Check Up

Check-Up

“En büyük risk hiç risk almamaktır” denmiştir ve risk almak kesinlikle cesur bir girişim olsa da sonucu ne olursa olsun asla risk almak istemeyeceğiniz tek şey sağlığınızdır. Bu nedenle, sağlığınız söz konusu olduğunda özellikle belli bir yaş sonrasında yıllık check-up taramalarını yaptırmanız her zamankinden daha önemli. Check-Up, ciddi hastalıkları ve diğer sağlık komplikasyonlarını önlemenin önemli bir yoludur. Check Up taramaları, her yaştan insan için sağlığı korumanın önemli bir yönüdür.

Check-Up söz konusu olduğunda her yıl gerekmeyebilecek yaşa özel testler olduğu gibi farklı cinsiyetlere özel testler de bulunmaktadır. Bu testleri ve bunları ne zaman isteyeceğinizi anlamak, genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Kanser gibi hastalıkları tedavi ederken ve kronik durumları kontrol ederken erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuzun belirlediği aralıklarda Check-Up yaptırmanız erken teşhis ihtimalini artıracaktır.

Check-Up Nedir?

Check-Up herkes için önemli olmasının yanı sıra iyi görünen ya da iyi hisseden kişilerde sağlık sorunlarını erkenden tespit etmek için testlerin, fizik muayenenin veya diğer prosedürlerin kullanılmasıyla erken teşhis avantajı sunar. Bu, birisi zaten bir durumun belirtilerini gösterdiğinde yapılan tanı testlerinden farklıdır.

Neden Check-Up Yaptırmalısınız?

Check-Up herhangi bir semptom olmadan kendinizi tamamen iyi hissetseniz bile belirli bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olur. Erken teşhis, ardından tedavi daha iyi sonuçlara yol açabilir ve ciddi komplikasyon riskini azaltır. Bu nedenle, kendinizi tamamen sağlıklı hissetseniz bile, Check-Up yaptırmanız önemlidir.

Neden Önerilen Sıklıkta Check-Up Yaptırmam Gerekiyor?

Tek seferlik bir Check-Up, yalnızca tarama sırasında mevcut olan sağlık koşullarını gözlemlemeye yardımcı olur. Düzenli Check-Up, önceki taramadan sonra gelişebilecek durumların tespit edilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, önerilen sıklıkta düzenli Check-Up yaptırmanız önemlidir.

Konu sağlığınızı kontrol altına almak olduğunda, yıllık Check-Up taramaları ve muayeneleri önemli bir faktördür. Check-Up taramaları söz konusu olduğunda yaş aralığına göre şu kontroller yapılmaktadır;

40 Yaş Altı Check Up

Her yıl aynı tavsiyeleri duyuyorsunuz; sigara içmeyin, daha fazla sebze yiyin, egzersiz yapın ve daha fazla uyuyun. Sağlıklı kalmak için bu temel bilgilere güveniyoruz, ancak 40’lı yaşlara yaklaştığınızda bedeninizin görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz değişikliklerden geçtiğini göz ardı edemezsiniz.

40 Yaş Altında Neden Check-Up Yaptırmaya İhtiyaç Duyarsınız?

Günlük yaşamınızda stres artar ve bu da diğer şeylerin yanı sıra düşük enerjinin domino etkisine ve hormon değişikliklerine neden olabilecek kalitesiz uykuya yol açar.

Kadınlar erkeklerden daha yüksek depresyon oranları yaşadığından, depresyon ve diğer ruh hali değişiklikleri de tetikte olmak için önemlidir. Ancak depresyon sağlığın kötüleşmesiyle bağlantılıdır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda kalp hastalığı riskini artırabilir.

Ayrıca 20’li ve 30’lu yaşlardaki hızlı metabolizmanız yavaşlamaya başlıyor olabilir ve bu hem kilo alımı hem de tip 2 diyabet için endişeye neden olabilir. Bu, dislipidemi olarak bilinen yüksek kolesterol veya trigliseritlerle daha da kötüleşebilir. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmak ve olası bir sağlık sorununu önceden tespit etmek için 40 yaşın altındaki bireylerin düzenli aralıklarla check-up yaptırması önerilir.

40’lı yaşlara yakın erkekler ve kadınlar için her şey önlem almakla ilgilidir ve bu düzenli bir muayene veya fizik muayene ile başlar.

Yıllık muayene ya da check-up doktorunuzun dengesizlikleri belirlemesine, iyice değerlendirmesine ve gerekirse erken tedavi sağlamasına olanak tanır. Örneğin, 40 yaşın altındaki bir erkekte yüksek trigliseritlerin belirlenmesi, daha sonra ciddi bir kalp rahatsızlığı riskinin artmasını önlemek için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmasına olanak tanır.

