Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Selülit, deriden fasya veya kas tabakasındaki daha derin yapılara uzanan fibröz septalar neden olur. Derideki bu düzensiz dalgalanmalar ve gevşeklik, bağ dokusuna ve deri tabakasına doğru oluşan yağ ceplerinden kaynaklanır. Cilt gevşedikçe veya sarktıkça durum yaşla birlikte kötüleşir. Selülit tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur, ancak çoğu, selülitin anatomik yapılarını hedef almadıkları için yalnızca geçici sonuçlara sahiptir.

Selülit Tedavisi Ne Zaman Düşünülmeli?

 • Cildinizin sizi rahatsız eden yağ birikim bölgelerinde kırışmış bir görünüm varsa.
 • Aşırı kilolu değilseniz, ancak uyluklarınızda veya kalçalarınızda orta derecede selülit varsa.
 • Selülitin daha belirgin olduğu açık renkli bir cildiniz varsa.
 • Çeşitli kremler, masajlar veya enjeksiyonlar denediyseniz ve herhangi bir iyileşme görmediyseniz.

Selülit tedavisi nasıl yapılır?

Bir dizi selülit tedavisi mevcuttur ve bunlardan bazıları şu şekildedir;

Cellulaze

Cellulaze, darbeli lazer kullanan minimal invaziv bir prosedürdür. Selülit tedavisi yapılacak alanlar işaretlenir ve cilt altına lazer kanül (tüp) yerleştirilecek küçük kesiler yapılır. Tedavi edilecek bölgeye lokal anestezik enjekte edilir. Lazer ısınır ve üç aşamalı bir süreçte kullanılır. Lazer işleminden sonra sıvılaşan yağ hücrelerinin dışarı atılması için tedavi bölgesi sıkıştırılır.

VelaShape

VelaShape, uyluk, kalça, kol ve karın bölgelerindeki selüliti tedavi etmek için vakum, mekanik masaj, radyofrekans ve kızılötesi ışık sağlar. Aplikatör, cildin yüzeyini pürüzsüzleştirmek, ısı enerjisini güvenli ve verimli bir şekilde iletmek için doğrudan tedavi alanına yerleştirilir. Tedaviler noninvazivdir ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Bu cihaz tüm cilt tipleri için güvenlidir. Çoğu hasta için dört ile altı haftalık tedaviler önerilir ve ek seanslar bir ile üç ay sonrasında yapılır.

Vaser Shape

Vaser Shape, selülit görünümünü geçici olarak azaltmak ve karın, sırt, kollar, kalçalar ve uyluklardaki istenmeyen yağ dokusunu tedavi etmek için cilt yüzeyinin altına ısı iletmek için ultrason yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Tedaviler noninvazivdir ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Doktor, bağ dokusunu ısıtmak ve yağı yeniden dağıtmak için aplikatörü tedavi alanı üzerinde hareket ettirir. Ardından bölgesel lenfatik masaj, ultrason teknolojisi ile tedavi edilen istenmeyen yağları boşaltmak için kan dolaşımını iyileştirerek vücudun lenfatik sistemini uyarır. Fark edilebilir sonuçlar elde etmek için genellikle üç ile beş seans önerilir.

Selülit tedavisi kesi ve izlerim nasıl olacak?

Selülit tedavisi kullanıldığında tedavi bölgesinde küçük kesiler yapılır; örneğin, dış uylukta. Diğer tedavi yöntemleri ise kesi gerektirmez.

Selülit tedavisi için nasıl hazırlanırım?

Cerrahınız kapsamlı tedavi öncesi talimatlar verecek, tüm sorularınızı yanıtlayacak, ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve tedaviye uygunluğunuzu belirlemek için fizik muayene yapacaktır. İşleminizden önce cerrahınız sizden şunları isteyecektir;

Daha iyi iyileşmeyi desteklemek için tedaviden en az 6 hafta önce sigarayı bırakın.

Aspirin, belirli nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve kanamayı artırabilecek vitaminler almaktan kaçının.

İyileşme sürecinde sorun yaşamamak için bol su tüketimi önemlidir.

Selülit tedavisi genellikle ayakta tedavi bazında yapılır. Ameliyattan sonra sizi eve bırakacak ve en azından ameliyattan sonraki ilk gece yanınızda kalacak birini ayarladığınızdan emin olun.

Selülit tedavisinin olduğu gün neler bekleyebilirim?

