Revizyon Burun Ameliyatı

Tahmini okuma süresi: 8 dakika 41 saniye

 

Revizyon Burun Ameliyatı

 

Burunlarının görünüşünden memnun olmayan kişiler genellikle burun estetik operasyonlarını tercih etmektedir. Bu kişilerin çok azının sahip olduğu bilgi ise yapılan rinoplasti ameliyatlarının yaklaşık olarak yüzde 30’unun ikinci bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç duymaktadır. Bu düzeltme ameliyatları ise revizyon burun ameliyatı ya da bir diğer ifadeyle revizyon rinoplasti adı verilmekle birlikte hastaların ilk ameliyatlarında oluşan problemleri düzeltmek için yapılmaktadır.

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Revizyon burun ameliyatları burun estetiklerinden sonra istenilen sonucun alınamaması sebebiyle yapılan sonraki ameliyatlara verilen isimdir. Sekonder rinoplasti ameliyatı da denilen operasyonda estetik kaygıların olması söz konusudur ve bu sorunun giderilmesi için uygulanır. Aynı zamanda burun fonksiyonel bozukluklarının giderilmesi için de uygulanmaktadır.

Revizyon burun ameliyatı genellikle burun ucunun düşmesi, eğriliğin oluşması, burnun fazla küçültülmesi ya da büyütülmesi ve doğal durmaması gibi sebeplerle yapılmaktadır. Yapılan ikincil ameliyatlarda cerrahların çok daha fazla titiz çalışması gerekmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

Revizyon burun ameliyatları birçok farklı sebepten dolayı yapılmaktadır. En çok görülen sebepleri arasında ise şunlar bulunmaktadır;

 • Yapılan ilk burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ucunun düşmesi,
 • Gaga burun olarak da bilinen burnun sırt bölgesine kemer yerleşmesi,
 • İlk ameliyat sırasında kıkırdak çekiminin fazla olması sebebiyle daha sonrasında burun çökmesi,
 • Hastaların burun bölgesinde görülen yamulma ve eğilmeler,
 • Tıkanıklık ya da yapışıklık sebebiyle hastaların nefes alıp verişinde sorun yaşaması,
 • Yapılan kötü estetik sebebiyle burun ucunun asimetrik olması,
 • İlk ameliyat sırasında burun ucunun fazla kaldırılması gibi durumlar revizyon burun ameliyatı ihtiyacı oluşturmaktadır.

Eğer siz de bu sorunlardan bir ya da birkaçını yaşıyorsanız Aktif International Hastanesi doktorları ile sorunu tespit edebilir ve revizyon burun ameliyatınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Ameliyat 

Revizyon burun ameliyatları iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Ayrıca bu ameliyatlarda hastaların nefes alıp vermesini engelleyen bir problem yaşaması durumunda ise septorinoplasti ameliyatları da bu ameliyat sırasında yapılır.

Kapalı ya da açık olarak uygulanabilen revizyon burun ameliyatlarında yöntemin belirlenmesinde daha önce gerçekleştirilen ameliyatın yöntemi önemli olmaktadır.

Revizyon burun ameliyatına başlamadan önce hekim hastanın burnunda ki sorunları ayrıntılı bir şekilde analiz eder ve bu sorunların nasıl çözüleceğine yönelik olarak planlama yapılır. Bu sebeple de her bir ameliyat hastaya özel olarak planlanmaktadır.

Revizyon burun ameliyatlarında eğer burun kıkırdağı ile ilgili bir sorun söz konusu ise o zaman burun içinde ki kıkırdaklar kullanılmaktadır. Eğer bir önceki ameliyat sebebiyle burunda yeterli kıkırdak dokusu bulunmuyor ise o zaman kıkırdak grefti uygulanmaktadır. İlk yapılan ameliyatta kıkırdakların hemen hepsi kullanıldığı için ihtiyaca göre kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınması gerekebilir.

Sorunlar tespit edildikten sonra genel anestezi ile hasta ameliyata hazırlanır ve alanında uzman doktor tarafından burun yeniden şekillendirilir. Ameliyat süresi revize edilecek olan burnun yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

 

Revizyon Rinoplasty

Revizyon Rinoplasty

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Revizyon burun ameliyatı yapılacak olan hasta ameliyattan bir süre önce, operasyonu olumsuz etkileyecek bazı durumlara dikkat etmelidir. Bunlar;

 • Ameliyattan 1 ay önce sigara bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan 1 hafta önce alkol tüketimi bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan 8 saat önce yemek yeme ve su içme işlemleri bırakılmalıdır.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar tüketilmemeli ve doktora danışılmalıdır.

İkinci Burun Ameliyatının Riskleri

Revizyon burun ameliyatları ilk estetik ameliyatlara oranla çok daha fazla risk içermektedir. Çünkü ikincil ameliyatlar hasarlı doku üzerine yapılmaktadır. Bu sebeple de operasyon süresi daha uzun olmasının yanında cerrahlar da daha fazla efor harcamaktadır.

Revizyon burun ameliyatlarında görülen morluk ve şişliğin şiddeti ilk ameliyata göre daha fazla olacaktır. Ayrıca zedelenmiş dokular üzerine işlem uygulandığı için iyileşme süreci de daha uzun olmaktadır.

