Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

İnsanların çoğu bir noktada sivilce sorunu yaşar. Akne veya sivilce kendi başına yeterince sinir bozucu olsa da, akne izleriyle başa çıkmak daha da zor olabilir. Sivilce izleri farklı doku ve tonlarda olabilir, ancak hepsinin ortak bir paydası vardır ve bu, sivilce izlerinin çözülmesi sivilcenin kendisinden daha zor olabilir.

Kozmetik dermatoloji alanında sürekli olarak teknolojik gelişmeler yapılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde artık akne ve akne izi gibi hedef cilt endişeleri arasından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli son teknoloji lazer tedavileri mevcuttur.

Lazer Tedavisi Öncesi Sivilce Tedavisi

Akne izlerinin tedavisinde en önemli ilkelerden biri lazer tedavisine başlamadan önce sivilcelerinizin kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Akne lazer tedavisine başlamadan önce devam eden bir akne alevlenme modeline sahip olup olmadığınızı düşünmek önemlidir. İyi topikal cilt bakımı, peeling kremleri, retinoidler ve antibiyotik tedavileri veya diğer ilaçlara rağmen sivilce sorununuz hala devam ediyorsa, Accutane tedavis önerilebilir. Akne için Accutane (İzotretinoin) tedavisi inatçı akne tedavisi ve daha fazla akne izi ve renk bozulmasını önlemek için altın standarttır. Sivilceleriniz kalıcı olarak iyileştikten sonra lazer tedavisi ile sivilce izlerinizi tedavi etme sürecine başlayabilirsiniz. İzotretinoin tedavisi ile ilgili önemli bir husus, seçilen modaliteye bağlı olarak akne izi için lazer tedavilerinizi altı ile on iki ay geciktireceğidir.

Vücudun hangi bölgeleri lazerle tedavi edilebilir?

Akne, yağ bezlerinin bulunduğu vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, en yaygın olarak yüz, göğüs, kollar, boyun, kalçalar ve sırtta bulunur. İltihaplı akne vücudun birçok farklı bölgesini etkileyebileceğinden, bu alanların herhangi birinde akne izi oluşması tamamen mümkündür. Yüzdeki sivilce izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılan lazer tedavilerinden herhangi biri vücudun diğer bölgelerinde oluşabilen sivilce izlerini tedavi etmek için de kullanılabilir.

Lazerle sivilce tedavisinin yan etkileri var mı?

Akne izleri için lazer tedavisi almanın en yaygın yan etkilerinden bazıları aşağıda listelenmiştir;

 • Kırmızılık
 • Kabarcıklar
 • Cilt enfeksiyonu
 • Şişme
 • Rahatsızlık
 • Hiperpigmentasyon
 • Yara izi
 • Ağrı
 • Güneş ışığına karşı artan hassasiyet

Akne lazer tedavisine nasıl hazırlanır?

Lazer tedavisi için randevu öncesinde, hastaların aşağıdaki yönergelere uymaları tavsiye ediliyor;

 • Tedaviden birkaç hafta önce bronzlaşmaktan kaçının.
 • Tedaviden en az iki hafta önce sigara içmekten kaçının
 • Tedaviden en az bir hafta önce Retin-A veya Retinoller gibi cilt hassasiyetini artırabilecek topikallerin kullanımını bırakın.

En az iki hafta boyunca kan inceltici etkisi olan ilaçları kullanmayı bırakın ve morluk geliştirme eğilimini artırabilecek aspirin, vitamin ve takviyeleri kullanmayı bırakın.

Tüm lazerler farklı cilt tiplerinde çalışır mı?

Kozmetik lazer cilt yenileme teknolojisi söz konusu olduğunda kaydedilen önemli gelişmelere rağmen, tüm lazer tedavileri her cilt tipinde kullanım için eşit derecede güvenli ve etkili değildir. Birçok farklı lazer türü vardır ve tüm lazerler her cilt tipinde kullanım için en iyisi değildir. Daha koyu cilt tonlarına sahip hastalarda lazerlere karşı artan hassasiyet vardır ve bu hastaları tedavi ederken özel dikkat gösterilmelidir. Thermage, eMatrix, Vivace gibi radyofrekans ısı kullanan lazerler “renk körü” lazerlerdir ve bu lazer tedavileri ile epidermal tabaka atlanır ve renk bozulmasından korunur.

Karbondioksit gibi diğer lazer cilt yenileme tedavileri, hatta fraksiyone karbondioksit lazerleri, daha koyu cilt tiplerine sahip hastalarda daha düşük ayarlarda kullanılmalıdır. Akne izleri için “herkese uyan tek bir tedavi” yoktur. Fraxel ve radyofrekans lazerlerin ortaya çıkmasından önce, hastalar akne skar tedavisi için sadece dermabrazyon ve CO2 lazer tedavilerine güveniyorlardı. Bu prosedürlerin her ikisi de aşırı derecede ablatiftir ve ciddi yan etkileri olmaksızın daha koyu ten tonlarına sahip patentlerde kullanılamaz.

