Silikon Meme Protezi

Tahmini okuma süresi: 5 dakika 56 saniye

 

Silikon Meme Protezi

 

Silikon Meme Protezi Nedir?

Silikon meme protezi, meme büyütme ve meme rekonstrüksiyon işlemleri için oldukça sık tercih edilen bir protezdir. Verdiği doğallık hissi ve doğal görünümleriyle bilinen bu implantlar, insan yağının hissini yakından taklit eden silikon jel ile doldurulur. Silikon implantlarda kullanılan ve insan memesini taklit eden bu materyal ile operasyon sonrası son derece doğal bir görünüm elde edilir.

Silikon implantlar, farklı vücut tiplerine ve estetik hedeflere uyacak şekilde çeşitli boyutlarda ve şekillerde (yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde) gelir. Salin implantlar gibi diğer implant türlerine kıyasla silikon meme implantları şekli, yumuşaklığı ve verdikleri doğal his nedeniyle tercih edilirler.

 

Silikon Meme Protezi

Silikon Meme Protezi

Silikon Meme Protezi Nasıl Yerleştirilir?

Konsültasyon ve Planlama: Cerrah hastanın beklentilerinin neler olduğunu dinler, meme anatomisini inceler ve implant için uygun boyut ile implant şeklini önerir.

Anestezi: Prosedür genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir.

İnsizyon: Görünür yara izini en aza indirmek için kesiler göze çarpmayan alanlarda yapılır. Yaygın kesi yerleri arasında meme altı (meme altı), meme başı çevresi (periareolar) veya kol altı (transaksiller) bulunur.

İmplantın Yerleştirilmesi: İmplant insizyondan yerleştirilir ve her bir memenin arkasına, meme dokusunun altına veya göğüs kasının altına yerleştirilir.

Kesilerin Kapatılması: Kesiler dikişler veya cerrahi bant ile kapatılır.

Ameliyat tipik olarak bir-iki saat sürer. Ameliyat sonrası iyileşme süresi  hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. İyileşme sürecinde dinlenme ve sınırlı fiziksel aktivitede bulunmak ameliyatla müdahale edilen alanlardaki dikişlerin hızlı iyileşmesi açısından önemlidir.

 

Silikon Meme Protezi Faydaları

Doğal Görünüm ve His: Silikon implantlar doğal görünümleri ve dokularıyla bilinir.
Dayanıklılık ve Uzun Ömürlülük: Yüksek kaliteli silikon meme protezinin yırtılma riski düşüktür ve uzun yıllar dayanabilir.
Şekil ve Boyutlarda Çok Yönlülük: Farklı estetik tercihleri karşılamak için çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur.
Yüksek Hasta Memnuniyeti: Birçok hastamızdan silikon meme büyütme ameliyat sonuçlarıyla ilgili olarak yüksek düzeyde memnuniyet geri bildirimi almaktayız.

Silikon meme implantları, meme büyütme veya rekonstrüksiyon isteyen 22 yaş üstü kadınlar için uygundur. Hastaların cerrahi riskleri, implant bakımını ve takip gereksinimlerini anlamaları gerekir.

Silikonların Kalıcılık Süresi

Söz konusu olan estetik ameliyatlar olduğunda ameliyat olma konusundaki nihai kararımızı etkileyen en önemli konulardan bir tanesi de ameliyatla elde edilen sonucunun ne kadar kalıcı olduğudur. Sonuç olarak estetik ameliyatlar genellikle tıbbi açıdan zorunlu ameliyatlar değildir. Ameliyat sonucumuz ile maksimum fayda elde etmek istememiz son derece doğal.

Meme büyütme ameliyatı için kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan silikon protezle meme büyütme ameliyatı yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonuna nazaran çok daha uzun ömürlü olduğu için pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Ancak karar aşamasında silikonlar ömür boyu kalır mı, silikonlar kaç yılda bir değiştirilir benzeri soruları sıklıkla alırız.

Estetik alanında gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok firma tarafından ömür boyu garantili silikonlar üretilmektedir. Dolayısıyla silikon protezlerin mutlaka değiştirilmesi gereken belli bir süre sınırı yoktur. Düzenli olarak yaptırması gereken meme MR çekimlerinde herhangi bir sorun görünmediği taktirde doktorun da bilgisi dahilinde protezler kullanılabilir.