Revizyon ameliyatlarında cerrah seçimi çok daha önemli olmaktadır. Alanında yeterince tecrübesi bulunmayan bir doktor ile çalışmanın sonucu ilk ameliyattan daha kötü olabilmektedir.

Ameliyat İçin Doğru Zaman

İlk yapılan burun estetiği ameliyatların tam olarak iyileşme süresi 6 ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebeple ikinci ameliyat için iyileşmenin tamamen beklenmesi gerekmektedir. Küçük çaplı bir müdahale söz konusu ise ilk ameliyattan 3 ay sonra müdahale de bulunulabilir. Orta çaplı müdahalelerde hastaların 6 ay, geniş çaplı müdahalelerde ise 12 ay beklenmesi gerekmektedir.

Revizyon burun ameliyatı uzmanlara göre en fazla 3 kez tekrarlanmalıdır. Ancak revizyon operasyonlarının zorunlu olmadığı durumlarda uygulanmaması da önerilmektedir.

İyileşme Süreci

Revizyon burun ameliyatlarının iyileşme süreci ilk ameliyatlara göre daha uzun olmaktadır. Süreç uzun olmasına rağmen ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken noktalar ilk ameliyat ile aynı olmaktadır. Bu sebeple de iyileşme sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için hastaların üzerine düşenleri tam anlamı ile yapması önemli olmaktadır.

Eğer revizyon ameliyatlarında burun kemiğine çok fazla işlem uygulanmamış ise o zaman iyileşme daha hızlı gerçekleşecektir. Ayrıca ağrı, şişlik ve morarmalar da daha az görülecektir. Hastaların revizyon burun ameliyatlarından sonra hissettikleri ağrı hafifi şiddette olduğu için genellikle reçete edilen ağrı kesiciler ile önlenebilmektedir.

Ameliyat sonrasında oluşan morluklar ise ikinci günden itibaren azalmaya başlamaktadır. Ancak morarmaların tamamen geçmesi yapılan müdahalenin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak ise 7 günde morluklar geçmektedir. Şişliklerin daha hızlı bir şekilde geçmesi için ise hastaların tuz alımını sınırlandırması gerekir. Ödem ise genellikle 3. günün sonunda azalmaya başlayacaktır. Ödemin tamamen ortadan kalkması ise 7 ile 15 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Revizyon burun ameliyatlarından sonra ne zaman iyileşir?

Revizyon burun ameliyatlarından sonra iyileşme süreci yoğun ağrı yaşanmaz. Bu sebeple de hastalar rahat bir iyileşme süreci geçirirler. Ameliyat sonrasında görülen ödemin iyileşmesi için ise 7 ile 30 gün arasında bir süreç gerekmektedir. Bu sebeple de hastalar en geç 30 gün içerisinde iyileşmektedir.

Gülmek herhangi bir sorun oluşturur mu?

Revizyon burun ameliyatlarından sonraki ilk günlerde gülümsemeler serbest olsa da gülmekten ve kahkaha atmaktan uzak durulması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde yüz mimiklerini kullanmamanız önerilmektedir. Burun ameliyatından sonra önerilen masajın ise sadece burun etrafına uygulanması gerekir.

Ameliyattan sonra morluğun oluşması normal mi?

Revizyon burun ameliyatlarından sonra morluğun oluşması beklenen bir durumdur. Burun ve çevresinde görülen morluklar gözlere ve yanaklara doğru hafiflemektedir.

Ameliyat sonrasında morluklar ne kadar süre içinde geçer?

Ameliyattan sonra görülen morarmalar genellikle 1 hafta içerisinde iyileşmektedir. Ancak bu süre revizyon burun ameliyatının büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Burun estetiğinden sonra diş ve damak ağrısı olur mu?

Revizyon burun ameliyatlarından sonra özellikle ilk günlerde ön dişlerde ve ön damakta ağrı hissedilmesi son derece normaldir. Ancak bu geçici bir durumdur ve birkaç gün içinde geçecektir. Operasyondan sonraki ilk bir hafta diş fırçalama esnasında nazik olunması gerekir. Özellikle diş etlerine baskı uygulamaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Hapşırma ve kaşıntı olması durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Revizyon burun ameliyatlarından sonra tamponlar yerleştirilmektedir. Bu sebeple de hastalarda kaşıntı ve hapşırma hissi görülebilir. Bu durumda hastaların dikkatli davranması gerekir. Tamponlar çıkarıldıktan sonra ise kaşınma isteği ortadan kaybolacaktır.

Nazal splint çıkarılırken acır mı?

Revizyon ameliyatlarında kemik şekillendirilmesi söz konusu olduğunda nazal splint ya da alçı uygulaması söz konusu olmaktadır. Operasyondan bir hafta sonra ise çıkarılmaktadır. Bu aşamada hastalar acı hissetmez.

Silikon tampon çıkarılırken acı hissedilir mi?

Modern tamponlar olan silikon tamponların çıkarılma aşamasında ve daha sonrasında hastalar herhangi bir acı hissetmezler.

Revizyon Burun Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Revizyon burun ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Burak Dikmen

Burak DİKMEN

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Burak Dikmen – Revizyon Burun Ameliyatı

Münire Alioğlu – Revizyon Rinoplasti