Doktorunuz fiziksel sağlığınızı, yaşam tarzınızı ve diyetinizi değerlendirerek aile geçmişinize dayalı olarak kan veya idrar testleri ve ek taramaları içerebilecek laboratuvar çalışmaları yapabilir. 40 yaş altı check-up genel olarak şunları içerir;

 • Kilo ve boy değerlendirmesi
 • Kolesterol
 • Tansiyon ölçümü
 • Cilt kanseri taraması
 • Aile öyküsü taraması
 • Diyabet risk faktörü değerlendirmesi
 • Depresyon taraması
 • Kanser taraması

Kan testleri yıllık olarak yapılabilir ve şunları içerir;

 • Tam kan sayımı
 • HDL ve LDL kolesterol
 • Trigliseritler
 • Tiroid
 • Karaciğer fonksiyonu
 • Açlık insülini
 • Açlık şekeri

Aynı zamanda kadınlar için tüm taramalara ek olarak Pap smear (rahim ağzı kanseri taraması) ve meme muayenesi yapılmaktadır. Erkekler için ise testis muayenesi ve aile öyküsü varsa prostat muayenesi yapılır.

40 Yaş Altı Check-Up Taramaları

Tansiyon ve kolesterol: Yüksek tansiyonun veya hipertansiyonun sessiz katil olarak anılmasının bir nedeni vardır. Çünkü genellikle hiçbir yan etki yaşamazsınız, ancak sessizce felç ve kalp krizi riskinizi etkiler. Doktorunuz, kolesterolünüzün yanı sıra tansiyonunuzu da test edecektir. HDL, LDL için tarama yapacak ve trigliseritlerinizi ölçecektir.

Ardından, beslenme ve egzersiz rutininizde yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için sizinle birlikte çalışacak ve gerekirse sizi bir beslenme uzmanına yönlendireceklerdir.

Hormon taraması: Hem erkekler hem de kadınlar orta yaşta hormon değişiklikleri yaşarlar. Stres, zayıf uyku, kilo alma ve hareketsiz yaşam gibi rutinler, östrojen ve progesteron gibi diğer hormonlara zarar verebilir.

Yorgunluk, düşük libido ve kilo alma gibi bu semptomlar yaygın olsa da kesinlikle normal değildir ve doktorunuz hormonlarınızı izleyecek ve sağlıklı bir aralığa geri döndürmek için sizinle birlikte ayarlamalar yapacaktır.

Pre-diyabet, insülin ve glukoz: Kan şekeriniz yıllar içinde yavaşça yükseldiyse, yalnız değilsiniz. Yetişkinlerde her 3 kişiden 1’inden fazlası prediyabet hastasıdır ve bunların çoğu bu hastalığa sahip olduklarını bile bilmiyorlar.

Standart beslenme düzeni, hareketsiz yaşam tarzı ve artan stres, özellikle karın çevresinde daha fazla kilo alımına neden olabilir ve bu da sizi diyabet riskine sokar. Doktorunuz, kan şekeri seviyenizi ve diyabet riskinizi değerlendirmek için açlık insülininizi, glikozunuzu ve HbA1c’nizi test edebilir.

Meme kanseri ve diğer kanserler: 40 yaşın altında kanser gelişimi nadir görülse de, orta yaşta aile öyküsü ve risk faktörlerine dayalı taramayı düşünmeniz önemlidir. Erkekler için, prostat kanserinin yanı sıra kadınlarda da görülen kolorektal kanser taraması için mevcut olan taramaları doktorunuzla görüşmelisiniz. Ancak erkekler aile geçmişine ve yaşa bağlı olarak risk altındadır.

Erken uyarı kanser taraması için bir termogram, kanserin erken gelişimini tespit etmenin harika ve invazif olmayan bir yoludur. Termografi, kanser ve diğer sağlık risklerinin erken uyarı işaretlerini diğer testlerde ortaya çıkmadan yıllar önce tespit etmenin güvenli, rahat ve etkili bir yoludur.

40 Yaş Üstü Check Up

40’lı yaşlarınız hayatınızın en yoğun dönemlerinden biri olabilir ve ne yazık ki sağlığınız genellikle ikinci plana atılan ilk şeydir. Ancak, sağlığınızı öncelikler listesinin en başına geri getirmenin zamanı geldi.