Ancak herhangi bir komplikasyon olmasa bile on yıllar içinde hem kilo değişimine bağlı olarak ve hem de yer çekiminin etkisiyle silikonlar ilk günkü görünümünden uzaklaşarak sarkabilirler. Zaman içinde estetik beğenilerdeki değişiklik de bir başka olasılıktır. Dolayısıyla ideal olan, implantlarda herhangi bir sorun olmasa bile, 10 yılda bir silikon protezlerini değiştirmektir.

Silikon Meme Protezinin Çıkartılmasını Gerektirebilecek Durumlar

Meme protezi kullanmak gibi çıkartmak da bir tercih, kimi zaman bir zorunluluk olabilir. Gerekçemiz ne olursa olsun, önceliğimiz her zaman ameliyatımızı alanında uzman, tecrübeli bir cerraha ameliyathane ortamında yaptırmak olmalıdır. Yazımızın bu kısmında da meme protezi değiştirme ameliyatını gerektiren yaygın nedenlere daha yakından bakalım:

Protez Değişikliği: Meme protezlerimiz yumuşak ve esnek malzemelerdir ve zamanla yıpranarak deforme olabilirler. Yıpranmanın ileri aşamalarında içerisindeki jel veya sıvının sızıntı yapması gibi nedenlerle değiştirilmesi gerekebilir. Son yıllarda yapılan meme protezler için artık çoğu firma ömür boyu garanti veriyor. Ancak elbette üretim hatası ya da cerrahi bir hata yapılmış olması gibi nedenlerle protezlerde sorun yaşamak yine de mümkün. Silikon ruptürü dediğimiz ve genel olarak “protezin yırtılması” ya da “silikon patlaması” olarak bilinen durumda protezimizin değiştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise silikon protezin zaman için kayarak yer değiştirdiğini görürüz. Böyle durumlarda ise eğer mevcut protez kullanılabilecek durumda ise yeniden konumlandırılması gerekir.

Boyut ve Şekil Değişikliği: Unutmayın ki sadece silikon protezlerimiz değil, biz ve bizim estetik anlayışımız da zaman içinde değişebilir. Artık daha büyük ya da daha küçük boyutlarda bir meme protezi istiyor olabiliriz. Boyutundan memnun olsak da protezlerimizin şeklini değiştirmek isteyebiliriz: örneğin yuvarlak model yerine damla model gibi ya da tam tersi. Her şey mükemmel olsa da bizim fiziksel olarak değişmiş olmamız da bir başka güçlü olasılıktır. Örneğin ameliyat sonrasında kilo almış ya da vermiş olabiliriz ya da bir gebelik ve doğum süreci yaşamış olabiliriz. Dolayısıyla ameliyatla elde ettiğimiz sonuç yıllar içerisinde kilo değişikliğine ve yer çekimi etkisine bağlı olarak da deforme olabilir. Böyle durumlarda meme protezlerimizin mevcut durumumuza daha uygun protezlerle değiştirilmesi gerekebilir.

Komplikasyonlar: Meme protezlerinin altında oluşan komplikasyonlar, değiştirme ameliyatını gerektirebilir. Bu komplikasyonlar arasında implantın yer değiştirmesi (protez dislokasyonu), kapsül kontraktürü (silikon protezin etrafında sertleşen doku), sıvı sızıntısı veya enfeksiyon yer alabilir. Bu türden komplikasyonlar oluşması halinde, vakit kaybetmeden bir ameliyatla müdahale edilmesi gerekir.

Estetik Düzeltmeler: Meme büyütme ameliyatımızda yerleştirilen protezlerinin şişlikler ve ödem tamamen geçtikten sonraki nihai görünümü estetik açıdan memnun edici olmayabilir. Bu nedenle, daha iyi bir estetik sonuç elde etmek için protezlerin değiştirilmesi gerekebilir. Zaman içinde yer çekiminin de etkisiyle meme implantlarımızdan bağımsız olarak bir sarkma meydana gelmiş olabilir. Böyle durumlarda meme dikleştirme ameliyatı yaptırmaya karar vermişsek, hazır bu operasyon için ameliyat olacakken implantların da yenilenmesini isteyebiliriz.

Yeni Teknolojiler ve Malzemeler: Teknolojik ilerlemeler elbette estetik ameliyat alanında da durmaksızın devam etmektedir. Böyle olunca meme protez teknolojisi de sürekli gelişerek kendini yenilemektedir. Yıllar önce kullanılan silikon implantlarla şu an kullanılanlar bir değil elbette. Dolayısıyla eski silikon protezlerimizi daha yeni ve gelişmiş protez modelleriyle değiştirmek isteyebiliriz.

