Suni Tohumlama (Aşılama)

Suni Tohumlama (Aşılama) Nedir?

Suni tohumlama, düşük karmaşıklıkta bir yardımcı üreme tedavisidir. Eşten veya donörden alınan bir meni örneğinin kadının rahmine verilmesinden oluşur.

Bu işlem spermlerin doğrudan rahme yerleştirildiği ve sağlıklı spermlerin yumurtaya yaklaşmasını sağlayan basit bir prosedürdür.

Gebelik Şansı Neden Artar?

Bu işlemle cinsel ilişkiye göre gebelik şansı çeşitli nedenlerle artar:

 • Semen örneği laboratuvarda işlenir: Sadece yumurtayı dölleyebilen hareketli spermi seçmek için yapılan bir işlemdir.
 • Gonadotropinlerle bir stimülasyon modeli aracılığıyla birkaç yumurtalık folikülünün gelişimini amaçlayan bir yumurtalık uyarımı süreci vardır; Bu sayede foliküllerin büyümesi ve olgunlaşması kontrol edilir, bu da gebelik şansını artırır.
 • Numune, yumurtalığın döllenmek üzere bir veya iki yumurtayı serbest bıraktığı zaman yaklaşık olarak rahimde biriktirilir.
 • Prosedür programlanmıştır: Böylece yumurtaların optimum büyüme ve olgunlaşma anında gerçekleşir.

Suni Tohumlama (Aşılama) nasıl çalışır?

Bazen bu tür tohumlama için “IUI” kısaltması kullanılır. “Donör tohumlama”, “alternatif tohumlama” veya “rahim içi tohumlama” olarak da bilinir. Suni tohumlama, yumurtlama sırasında spermin doğrudan rahme yerleştirilmesini içerir, bu da spermin yumurtaya daha yakın olmasına yardımcı olur. Bu, spermin seyahat etmesi gereken süreyi ve mesafeyi azaltarak yumurtayı döllemeyi kolaylaştırır.

Tohumlama prosedürüne girmeden önce yumurtlamayı uyaran doğurganlık ilaçları alabilirsiniz. Semen, partnerinizden veya bir donörden alınır. Meni, meniden konsantre miktarda sağlıklı sperm toplayan “sperm yıkama” adı verilen bir süreçten geçer.

Doktor daha sonra spermi doğrudan rahme yerleştirir. Hamilelik, bir sperm hücresinin bir yumurta hücresini döllemesi ve döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına yerleşmesiyle oluşur.

Suni Tohumlama Kimlere Yapılabilir?

Suni tohumlama, partnerden veya bir donörden alınan meni örneği ile yapılabilir ve aşağıdaki durumlarda endikedir:

 • Küçük doğurganlık sorunları olan genç çiftlere (35-38 yaş arası) yöneliktir.
 • Hafif seminogram anormallikleri,
 • cinsel ilişki güçlükleri (vajinismus gibi),
 • servikal mukus anormallikleri,
 • hafif endometriozis,
 • düşük antikor titreli immünolojik faktör,
 • yumurtlama anormallikleri
 • veya kaynağı bilinmeyen kısırlık durumlarında da endikedir.

Suni tohumlama yüzde kaç başarı sağlar?

Suni tohumlamanın başarı oranı her denemede %15-25 civarındadır. Meninin eşten mi yoksa donörden mi olduğu da değişir, bu durumda yüzde daha yüksektir.

Suni tohumlama için maksimum yaş nedir?

Eş spermi ile Suni Tohumlama için azami sınır 38 iken donör spermi ile Tohumlama için 40 yaştır.

Suni Tohumlama hangi durumlarda önerilmez?

Suni tohumlama, yumurtalık rezervi düşük veya 39 yaşından büyük kadınlar için endike değildir. Ne de seminal kalitenin iyi olmadığı durumlar içindir. Ayrıca, birkaç başarısız suni tohumlama girişiminin daha önce yapılmış olup olmadığı da belirtilmez, çünkü bu durumda tüp bebek (IVF) tedavilerine başvurulması tavsiye edilir.

Suni Tohumlama nasıl yapılır?

Sperm, konsantre miktarda sağlıklı spermin uzaklaştırıldığı ‘sperm yıkama’ adı verilen bir işlemle tohumlama için hazırlanır. Sperm yıkama ayrıca semendeki rahimde reaksiyonlara neden olabilecek ve hamile kalmanızı zorlaştırabilecek kimyasalları da ortadan kaldırır. Bir sperm bankasından donör sperm kullanırsanız, bu kurumlar genellikle doktorunuzun muayenehanesine önceden “yıkanmış” ve tohumlamaya hazır sperm gönderir. Rahim içi tohumlama prosedürü sırasında doktor, rahim ağzından rahim içine ince, esnek bir tüp kaydırır.

Spermi tüpten doğrudan uterusa sokmak için küçük bir şırınga kullanır. Hamilelik, bir sperm hücresinin bir yumurta hücresini döllemesi ve döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına yerleşmesiyle oluşur. Tohumlama prosedürü bir doktor muayenehanesinde veya doğurganlık kliniğinde yapılır ve sadece 5-10 dakika sürer.

Suni tohumlama genellikle 8 ila 10 gün arasında sürer ve beş aşamadan oluşur:

Yumurtalık uyarımı

Kadının adet döngüsü ile işaretlenen tedavinin başlamasıyla birlikte, tahmini 10-12 gün süren yumurtalık uyarımı başlar.

Bu uyarım başarı şansını artırır, çünkü kadın doğal olarak her adet döngüsünde sadece bir yumurta üretir ve bu şekilde bir veya iki yumurtanın gelişimi sağlanır.

Foliküler Hazırlama / Kontrol

Uzman, ultrason taramaları (3 veya 4 kez) ve kan testleri aracılığıyla stimülasyonun kapsamlı bir takibini yapar. Foliküller uygun sayı ve boyuta ulaştığında, yumurtlamayı indüklemek için bir doz hCG hormonu uygulanmalı ve 36 saat sonra suni tohumlama planlanmalıdır.

Semen örneğinin hazırlanması

Tohumlama gününde, kliniğinizin Androloji laboratuvarında, sperm numunesi kalitesini optimize etmek ve böylece döllenme şansını artırmak için hazırlanır. Partnerin spermi kullanılıyorsa, erkek numuneyi tedaviden yaklaşık 2 saat önce laboratuvara teslim etmelidir.

Bu hazırlık, androloglarımızın ölü, hareketsiz veya yavaş hareket eden spermleri atarak daha iyi hareket kabiliyetine sahip spermleri seçmesine ve konsantre etmesine olanak tanır.

Tohumlama

Suni tohumlama konsültasyonda, sedasyon yapılmadan ve ameliyata gerek kalmadan gerçekleştirilir. Spekulum yerleştirildikten sonra semen numunesi bir kanül aracılığıyla uterusa verilir.

Bu işlemden sonra ve birkaç dakika dinlendikten sonra, genellikle tohumlamadan 14-15 gün sonra olan kanda gebelik testinin yapılması için en uygun tarih uzmanlarımız tarafından size bildirilecektir.

Uzmanlar, bu bekleme sırasında yalnızca yüksek yoğunluklu aktivitelerden kaçınarak normal bir yaşam sürmenizi önermektedir.

Beta bekleme / Gestasyonel izleme

Sonuç pozitifse, 20 gün sonra embriyo kesesinin doğrulandığı bir kontrol ultrasonu yapılır. Taburcu olduktan sonra, her zamanki jinekoloğunuzla hamileliği izlemeye devam edebilirsiniz.

Suni Tohumlamada sonuç kesin midir?

İşlem basit, düşük teknolojili bir prosedürdür ve diğer doğurganlık tedavisi türlerinden daha ucuz olabilir. Hamile kalma şansınızı artırır, ancak herkesin vücudu farklıdır, bu nedenle intrauterin tohumlamanın işe yarayacağının garantisi yoktur.

Suni Tohumlamadan beklentiler

Rahim içi tohumlamadan önce, yumurtalarınızın olgunlaşmasına ve döllenmeye hazırlanmasına yardımcı olan doğurganlık ilaçları alabilirsiniz. Doktor tohumlama işlemini yumurtlama sırasında (yumurtalıklar yumurta bıraktığında) yapacaktır. Bazen size yumurtlamayı tetikleyen hormonlar verilebilir. Hamile kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için tam olarak ne zaman yumurtladığınızı ve prosedüre hazır olduğunuzu belirleyeceklerdir. Eşiniz veya donör, meni örneğini evde veya doktor muayenehanesinde alır.

Suni Tohumlamada anestezi kullanılır mı?

Çok hızlıdır ve anesteziye ihtiyacınız yoktur. Rahim içi tohumlama genellikle ağrılı değildir, ancak bazı durumlarda hafif kramplar meydana gelir.

Başarılı bir suni tohumlamanın belirtileri nelerdir?

Başarılı bir suni tohumlamadan sonra, aynı kadında bir hamilelikten diğerine ve farklı kadınlar arasında oldukça değişken olan hamilelik belirtilerine sahip olunabilir. Bazı kadınlarda semptomlar tedavinin bitiminde ilk anda ortaya çıkarken, bazı kadınlarda çok daha geç ortaya çıkar veya herhangi bir semptomu yoktur. İlk 15 gün embriyo implantasyonundan kaynaklanan küçük bir kanama çok sık görülmektedir.

Suni Tohumlamanın Riskleri nelerdir?

Bu terapötik prosedürün ana riskleri şunlardır:

Çoğul gebelik

Özellikle gebelik ikiden fazla olduğunda anne ve fetüs için fiziksel risk oluşturan ciddi bir komplikasyondur.

Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu

Bazen tedaviye yumurtalık yanıtı aşırıdır, çok sayıda folikül gelişir ve yumurtalık boyutu artar. Ayrıca bu sendromun gelişimi, oositlerin son olgunlaşması (HCG) için gerekli olan ilacın uygulanması ve gebeliğin sağlanması ile doğrudan ilişkilidir. Hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılır, ikincisi istisnadır (%2’den az) ve karında ve hatta göğüste sıvı birikmesi ve ayrıca böbrek ve/veya karaciğer fonksiyonundaki değişiklikler ile karakterizedir. Kritik durumlarda, solunum yetmezliği veya pıhtılaşma bozuklukları ile ilişkili olabilir. Hastanede yatış ve tıbbi-cerrahi tedavi gerektirebilir ve hamileliğin sonlandırılması sadece istisnai durumlarda tavsiye edilir.

Dış gebelik

Embriyonun rahim dışına, genellikle fallop tüplerine yerleşmesinden oluşur. İstisnai olarak, rahimde yerleşik bir hamilelikle birlikte bulunabilir.

İstisnai olarak oluşabilecek diğer riskler:

 • Kadın genital sisteminin enfeksiyonu. Aşırı durumlarda, bu komplikasyon kadının gelecekteki doğurganlığını tehlikeye atabilir.
 • Pelvik ağrının akut tablosu ile kendini gösteren ve tedavisi cerrahi olabilen yumurtalık torsiyonu.
 • Yaşlı bir kadın durumunda ortaya çıkan spesifik riskler: İleri anne yaşı, hem hamilelik sırasında hem de yavrularda komplikasyon riskini artırır.
 • Çocuğa hastalık bulaştırma riskleri: Genetik, bulaşıcı veya diğer bozuklukların taşıyıcısı olduğu bilinen hastalarda, suni tohumlama tedavisi öncesinde bu sorunların yavrulara bulaşma riski bireysel olarak değerlendirilmelidir.
 • Suni tohumlama ile gebelik elde edildiğinde, gebelik ve doğum sırasında doğumsal anomaliler, kalıtsal hastalıklar ve komplikasyon riski genel popülasyona benzer görünmektedir.

Psikolojik riskler

Hem erkeklerde hem de kadınlarda anksiyete belirtileri ve depresif belirtiler gibi psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda çiftin ilişkisinde (cinsel ve duygusal) zorluklar ortaya çıkabilmekte ve tekniğin uygulanması ile hamileliğin sağlanıp sağlanmadığının teyidi arasındaki bekleme süresinde yüksek düzeyde kaygı yaşanabilmektedir.

Genetik riskler

Yavrularda genetik hastalıkların varlığı tamamen göz ardı edilemez. Genetik çalışmalar, yalnızca bazı durumlarda ortaya çıkma sıklığını azaltmaya izin verir.

 

Yazar: Naile Çelik

Naile ÇELİK