Zihinsel ve fiziksel zindelik, hayatın bize sunduğu her şeyin üstünde kalmamıza yardımcı olur ve zaman ayırmak zor olsa da, biraz dikkatli bir planlama, nasıl hissettiğiniz konusunda gerçekten büyük bir fark yaratabilir.

40 yaş üstü check-up, herhangi bir semptom olmadığında hastalıkları erken bir aşamada yakalamak için tasarlanmış basit testler veya kontrollerdir. Çoğu durumda, erken teşhis daha iyi bir sonuç anlamına gelir, çünkü tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.

40’lı yaşlarımda hangi sağlık kontrollerini yaptırmalıyım?

Doktorunuz, yaşınız ve yaşam evreniz için hangi sağlık kontrollerinin iyi bir fikir olduğunu öğrenmek için ilk başvuru noktası olmalıdır. Ancak genel bir bakış olarak, 40’lı yaşlardaki insanlar için önemli olan check-up kontrollerini aşağıda bulabilirsiniz;

 • Tansiyon kontrolü
 • Cilt kontrolü
 • Akıl sağlığı kontrolü
 • Kardiyovasküler risk testi
 • Diyabet risk testi
 • Kilo kontrolü
 • Göz testi
 • Diş kontrolü

Erkekler için:

 • Testislerin kontrolü

Kadınlar için:

 • Rahim ağzı kanseri tarama testi
 • Meme kontrolü
 • Mamogram
 • Kemik mineral yoğunluğu testi

40 Yaş Üstü Check-Up Taramaları Nasıl Yapılır?

Tansiyon kontrolü: Doktorunuz 18 yaşından itibaren kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek isteyecektir. Bunun nedeni, yüksek tansiyon olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Diğer yandan tedavi edilmeyen yüksek tansiyon birçok başka sağlık sorununa neden olabilir. Bir kan basıncı testi, kalbiniz pompalarken atardamarlarınızdaki basıncı ölçer. Bu test, bir doktor muayenehanesinde tansiyon aleti ve manşet kullanılarak yapılır.

Kardiyovasküler risk testi: Kardiyovasküler hastalık riskinizi kontrol etmek için testler (kalp krizi ve felç gibi durumları içerir) 35 yaşından itibaren yapılmalıdır. Doktorunuz sigara içip içmediğinizi veya şeker hastalığınız olup olmadığını soracak ve birkaç basit test önerecektir. Bir kardiyovasküler risk değerlendirmesi şunları içerebilir:

 • Kan basıncı kontrolü
 • Kolesterol kan testi ve elektrokardiyogram (EKG)

Diyabet risk testi: 40 yaş ve üstü tüm insanlar, tip 2 diyabet geliştirme riski altında olup olmadıklarını kontrol etmek için test edilmelidir.

Kilo kontrolü: Sağlıklı bir kiloyu korumak, kalp hastalığı, felç, diyabet, tansiyon ve birçok farklı kanser riskinizi azaltabilir. Sağlıklı bir kilo aralığında olduğunuzdan emin olmak için kontrollere 18 yaşında başlanmalıdır. Obezite ve buna bağlı kronik hastalık riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Göz testi: Kaç kişinin göz testi yaptırmayı ertelediğine şaşıracaksınız. 40’lı yaşlarınıza geldiğinizde, gözlerinizle ilgili problem yaşama olasılığınız artar, o yüzden ertelemeyi bırakın.

En önemli testlerden biri glokom olup olmadığını kontrol etmektir. Bu, göz içi basıncının artmasına neden olan ve yaşlandıkça daha fazla risk oluşturan bir durumdur. Görme yeteneğiniz önemli ölçüde etkilenene kadar herhangi bir semptom fark etmeyeceksiniz. Bu nedenle kontrol etmek ve gerekirse tedaviye başlamak için basit bir test yaptırmaya değer. Yakın veya uzağı görememe gibi diğer durumlar da göz testi sırasında belirlenebilir.

Diş kontrolü: Yaşam boyu tavsiye edilen düzenli diş muayenelerinin çok çeşitli faydaları vardır. Çünkü dişlerinizi ve ağzınızı etkileyen durumlar (diş eti hastalığı ve diş çürümesi gibi) genel sağlığınızı ve gülümsemenizi etkileyebilir. Buna ağzınızın, dişlerinizin ve dudaklarınızın muayenesi de dahildir. Diş hekimleri genellikle dişleri ve diş etlerini de temizler ve size florür tedavisi önerebilir.