Meme protezi değiştirme ameliyatı deneyimli bir cerrah tarafından uygun bir ameliyathane ortamında yapılabilecek, zor olmayan ancak önemli bir ameliyattır. Ameliyat yaptırma nedenimiz ne olursa olsun herhangi bir komplikasyon yaşamamak adına, ameliyatımızı mutlaka alanında deneyimli ve başarılı bir cerrahla ve hastane ortamında yaptırmalıyız.

Sıkça Sorulan Sorular

Silikon göğüs implantları nedir?

Silikon göğüs implantları yani silikon meme protezi bir kadının göğüslerinin boyutunu ve şeklini cerrahi yerleştirme yoluyla geliştirmek için kullanılan tıbbi cihazlardır.

Silikon meme implantlarının salin implantlardan farkı nedir?

Silikon implantlar silikon bir jel ile doldurulurken, salin implantlar steril bir salin solüsyonu ile doldurulur. Silikon implantlar, salin implantlara kıyasla daha doğal hisleri ve görünümleriyle bilinir.

Silikon meme protezi güvenli midir?

Silikon meme protezi, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkede FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) gibi düzenleyici kurumlar tarafından onaylanmıştır. Güvenliklerini değerlendirmek için kapsamlı çalışmalar yapılmıştır ve meme büyütme ve rekonstrüksiyon ameliyatlarında kullanım için güvenli kabul edilirler. Ancak, her tıbbi cihaz gibi bu cihazların da riskleri vardır ve hastalar ameliyata girmeden önce bu risklerin farkında olmalıdır.

Silikon meme implantları ile ilişkili riskler nelerdir?

Silikon meme implantları ile ilişkili riskler arasında kapsüler kontraktür (implant çevresinde yara dokusu oluşumu), implant yırtılması veya sızıntısı, meme veya meme başı hissinde değişiklikler, implantın yer değiştirmesi ve gelecekte ek ameliyatlara ihtiyaç duyma olasılığı yer alır. Ayrıca, geçmişte silikon implantlar ile belirli otoimmün veya bağ dokusu bozuklukları arasındaki ilişki hakkında endişeler olmuştur, ancak çok sayıda çalışma silikon implantları bu koşullarla ilişkilendiren kesin kanıtlar bulamamıştır.

Silikon meme protezi ne kadar dayanır?

Silikon meme implantları ömür boyu kullanılan cihazlar olarak kabul edilmez ve gelecekte bir noktada değiştirilmeleri veya çıkarılmaları gerekebilir. Bazı implantlar komplikasyonsuz uzun yıllar dayanabilirken, diğerlerinin yırtılma, kapsüler kontraktür veya zaman içinde göğüslerin görünümündeki değişiklikler gibi sorunlar nedeniyle çıkarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Silikon meme implantlarının ömrü, bireyin vücudu, yaşam tarzı ve kullanılan implant türü gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Silikon meme implantları mamogramları veya meme kanseri tespitini etkileyebilir mi?

Silikon meme implantları, mamogramların yapılmasını ve yorumlanmasını zorlaştırarak potansiyel olarak daha az doğru sonuçlara yol açabilir. Bununla birlikte, meme implantı olan kadınlarda daha net görüntüler elde etmek için özel teknikler kullanılabilir. Uygun tekniklerin kullanılabilmesi için meme implantı olan kadınların mamografi çektirmeden önce sağlık hizmeti sağlayıcılarını implantları hakkında bilgilendirmeleri çok önemlidir. Silikon meme implantları meme kanseri gelişme riskini artırmaz, ancak mamografi sırasında meme kanserinin tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Silikon meme protezi ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Silikon meme implantı ameliyatından sonra iyileşme genellikle birkaç hafta sürebilen bir miktar rahatsızlık, şişlik ve morarma içerir. Hastaların ilk iyileşme döneminde ağrı kesici ilaçlar almaları ve destekleyici bir cerrahi sütyen giymeleri gerekebilir. Cerrahın ameliyat sonrası talimatlarını dikkatle takip etmek ve iyileşmeyi izlemek ve olası komplikasyonları tespit etmek için takip randevularına katılmak çok önemlidir. Çoğu hasta ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde kademeli olarak normal faaliyetlerine devam edebilir, ancak uygun iyileşmeye izin vermek için birkaç hafta boyunca yorucu egzersiz ve ağır kaldırmadan kaçınılmalıdır.

 

 

Yazar: Erkan Kural

Erkan KURAL

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Erkan Kural – Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı

Ümran Muslu – Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı