Sakal Ekimi

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, sakal bölgesindeki kıl kaybının giderilmesini sağlamak için ense bölgesinden alınan köklerin ekim yapılacak bölgeye nakledilmesi işlemidir. Sakal ekimi işlemi seyrek alanlardaki sakalların yoğun bir şekilde görünmesi, yara izlerinin kapatılması veya yeniden şekillendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

İşlem sırasında kişilerin kendi kıl kökleri kullanıldığından doğal bir görünüm elde edilir. Sakal ekimi ile zaman içerisinde seyrelen ve istenilen seviyede olmayan sakalların daha gür ve sağlıklı hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Sakal ekimi kalıcı bir operasyondur. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bu işlemde herhangi bir risk söz konusu değildir.

Sakal Ekimi Neden Yapılır?

Sakal ekimi diğer işlemler (saç-kaş-bıyık) gibi sakal bölgesindeki kıl kaybını gidermek için başvurulan bir yöntemdir. Genellikle ense bölgesinden alınan kıl köklerinin seyrek olan alana naklinin yapıldığı işlemdir. Sakal ekim nedeni ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.

Kişilerde sakal seyrekliği ve kıl kalitesini etkileyen birçok neden vardır. Genellikle genetik, hormonsal ve dış etkenlere bağlı olan bu seyrelme erkeklerin dış görünüşünde mutsuz olmalarına neden olur. Köselik, yüzde yaralanma gibi durumların oluşturduğu psikolojik problemlerin çözümünde de sakal ekimi işlemi faydalı olmaktadır.

Estetik açıdan doğal bir görünüm elde edilen bu işlemle kişinin yüzünde oldukça önemli farklar yaratılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sakal ekimi uygulaması yaygınlaşmıştır.

Eğer sizde sakal ekimi hakkında bilgi almak ve işlem yaptırmak isterseniz Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarına muayene olabilir ve işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Sakal Ekimi Kimlere Yapılır?

Sakal ekimi tercihli bir durum olmakla birlikte kişilerin geri getirilemeyecek nedenlerden ötürü dökülen sakalları için uygulanmaktadır. Bu uygulama için belli bir yaş kriteri yoktur. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda gerçekleşir.

  • Sakal ekiminin en önemli sebeplerinden birisi hormonsaldır. Erkeklerde testosteron hormonunun azlığı sakalların seyrekleşmesine neden olur. Seyrek ve boşluklu sakal yapısına sahip olanlar için bu işlem uygulanmaktadır.
  • Sakal ekiminin bir diğer sebebi ise genetik kaynaklıdır. Asimetrik sakallara sahip olanlar bu işlemi uygulayabilir.
  • Cilt problemleri, kazalar, yanıklar kıl köklerine zarar verebilir. Dış etmenler sonucu oluşan bu tür durumlar için sak
  • al ekme işlemi gerçekleşmektedir.
  • Kişilerin yalnızca belirli bölgelerinde meydana gelen seyretmeler ve kayıplar sakal ekim işleminin başlıca nedenleri arasındadır.
  • Cinsiyet değişikliği sebebiyle bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Sakal Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Sakal ekimi işleminde farklı yöntemler kullanılabilir. FUT ve FUE tekniği bu uygulamalardandır. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu yöntemlerin başında hem sakal hem de bıyık ekimi için sık tercih edilen FUE ( Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemi ön plana çıkmaktadır. Yöntem ense üstenden kılların alınmasıyla gerçekleşir. Kıl kökleri tek tek çıkarıldıktan sonra kılsız bölgede açılan kanalların içine yerleştirilmesidir. Bu işlem kişide herhangi bir kesi açılmadan gerçekleşir. FUE yöntemi kişinin kendi saç kökünden sakal elde etmesini sağlayan bir işlemdir. Ekilen saç kökleri zaman içerisinde gelişerek kişinin istediği görünüme gelir.

Kişinin yüzündeki sakalların seyrek olması çok sık görülen bir durumdur. Sakal nakli yaptırmak isteyenlere bu durumda mikro pigmentasyon da önerilir.

