Thulium Lazer/ ThuLEP Tekniği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Prostat dokusunun çıkarılmasının etkisi nedir?

Tıkanan doku çıkarıldığı için idrar akışınızda ani bir iyileşme olacaktır. Prostat boşluğu iyileştikçe üriner semptomlar da iyileşir. Çoğu erkekte semptomlar hızla düzelir, ancak diğerlerinde acil işeme hissi, işeme sıklığı ve geceleri sık idrara çıkma yakınmalarındaki düzelme 2 veya 3 ay sürebilir.

Ameliyatın cinsel hayatım üzerinde istenmeyen etkileri var mı?

Çoğu erkeğin bu operasyonda sahip olduğu temel korku budur. Kapalı sistem cerrahilerde erkeklerin yaklaşık ‘unda cinsel ilişki kurma yeteneğinde bir değişiklik olabilir. Ancak bu durum Thulium lazerle prostat cerrahisinde kullanılan enerjinin prostat kapsülü ötesine yayılmaması nedeniyle minimal düzeydedir ve vakaların büyük çoğunluğunda ereksiyon olma yeteneği etkilenmez.

İdrarımı tutamama riskim var mı?

İnkontinans veya kontrolsüz idrar kaçırma, bazen geçici olarak ortaya çıkar ve birkaç hafta sürebilir. Sadece çok az hastada ilk birkaç ayı aşan inkontinans vardır. Ameliyat sonrasında herhangi bir inkontinans yaşarsanız, pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapabileceğiniz egzersizler hakkında bilgi verilir. Bu kaslar, idrar akışınızın kontrolüne yardımcı olur.

İşlem sonrasında normal hayata ne zaman dönebilirim?

ThuLEP işlemi sonrasında 4-6 saat içerisinde yemek yiyebilir ve sıvı tüketimine başlayabilirsiniz. Vücutta açık bir yara ya da kesi olmaması nedeniyle pansuman da gerekmez. Sondanın çekilmesinin ardından sizden idrarınızı yapmanız istenir ve ardından taburcu olabilirsiniz. Sondanın kalış süresi 1-2 gündür.

ThuLEP ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Prostat büyümesi sorunundan muzdarip olan her yaştan hasta için uygun olan ThuLEP, diğer yöntemlere göre daha güvenlidir.

 

Yazar: Mehmet Şahin

Mehmet ŞAHİN