Böbrek sağlığı kontrolü: Böbrek hastalığı, genellikle ilerleyene kadar hiçbir semptomu olmadığı için sessiz bir hastalık olarak bilinir. Bu nedenle yüksek risk altında olduğu düşünülen kişilere böbrek sağlığı kontrolü önerilir. Bunun sizin için geçerli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Testis kontrolü: Testis kanseri görülme riski oldukça nadirdir. Ancak inmemiş testisi olan erkeklerde daha sık görülür. Erken yakalanırsa çok iyi bir iyileşme oranına sahiptir.   Resmi tarama testleri gerekli değildir, ancak testislerinizin normalde nasıl hissettiğinin farkında olmalısınız. Herhangi bir yumru, değişiklik veya semptom gelişirse, doktorunuzu görmelisiniz.

Rahim ağzı kanseri tarama testi: Rahim ağzı kanserine neredeyse her zaman belirli tipteki insan papilloma virüsü (HPV) ile kalıcı bir enfeksiyon neden olur. Mevcut tarama yöntemleri, bu yüksek riskli HPV tiplerini ve servikste kanser öncesi değişiklikleri test eder.

Meme kontrolü: Her yaştan kadın memelerini gözlemlemelidir. Bu da memelerinizin görünümüne ve hissine aşina olmanız ve herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza görünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Mamogram: Mamogram, semptomlar gelişmeden önce meme kanserlerini tespit edebilir. Mamografi, göğüslerinizin farklı açılardan çekilmiş görüntülerini içeren özel bir röntgendir.

Kemik mineral yoğunluğu testi: Kemik yoğunluğu testleri, kemiklerinizin yoğunluğunun azaldığı ve kırılmaya meyilli olduğu bir durum olan osteoporozu tespit edebilir. Menopoza girmiş 40’lı yaşlarındaki ve ayrıca osteoporoz riskini artırabilecek başka faktörleri olan kadınlara bu test önerilebilir.

Erkek Check Up

Erkekler için düzenli check-up kontrolleri önemlidir. Semptomların yokluğunda bile, birçok doktor her yaştan erkek için rutin, yıllık doktor ziyaretleri ve fizik muayene önermektedir. Erkekler her zaman doktora gitmeye isteksiz görünse de düzenli check-up yaptırmak, sağlık sorunlarını önlemenin kesin bir yoludur.

Doktorlar, hastalığı veya hastalık riskini tespit etmek için yaşadığınız belirtilerden, geçmiş sağlık sorunlarından, fizik muayeneden ve testlerden sağlanan bilgileri entegre eder.

Erkekler İçin Check-Up Kontrolleri

Tansiyon Kontrolü: Doktorunuz fiziksel bir muayene yapacak ve kan basıncınızı kontrol edecektir. Doktorunuza her ziyaretinizde tansiyonunuz kontrol edilmelidir. Hipertansiyon, yüksek tansiyonu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kalp veya böbrek problemleriniz varsa ve felç geçirdiyseniz, doktorunuz kan basıncınızın bu rahatsızlıklara sahip olmayan insanlardan bile daha düşük olmasını isteyebilir. Yaşlandıkça kan basıncınızın çok yüksek olduğu söylenme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, yaşlandıkça kan damarlarının sertleşmesidir. Bu olduğunda, tansiyonunuz da yükselir. Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı ve erken ölüm geçirme şansınızı artırır.

Kolesterol Testi: Günümüzün beslenme ve yaşam tarzı ile düzenli doktor muayeneniz bir kolesterol testi içermelidir. Kolesterolünüzün yüksek olduğu tespit edilirse, kolesterol seviyelerini iyileştirmek, kalp hastalığı ve kalp krizini önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Yüksek kolesterol ve trigliseritler için lipid bozukluğu tıbbi terimi kullanılır. Böyle bir bozukluk, kanınızda çok fazla yağlı madde bulunduğunda ortaya çıkar. Bu maddeler kolesterol ve trigliseritleri içerir.

Prostat kontrolü: Erkekler 50 yaşından itibaren prostatlarının muayenesini yaptırmalıdır. Doktor, prostatta herhangi bir büyüme olup olmadığını belirlemek için fiziksel muayene yapar. Büyüme, iyi huylu büyümeyi ve kanseri gösterebilir.

Prostat spesifik antijen (PSA) , prostat kanserini tespit etmede yardımcı olabilecek bir kan testidir. Bununla birlikte, PSA testinin değeri ve belirli bir yaşın üzerindeki erkekler için rutin olarak yapılması gerekip gerekmediği konusunda bazı tartışmalar vardır. Doktorunuza, sizin özel durumunuzda bir PSA önerip önermediğini sorun.