Çoğu selülit tedavisi prosedürünün tamamlanması en az bir ile bir buçuk saat sürer ancak daha uzun sürebilir.

İşlem sırasında rahatınız için ilaçlar verilir.

Tedavi sırasında güvenliğiniz için kalbinizi, tansiyonunuzu, nabzınızı ve kanınızda dolaşan oksijen miktarını kontrol etmek için çeşitli monitörler kullanılacaktır.

Cerrahınız, ameliyattan önce sizinle tartışılan tedavi planını takip edecektir.

İşleminiz tamamlandıktan sonra, yakından izlenmeye devam edeceğiniz bir iyileşme alanına alınacaksınız.

Siz ve plastik cerrahınız tedavi sonrası hemen iyileşmeniz için başka planlar yapmadıysanız, kısa bir gözlem süresinden sonra muhtemelen eve gitmenize izin verilecektir.

Tedavi Sonrası Bakım ve İyileşme

Cerrahınız, normal aktivite seviyenize ve işinize dönmenizin ne kadar süreceğini tartışacaktır. Tedaviden sonra, bakımınız hakkında aşağıdakiler dahil olmak üzere ayrıntılı talimatlar alacaksınız;

 • Yerleştirildiyse drenler
 • Yaşayacağınız normal semptomlar
 • Olası komplikasyon belirtileri

Selülit tedavisinden hemen sonra nasıl görüneceğim ve hissedeceğim?

Muhtemelen biraz morarma, şişme, uyuşma ve hafif rahatsızlık hissedeceksiniz ve insizyon bölgelerinizden az miktarda sıvı sızabilir. Bir veya iki gün içinde normal aktivitelere dönebilmelisiniz.

Selülit tedavisinden sonra iyileşme süresi

Tedavi sonrasında iyileşme sürecinde sorun yaşanmaması için doktorunuzun iletmiş olduğu bakım talimatlarına uymanız oldukça önemlidir. Bu, kompresyon giysisi giymek, reçete edilirse antibiyotik almak ve güvenli olan aktivite seviyesi ve türü hakkında bilgileri içerecektir. Doktorunuz aynı zamanda tedavi sonrasında yaşayabileceğiniz bazı belirtiler ve olası yan etkiler hakkında da ayrıntılı bilgi verecektir. Selülit tedavisi ardından iyileşme süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermekle beraber genel iyileşme süreci şu şekildedir;

İlk iki hafta

Tedaviden sonra iki ile üç hafta boyunca kompresyon giysileri giymeniz istenebilir.

Bir ile iki hafta sonra daha yorucu aktivite ve egzersize devam edilebilir.

İki ile sekiz hafta

Bu zamana kadar, düzenli fiziksel egzersiziniz de dahil olmak üzere normal aktivitelerinize tam olarak dönebilmelisiniz.

Sonuçlar Ne Kadar Sürecek?

Sonuçlar, tek bir tedaviden sonraki üç ile on iki ay içinde iyileşmeye devam eder ve bir yıl veya daha uzun sürdüğü görülür.

En güzel ve sağlıklı sonucun yanı sıra güvenlik için, belirtilen zamanlarda ve tedavi edilen bölgede herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde takip değerlendirmesi için plastik cerrahınıza danışmanız önemlidir. Tedavinin ardından bölgede herhangi bir sorun olduğunu düşünürseniz hemen doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Selülit Tedavisinin Riskleri Nedir?

Neyse ki, selülit tedavisinden kaynaklanan önemli komplikasyonlar nadirdir. Selülit tedavisi için özel riskler konsültasyonunuz sırasında tartışılacaktır. Tüm prosedürlerin bir dereceye kadar riski vardır. Hepsinin potansiyel komplikasyonlarından bazıları şunlardır;

 • Anesteziye karşı olumsuz reaksiyon
 • Hematom veya seroma (cilt altında kan veya sıvı birikimi)
 • Enfeksiyon ve kanama
 • Duyumdaki değişiklikler
 • Yara izi
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alt yapılarda hasar

Ek prosedürler gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar

Selülit tedavisine özgü diğer riskler aşağıda özetlenmiştir;

 • Tedavi bölgelerinde morarma ve şişlik.
 • Kesi yerlerinden sızan az miktarda sıvı.
 • Selülit tedavisinden önce ve sonra plastik cerrahınızın tavsiye ve talimatlarını takip ederek belirli riskleri en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz.

 

Yazar: Sefer Namlı

Sefer Namlı