Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti kişilerin burun yapısında yaşadığı estetik endişeler ya da fonksiyonel kayıpların giderilmesi için gerçekleştirilen işlemlere verilen isimdir. Burunda yaşanılan fonksiyonel sebepler genelde nefes alışverişlerinde yaşanan zorlanmalar sebebiyle ağız açık uyuma ve ağızdan nefes alıp verilmesi sonucunda oluşabilecek ek hastalıkların ortaya çıkması olmaktadır. Ayrıca burun kıkırdağında görülen eğrilikler de fonksiyon kayıplarına neden olabilmektedir. Bu sorunların düzeltilebilmesi için uygulanan tüm ameliyatlara septorinoplasti denmektedir. Septorinoplasti, aynı zamanda burundaki estetik endişelerin giderilmesi için de uygulanan bir estetik girişim olmaktadır.

Septorinoplasti Nedir?

Burun ameliyatı operasyonlarından biri olan septorinoplasti ameliyatları, aynı zamanda burun deviasyonu olarak da isimlendirilmektedir. Bu operasyonlar sırasında burundaki eğrilik problemleri, butun tıkanıklıkları gibi kişinin günlük hatatını olumsuz etkileyen sorunlar çözüme ulaştırılmaktadır. Genel anesteziden faydalanılarak gerçekleştirilen bu ameliyatlar ile hastaların solunum problemleri ve estetik kaygıları giderilir.

Septorinoplasti Belirtileri Nelerdir?

Septorinoplasti’nin birçok olası belirtisi bulunmaktadır ancak en çok karşılaşılan belirtiler şunlardır;

 • Burundan nefes almada zorluk yaşandığı için ağız yolu ile nefes almanın daha kolay olduğu ve bu durumla gün içinde sıkça karşılaşılması
 • Nefes alınamadığı için sık sık uyanılan gece uykularının kalitesinin düşmesi
 • Nefes alışverişinin kolaylığını sağlamak için ağız açık uyumak
 • Orta ya da çok şiddetli horlamalar
 • Genellikle ağızdan nefes alındığı için sık sık ağızda kuruluk hissinin yaşanması
 • Sık görülen geniz akıntıları
 • Sık tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonu gibi belirtilerin oldukça fazla yaşanıyor olması kişide septorinoplasti operasyonu gerekliliğinin sinyalini vermektedir.

Kimler Septorinoplasti Ameliyatı Olabilir?

Septorinoplasti ameliyatı için uygun olan hastaların başında kalıtsal ya da doğuştan yaşanan burun içyapısı, kıkırdak yapısı ya da dış burun yapısı bozuklukları sebebiyle nefes alıp vermede zorluk yaşayan kişiler gelmektedir. Travma, kaza ya da darbe sonucunda burun fonksiyon kayıpları sebebiyle nefes almada zorluk yaşayan kişiler de septorinoplasti ameliyatı için uygun hastalar olmaktadır.

Burun 18 yaşına kadar gelişim ve değişim sürecinde olduğu için daha küçük yaştaki kişilere septorinoplasti ameliyatı yapılmamaktadır. 18 yaşın altında bulunan ve burnun yapısal durumu sebebiyle nefes almada zorluk yaşayan bireylerde farklı tedavi yöntemleri uygulanması tercih edilmektedir.

Septorinoplasti Ne Zaman Uygulanır?

Burun eğriliği bulunan ve bu sebeple de nefes alıp vermede problem yaşayan kişilere uygulanan septorinoplasti, hastaların hem estetik hem de fonksiyonel olarak mutlu olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından hastanın bu ameliyatı geçirmesinde bir sakınca olmadığı takdirde istenilen zamanda septorinoplasti ameliyatı gerçekleştirilebilir. Septorinoplasti ameliyatı için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması da önemli bir etkendir.

Eğer siz de septorinoplasti ameliyatı olmak istiyorsanız Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarından bilgi alabilir, ameliyatı gerektiren koşulları sağladığınız takdirde hastanemizde güvenle operasyon geçirebilirsiniz.

Septorinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septorinoplasti ameliyatı öncesinde detaylı muayene yapılarak hastaların bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığı belirlenir. Daha sonrasında hastanın burnu 8 farklı açıdan özel bir cihaz yardımı ile fotoğrafları çekilir. Çekilen bu fotoğraflar üzerinde hastalara uygulanacak ve gerçek görüntüye en yakın olan görüntüler değerlendirilerek modelleme yapılır. Hastanın özellikle estetik açıdan onay vermesinden sonra ameliyat planlanması yapılır.

Operasyonun planlaması yapıldıktan sonra doktor tarafından hastaya verilen ve hastaların ameliyat gününe kadar dikkat etmesi gereken listeye uyması beklenir. Operasyon gününde ise hastanın burun içi kıkırdak ve kemik alanlarına gerekli olan düzeltme işlemleri yapılır. Eğer hasta yüzeysel bir soruna sahipse sadece kıkırdak yapıya müdahale etmek yeterli olmaktadır. Ancak hastaların durumu daha büyük ise o zaman hastaların kemik dokusuna da müdahalede bulunulur. Bu işlemler içerisinde eğer burunda et varsa et de alınarak daraltma işlemi yapılır.

Ameliyatın işlem aşamaları, tipi ve yapılacak estetik işlemlere göre ameliyat süresi 1 ile 5 saat arasında sürebilmektedir. Septorinoplasti ameliyatları genel anestezi yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle ertesi gün taburcu edilir.

Septorinoplasti ile Burun Şekli Değişir Mi?

Septorinoplasti adı verilen burun tıkanıklığının ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan ameliyatlarda burun iç yapısında değişiklik yapılmaktadır. Bu sebeple de burun dışında herhangi bir şekil değişikliği söz konusu olmamaktadır. Diğer bir yandan hasta burnunun estetik görünümünden rahatsız ise bu durumu doktoru ile paylaşması gerekmektedir. Çünkü hem deviasyon hem de estetik müdahale aynı operasyon içerisinde yapılabilmektedir.

Burun şeklinin değişimi için uygulanan operasyonlara rinoplasti ameliyatları denmektedir. Septorinoplasti ameliyatlarında herhangi bir kesi oluşmazken, rinoplasti ameliyatlarında küçük kesiler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de Septorinoplasti ameliyatlarında burunda gözle görülen bir değişiklik olmamaktadır.

Septorinoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Septorinoplasti ameliyatlarından sonra hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak iyileşme sürecinde işten uzak durulması gerekir. Yaklaşık olarak 10 gün süren iyileşme süreci içerisinde aynı zamanda spor ve sıcak banyo yapılmaması da önerilmektedir.

Ameliyat sırasında buruna takılan atel ve bandaj ise bir hafta sonra çıkarılmaktadır. Bu süreç içerisinde operasyon sebebi ile oluşan şişlik ve ödemin önemli bir kısmı inmektedir. Ancak burnun tam şeklini alması ve geriye kalan ödemin tamamen atılması 6 ayı bulabilmektedir.

Septorinoplasti Ameliyatından Sonra Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Hastaların ameliyat sonrasında karşılaşabilecekleri komplikasyon riskleri en az seviyeye indirilmesi gerektiği için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekilmektedir. Bunlar;

 • En önemli ve öncelik verilmesi gerekilen konu pansuman ve burun bandajlarının doktorun önerdiği sıklıkta yenilenmesidir.
 • Hastaların ağır egzersizden ve spordan kaçınmaları da gerekmektedir.
 • Hastaların ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise yüz ve çevresinin su ile temas etmemesidir.
 • Hastalar burunlarını alabilecekleri olası darbelerden de korumalıdır.

Septorinoplasti Sonrasında Nasıl Bir Görünüm Oluşur?

Septorinoplasti ameliyatı ile burunda bulunan iç ve dış sorunlar çözümlenir. Bu ameliyatlardan sonra burun farklı bir görünüme ulaşmaz fakat burun içinde olan problemler giderildiği için operasyon sonrası görünüm son derece doğal olmaktadır. Operasyondan sonra elde edilen doğal görünüm çok daha estetik olmaktadır. Ameliyat sırasında burundaki dış ve iç sorunlar çözüme kavuşturulur iken aynı zamanda kıkırdak da revize edilmektedir. Bu revize sırasında uzman doktor hastaların yüz yapısına en uygun olan şekilde tasarımı ve uygulamayı yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Septorinoplasti neden yapılır?

Septorinoplasti bir burun ameliyatı olmaktadır. Burunda deviasyon olarak da adlandırılan bu ameliyatlar, burunda herhangi bir sebeple oluşan eğrilik problemlerini gidermek için gerçekleştirilir.

Septorinoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

Septorinoplasti ameliyatı yaşanan sorunun boyutuna göre 1 ile 5 saat arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca ameliyata estetik müdahaleler de eklenirse ameliyat süresi uzar.

Septorinoplasti estetik midir?

Septorinoplasti sadece burun ucuna uygulanabilen bir ameliyat olabileceği gibi burun kemerinin yer aldığı burun sırtına da uygulanabilmektedir. Tam anlamıyla bir estetik ameliyatı olmasa da burun eğriliği, burun sırtına uygulanan daraltma ve septumun düzeltilmesi için işlem yapıldığından tam bir estetik ve fonksiyonel girişim olabilmektedir.

Septorinoplasti ameliyatlarını hangi doktor yapar?

Septorinoplasti ameliyatları kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılmaktadır. Ancak fonksiyonel ameliyatların yanı sıra estetik amaçla da yapıldıkları için ameliyat sırasında alanında uzman olan estetik doktorlarından da destek alınmaktadır. Bu işleyiş daha olumlu sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Burun kemiği eğriliği nasıl düzeltilir?

Burun eğriliği sorunun düzeltilebilmesi için tek yöntem ameliyat olmaktadır. Burun eğriliği ameliyatları sayesinde burnun orta hattında yer alan septumun düzeltilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca estetik bir görünüm de elde edilmektedir.

Septorinoplasti ile Diğer Burun Ameliyatları Kombine Edilebilir Mi?

Septorinoplasti ameliyatı sağlık sorunları sebebi ile kaçınılmaz olduysa ve burnunuzun dış görünüşünden hoşnut değilseniz rinoplasti ameliyatı ile birlikte septorinoplasti ameliyatları birleştirilebilir.

Septorinoplasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Septorinoplasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Veli Çetinaslan

Veli ÇETİNASLAN