyatı

Diz Artroskopisi

Diz artroskopisi, diz ağrısı veya diğer diz problemlerini teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılan bir tür anahtar deliği ameliyatıdır . İltihap, hasar, yaralanma ve enfeksiyonlar için kullanılabilir.

Diz artroskopisi nedir?

Devam eden diz ağrınız ve diğer semptomlarınız varsa, doktorunuz diz artroskopisi yaptırmanızı önerebilir. Diz artroskopisi ile cerrahınız bir kamera ile dizinizin içine bakacaktır.

Zaten osteoartritiniz varsa, diz artroskopisi diz ağrınızı ve sertliğini iyileştirmeyebilir. Bu nedenle, yalnızca osteoartrit ağrısı olan kişilere önerilmez. Ancak aşağıdaki durumlarda artroskopi önerilebilir;

 • Osteoartritiniz var ve diziniz tutukluk yapıyor
 • Kilo kaybı ve egzersiz osteoartritinize yardımcı olmadı

Diz artroskopisi sırasında cerrahınız ayrıca hasarlı doku ve kıkırdakları onarabilir veya çıkarabilir, enfeksiyon gibi sorunları teşhis etmeye yardımcı olabilecek küçük doku örnekleri (biyopsiler) alabilir ve yırtık diz bağlarını onarmak veya dengesiz bir diz kapağını tedavi etmek için ameliyat da dahil olmak üzere biraz daha karmaşık işlemler gerçekleştirebilir.

Cerrahınız diz ameliyatı sırasında artroskop (kamera içeren ince metal bir tüp) ve küçük cerrahi aletler kullanacaktır. Görüntüler bir ekranda gösterilir. Cerrahınız, ameliyattan sonra dizinizde neyin yanlış olduğunu size göstermek için bu görüntüleri kaydedebilir.

Diz artroskopisi için hazırlık

Diz artroskopisinden önce, cerrahınız, ameliyatınıza nasıl hazırlanabileceğinizi önceden size anlatacaktır. Sigara içiyorsanız, bırakmanız istenecektir . Sigara içmek, ameliyattan sonra enfeksiyon kapmanızı daha olası hale getirir ve bu da iyileşmenizi yavaşlatabilir. Ayrıca ameliyatınızın daha az işe yaramasına ve komplikasyonlara yol açmasına neden olabilir. Diz artroskopisi genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak bunu lokal anestezi altında da yaptırmanız mümkün olabilir. Lokal anestezik dizinizi uyuşturur ve ameliyat sırasında uyanık kalırsınız. Genel anesteziniz varsa, işlem sırasında uykuda olacaksınız.

Diğer (etkilenmemiş) bacağınıza kompresyon çorabı giymeniz istenebilir. Bu, derin ven trombozuna (DVT) neden olabilen bacağınızdaki damarlarda oluşan kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Pıhtılaşma önleyici bir ilaç enjeksiyonu da yaptırmanız gerekebilir.

Genellikle diz artroskopisi yaptırabilir ve aynı gün hastaneden eve gidebilirsiniz. Ancak bölgesel bir anestezi (bacağınızın daha geniş bir alanını uyuşturan lokal bir anestezi) aldıysanız, bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Cerrahınız ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında neler olacağını sizinle tartışacaktır. Herhangi bir konuda emin değilseniz, sormaktan korkmayın.

Diz artroskopisinin alternatifleri nelerdir?

Doktorunuz dizinizi muayene ederek veya röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması yaparak diz probleminizi teşhis edebilir. Bazı diz problemleri fizik tedavi ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Diz artroskopisi sırasında ne olur?

Diz artroskopisi genellikle bir saatten az sürer. Ancak bu, cerrahınızın diz ekleminizin içinde ne kadar iş yapması gerektiğine bağlıdır.

Cerrahınızın net bir şekilde görebilmesi için bir masaya uzanacaksınız. Cerrahınız anestezinin çalışmaya başlamasını bekleyecektir. Ardından dizinizin etrafındaki deride iki veya üç küçük kesik yapacaklardır. Durulamak için diz ekleminize steril sıvı koyacaklar. Bu, dizinizin içini daha net görmelerine yardımcı olacaktır. Daha sonra artroskopu (bir kamera içeren ince metal tüp) yerleştirecekler ve bir TV monitöründeki görüntülere bakarak diz ekleminizi inceleyecekler.

Cerrahınız artroskopu dizinizin tamamında hareket ettirecek, böylece bakmaları gereken hiçbir şeyi kaçırmamış olurlar. Bazı fotoğraflar çekebilirler. Sorunu teşhis ettikten sonra, çoğu durum anında tedavi edilecektir. Kıkırdak gibi hasarlı dokuları onarmak veya çıkarmak için başka cerrahi aletler kullanabilirler.

Dizinizin içine bakmayı bitirdikten sonra, cerrahınız sıvıyı boşaltacaktır. Ardından kesikleri dikişlerle veya yapışkan şeritlerle kapatacaklar ve dizinizin etrafına bir pansuman saracaklar. Ayrıca ağrı olmaması için dizinize (kesiklerin etrafına) lokal anestezik enjekte edebilirler.

Diz artroskopisi sonrası ne beklenir?