Sivilce izinin tipine göre farklı yöntemler daha uygundur. Tedavi seçimi yara izi tipi, hasarın şiddeti, cilt tipi ve kabul edilebilir iyileşme süresi. Her farklı akne izi türü farklı bir tedavi yöntemi gerektirir ve bu tedavinin her zaman cilt tipine göre ayarlanması gerekir.

Akne lazer tedavisi nasıl seçilir?

Kozmetik dermatoloji dünyası sürekli gelişmektedir ve akne izlerinin görünümünü silmek için mevcut olan tüm farklı tedavi yöntemleriyle, hangisinin size ve benzersiz cilt durumunuza en uygun olduğunu denemek ve belirlemek çok zor olabilir. Lazer tedavisi ile akne izlerinin görünümünü güvenli ve etkili bir şekilde en aza indirmek için uzman bir dermatoloğa danışmak çok önemlidir. Akne izleri için herhangi bir kozmetik prosedürde, tedaviyle ilişkili potansiyel riskler ve yan etkiler vardır. Bununla birlikte, lazer tedavisini deneyimli bir tıp uzmanına emanet ettiğinizde, tedaviden kaynaklanan istenmeyen potansiyel yan etkilerin ortaya çıkma riski büyük ölçüde azalır.

Sivilce lazer tedavisi işe yarar mı?

Akne lazer tedavisi, sivilce izlerinin görünümünü tedavi etmek için çalışır, böylece çok daha az fark edilir olurlar. Lazer tedavisi, sivilce izlerini tedavi etmenin ve bu sivilce izlerinin iyileşmesini sağlamak için yeni kollajeni uyarmanın etkili bir yoludur. Üretilen yeni kolajen bu sivilce izlerinin yeniden şekillenmesine yardımcı olarak cilde genel olarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Kollajen rejenerasyonu birkaç ay sürebileceğinden, süreç kademelidir ve lazer tedavisinin tam kozmetik sonuçlarını görmek aylar alabilir.

Lazer tedavisi sivilce izlerini yok edebilir mi?

Lazer tedavisi, ciltteki sivilce izlerinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir ve yara izinin neden olabileceği herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya kaşıntı hissini etkili bir şekilde en aza indirebilir. Ancak lazer tedavisi sivilce izini tamamen ortadan kaldıramaz. Akne izleri için lazer tedavileri, tam olarak yapmak için tasarlandıkları şeyi elde ederler, bu da yara izinin görünümünü azaltır ve onu daha az fark edilir hale getirir. Akne izleri için lazer tedavileri, cildin doğal yara iyileşme sürecini indükleyerek, tedavi edilen bölgede yeni kolajen ve elastin üretimini uyararak çalışır. Esasen, akne izleri için bir lazer tedavisi alırken, lazer etkili bir şekilde akne izini çevreleyen cilt ile daha eşit tonda ve dokuda olan daha göze çarpmayan bir yara izi ile değiştirir. Sonuç pürüzsüz ve berrak bir cilttir.

Akne lazer tedavisi acılı mıdır?

Planlanan randevu saatinden bir saat önce, hastaların tedavi edilecek tüm bölgeye cildi temizlemek için kalın bir uyuşturma kremi tabakası sürmeleri tavsiye edilir. Lazer tedavisi randevusu öncesinde topikal bir uyuşturma kremi kullanılarak hastalar işlem süresince rahat ederler. Akne için lazer tedavisi hafif tahriş edici olabilir ve batma veya karıncalanma hissi yaratabilir veya cildin ısınmasına neden olabilir. Topikal uyuşturma kreminin kullanımı sayesinde herhangi bir rahatsızlık çok azdır ve tipik olarak prosedürün ötesine geçmez.

Lazer tedavisi sonrası sivilce izleri geri gelebilir mi?

Akne izleri tedavisine başlamadan önce herhangi bir aktif sivilce oluşumunu kontrol etmek, lazer tedavisi gördükten sonra herhangi bir sivilce izi yaşama olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca yeterli tedavi etkin bir şekilde yapılırsa, sivilce izleri için lazerle cilt yenileme tedavileri yapıldıktan sonra sivilce izlerinin tekrar ortaya çıkmaması gerekir. Lazer tedavisinin kozmetik sonuçları, yara izlerinin ciddiyetine ve cildin lazere verdiği tepkiye bağlı olacak olsa da, akne izleri için lazer tedavisinin etkileri kalıcı olmalıdır.

 

Yazar: Saim Çarşanbalı

Saim Çarşanbalı