Sakal Ekimi Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Kişilerin estetik müdahale yaptırmadan önce bilmesi ve uygulaması gereken bazı önlemler vardır. Doktorun tavsiyelerini dikkate almak süreç için oldukça önem taşır. Sakal ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken konular ise şu şekildedir;

  • Sakal ekiminde öncelik ekim yapılacak olan bölgenin diğer bölgeler ile uyumlu olmasıdır. Bu nedenle uygun sayıda greft belirlenir.
  • Kişiler detaylı bir biçimde bilgilendirildikten sonra ekim için alınacak olan greftler seçilir.
  • Lokal anestezi uygulanarak yapılan işlem kişinin acı hissetmemesini sağlamaktadır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işleminin en önemli aşaması kıl köklerinin toplandığı alandır. Nakil işlemlerinde genellikle donör bölge ense bölgesidir fakat kişinin sakal bölgesi de tercih edilmektedir. Kıl kökleri uygun bölgede toplandıktan sonra sakallarda açılan kanallara yerleştirilir. İşlem sonrası donör bölgede ve uygulanan bölgede iz kalmamaktadır. Ekim yapılacak olan alana lokal anestezi yapılır ve hastanın acı hissetmemesi amaçlanır.  Sakal ekimi kişilerin istediği tarzda yaptırılabilir.

Sakal Ekimi Ne Kadar Sürer?

Sakal ekimi süresi uygulamaya bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte genelde 2-5 saat aralığında gerçekleşmektedir. Aynı zamanda istenilen yoğunluğa göre birden fazla seans gerekli olabilir. Lokal anestezi uygulaması altında yapılan bu işlem ağrısızdır. İşlem sonrasında ekim bölgesi kesinlikle kuru tutulmalı ve 10 gün tıraş olmamanız gerekmektedir. Bundan dolayı kişi zamanlamasını sosyal faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde ayarlamalıdır.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süresi Nasıldır?

Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci diğer ekim tedavileri ile benzerdir. Ekilen alanda bir süre sonra kıl dökülmesi meydana gelir. Burada endişelenecek bir durum yoktur. Yaklaşık 3 ay sonra kıllar tekrar uzamaya başlar. Bu dökülmenin olmadığı nadir durumlar da söz konusudur. Sakal ekimi riski olmayan bir işlem olduğu için tedavi sonrası ciddi yan etkiler meydana gelmemektedir. İşlem sonrası sakal çıkması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için zamana ihtiyaç vardır. Ortalama altı ay sonununda istenilen görüntü oluşmaktadır. On iki ay içerisinde ise kesin bir sonuca ulaşılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sakal ekiminin avantajları nelerdir?

Kişilerin sakallarındaki düzensizlikten ya da yüzünde sakal çıkmamasından dolayı başvurdukları yöntem olan sakal ekimi oldukça avantajlıdır. Bu işlemle birlikte yanık ve yara izleri kolay bir şekilde kapatılabilir. Nakil edilen sakal kesilip tıraş edilebilir. Bu uygulamayla kişiler istediği görünüme kavuşur.

Sakal ekimi sonrası iz kalır mı?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte sakal ekimi işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. İşlem sonrasında yüzde veya vücuttan alınan kıl köklerinin olduğu bölgelerde kesinlikle bir iz kalmamaktadır.

Sakal ekimi sonrası tıraş olabilir miyim?

Sakal ekimi işleminin avantajlarından birisi de kişilerin işlem sonrasında normal olarak tıraşlarına devam edebilmesidir. Sakal ekimi işlemi için merak edilen sorulardan birisi olan tıraş konusunda herhangi bir engel yoktur. Sadece doktorunuzun işlemden sonra size verdiği süreyi dikkate alarak tıraş olmaya devam edebilirsiniz.

Sakal ekimi ağrılı bir işlem midir?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ekim sırasında acının oldukça minimal düzeyde olması sağlanmaktadır. Bununla birlikte hızlı bir yenilenme ve iyileşme süreci de oluşur.  İşlem sonrası bakım talimatlarının uygulanması önemlidir.

Sakal ekimi işlemi kalıcı mı?

Sakal ekimi işlemi kalıcı ve ömür boyu kullanılabilen bir işlemdir. İşlem uygulandıktan 2-3 hafta sonra dökülmeler meydana gelebilir. Fakat bu durum olması gereken bir olaydır. Ortalama 6 ay sonunda tekrardan çıkan sakallar son görünümüne kavuşacaktır.

Sakal ekimi doğal görünecek mi?

Sakal ekimi işlemi için en sık sorulan sorulardan biri de doğal bir görünüme sahip olunup olunmadığıdır. İşlem tamamlandığında ekilen sakallar ile kendi sakallarınız arasında bir fark görülmeyecektir.

Sakal Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Sakal ekimi fiyatları ekilecek bölgeye, hastane ve doktor tecrübesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sakal ekimi fiyatı almak için aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilir uzman doktorlarımızın değerlendirmesi sonucu detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

Yazar: Ekrem Güldaş

Ekrem Güldaş