Anestezinin etkileri geçene kadar dinlenmeniz gerekecek. Anestezinin etkisi azaldıkça biraz rahatsızlık ve ayrıca bir miktar şişlik fark edebilirsiniz. Bu, ameliyata normal bir yanıttır. İhtiyacınız olduğunda size ağrı kesici sunulacak.

Ameliyattan sonraki bir haftaya kadar bacağınıza ağırlık veremeyebilirsiniz, bu nedenle ayakta durmak veya yürümek için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Bir fizyoterapist size yapmanız için bazı egzersizler verebilir. Bunlar dizinizi hareket ettirmenize ve sertleşmesini önlemenize yardımcı olacaktır. Eve döndüğünüzde bu egzersizleri yapmaya devam edin, çünkü bunlar daha çabuk iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Hemşireniz, eve gitmeden önce iyileşen yaralarınızın bakımı konusunda size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Genellikle diz kapağınızın çevresinde iki ile dört kesik olur. Bunlar su geçirmez bir pansuman ile kaplanacaktır. Çözülebilir dikişlerin kaybolmasının ne kadar süreceği, sahip olduğunuz soruna bağlıdır. Çözülemeyen dikişleriniz varsa, bunlar genellikle ameliyattan bir veya iki hafta sonra pratisyen hekiminizin muayenehanesinde alınır.

Diz artroskopisi sonrası iyileşme

Herkes diz artroskopisi sonrası farklı şekilde iyileşir. İyileşmenizin ne kadar sürdüğü, diz ameliyatınız sırasında herhangi bir tedavi görüp görmediğiniz de dahil olmak üzere birçok şeye bağlı olacaktır. Çoğu insanın tamamen iyileşmesi iki ile altı hafta sürer. Her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan, ailenizden ve komşularınızdan yiyecek alışverişi yapmak veya ağır eşyaları kaldırmak gibi pratik görevlerde size yardım etmelerini isteyin.

Diz eklemi ameliyatından sonra dizinizde ağrı ve şişlik olması muhtemeldir. Bacağınızı yukarıda tutmayı ve soğuk kompres uygulamayı deneyin. Bu, şişlik ve morlukları azaltmaya yardımcı olabilir. Cildinize zarar verebileceğinden buzu doğrudan cildinize koymayın; önce bir havluya sarın.

Ağrı kesici ihtiyacınız varsa, reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilirsiniz. Genel bir anestezik sizi birçok yönden etkileyebilir. Çok koordine olmadığınızı veya net bir şekilde düşünmenin zor olduğunu görebilirsiniz. Bu 24 saat içinde geçmelidir. Bu arada, araba sürmeyin, alkol almayın, makine kullanmayın veya önemli bir şey imzalamayın. Daima cerrahınızın tavsiyelerine uyun.

Ameliyattan hemen sonra dolaşabilirsiniz. Ancak bu, neden ameliyat olduğunuza ve geçirdiğiniz ameliyatın türüne bağlı olacaktır. Bazı cerrahlar bir veya iki hafta dinlenmeyi, ardından hafif egzersiz yapmayı ve ardından spor yapmayı önerir.

Yaklaşık iki ile üç hafta sonra, biraz daha yorucu aktiviteler yapabilirsiniz. Rahat olduğunuz sürece yürümeyi, yüzmeyi, hafif bisiklet sürmeyi ve hafif egzersizi sürdürün. İlk altı ay bazı sporları yapamayabilirsiniz.

Anahtar deliği diz ameliyatından yaklaşık üç hafta sonra tekrar araba kullanmaya hazır hissedebilirsiniz, ancak cerrahınızın tavsiyelerine uyun. İşe veya günlük rutininize geri dönmek, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Bir ofiste çalışıyorsanız, bir veya iki hafta içinde işinize geri dönebilirsiniz. İşiniz ağır fiziksel çalışmayı içeriyorsa, altı haftaya kadar izin almanız gerekebilir.

Diz artroskopisinin yan etkileri nelerdir?

Diz artroskopisi ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler şunlardır;

 • Dizinizin etrafında biraz ağrı ve şişlik – bu bir haftaya kadar sürebilir ve tamamen normaldir
 • Normalden daha yorgun hissetmek
 • Bir hafta kadar dizinizi düzgün bir şekilde bükememek

Komplikasyonlar nelerdir?

Diz artroskopisi birkaç komplikasyona neden olabilir. Bunlar şunları içerir;

 • Derin ven trombozu (DVT)
 • Diz ekleminizin içinde bir enfeksiyon
 • Ekleminize ve cildinize sızan berrak sıvı
 • Cildinizdeki sinirlerde hasar – deride dizinizin üzerindeki hissi kaybetmenize neden olabilir
 • Kas zayıflığı – bu genellikle fizyoterapi ile tedavi edilebilir
 • Kalıcı ağrı
 • Kompartman sendromu – bu, bir kasta tehlikeli seviyelere kadar basınç oluştuğunda ortaya çıkar
 • Diz ekleminizin iç kısmında hasar

Diz artroskopisi sırasında diz ekleminizden yırtık veya hasarlı bir kıkırdak çıkarılmışsa, bu sizi daha sonra osteoartrite daha yatkın hale getirebilir.

 

Yazar: E. Ayhan Arpacı

E. Ayhan Arpacı