Sünnet İçin Çocuğun Psikolojisini Hazırlayın

Sünnet İçin Çocuğun Psikolojisini Hazırlayın

 

Sünnet, sünnet derisi adı verilen penisin ucunu kaplayan derinin çıkarılması için yapılan cerrahi bir işlemdir. Sünnet her yaşta yapılabilir. Geleneksel olarak, bunu yapmak için en yaygın zaman bebeğiniz doğduktan hemen sonra veya 4-6 yaş aralığıdır. İşlem ağrılı olduğu için bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik kullanılır ve çocuğunuz henüz uyanıkken ameliyat yapılır.

Çocuklar büyüdükçe cinsel organlarının daha çok farkına varıyorlar, bu nedenle ameliyatın psikolojik etkileri daha fazla oluyor ve çocuklar korkuya kapılıyor. Bu nedenle sünnet için çocuğun 6 yaşından büyük olmaması önerilmektedir. Ancak kimi zaman tıbbi zorunluluklar nedeniyle daha geç yaşlarda da sünnet yapılabilir.

Sünnetin Potansiyel Faydaları Nelerdir?

Sünnet söz konusu olduğunda penisin temizlenmesi daha kolay hale gelir ve bu da bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Diğer potansiyel faydalar şunlardır:

Penis kanseri riskinin neredeyse ortadan kaldırılması

Bebeklik döneminde idrar yolu enfeksiyonu (İYE) riskinde yüzde 90’dan fazla azalma

Penis başı ve prepus enfeksiyonu (penisin başını kaplayan deri) riskinde azalma

Fimozisin ortadan kaldırılması (sünnet derisinin geri çekilememesi durumu)

Çoğu araştırmacı, sünnetli erkeklerin HIV ve cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklara yakalanma ve bulaştırma olasılığının daha düşük olduğunu kabul etmektedir.

Sünnet Sonrası İyileşme

Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi’nde sünnet tamamlandıktan sonra, daha büyük erkek çocuklar için yaranın sorunsuz iyileşmesi için pansuman yapılır ve bandajlanır. Bandajların 48 saat sonra çıkarılması gerekecektir. Bebekler için genellikle bandaj uygulamasına gerek yoktur, ancak doktor size bölgenin etrafına nasıl krem süreceğinizi gösterecektir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün peniste ağrı olması normaldir.

Çocuğunuzu Sünnete Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Her çocuğun sünnet işlemine tepkisi farklılık gösterir. Bazı çocuklar tüm süreç boyunca sakin kalırken bazıları korkabilir. Bu nedenle çocuğun psikolojisinin sünnet öncesinde ebeveynleri tarafından hazırlanması gereklidir. İlk olarak bu işlem sırasında hiçbir ağrı hissetmeyeceğini anlatmanız gereklidir. Böylelikle çocuğunuz rahatlayacak ve işleme dair olumsuz duygularından kurtulacaktır. Aynı zamanda sünnetin neden yapıldığı ve faydaları hakkında da bilgi vermek çocuğu rahatlatacaktır. Diğer yandan bu bilgiler doktor tarafından da detaylı bir şekilde anlatılırsa psikolojik olarak güven duygusu sağlanmış olur.

 

Yazar: Vahap Topçuoğlu

Vahap Topçuoğlu