Kolon ve Rektum Muayenesi: Kolorektal kanser neredeyse her zaman kolon veya rektumdaki kanser öncesi poliplerden (anormal büyümeler) gelişir. Kolonoskopi ve tarama testleri kanser öncesi polipleri bulabilir. Böylece kansere dönüşmeden önce çıkarılabilirler. Dışkıdaki kan kolorektal kanserin erken bir göstergesi olabileceğinden, Gaitada Gizli Kan Testi de her yıl yapılmalıdır.

Ayrıca 40 yaşın altındaysanız doktorunuz size testis muayenesi yapacaktır. Ayrıca muhtemelen fıtık olup olmadığını kontrol etmek için testislerinizi tutarken başınızı çevirmenizi ve öksürmenizi isteyebilir.

Göz Kontrolü: Erkeklerin belirli sorunları kontrol etmek için düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları önemlidir. Göz testiniz yarım saatten bir saate kadar sürebilir. Hem görüşünüzü hem de göz sağlığınızı değerlendirecektir. Düzenli göz muayeneleri, Glokom, Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), Katarakt ve Diyabetik retinopati gibi durumların saptanması için kritik öneme sahiptir . Göz testinize gelirken, kullanıyorsanız gözlüğünüzü veya kontakt lenslerinizi ve gözbebekleriniz büyüyebileceğinden eve giderken güneş gözlüğünüzü yanınıza alın.

Diş Muayenesi: Ağız içi muayene olarak da adlandırılan diş muayenesi, dişlerinizin ve ağız boşluğunu çevreleyen dokuların muayenesini içerir; dilin tüm yüzeyleri, tükürük bezleri ve kanalları ve boyundaki lenf düğümleri bu muayeneye dahildir. Düzenli diş muayeneleri (ideal olarak her 6 ayda bir) çok önemlidir ve sağlıklı bir ağız hijyenini korumanıza yardımcı olur. Süreç, diş hekiminin çürük veya periodontal hastalık gibi diş eti hastalıkları gibi diş problemlerinin erken belirtilerini kontrol etmesini sağlar  Tam bir diş muayenesi ayrıca eksiksiz bir dizi röntgenden oluşmalıdır.

20 Yaş ve Altı Erkekler İçin Check-Up

 • Her 6 ayda bir tam diş kontrolü.
 • 2 yılda bir göz muayenesi. Şu anda görme probleminiz varsa yıllık.
 • Tansiyon her 2 yılda bir kontrol edilmelidir.
 • Tam fizik muayene; kantitatif kan kontrolü, idrar testi, kolesterol ve dışkı testi.

20 ile 50 Yaş Erkekler İçin Check-Up

 • Her 6 ayda bir veya diş hekiminizin önerdiği şekilde diş muayenesi.
 • Her 2 yılda bir göz kontrolü – Halihazırda görme probleminiz varsa yılda bir kez.
 • Her 3 yılda bir veya doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli tam fizik muayene.
 • Tansiyonunuzu 2 yılda bir veya yüksek tansiyon sorunları riskiniz varsa yılda bir kontrol ettirin.
 • Kolesterol kontrolü yaptırın ve testi 3 yılda bir tekrarlayın.

40 yaşına geldikten sonra yılda bir kez kolon ve rektum muayenesi yaptırın, (Kolon hastalığı riski taşıyanlar her yıl gizli kan testi yaptırmalı veya 3 ile 5 yılda bir sigmoidoskopi yaptırmalıdır.)

50 Yaş ve Üzeri Erkekler İçin Check-Up

 • Tansiyon her yıl kontrol edilmelidir.
 • Her 6 ayda bir veya diş hekiminizin önerdiği şekilde diş kontrolü.
 • Normalse veya doktorunuzun önerdiği şekildeyse her 3 ile 5 yılda bir kolesterol kan testi yaptırın.
 • Her 3 ile 5 yılda bir kolon kontrolü ve yılda bir kez prostat spesifik antijen kontrolü yapılmalıdır.

65 yaşına kadar her 1-2 yılda bir düzenli fizik muayene yaptırın. Şeker hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa veya risk altındaysanız en az yılda bir kez düzenli göz kontrolü yaptırmalısınız.

Kadın check Up

Kasınlar için yıllık check-up taramaları genel sağlığınız için önemlidir. Bu yıllık taramalar özellikle kadınlar için çok önemlidir. Bazı hastalar yıllık fizik muayenelerini o yıl için temiz bir sağlık raporu almanın bir yolu olarak görürken, diğerleri onları endişe ve korku olarak görüyor. Rutin fizik muayeneniz sırasında ne bekleyeceğinizi bilmek, tüm deneyimi daha kolay ve daha rahat hale getirebilir. Yıllık check-up muayeneleri, cinsiyetinizden bağımsız olarak genellikle aşağıdakileri kontrol eder;

Tıbbi geçmiş: Doktorunuz size sigara ve alkol de dahil olmak üzere yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınız hakkında sorular soracaktır. Bu aynı zamanda şu anda sahip olduğunuz herhangi bir sağlık endişesinden bahsetmenin zamanıdır.

