Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklar dişi üreme sisteminin bir parçasıdır. Alt karında ve rahmin her iki tarafında bulunurlar. Kadınlarda östrojen ve progesteron adı verilen hormonların yanı sıra yumurta üreten iki yumurtalık bulunur.

Bazen yumurtalıklardan birinde kist adı verilen sıvı dolu bir kese gelişebilir. Birçok kadının yaşamları boyunca en az bir kisti olacaktır. Çoğu durumda, kistler ağrılı değildir ve semptomlara neden olmaz.

Yumurtalık Kisti Türleri

Dermoid kistler ve endometriomalar gibi çeşitli yumurtalık kistleri vardır, ancak en yaygın olanları fonksiyonel kistlerdir. İki fonksiyonel tip, korpus luteum kistleri ve foliküler kistlerdir.

Foliküler Kist

Bir kadının adet döngüsü sırasında, folikül adı verilen bir kese içinde bir yumurta büyür; torba yumurtalıkların içinde bulunur. Çoğu durumda, bu folikül veya kese açılır ve bir yumurta bırakır, ancak yapamazsa, içindeki sıvı bir yumurtalık kisti oluşturabilir.

Korpus Luteum Kistleri

Normalde, yumurta bırakıldıktan sonra folikül keseleri çözülür. Ancak açılmazsa ve folikülün açılması kapanırsa, kese içinde daha fazla sıvı gelişebilir ve sıvı birikmesi korpus luteum kistine neden olur.

Diğer Yumurtalık Kistleri

Diğer yumurtalık kisti türleri şunları içerir:

Dermoid kistler:

Yumurtalıklarda saç, yağ veya diğer dokuları içerebilen sıvı ceplerinin gelişimi.

Kistadenomlar:

Yumurtalıkların dış yüzeyinde görülebilen kanserli olmayan doku büyümesi.

Endometriomalar:

Normalde rahmin içinde büyüyen ve bunun dışında gelişebilen ve yumurtalıklara yapışarak kiste neden olan dokular.

Bazı kadınlar, yumurtalıkların çok sayıda küçük kist içerdiği ve yumurtalıkların büyümesine yol açabileceği anlamına gelen polikistik yumurtalık sendromu adı verilen bir durum geliştirir.

 • Tedavi edilmeyen polikistik yumurtalıklar kısırlığa neden olabilir.

Polikistik Yumurtalık Belirtileri

Bazı durumlarda yumurtalık kistleri büyümeleri ile birlikte ortaya çıkabilseler de semptomlara neden olmazlar. Bunlar arasında şunları bulabiliriz:

 • karın şişliği veya şişmesi;
 • dışkı geçerken ağrı;
 • adet döngüsü öncesi veya sırasında pelvik ağrı;
 • ağrılı ilişki;
 • alt sırt veya uyluklarda ağrı;
 • meme hassasiyeti veya
 • mide bulantısı ve kusma.

Acil tıbbi müdahale gerektiren polikistik overin ciddi semptomları şunlardır:

 • keskin veya şiddetli pelvik ağrı;
 • ateş;
 • baş dönmesi ve bayılma veya
 • hızlı nefes alma.

Bu semptomlar, yumurtalıkta rüptüre bir kist veya torsiyonun varlığını gösterebilir. Bu komplikasyonların her ikisi de hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir.

Yumurtalık Kistlerinin Komplikasyonları

Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur ve tedavi olmaksızın kendiliğinden kendiliğinden geçer. Bu kistler varsa çok az belirtiye neden olurlar. Bununla birlikte, nadir durumlarda, doktor rutin bir muayene sırasında kanserli bir yumurtalık kisti kütlesi tespit edebilir.

Yumurtalık Torsiyonu

Yumurtalık torsiyonu, yumurtalık kistlerinin bir başka nadir komplikasyonudur. Büyük bir kist, yumurtalığın orijinal konumundan dönmesine veya hareket etmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Yumurtalığa giden kan akışı kesilir ve tedavi edilmezse yumurtalık dokusunda hasara veya ölüme neden olabilir. Çok yaygın olmasa da, yumurtalık torsiyonu, acil jinekolojik operasyonların neredeyse yüzde 3’ünü oluşturur.

Rüptüre Kistler

Nadir durumlarda meydana gelen rüptüre kistler şiddetli ağrıya ve iç kanamaya neden olabilir. Bu komplikasyon enfeksiyon riskini artırır ve tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturabilir.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri

Çoğu kist tesadüfen teşhis edilir ve daha önce de söylediğimiz gibi herhangi bir semptom göstermemek çok yaygındır.

En sık görülen semptomlar:

 • Pelvik ağrısı. Kist boyutu artarsa, çevredeki organları sıkıştırarak hafif rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Daha seyrek vakalarda, yumurtalık büküldüğünde veya kist aniden patladığında karın ağrısı çok yoğundur.
 • Ağrılı adet dönemleri veya kanama düzeninizde bir değişiklik
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Yemekte çabuk doyma hissi
 • Karın şişmesi
 • Hamileliğe ulaşmada zorluk

Yumurtalık Kisti Teşhisi

Doktorunuz rutin bir pelvik muayene sırasında yumurtalık kisti bulabilir. Yumurtalıklardan birinde şişlik arayabilir ve kistin varlığını doğrulamak için ultrason isteyebilir. Bu, iç organların bir görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme testidir. Ultrasonlar kistin boyutunu, yerini, şeklini ve bileşimini (katı veya sıvı) belirlemeye yardımcı olur.

Yumurtalık kistlerinin teşhisinde;

Bilgisayarlı tomografi: İç organların kesit görüntülerini oluşturmak amacıyla kullanılan vücut görüntüleme cihazıdır.

MRI: Bu, iç organların derinlemesine görüntülerini üretmek için manyetik alanları kullanan bir testtir.

Ultrason cihazı: Çoğu kist birkaç hafta veya ay sonra kaybolacağı için doktorunuz hemen bir tedavi planı önermeyebilir. Bunun yerine, hastalığı kontrol etmek için MRG’yi birkaç hafta veya ay içinde tekrarlayabilirler.

Hastalıkta herhangi bir değişiklik yoksa veya kist boyutunda büyürse, doktor semptomların diğer nedenlerini belirlemek için ek testler isteyecektir.

Bunlardan bazıları:

 • Çok fazla östrojen veya progesteron gibi hormonla ilgili sorunları kontrol etmek için hormon düzeylerinin test edilmesi veya
 • Yumurtalık kanserini kontrol etmek için CA-125 kan testi.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Basit veya işlevsiz yumurtalık kistleri, ortadan kaybolmalarını kolaylaştırmak için oral kontraseptiflerin kullanımı yaygın olmasına rağmen, tanımları gereği kendi başlarına kaybolurlar. Bununla birlikte, son randomize çalışmalar, oral kontraseptiflerle tedavinin herhangi bir fayda sağlamadığını göstermektedir. Doktorunuz, kendi kendine kaybolmazsa veya çok büyürse, kisti küçültmek veya çıkarmak için tedavi önerebilir.

Laparoskopi

Kist küçükse ve kanseri saptamak için bir görüntüleme testinde ortaya çıkarsa, doktor kisti cerrahi olarak çıkarmak için bir laparoskopi yapabilir. Prosedür, kisti çıkarmak için göbek yakınında küçük bir kesi ve karın içine küçük bir alet yerleştirilmesini içerir.

Laparotomi

Eğer büyük bir kistiniz varsa doktorunuz ameliyatla karnınıza yapılacak büyük bir kesi ile kistinizi alabilir. Derhal biyopsi yapılacak ve kistin kanserli olduğu tespit edilirse yumurtalıkları ve rahmi çıkarmak için histerektomi yapılabilir.

Yumurtalığı çıkarmanın gerekli olduğu durumlar

Bu, yumurtalığı olduğu gibi yok eden veya sağlıklı bir yumurtalık bırakmadan yumurtalığın tamamının yerini alan çok büyük kistlerin durumudur.

Yumurtalık büküldüğünde ve uzun süre irrigasyon yapılmadığında nekrotik (ölü doku) hale gelmesine neden olur.

Pek çok durumda kistin kapsülünü çıkarırken yumurtalığın sağlıklı dokusunun bir kısmını da almamız kaçınılmazdır, aynı şekilde kistin kapsülünü çıkarırken sıklıkla kalan yatakta pıhtılaşma uygulamak zorunda kalırız.

Yumurtalık Kisti Önleme Yöntemleri

Yumurtalık kistlerinden kaçınılamaz, ancak jinekologdaki rutin kontroller kistleri erken yaşta tespit edebilir. İyi huylu olanların genellikle kanserojen hale gelmediği de akılda tutulmalıdır. Bununla birlikte, yumurtalık kanseri semptomları yumurtalık kistinin semptomlarını taklit edebilir. Bu nedenle, doktora gitmeniz ve uygun bir teşhis almanız önemlidir. Aşağıdakiler gibi bir soruna işaret edebilecek belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza bildirin:

 • adet döngüsündeki değişiklikler,
 • kalıcı pelvik ağrı,
 • iştah kaybı,
 • açıklanamayan kilo kaybı veya
 • karın şişmesi.

Uzun Vadeli Prognoz Nedir?

Yumurtalık kistleri olan premenopozal kadınların prognozu iyidir. Çoğu kist birkaç ay içinde kaybolur, ancak premenopozal kadınlarda veya hormonal dengesizliği olan kadınlarda sıklıkla yumurtalık kistleri ortaya çıkabilir.

Tedavi edilmediği takdirde, bazı kistler endometriomalarda ve PKOS’ta çok yaygın olan doğurganlığı azaltabilir. Doğurganlığınızı iyileştirmek için doktor kistleri çıkarabilir veya azaltabilir. Fonksiyonel kistler, kistadenomlar ve dermoidler doğurganlığı etkilemez.

Bazı doktorlar genellikle yumurtalık kistlerinin ilerlemesini izlemek için bekleseler de, menopozdan sonra yumurtalıklarda gelişen kistleri veya büyümeleri çıkarmak ve incelemek için ameliyat önerebilirler. Bunun nedeni, menopozdan sonra kanserli bir kist veya yumurtalık kanseri geliştirme riskinin artmasıdır. Ancak yumurtalık kistleri yumurtalık kanseri riskini artırmaz. Bazı doktorlar, çapı 5 cm’den büyükse kisti çıkarır.

Yumurtalığımda 5 cm Kist Var Tehlikeli mi?

5 cm’lik bir yumurtalık kistinin boyutu jinekologlar için tedavi edilip edilmemesi arasındaki kesme noktasıdır, alınan tutum kistin ultrason özelliklerine de bağlı olacaktır. Kist şüpheli değilse ve 5 cm’den küçükse, genellikle kendi kendine kaybolduğu için normalde cerrahi tedavi gerektirmez. Ultrason takibi genellikle 5-7 cm arasında yapılır, ancak bu boyutlar ile over torsiyonu riskinin arttığını unutmamalıyız.

Yumurtalık kistleri ne kadar yaygındır?

Çok yaygındır ve çoğu kadının hayatında bir tane vardır ve genellikle semptomlara neden olmadıkları ve birkaç ay içinde kendiliğinden kayboldukları için bunlara sahip olduklarının farkında değildirler.

Basit yumurtalık kistleri neden oluşur?

Herhangi bir doğal döngüde, foliküllerin boyutu artar ve kırılır, yumurtayı serbest bırakır. Bu kese çöker ve sözde korpus luteumu üretir. Diğer bir durum, yumurtlamanın gerçekleşmediği, foliküler sıvının tutulduğu ve basit bir kiste yol açtığı durumdur.

Bu fenomen, ya folikül uyarıcı hormonun (FSH) aşırı uyarılmasıyla ya da yumurtlamayı tetikleyen hormon olan luteinize edici hormon (LH) zirvesinin olmaması nedeniyle iki şekilde açıklanır.

Basit kistler kısırlığa neden olur mu?

Basit kistler veya foliküler kistler kısırlığa neden OLMAZ.

Çok fazla östradiol (kadınlık hormonu) üreten bir kist türüyse, adetler arasında uzun sürelere ve daha sonra önemli kanamalara neden olabilirler.

 

Yazar: Ayşegül Gürler

Ayşegül Gürler