Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal Akıntılar

Bu yazımızda vajinal akıntı türleri ve adet döneminiz sırasında bunları nasıl ayırt edebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Vajinal akıntı nedir?

Özetle, vajinal yağlama, uyarılma sıvısı, servikal sıvı gibi vajinadan çıkan adet dışı herhangi bir sıvıyı kapsayan bir terimdir. Serviks hücreleri tarafından üretilen servikal sıvı, döngü boyunca kurudan ıslaklığa, kremsiden yağlıya, esnekten yapışkana değişir.

Vajinal akıntıyı neden takip etmeliyim?

Servikal sıvınızı takip etmek, herhangi bir zamanda vücudunuzda hangi hormonal değişikliklerin ve olayların meydana geldiğine dair daha iyi bir gösterge sağlayacaktır. Kendi kalıplarınızı anlamak, östrojenin ne zaman yükseldiğini, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini ve ne zaman yağa ihtiyacınız olmayabileceğini bilmenize yardımcı olabilir. Vajinal akıntı ve servikal sıvı döngüsü hakkında bilgi sahibi olmak, enfeksiyondan hormonal bir soruna kadar bir şeylerin yanlış olabileceğini anlamanıza da yardımcı olabilir.

Neden servikal sıvımız var?

Hamileliğin gerçekleşmesi için yumurta, sperm ve verimli servikal sıvıya ihtiyaç vardır. Rahim ağzı sıvısı, spermin rahme girmesine ve yumurtlama sırasında yumurtaya ulaşmasına izin verir.

Rahim ağzı, alt ve üst üreme sistemi arasındaki geçiş yoludur. İçinde ve çevresinde sıvı üreten bezler vardır. Bu akıntının kıvamı, opaklığı ve hacmi üreme hormonlarınızla birlikte değişir. Döngünüzün farklı zamanlarında, servikal sıvı, spermin serviksten rahme geçişini zorlaştıracak veya kolaylaştıracak şekilde değişir. Rahim ağzı sıvısı ayrıca spermi vajinanın asidik ortamından korur ve sağlıksız bakteri ve virüsleri dışarıda tutmaya yardımcı olan antikorlar içerir.

Servikal sıvı nasıl bulunur ve hissedilir?

Rahim ağzı sıvısı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, vajina açıklığında (ıslak veya kuru) nasıl hissettirdiğinin yanı sıra kıvamdaki (macunsu, akıcı), miktar ve renkteki değişiklikleri aramaya ve takip etmeye çalışın.

Vajina girişindeki veya doğrudan rahim ağzındaki sıvıyı hissetmek için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Renge ve tutarlılığa bakın. Sıvının kalınlığı, ıslaklığı, viskozitesi (sabun gibi) ve esnekliği gibi şeyleri not edin.

Başka bir yol da tuvalet kağıdında sıvı aramaktır. Rahim ağzı sıvısı kağıt üzerinde görünür olmalı ve vajinal nemin geri kalanından farklı görünmelidir. Bazı insanlar bunu sıvıyı parmaklarıyla almaktan daha az kafa karıştırıcı bulur çünkü vulvaya/vajinaya doğrudan dokunmak servikal sıvıyı genel yağlamadan deşifre etmeyi zorlaştırabilir.

İsterseniz, flux kaplı parmaklarınızı bir bardak suya batırmayı da deneyebilirsiniz. Rahim ağzı sıvısı ya parmaklarınıza yapışır ya da küçük bir yumru halinde bardağın dibine çöker. Vajinal nem ise suda çözülür.

Sizin için en uygun yöntemi bulmak biraz deneme yanılma gerektirecektir. Seksten sonraki gün bile boşalma sıvısını veya uyarılma sıvısını servikal sıvı ile karıştırmanın mümkün olduğunu unutmayın.

Vajinal sekresyondaki değişiklikler

Adet döneminiz boyunca servikal akıntının zaman çizelgesi:

1. Adetinizin başlangıcı: Adet görme

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleri düşüktür. Östrojen seviyeleri servikal sıvı üretimini belirlediği için serviks şu anda fazla sıvı üretmez. Zaten adet olduğun için bunu fark edemezsin.

2. Adetinizden hemen sonra: Yok gibi, kuru

Döneminizden sonraki günlerde östrojen yükselir (östrojen, yumurtlamada bir yumurtayı serbest bırakmaya hazırlanırken yumurtalıkta büyüyen folikül tarafından üretilir). Çoğu zaman, östrojen yükselene kadar birkaç gün boyunca herhangi bir servikal sıvı fark etmeyeceksiniz.

3. Yumurtlamaya ne sebep olur: Yapışkan, beyaz, kremsi, kaygan…

Östrojen seviyeleri yükseldikçe serviks daha fazla sıvı üretir. İlk başta kalın ve yapışkan veya yapışkan olabilir ve losyon gibi daha nemli ve kremsi hale gelir. Beyazımsı ve bulutlu, hatta sarımsı (özellikle iç çamaşırında kuru ise) görünebilir. 28 günlük bir adet döngüsünde, bu sıvıyı ilk olarak 9. veya 10. günlerde fark edebilirsiniz.

4. Yumurtlama çevresinde: Islak, kaygan, şeffaf, elastik

Yumurtlama yaklaştıkça çok daha fazla servikal sıvı üretilir. Vajinanız muhtemelen daha fazla ıslanmaya başlayacak ve su içeriğiniz arttıkça sıvı daha kaygan hale gelecektir. Birkaç gün içinde sıvı daha elastik ve berrak hale gelir. Östrojen yumurtlamadan 1-2 gün önce zirve yaptığında, servikal sıvı genellikle baş parmak ve parmak arasında birkaç santim uzayabilen çiğ yumurta beyazına benzer. Bu dönemdeki vajinal akıntı miktarı her kişi için farklıdır ancak adetin diğer noktalarından 10-20 kat daha fazla olabilir. Google’a göre, insanlar bu tür servikal sıvıyı “yumurtlama akıntısı” olarak adlandırmaktadır.

 • Bereketli servikal sıvının varlığının yumurtlamayı kesin olarak doğrulayamayacağını unutmayın. Yumurtlama testleri ve bazal vücut ısısı takibi, yumurtlamayı doğrulamak için daha güvenilirdir.

5. Luteal faz: Yapışkan, kuru

Görsel bir değişikliği fark etmeden önce bile, servikal sıvı zaten daha lifli ve spermin geçişi zor hale gelecektir. Yumurtlamadan sonraki bir veya iki gün içinde (luteal fazın başlangıcı) sıvı miktarı hızla azalır. Sıvı yapışkan veya viskoz hale gelebilir veya basitçe kuruyabilir ve hiç olmayabilir.

Bu bizi tekrar adet görmeye getirir ve adet dönemi yeniden başlar.

 • Her beden benzersizdir, bu değişiklikler sizde farklı görünebilir veya siz onları farklı deneyimleyip yorumlayabilirsiniz.

Islak veya kuru – neden servikal sıvı değişir?

Peki rahim ağzı sıvısı neden bu kadar çok değişiyor? Her değişikliğin kendi işlevi vardır.

 • Rahim ağzı sıvısı, bir yumurtanın yumurtlamadan sonra döllenebileceği 12-24 saatten çok daha uzun süre, altı güne kadar süren verimli bir pencere oluşturur.
 • Yumurtlamadan önce vajinaya giren spermler bu sıvıda askıda kalarak asidik vajinal ortamda daha uzun süre hayatta kalmalarını sağlar.
 • 28 günlük döngünün dokuzuncu gününden itibaren sperm kremsi bir salgıyla yüzmeye başlayabilir.
 • Yumurtlama meydana geldiğinde, yumurta beyazının esnek sıvısı, spermin geçmesi için en kolay sıvı türü haline gelir.
 • Ancak yüzmek asla çok kolay değildir, bu sıvı aynı zamanda “en iyi” spermleri filtreler.
 • Daha yavaş yüzücüler, diğer motilite veya yapısal anormalliklere sahip spermlerde olduğu gibi geride kalmaktadır.

Yumurtlamadan sonra, olası hamilelik penceresi kapandığında, servikal sıvı, spermin üst üreme sistemine girmesini engelleyen bir bariyer haline gelir. Yumurtalık tarafından luteal fazda üretilen progesteron, sadece progesteron içeren bir kontraseptifteki progestine benzer şekilde hareket eder. Servikal sıvıyı katılarda, az su ile kıt ve yoğun hale getirir, bu da spermin serviksten geçmesini zorlaştırır.

“Anormal” vajinal akıntı

 • Hafif kıvamlı veya çok koyu.
 • Gri, yeşil, kahverengi veya çok sarı.
 • Miktarda önemli artış.
 • Güçlü koku (balık gibi).

Vajinanın mikrobiyal dengesi bozulduğunda anormal bir akıntı meydana gelebilir: “iyi” mikropların sayısı azalır ve “kötü” mikropların sayısı artar. Bu dengesizlik bakteriyel vajinoza veya bir maya enfeksiyonuna neden olabilir.

Bakteriyel vajinoz

Kötü kokulu beyaz/grimsi vajinal akıntı sunan çok yaygın vajinal enfeksiyondur. Vajinal ağrı ve idrar yaparken kaşıntı ve yanma gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Vajinal mantar enfeksiyonu

Vajinal akıntı genellikle kalın, beyaz ve pütürlüdür. Farklı koku veya koku. Diğer semptomlar kaşıntı, yanma, iltihaplanma ve vajinal kızarıklıktır. Candida adı verilen bir mantar türünün aşırı büyümesi meydana gelir.

Vajinal duş uygulaması, yeni bir partnerle cinsel aktivite, hormonal kontraseptifler, düzensiz kanama, antibiyotik kullanımı, kötü hijyen, hamilelik gibi vajinal ekosistemin bu değişikliğine ve zararlı bakterilerin artmasına neden olabilecek bazı faktörler vardır.

CYBE

Anormal vajinal akıntıya neden olabilen başka bir enfeksiyon da CYBE’dir (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar). En yaygın olanı, bir parazitin neden olduğu ürogenital trikomoniyazdır. Diğerleri asemptomatik olabilen klamidya ve bel soğukluğudur.

Bu enfeksiyonlardan herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Vajinal mantar enfeksiyonu olduğunu biliyorsanız, hap veya vajinal krem gibi reçetesiz satılan bir tedaviyi deneyebilirsiniz.

 

Yazar: Naile Çelik

Naile ÇELİK