Yaşamsal değerler: Tansiyonunuz, nabzınız ve vücut ısınız kontrol edilecek ve kaydedilecektir.

Kalp ve akciğer muayeneleri: Doktorunuz bir stetoskop kullanarak kalp atışınızı ve nefesinizi dinleyecektir.

Baş, boyun ve karın muayeneleri: Doktorunuz hassasiyeti ve anormallikleri kontrol etmek için ellerini boynunuza, boğazınıza ve karnınıza bastırmak için kullanacaktır.

Nörolojik muayene: Reflekslerinizi kontrol etmek için dizlerinize küçük bir çekiçle vurularak sinir sisteminiz test edilecektir. Doktorunuz ayrıca kas gücünü ve dengesini kontrol etmek için ellerinizi ve ayaklarınızı kullanarak itmenizi veya çekmenizi isteyebilir.

Cilt muayenesi: Bir dermatolog ziyareti kadar kapsamlı olmasa da, doktorunuz vücudunuzda anormal benler, lezyonlar, kızarıklıklar veya lekeler olup olmadığını kontrol etmek için vücudunuza bir göz atacaktır.

Laboratuvar işlemleri: Doktorunuz kan örnekleri almak ve kolesterol, kan şekeri veya diğer testler için analiz yapmak isteyebilir.

Rutin bir fizik muayene sırasında kontrol edilen standart öğelerin yukarıdaki listesi ağrısız olma eğilimindedir ve hastaya minimum rahatsızlık verir. Bu öğeler ayrıca sağlığınızın neredeyse anlık bir resmini sağlar ve doktorunuz tarafından herhangi bir düzensizlik tespit edilirse, hemen orada takip eder veya sizi uzmanlara yönlendirebilir.

Kadınlar, yıllık check-up taramalarının bir parçası olan başka muayenelerden de geçerler ve bu taramalar şu şekildedir;

Meme muayenesi: Doktorunuz meme kanserini veya tehdit edici olmayan meme sorunlarını gösterebilecek herhangi bir topak veya cilt anormalliği aramak için göğüslerinizi hem görsel hem de fiziksel olarak muayene edecektir.

Mamogram: Mamogram 40 yaşından sonra tercih edilir ve göğüslerinizi hafifçe bastırılan iki radyografik göğüs plakası arasına yerleştirmeyi ve göğsünüzü düzleştirmeyi içerir. Bu muayene meme dokusunun görüntülenmesini sağlar ve meme kanserini tespit etmek için kullanılır.

Pelvik muayene: Doktorunuz vajina, vulva ve serviksinizi hem görsel hem de fiziksel olarak muayene edecek ve kanser, cinsel yolla bulaşan hastalık veya diğer iyi huylu durumların göstergesi olabilecek herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edecektir. Pelvik muayenenin bir parçası olarak doktorunuz bimanuel muayene yapacaktı .

Pap ve HPV testleri: Bu taramalar rahim ağzı kanserinin varlığını gösterebilir ve riskin değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz vajinanıza steril bir bez yerleştirecek ve analiz için bir hücre örneği almak için serviksinizi nazikçe kazıyacaktır. Bu test bazıları için rahatsız edici olsa da, servikal sağlığı değerlendirmek için kritik öneme sahiptir.

Pelvik muayene: 21 yaşına geldiğinizde, muhtemelen pelvik muayeneden geçeceksiniz. Bu muayene, doktorun üreme organlarınızın yanı sıra dış ve iç vajinal bölgenizi de değerlendirmesine olanak tanır. Pelvik muayene sırasında, ayaklarınız üzengi ile desteklenmiş olarak bir muayene masasına yatarsınız. Doktorunuz önce vulva ve labia dahil olmak üzere vajinanızın dış bölgesini inceler. Herhangi bir tahriş, şişme, kızarıklık veya cinsel yolla bulaşan hastalığın görsel belirtilerini arar.

Doktor vajina duvarlarını açık tutmak için spekulum adı verilen bir alet kullanır. Bu, serviksinizi incelemelerini sağlar. Biraz baskı hissedebilirsiniz, ancak rahat olursanız süreç hızla ilerler ve ağrısız olur.

İdrar ve kan testleri: Kadınlar için check-up taramaları, böbrek problemlerini, enfeksiyonu veya hamileliği kontrol etmek için idrarınızın bir analizini içerebilir. Doktorunuz ayrıca hormon seviyenizi kontrol etmek veya belirli koşulları araştırmak için kan alabilir.

Göz muayenesi: Dişlerinizi temizlemeye çok benzer şekilde, insanların çoğu bir göz muayenesi için aşırı heyecanlanmaz. Ama aynı zamanda bir diş hekimi gibi göz doktoru da göz muayenesi sırasında ciddi sağlık sorunlarının belirtilerini tespit edebilir. Rutin bir göz muayenesi sırasında diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve hatta kanser gibi sorunlar tespit edilebilir. Birçok kadın baş ağrısı yaşar ve bazen yanlış veya zor görme bunun nedeni olabilir.

Check-up taramaları aynı zamanda adet döngüsü, doğum kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz veya olağandışı semptomlar hakkında sahip olabileceğiniz soruları sormanız için iyi bir zamandır. Ziyaretiniz sırasında hiçbir endişenizi unutmamak için endişeleriniz ve sorularınızdan oluşan bir listeyle hazırlıklı gelin.

Çocuklarda Check Up

Yeni ebeveynler genellikle bebeklerini pediatrik check up kontrolleri için getirme konusunda ihtiyatlıdır. Bu ziyaretler genellikle çocuklarının sağlıklı olduklarına ve normal şekilde geliştiğine dair güvence sağlar. Ancak yıllar geçtikçe ve ebeveynler çocuklarının sağlığına daha fazla güvendikçe, check up ziyaretleri azalma eğilimindedir. Aileler yıllık kontrollere yetişemeyecek kadar meşgul oluyorlar ve sadece çocukları hastalandığında bakım aramaya başlıyorlar. Ancak bu yıllık check up ziyaretlerini ihmal ederek, önemli koruyucu bakım fırsatını kaçırıyorlar.

Rutin check up kontrolleri genellikle doğumdan kısa bir süre sonra başlarlar ve çocuk 20 yaşına gelene kadar tüm ergenlik dönemi boyunca devam etmelidirler. Çocuk doktorları, 3 yaşına kadar yılda birden çok ziyareti ve bundan sonra yıllık ziyaretleri önerir.

Her ziyaret, doktorun çocuğunuzun kilosunu, boyunu ve diğer hayati bilgilerini kontrol ettiği eksiksiz bir fizik muayene içerir. Potansiyel sorunları belirlemek için çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini de incelerler. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak aşılar, taramalar ve diğer koruyucu bakımlar da sürece dahil edilebilir.

Çocuğum Ne Sıklıkla Check Up İçin Doktora Gitmeli?

Çocuklar için check up kontrollerinin sıklığı doktor tarafından belirlense de genellikle aşağıdaki sürelerde rutin kontrol önerilmektedir;

 • 12 ay
 • 15 ay
 • 18 ay
 • 24 ay
 • 30 ay
 • 3 yıl
 • 4 yıl

Dört yaşından sonra çocukların yıllık kontrol için çocuk doktoruna gitmeleri önerilir.

Tabii ki, bu sadece genel bir tavsiyedir. Çocuğunuzun doktora önerilen programdan daha sık ziyaret etmesi gerekebilir. Çocuğunuzun sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, çocuğunuzun çocuk doktorundan hemen bir randevu almalısınız.

Çocuğunuzu düzenli check up kontrollerine götürmek, sağlıklı kalmalarını ve sağlık hedeflerine ulaşma yolunda ilerlemelerini sağlamanın önemli bir parçasıdır. Check up ziyaretleri, çocuğunuzun fiziksel sağlığından daha fazlasıdır. Bu kontroller, sağlıkla ilgili endişeleri tartışmak, çocuğunuzun sağlığı için destek almak ve herhangi bir soru sormak için bir şanstır.

Ziyarette konuşabileceğiniz şeylerden bazıları şunlar olabilir:

 • Çocuğun büyümesi ve gelişmesi.
 • Ailenin sağlığı.
 • Günlük yaşam ve zorluklar.
 • Detaylı Çocuk Check Up

0-1 yaş: Çocuk doktorunuz bebeğinizin başının büyümesini takip edecek ve yeme alışkanlıkları, uyku alışkanlıkları, idrara çıkma, bağırsak hareketleri ve davranışları hakkında sorular soracaktır. Bebeğiniz için katı gıdalara ne zaman ve nasıl başlayacağınız konusunda rehberlik alma fırsatına sahip olacaksınız. Bu süre zarfında çoğu ziyarette aşı uygulaması da yapılır.

