Silikon Meme Protezi

Silikon Protezi Çıkarılabilir Mi?

Silikon protezler, vücudun farklı bölgelerine yerleştirilen, genellikle estetik veya rekonstrüktif cerrahi amaçlarla kullanılan tıbbi implantlardır. Söz konusu olan meme estetiği olduğunda, meme estetik cerrahisinde kullanılan meme protezlerinin herhangi bir ciddi sağlık sorununa ya da kansere neden olmadığını belirterek başlayalım. Ancak yine de implantların bazı riskleri beraberinde getirdiği bilinen bir gerçektir. Bu ilk meme büyütme ameliyatımızı olduktan sonra şu veya bu nedenle silikonlarımızı çıkarttırmak isteyebiliriz. Silikon protezi çıkarılabilir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Endişelenmeyin, silikon protez kullanılarak yapılan meme büyütme işlemi geri dönülemez bir işlem değildir.

Peki, silikon protezler neden çıkarılır, hangi durumlarda bu protezleri çıkarttırmamız gerekir? Silikon protezlerin çıkarılmasının başlıca nedenleri şunlar olabilir:

Komplikasyonlar: Silikon protezlerin kullanımıyla ilgili çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. En sık karşılaşılan komplikasyonlar arasında protezin sızdırması, deforme olması veya patlaması, protez çevresinde enfeksiyon gelişmesi, protezin yer değiştirmesi veya şekil bozukluğu gibi durumlar bulunur.

Nadir olmakla birlikte bir diğer komplikasyon da kapsül kontraktürü dediğimiz sorundur. Ameliyatla birlikte vücuda silikon protezler yerleştirildiğinde vücudumuz bu yabancı madde ile kendisi arasında bir doku oluşturur. Bu doku oluşumu tüm hastalarda görülen normal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda vücudumuzun verdiği aşırı tepki nedeniyle bu koruma kılıfı çok kalın ve sert bir hal alır. Kapsül kontraktürü olarak bilinen bu aşırı sertleşme meme şeklinde bozulmalara neden olabilir. Bu türden bir komplikasyonla karşılaşılması halinde ikinci bir ameliyat yapılması gerekir. Ameliyat sırasında doktorumuz mevcut durumumuza göre protezi çıkartıp başka bir protezle değiştirebilir veya tamamen çıkartabilir.

Sağlık Sorunları: Silikon protezlerin vücuda yerleştirildiği alanla ilişkili olarak bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum göğüste ağrıya ve yorgunluğa neden olabilir. Böyle durumlarda protezin çıkarılması gerekebilir.

Estetik Beğenilerdeki Değişiklikler: Estetik anlayışımız durağan değildir. Yıllar içerisinde estetik beğenilerimizde değişiklikler olabilir. Örneğin 20’li yaşların başında daha büyük bedenli göğüsleri daha çekici buluyorken, 40’lı yaşlarımızda çok büyük göğüsler bizim için itici hale gelebilir ya da daha küçük bedenli göğüslerle yaşamayı daha konforlu bulabiliriz. Ayrıca büyük memelerin sırt ve boyun ağrısına neden olabildiği de bir sır değildir. Bu durumda, protezlerimizi çıkarmak veya değiştirmek isteyebiliriz.

Yaşlanma ve Değişen Tercihler: Zamanla pek çok alanda olduğu gibi estetik alanda da tercihlerimiz ya da önceliklerimiz değişebilir veya yaşlanma süreci ile birlikte protezlerin vücudumuza uyumunda sorunlar yaşayabiliriz. Benzer şekilde ameliyatımızı olalı 10 yıldan fazla zaman geçmişse, bir risk almamak adına bunları değiştirmemiz gerekecektir. Ancak genellikle ileri yaşlardaki kadınlar değiştirmek yerine sarkma riskini de göze alarak protezlerini tamamen çıkartma eğiliminde olabilirler. Yaşlanmamız dışında değişen hayat tarzımız da protezlerimizi çıkartmak istememiz için bir başka neden olabilir. Örneğin yıllar önce çok büyük silikon protezler taktırmışızdır ama sonrasında örneğin spor yapmak, yüzmek, uzun arazi yürüyüşlerine çıkmak gibi yoğun fiziksel güç gerektiren etkinliklerle ilgilenmeye başlamış olabiliriz. Böyle durumlarda büyük protezler bizim için ekstra yükten başka bir şey olmayacaktır ve bu nedenle bunları tamamen çıkartmak isteyebiliriz.

Dolayısıyla şu veya bu nedenle silikon protezlerimiz çıkartılabilir. Ancak bu bir cerrahi operasyonla mümkündür ve elbette bazı cerrahi riskler içerebilir. Bu nedenle, eğer protezlerimizi çıkarmak istiyorsak, bu kararı plastik cerrahımızla paylaşarak karşılaşabileceğimiz olası riskler hakkında detaylı bilgi almalıyız.

Silikon Çıkarma Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süresi ile ilgili sorumuzu cevaplamadan önce, bu ameliyatı yaptırarak protezlerimizi çıkartmış olmamız halinde bizi bekleyen olası sonuçlarla ilgili bilgi sahibi olmamız faydalı olabilir. Bu bilgiler ışığında silikon çıkarma ameliyatı kaç saat sürer sorusuna verilen cevabın da değişebileceğini göreceğiz.

Silikon implantlarımızı çıkarttığımızda bizi bekleyenler:

Silikonlarımızı çıkartmak pek çok faydanın yanı sıra bazı olumsuz nedenlere de maalesef sebep olabilir. Bilhassa sutyen ölçümüzü iki veya daha fazla beden büyütecek bir meme implantı kullanmışsak, bu implantı çıkarttığımızda hem memelerimizde sarkma hem de cildimizde kırışıklıklar oluşması ihtimali çok yüksektir. Çünkü yıllar içerisinde silikon protezlerimiz cildimizi esneterek genişletecektir. Böylece cildimiz esnekliğini kaybedecektir ve memelerimize hacmini veren silikon protezin çıkartılması ile birlikte cildimiz sarkacaktır. Ayrıca bilmemiz gereken bir diğer olası sonuç da protezlerimiz çıktıktan sonra her iki meme arasında asimetrik bir görünümün ortaya çıkma ihtimalidir. Eğer tüm bu sonuçlarla karşılaşmaya hazırsak ameliyatımızı yaptırabiliriz.

Ameliyat süresi:

Eğer sarkma ve kırışıklık gibi riskleri almak istemiyorsak, protezlerimizi çıkarttıktan sonra kombine bir meme dikleştirme ameliyatı ile bu sorundan kurtulabiliriz. Ancak eğer sarkma sorunu bizim için çok önemli değilse ya da kullandığımız protezler zaten küçük olduğu için çok ciddi bir sarkma problemi ile karşılaşmayacağımızı düşünüyorsak, bu durumda sadece protez çıkartma işlemi yaptırabiliriz.

Bu operasyon eğer komplikasyon içeren bir durum söz konusu değilse cerrahlarımız için oldukça basit bir işlemdir. İşlem ortalama 1 saat sürer. Ameliyat sonrası iyileşme sürecimiz de oldukça rahat geçecektir. Öyle ki, eğer fiziksel açıdan yoğun güç kullanımı içeren bir işte çalışmıyorsak, birkaç gün içerisinde iş hayatımıza geri dönebiliriz.

Meme Protezi Nasıl Çıkarılır?

Geçmişte yaptırdığımız meme büyütme ameliyatı sonrası eski duruma geri dönmek istiyorsak, ameliyat ek bir operasyonla birleştirmeden, sadece protezleri çıkartmak şeklinde olacaksa, öncelikle ilk duruma tam olarak dönmenin genellikle mümkün olmadığını not edelim. Çünkü zaman içinde gevşemiş ve esnekliğini yitirmiş olan cildimiz protezlerin alınması ile birlikte sarkacaktır. Dolayısıyla ilk sorumuz o son derece çekici ve estetik görünen memelerden vazgeçmeye hazır mıyız olacaktır. Eğer henüz böyle bir sonuca hazır değilsek ve tıbbi açıdan aksi yönde bir zorunluluk yoksa protezleri tamamen çıkartmak yerine daha küçük protezlerle değiştirmeyi düşünebiliriz.

Mutlaka protezlerin çıkmasını istiyorsak, bu durumda da memelerimizde olası sarkma ve düzleşme sorunlarıyla karşılaşmamak adına bu operasyonu bir meme dikleştirme operasyonu ile birleştirmeyi düşünebiliriz. Sonunda beklenmedik sonuçlarla karşılaşmak ve hayal kırıklığına uğramak istemiyorsak, ameliyat karanını mutlaka bu olumsuz sonuçları bilerek vermemiz gerekir.

Eğer ameliyatla ilgili gerçekçi beklentilere sahipsek, hamile ve yeni doğum yapmış olanlarımız dışındaki tüm kadınlar bu ameliyatı yaptırabilir. Operasyon genel anestezi ile yapılır. Anestezi sonrası cerrahımız protezleri çıkarmak için ameliyat planlamasına göre uygun yerlere kesiler yapacaktır. Eğer sadece bir protez çıkartma işlemi yapılacaksa, cerrahımız çok yüksek ihtimalle bir önceki ameliyatta kalan izleri kullanarak kesileri açacaktır. Ancak ayrıca bir meme dikleştirme ya da toparlama işlemi yapılacaksa, yeni kesiler oluşturulması gerekebilir.

Kesilerle protezlere ulaşıldıktan sonra, protezler çıkartılır ve protezden sızan ve dokulara ulaşan bir jel birikimi varsa bunlar temizlenir. Ayrıca müdahale gerektiren anormal bir durum varsa doktorumuz bu sorunları düzeltir. Sonrasında kesilerimizi kapatmak için estetik dikişler atılır.

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1 saattir. Meme protezi çıkartma ameliyatı, iyileşme sürecinin de rahat geçtiği bir ameliyattır. Dikkatli olmak şartıyla birkaç gün içerisinde günlük hayatımıza dönebiliriz. Elbette her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da dikişlerin atıldığı bölgelerin temiz ve kuru tutulması önemlidir. Bizim durumumuza özel ayrıca dikkat etmemiz gereken konular varsa doktorumuz bu konularda bizi bilgilendirecektir.