Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz Nedir?

 

Soğuk lipoliz, bir bölgesel inceltme metodudur. Diyet programları bölgesel yağlanma problemlerinde her zaman olumlu sonuç vermemektedir. Bu gibi durumlarda vücuttaki orantısız yağlardan kurtulmak için ideal bir uygulamadır. Soğuk lipoliz metodu ile rahatsızlık veren yağlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Soğuk lipoliz yöntemi genellikle vücutta orantısız yağlanmanın sık görülebildiği göbek, basen, alt karın ve can simidi olarak adlandırılan bölgelere uygulanmaktadır. Bu yöntem, cerrahi müdahale olmaksızın yağ hücrelerinden kurtulmak için geliştirilmiştir.

Uygulanacak olan bölgenin -4 °C derecede soğutulması ile yağların öldürülmesi mantığıyla çalışır.  Soğuk lipoliz yönteminde deriye hiçbir olumsuz etkide bulunmadan yalnızca deri altındaki yağların yok edilmesi hedeflenir. Soğutularak yok edilen yağ hücreleri enflamatuar hücreler tarafından sindirilerek parçalanır. Parçalanan yağ hücreleri ise vücudumuzdaki lenf sistemi ile taşınır ve idrar yoluyla vücuttan atılır. İşlem esnasında uygulama başlığı yağ hücrelerini kendi içine çeker ve burada yağ hücrelerini dondurur.  Yağ hücreleri soğuğa karşı diğer hücrelere göre daha dayanıksız olduğu için soğuk lipolizin uygulandığı bölgede bulunan deri ve kas dokusu olumsuz etkilenmez. Yağ hücrelerinden kurtulan bölgedeki diğer dokular sıkılaşır ve vücudun istediğiniz görünüme ulaşır.

Uygulama Alanları

Vücutta bölgesel yağlanma görülen herhangi bir bölgede soğuk lipoliz uygulanabilir. Soğuk lipoliz için genelde tercih edilen bölgeler karın bölgesi, bel çevresi, iç ve dış bacaklar, basen, bel ve sırt bölgeleridir.

Uygulama Süresi

Soğuk lipoliz uygulaması, uygulama yapılacak bölge ve dokunun durumuna göre göre 45dk-1 saat olarak gerçekleşmektedir. Uygulama ayda 1 kez olacak şekilde yapılmaktadır.

Uygulama Öncesi Hazırlıklar

Soğuk lipoliz uygulamasından önce hastanın aç karına gelmesi tavsiye edilir. Uygulama öncesi yapılan ölçümlerde yanıltıcı olabileceği için kadın hastaların adet dönemlerinde uygulanmaz.

Soğuk Lipoliz Sonrası Yapılması Gerekenler

Danışanlar operasyondan hemen sonra işlerine ve sosyal yaşantılarına dönebilirler. Bu bağlamda yoğun iş temposuna sahip kişiler için ideal bir yöntemdir.

Soğuk Lipolizin Yan Etkileri

Soğuk lipoliz uygulamasının gerçekleştirildiği bölgede geçici morarmalar görülebilir. Bu morarmaların sağlığa herhangi bir zararı söz konusu değildir.

 

Yazar: Ekrem Güldaş

Ekrem Güldaş