Antijen Testi

Antijen Testi Nedir?

Covid – 19 ve Influenza virüsleri, genel olarak birbirlerine çok yakın belirtiler göstermekte olup, iki hastalığı birbirinden ayırt edebilecek önemli bir kritik belirti bulunmamaktadır. Bu nedenle bu iki hastalık sık sık birbirileri ile karıştırılmaktadır. Covid antijen testi de tam olarak bu noktada karşımıza çıkıyor. Antijen testi sayesinde bu ayrım kolayca yapılabilir ve belirtilere neden olan hastalığın tanısı net bir biçimde koyulabilmektedir.

Influenza ve Covid – 19 yalnızca belirtiler bakımından değil bulaş yolları bakımından da birbirlerine benzerlik gösterir. Özellikle de kış mevsiminde hastalıkların birbiriyle karışmasının daha da artacağı hatta her iki hastalığı aynı anda yaşayan kişilerin olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle antijen testleri, doğru tedavinin uygulanması açısından büyük bir önem taşıyor.

Antijen testi anlık olarak hasta olup olmadığınızı tespit edecek bir testtir. Covid – 19 antijen testi sayesinde kişinin vücuduna o anda virüsün etki edip etmediği net bir şekilde tespit edilebilir. Antijen testi, hastalık taşıma şüphesi bulunan her bireye kolaylıkla uygulanabilecek türden bir test olarak bilinmektedir. Özellikle de pandemi döneminde bireylerin antijen testi sayesinde hem çevresini hem de kendilerini güvence altına almaları mümkündür.

Antijen Testi ile Antikor Testinin Farklılıkları

Antijen; en basit tanımı ile vücutta yer alan hastalıklı hücrelerdir diyebiliriz. Antikorlar ise vücutta yer alan hastalıklı hücrelerle savaşan proteinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Antikorların temel görevi, vücutta yer alan antijenlerin yok edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle kişide hastalığın bulunup bulunmadığını tespit edebilmek için ilk olarak antijen testinin yapılması daha doğru olacaktır.

Antijen testinin ardından vücudun hastalıklı hücreler olarak tanımladığımız antijenlerle savaşının takip edilmesi açısından antikor testi yapılabilir. Antikor testlerinde hastalığın genel seyri ve bağışıklık sisteminin durumu hakkında fikir edinmek mümkün hale gelir. Antijen testleri ise anlık olarak hastalığı tespit etmek açısından faydalıdır. İki test arasındaki fark tam olarak bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Antijen Testi Neden Yapılır?

Covid – 19 ile enfekte olan kimi insanlar hiçbir semptom göstermeden atlatırken, kimi insanlarda hayatlarını kaybetti. Semptom taşımayan, normal hayatlarına olduğu gibi devam eden kişiler genelde ‘taşıyıcı’ olarak nitelendiriliyor. Taşıyıcı hastalar, diğer hastalara nazaran virüsü çok daha hızlı bir şekilde geniş kitlelere yayıyor. İşte ‘antijen testi neden yapılır’ sorusunun cevabı da tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Antijen testi sayesinde her birey, vücunda virüs bulaşının olup olmadığını kolayca tespit edebilir. Bu sayede gerekli önlemleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde almak mümkün hale gelecektir.

Eğer sizde Covid-19 taşıyıcısı olduğunuzdan şüphe ediyorsanız Üsküdar Özel Hürrem Hastanesi bünyesindeki Covid birimlerimizde antijen testinizi yaptırabilir, çıkan sonuca göre gerekli önlemlerin alınmasında hastane hekimlerimize başvurabilirsiniz.

Covid Antijen Testi Kimlere Yapılır?

Antijen testi, hasta olma potansiyeli ya da şüphesi taşıyan her bireye uygulanabilir. Covid – 19 antijen testi için belirlenmiş herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Antijen testi her yaştan bireye kolaylıkla uygulanabilir. Antijen testinin düzenli bir şekilde yaptırılması, özellikle de şüpheli durumlarda, birçok uzman hekim tarafından tavsiye edilmektedir. Hastalığa dair şüphesi bulunan ya da hasta bir kişiyle teması bulunan kişilerin, başka birisiyle temas etmeden önce derhal antijen testi yaptırması tavsiye edilmektedir.

Covid – 19 Antijen Testi Nasıl Yapılır?

