Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

Vücudumuza iyi bakmanın en iyi yollarından biri sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz yaptığımızdan ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürdüğümüzden emin olmaktır. Bununla birlikte, vücut şeklimiz söz konusu olduğunda, sağlıklı yaşam rutinleri her zaman yeterli değildir. Diyet yapmak gibi davranışlardaki belirli değişiklikler yardımcı olsa da çoğu zaman inatçı yağ birikintileri kalabilir ve bu da bedenin en iyi görünüşünüzü temsil etmediğini hissetmemize neden olur. Durum buysa, daha ince, daha belirgin, iyi şekillendirilmiş bir görünüm için bölgesel zayıflama uygulamalarına başvurmak mümkündür.

Bölgesel incelme tedavileri, fazla yağı alarak ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olarak vücut şekillerini iyileştirmeye yardımcı olmak için güvenebilecekleri etkili tekniklerdir. Günümüzde bölgesel incelme prosedürleri, CoolSculpting, Thermage, Kybella ve Velashape gibi son derece etkili cerrahi olmayan vücut şekillendirme tedavileri sayesinde popülerlik açısından tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Liposuction, yüz germe, karın germe ve vücut germe gibi cerrahi tedavilerin aksine, cerrahi olmayan seçenekler, yağı eritmek ve cildi pürüzsüzleştirmek için lazer lipoliz, radyofrekans enerjisi veya enjeksiyonlar dahil olmak üzere bir dizi ablatif olmayan teknik kullanır.

Bölgesle İncelme Nedir?

Bölgesel incelme, karın, kollar, uyluklar ve yan kısımlar gibi vücudun herhangi bir bölümündeki fazla deri veya yağın alınabileceği bir dizi prosedür anlamına gelir. Bölgesel incelme prosedürleri, fazla inatçı olan yağları gidermek için kullanılır. Yöntemler cerrahi veya ameliyatsız olabilir. Cerrahi seçenekler arasında liposuction, alt vücut germe, yüz germe, meme büyütme veya yağ birikintilerini gidermek için diğer invaziv prosedürler yer alır.

Bölgesel incelme yöntemlerinin kilo verme veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerine geçmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Tedaviden önce veya sonra kilo dalgalanması meydana gelebilse de hastaların tedaviye başlamadan önce ideal kilolarında olmaları önerilir.

Ameliyatsız bölgesel incelme nasıl çalışır?

Ameliyatsız bölgesel incelme söz konusu olduğunda, cilt kalitenizle birlikte tedavi edilmesini istediğiniz bölgeleri ve yağ derecesini belirlemek için fiziksel bir muayene yapılır. Kilo ve ölçüler alınır, ardından özel tıbbi kayıtlarınız için fotoğraflar çekilir. Bu fotoğraflar, vücut şekillendirme prosedürünüzün kozmetik sonuçlarını değerlendirmeye yardımcı olmak için daha sonra takip ziyaretiniz sırasında incelenebilir.

Herhangi bir non-invaziv vücut şekillendirme prosedürü için, herhangi bir iyileşme süresi gerekmez ve hastalar, sonuçların birkaç ay boyunca geliştiğini görme eğilimindedir. Bazı durumlarda, kozmetik bölgesel incelme sonuçları için birden fazla tedavi seansı gerekebilir. Ameliyatsız bölgesel incelme tedavisinde, bu olumlu sonuçların devamı için sağlıklı beslenme ve egzersiz önemlidir.

Ameliyatsız bölgesel incelmenin faydaları

Liposuction gibi cerrahi işlemlere kıyasla ameliyatsız yağ azaltmanın birçok faydası vardır. Hastalar genellikle, herhangi bir cerrahi işlemin önemli bir iyileşme süresi gerektirmesi ve daha yüksek komplikasyon veya yan etki olasılığı da dahil olmak üzere, çeşitli nedenlerle ameliyatı tercih etmekte tereddüt etmektedir. Öte yandan Kybella ve CoolSculpting gibi yağ azaltma için cerrahi olmayan prosedürler, kesinti gerektirmez ve her iki prosedürün de çok az yan etkisi vardır veya hiç yoktur.

Vücut Şekillendirme İşlemleri

Soğuk lipoliz (CoolSculpting): CoolSculpting, tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerini dondurmak için kriyolipoz olarak bilinen bir işlemi kullanan, invaziv olmayan bir vücut şekillendirme tedavisidir. Aplikatör, tedavi alanının üzerine yerleştirilir ve yağ hücrelerini dondururken yağları nazikçe aplikatöre çeker. Tedavi edilen bölgedeki yağ hücreleri kristalleşir ve daha sonra vücut tarafından parçalanır ve lenfatik sistem yoluyla atık olarak elimine edilir. Bu non-invaziv tedavi, sütyen bölgesi, üst kollar, karın, iç ve dış uyluklar gibi vücuttaki farklı bölgeleri tedavi etmek için FDA onaylıdır. CoolSculpting, kesinti gerektirmediği, tedaviden sonraki birkaç hafta boyunca iyileştirilmiş sonuçlar göstermeye devam ettiği ve kalıcı yağ azaltma sonuçlarına sahip olduğu için heyecan verici bir tedavi seçeneğidir.

Kybella veya Enjeksiyon Lipoliz: Deoksikolik asit, şu anda çene bölgesindeki fazla yağı azaltmak ve gıdıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için kullanılabilen FDA onaylı tek enjeksiyondur. Deoksikolik asit vücutta doğal olarak bulunur. Yağ hücrelerini yok ederek adipositlerdeki hücre zarlarını bozabilir. CoolSculpting’e benzer şekilde, Kybella’dan elimine edilen yağ hücreleri vücut tarafından doğal olarak metabolize edilir ve kalıcı olarak yok edilir.