1-2 yaş: Çocuğun yürümeye başladığı yıllar boyunca, doktorunuz herhangi bir olağandışı gelişmeyi izlemek için büyüme ve gelişim aşamalarına özel dikkat gösterecektir.

3-5 yaş: Bu yaşta, çocuk doktoru çocuğunuzun kan basıncını (tansiyon) düzenli olarak kontrol etmeye ve konuşma kalıplarını dinlemek için çocuğunuzla konuşmaya başlayabilir.

5-12 yaş: Çocuğunuz büyüdükçe, check up kontrollerine aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yeni taramalar eklenebilir;

 • Görüş
 • İşitme
 • Omurga sağlığı
 • Sosyal etkileşim
 • Ev güvenliği
 • Doğum lekelerindeki değişiklikler

13-17 yaş: Çocuğunuz ergenliğe ulaştığında, doktorunuz aşağıdakiler gibi çeşitli konuları ele alabilir;

 • Fiziksel aktivite
 • Sosyal etkileşim
 • Beslenme
 • Depresyon
 • Ergenlik
 • Akne
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı

Çocuklar için yıllık check up ziyareti, hastalıkları önlemede, çocuğunuzun sağlığını geliştirmede ve sizi çocuğunuzun gelişimi hakkında bilgilendirmede çok önemli bir rol oynar.

Çocuklar İçin Check Up Neden Önemlidir?

Doktora yapılan düzenli ziyaretler sağlık sorunlarını ve hastalıkları önleyebilir. Bir sağlık sorununun oluşmasını beklemek ve sonra onu düzeltmeye çalışmak asla iyi bir fikir değildir. Çocuğunuzun çocuk doktoru sizinle birlikte çalışmak ve çocuğunuzun sağlığını korumasına yardımcı olmak için oradadır.

Check up ziyaretleri, doktorların mevcut sağlık sorunlarını tanımlamasına yardımcı olabilir. Belki çocuğunuz her zaman burnunu çekiyor veya herhangi bir semptomu olmayan bir sağlık sorunu var. Çocuğunuzun doktoru, bu nezleyi alerji olarak tanımlayabilir veya çok geç olmadan daha ciddi bir sağlık sorununun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Sizin ve doktorun çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini takip etmenize izin verir. Gelişimsel izleme, çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesiyle ilgili herhangi bir gecikmeyi veya sorunu belirlemenize yardımcı olabilir. Yine, sağlık sorunlarından erken haberdar olmak, daha şiddetli hale gelmemelerini sağlamanın en iyi yoludur.

Düzenli check up ziyaretleri, yalnızca çocuğunuzun sağlıklı kalmasını ve uygun büyüme ve gelişmeyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzu doktora götürmek yetişkinliğe kadar sağlıklı olmalarını sağlamaya yardımcı olabilir.

Check-Up İle Tedavinin Başarı Oranını Artırın

Erken teşhis çoğu zaman hayat kurtaran bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre daha erken kanser teşhisi konan bireylerin en az 5 yıl daha uzun süre hayatta kalma olasılıklarının olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda birçok yaygın hastalık için de başarılı tedavi şansı çok daha yüksektir. Check-Up taramaları ile erken teşhis edilebilecek sağlık durumları şu şekildedir;

 • Şeker hastalığı
 • Kolon kanseri
 • Meme kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Prostat kanseri
 • Kolorektal kanser
 • Hiper ve hipotiroidizm gibi tiroid sorunları
 • Hepatit ve diğer karaciğer sorunları
 • Osteoporoz
 • HIV
 • Cinsel hastalıklar
 • Hormonal sorunlar
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp sorunları (düzensiz kalp atışı, daralmış kan damarları ve yüksek kolesterol)
 • Akciğer kanseri ve akciğerle ilgili diğer sorunlar
 • Depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları

Check-Up İle Daha İyi Yaşam Tarzı Seçimleri

Uzun yaşamın sırrı sadece genleriniz değil, alışkanlıklarınızdır. Düzenli Check-Up yaptırmak fiziksel durumun daha iyi anlaşılmasını ve tıbbi geçmişinizin kaydını tutmanızı sağlayacaktır. Bu bilgiler, yaşam tarzınızı sorgulamanıza ve gerekiyorsa bazı değişiklikler yapmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli olarak yaptırılan Check-Up taramaları ile sağlığınızın yıllar içindeki ilerlemesini detaylı olarak görebilirsiniz.

 

Yazar: Şevki Melikoğlu

Şevki MELİKOĞLU