Covid – 19 antijen testi boğazdan sürüntü örneği alınarak yapılan bir testtir. Eğer antijen testinin sonucu pozitif olarak çıkarsa hastaya antikor testi de uygulanır. Bu noktada antikor testinin uygulanmasındaki amaç vücudun bağışıklık sisteminin hastalığa ne denli tepki verdiğini ölçmektir. Bu durum hastalığın ileri seyrini tahmin etmek ve en doğru tedavi planının oluşturulması açısından son derece önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Antijen testinin avantajları nedir?

Antijen testi birçok avantaja sahip bir virüs tespit yöntemidir. Koronavirüs ile enfekte olan kişiler ya da taşıyıcı durumda bulunan kişiler antijen testiyle kolayca tespit edilebilir. Yani antijen testi avantajları arasında en büyüğü şüphesiz ki salgının kontrol altına alınması ve izolasyonun sağlanmasında son derece güçlü bir araç oluşudur. Ayrıca antijen testi son derece hızlı bir şekilde sonuç alınabilecek bir testtir. Antijen testinin hızlı bir şekilde sonuç veriyor olması da yine aynı şekilde salgın seyri açısından önemli tablolar ortaya çıkartmaktadır. Diğer yandan kan örneği alınmadığı için de ağrısız olarak gerçekleştirilebilecek bir yöntemdir.

Antijen testi güvenilir mi?

Antijen testi, tamamen bilimsel bir yöntem olmasının yanı sıra güvenilirdir. Antijen testi özellikle de herhangi bir semptom göstermeyen taşıyıcıların tespit edilmesini sağlamaktadır. Taşıyıcı bireylerin hızlı bir şekilde saptanması da salgının genel tablosunu kontrol etmekte son derece önemli bir noktadır.

Antijen testi nerede yapılır?

Antijen testi birçok noktada kolaylıkla yapılacak bir testtir. Antijen testi yaptıracağınız kuruluşun Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş bir sağlık kuruluşu olmasına özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Antijen testi ne kadar sürede sonuçlanır?

Antijen testi son derece hızlı bir şekilde sonuç veren bir yöntemdir. Antijen testinin sonuçlarını 15 – 20 dakika içerisinde almak mümkündür.

Antijen testinin pozitif çıkması ne anlama gelir?

Antijen testi, daha önce de ifade ettiğimiz gibi vücutta virüs varlığını incelemek üzere yapılan bir testtir. Dolayısıyla testin pozitif sonuçlanması, vücutta virüsün var olduğu anlamına gelir. Pozitif sonuç alınan kişiler Covid – 19 virüsü ile enfekte olmuş demektir.

Antijen testi yaptırmadan önce yapılması gerekir?

Antijen testi ön hazırlıkları da birçok kişi tarafından merak edilmekte olan bir konu olarak dikkat çekiyor. Antijen testi yaptırmadan önce özel olarak yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Dilediğiniz her an antijen testi için sürüntü örneği verebilirsiniz.

Antijen testinde nelere dikkat edilmeli?

Antijen testinin doğru bir sonuç verebilmesi için sürüntü örneğinin doğru ve kaliteli bir şekilde alınması son derece önemli bir noktadır. Sürüntü örneğinin doğru alınamaması gibi durumlarda test sonucu bu durumdan doğrudan etkilenmektedir. Dolayısıyla test sonucunun doğruluğu için doğru örnek alınması gerekir. Bu noktada sürüntü örneği alacak sağlık çalışanının talimatlarına uygun davranmalı ve örneğin rahat bir şekilde alınması için gerekenleri yapmalısınız. Ayrıca sürüntü örneğinin doğru koşullarda saklanması da testin doğruluğu açısından büyük bir önem taşır.

PCR testi ile antijen testinin farkı nedir?

PCR testi ile antijen testinin farkları da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Her iki testinde amacı aynıdır. Hem PCR testinde hem de antijen testinde vücutta virüs varlığı araştırılır. Antijen testinde hastalıklı hücreler tespit edilmeye çalışılır. Diğer yandan PCR testinde ise esas virüslerde RNA’ya bağlı olarak yer alan RNA polimeraz enzim genini ya da diğer bir deyişle virüsün genetik materyali tespit edilmeye çalışılır.

Antijen Testi yaptırmak için yaş sınırı var mıdır?

Covid – 19 antijen testi için herhangi bir yaş sınırlandırılması bulunmamakla beraber, şüpheli konumda bulunan her bireyin yaptırması tavsiye edilmektedir.

 

Yazar: Şenol Kıldacı

Şenol KILDACI