Thermage: Thermage, genel olarak daha genç bir görünüm yaratmak için cildi sıkılaştırmak, pürüzsüzleştirmek ve şekillendirmek üzere kolajen oluşumunu uyarmak için radyo frekansı enerjisini kullanan, invaziv olmayan bölgesel incelme tedavisidir. Thermage vücudun çoğu bölgesini tedavi etmek için onaylanmıştır. Thermage, kolajen açısından zengin dermisi ve ayrıca deri altı yağ dokusu tabakasındaki fiber septaları toplu olarak ısıtarak ve ısı enerjisini denatüre etmek ve ardından kolajeni yeniden şekillendirmek için eşit bir şekilde dağıtarak hedefler.

En iyi bölgesel incelme prosedürü nedir?

En iyi bölgesel incelme prosedürünü bulmak söz konusu olduğunda, tek bir “en iyi” seçenek yoktur. Her biri kayda değer sonuçlar elde ettiği kanıtlanmış, FDA tarafından onaylanmış birkaç prosedür vardır ve her biri en iyi sonucu belirlemek için özelleştirilmiş bir tedavi planından yararlanır. Hangi ameliyatsız vücut şekillendirme tedavisinin sizin için doğru olduğunu öğrenmenin en iyi yolu, uzman bir dermatolog veya plastik cerrah ile görüşmenizdir.

Bölgesel incelme etkileri ne kadar sürer?

Bölgesel incelme tedavilerinin ne kadar sürdüğünün cevabı, hangi işlemin yapıldığına göre değişir. Örneğin, Kybella ve CoolSculpting gibi tedavilerin sonuçları kalıcıdır, çünkü bu tedaviler vücuttaki yağ hücrelerini yok eder, oysa Thermage FLX gibi tedaviler daha kısa bir etki süresine sahiptir. Thermage, uygun cilt bakımı ile iki yıla kadar kalıcı sonuçlara sahiptir.

Bölgesel incelme ameliyatı nedir?

Liposuction: Liposuction, genel, bölgesel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen invaziv bir cerrahi işlemdir. Yağ miktarına ve tedavi edilen vücut bölgelerine bağlı olarak çoğu hasta genel anestezinin rahatlığını tercih eder. Liposuction işlemi, cilde küçük bir kesi yapmayı ve negatif basınç işlemiyle yağı çıkarmak için bir kanül yerleştirmeyi içerir. Bazı plastik cerrahlar, liposuction ile ilişkili bazı komplikasyonları azaltan şişirme liposuction tekniğini kullanır. Ameliyattan sonra iki hafta kompresyon giysileri giyilir ve morarma işlemin beklenen bir yan etkisidir. Nihai sonuçlar, liposuctiondan altı ile 12 ay sonra görülebilir. Liposuction ile ilişkili uzun süreli kilo kaybı olmadığı için liposuction bir kilo verme tedavisi değildir.

“Lazer lipo” bölgesel incelme: Lazer liposuction, cerrahi vücut şekillendirme dünyasında yeni bir gelişmedir. Bu işlem sırasında liposuction işlemi yapılmadan önce yağ hücrelerini sıvılaştırmak için bir lazer kullanılır. Bu yaklaşımın arkasındaki teori, yağ hücrelerinin vücuttan daha etkili bir şekilde vakumla atılmasına izin verirken, aynı zamanda ciltte daha fazla elastin ve kolajen gelişimini teşvik etmeye yardımcı olmasıdır.

Karın Germe: Karın germe veya abdominoplasti, daha sıkı bir karın profili oluşturmak için karın bölgesindeki fazla yağı ve cildi alır. Yaşlandıkça, vücut kolajen ve elastin üretmeyi bırakır ve cilt elastikiyetini kaybeder. Büyük kilo kaybı veya hamilelik ayrıca aşırı cilt gevşekliğine ve ekstra cilde de neden olabilir. Karın kasları gevşemiş, sarkmış deriye sahip hastalar için önerilen en iyi tedavi karın germe ameliyatı olacaktır. Ancak başka bir hamilelik düşünüyorsanız bu ameliyatı beklemekte fayda var.

Kol germe ameliyatı: Brakioplasti olarak da adlandırılan kol germe ameliyatı, koltuk altındaki fazla yağ ve derinin alınması için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bazı hastalar, cildin görünümünden dolayı bu ekstra deriye “yarasa kanadı” adını verirler. Yaşlandıkça, kollardaki cilt gevşer. Kol germe ameliyatı, fazla sarkmış deriyi kaldırarak koltuk altından (kol çukuru) dirseğe kadar uzanır. Bu cerrahi işlem sonucunda önemli cerrahi yara izleri olacaktır. Bu cerrahi prosedür, genel anestezi ve birkaç saatlik ameliyat ve haftalarca iyileşme süresi gerektirir.

Bölgesel incelme ne kadar etkilidir?

Bölgesel incelme tedavileri, inatçı yağları azaltmada, selülit görünümünü ortadan kaldırmada, cildi sıkılaştırmada ve genellikle hastalara arzu ettikleri vücut şeklini sağlamada son derece etkilidir. Hangi tür prosedürün sizin için en iyisi olduğuna karar verirken, özel ihtiyaçlarınızı ve estetik hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Cerrahi seçenekler daha dramatik ve hızlı sonuçlar sağlayacaktır ancak yan etki riski daha fazladır ve prosedürü takiben çok daha fazla iyileşme süresi gerekir. Ameliyatsız seçenekler ise kesinti gerektirmez ve genellikle zamanla daha görünür hale gelecek doğal görünümlü sonuçlar.

 

Yazar: Aliye Ceyla Özbayoğlu

Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU