Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaçak Nedir?

Genel tanımı ile tüp mide ameliyatından sonra görülen kaçak, ameliyat sırasında dikilen ya da zımbalanan mideden sızıntı olması durumudur. Tüp mide ameliyatlarında midenin alt ucundan başlayarak uç kısmına kadar kesme ve dikilme işlemi yapılır. Kaçak ise bahsedilen dikilme işleminin doğru yapılmaması nedeniyle yenilen yemeklerin ve mide asitlerinin mide dışına kaçması durumudur. Mide dışına kaçan besinler ve mide asidi ise karın bölgesinde enfeksiyona sebep olur. Eğer bu enfeksiyon fark edilmezse hastalar ciddi sağlık sorunları ile karşılaşırlar.

Obezite sorunu yaşayan kişiler için tek başına çözüm olarak görülen operasyonlardan birisi olan tüp mide ameliyatına günümüzde daha fazla talep bulunmaktadır. Ancak birçok ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatı sonrasında ya da sırasında da bazı riskler gerçekleşebilir. Tüp mide ameliyatı sırasında ya da sonrasında gerçekleşebilecek komplikasyonlar arasında en sık görüleni ise tüp mide ameliyatı sonrası kaçak sorunu olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında görülen kaçak, ameliyatın en sık rastlanan komplikasyonu olmasına rağmen sadece 50 hastadan birinde görülmektedir.  Gelişen tüp mide cerrahisinde uzan doktorlar bu konuya titizlikle yaklaşmaktadırlar.

Tüp Mide Ameliyatlarında Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

Tüp mide ameliyatlarından kaçak görülme ihtimali her ne kadar yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişiklik gösterse de ameliyatın en sık görülen komplikasyonu olmaktadır. Bu sebeple de cerrahlar tüp mide ameliyatı sırasında herhangi bir kaçak olup olmadığına dikkat ederler. Bunun için de ameliyat sırasında gerekli testler yapılır ve hastanın midesinde herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Bu konuya dikkat edilmemesi durumunda tüp mide ameliyatlarından sonra kaçak durumu da ortaya çıkabilir Bu sebeple de ameliyattan sonra yeniden kaçak testi yapılarak hastaların bu komplikasyonu yaşama riskini en aza indirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaçak Neden Oluşur?

Tüp mide ameliyatlarından sonra özellikle midenin doğru ve titizlikle kapatılmaması nedeniyle kaçak sorunu yaşanabilmektedir. Fakat bununla birlikte kaçak oluşmasının birçok sebebi de bulunmaktadır. Bu sebepleri şu başlıklar altından özetleyebiliriz.

Doktorun Tecrübeli Olması Önemlidir

Tüp mide ameliyatlarından sonra kaçak oluşmasının yüzde 99 oranında sebebi cerrahlar olmaktadır. Bir cerrahın tüp mide ameliyatı üzerinde uzmanlaşabilmesi için en az 200 operasyonu gerçekleştirmiş olması gerekir. Tüp mide ameliyatından sonraki kaçağın oluşma riski doktorun deneyimi ile ters orantılı olmaktadır. Bu nedenle operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesi mutlaka dikkat edilmesi gerekilen bir detaydır.

Kaçak Sorunu Genellikle Ameliyat Sırasında Oluşmaktadır

Cerrahlardaki tecrübe eksikliği ve ameliyat sırasında fazla kesi açılması nedeniyle kapatmakta zorlanılması sebebiyle ameliyat hataları ortaya çıkabilmektedir. Tüp mide ameliyatlarında midenin doğru ve düzgün bir şekilde kesilmemesi ameliyat sonrası midenin dikilmesi ya da zımbalanmasında sorun oluşturabilmektedir. Küçülen mide rahatlıkla kapatılamadığı için delik oluşabilmektedir. Aynı zamanda yin emidenin doğru kesilememesi nedeniyle midenin katlantı olan yerlerinde şişkinlik oluşur.  Tıkanıklık sebebiyle mide şişmeye başlar ve en zayıf noktasından patlar. Bu da ameliyat sonrasında kaçak oluşmasına neden olur.

Ameliyatlarda Kullanılan Malzemelerin Kalitesi Önemlidir

Günümüzde tüp mide ameliyatlarının çok daha fazla uygulanması sebebiyle zaman içerisinde FDA ya da CE onaylı tıbbi malzemeler yerine Çin’de üretilen ve kalitesiz tıbbi malzemelerin kullanılmaya başlaması sebebiyle tüp mide ameliyatlarından sonra kaçak görülebilmektedir. Bu nedenle cerrahların kaliteli ve tek seferlik malzeme kullanmaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Görülen Kaçağın Belirtileri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatından sonra görülen kaçağın erken dönemde hastalar tarafından fark edilmeleri neredeyse imkânsızdır. Çünkü hastalar yaşadıkları semptomları operasyonlara bağlamaktadır. Bu sebeple de kaçakların ilk 12 saatte tespit edebilmesindeki en önemli etken hastanın kontrol altında tutulması ve gerekli tetkiklerin yapılmasına bağlıdır.

Tüp mide ameliyatından sonra hastanede yatan hastalar hemşireleri ve doktorları tarafından sıkı takip altında tutulmaktadır. Ameliyat sonrasında oluşabilecek herhangi bir kaçağın ilk belirtisi ise nabzın artmasıdır. Hastanın ağzından yeterince sıvı almamasına ve yeterince serum verilmesine karşı nabız artıyorsa kaçak belirtisi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatından sonra görülen kaçağın ikinci belirtisi ise ameliyattan sonra 4 ile 6 saat içerisinde yürütülen hastaların kendini yorgun ve halsiz hissetmesidir. Ayrıca bu hastalarda yürüme zorluğu da görülür.

Tüp mide ameliyatından sonra görülen belirtiler içerisinde ateşte bulunmaktadır. Ancak ateş kaçağın geç belirtileri arasında yer almaktadır. Birinci günün sonunda kaçan sıvılar karın içerisindeki zarı etkileyerek enfeksiyon oluşmasına neden olur ve bu enfeksiyon ateş yapar. Antibiyotiklere rağmen düşmeyen ateş aynı zamanda karın ağrısına da sebep olmaktadır. Yaşanılan tüm bu belirtiler kan değerlerine de yansımaktadır. Bu sebeple de hastalara ameliyattan sonra belirli saatlerde kan testinin yapılması gerekir.

Eğer siz de tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtisinden şüpheleniyorsanız en kısa sürede Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırabilir ve tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaçak Testi Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatlarından sonra kaçağın görülme ihtimali ilk 3 gün içinde belli olmaktadır. Bu sebeple de bu süreç içerisinde herhangi bir kaçağın olup olmadığının tespit edilmesi için hastalara düzenli olarak kaçak testi uygulanır. Eğer hasta taburcu edildikten sonra da herhangi bir belirti görülürse kaçak testi yeniden uygulanır. Kaçak testinin yanı sıra hastalara düzenli olarak kan tahlili uygulanarak herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı değerlendirilir.

Tüp mide ameliyatları sonrasında kaçak testi için uygulanan ilk yöntemde; metilen mavisi adı verilen bir madde sulandırılarak hastaya içirilmektedir. Ameliyat sırasında hastaların karın boşluğuna takılan direnden mavi su gelip gelmediği kontrol edilmektedir. Tüp mide ameliyatlarından sonra uygulanan ikinci kaçak testi yönteminde ise hastalara ağızdan kontrastlı sıvı verilir ve daha sonrasında skopi adı verilen röntgen cihazı ile herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Oluşan Kaçak Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp mide ameliyatından sonra oluşan kaçakları tedavisinde kaçağın oluştuğu yer ve deliğin büyüklüğü önemli bir faktör olmaktadır. Tedaviyi etkileyen bir diğer önemli faktör ise kaçağın erken dönemde teşhis edilmesidir. Çünkü kaçak ne kadar erken teşhis edilir ise oluşabilecek komplikasyonlar da gitgide azalır. Küçük kaçaklar tomografi çekilerek kolaylıkla tespit edilebilir ve hasta bağırsaktan beslenerek karın içerisindeki sıvı diren aracılığı ile boşaltılır.  Bu sayede sıvı birikintisinin enfeksiyona neden olması engellenmeye çalışılır.

Tüp mide ameliyatından sonraki kaçak tedavilerinin en önemli adımı ise enfeksiyon alanının temizlenmesidir. Bu sebeple hastaları ikinci bir ameliyat uygulanabilir ve sonrasında hastalar yoğun bakımdan tedavilerine devam edebilir. Tüp mide ameliyatından sonra oluşan kaçakları tedavisinde uygulanan bir diğer tedavi de yemek borusundan midenin girişine kadar uzanan stent uygulamasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatı sonrasında kaçak neden oluşur?

Tüp mide ameliyatları sonrasında görülen kaçağın sebebi ameliyat sırasında kapanmayan küçük bir delik sebebiyle mide suyunun karın boşluğundan kaçmasıdır.

Tüp mide sonrası kaçak nasıl anlaşılır?

Tüp mide sonrası kaçak belirtileri içerisinde kesi yerinden sıvı akması, yoğun mide bulantısı ve kusma, sol omuz bölgesinde ağrı, düşük kan basıncı, genel halsizlik ve daha az idrara çıkmadır.

Tüp mide kaçak riski ne kadar sürer?

Tüp mide ameliyatlarından sonra kaçak riski ortalama olarak 48 saat içerisinde ortaya çıkması beklenir. Ayrıca tüp mide ameliyatlarından sonraki 2 ila 4 hafta içerisinde de kaçak riski devam ettiği için hastaların dikkatli olması gerekir.