Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat kanseri, erkek üreme sisteminde yer alan, meni üretimine yardımcı olan ve spermi besleyen ceviz büyüklüğündeki bir bez olan prostatta başlayan kanser türüdür. Prostat kanseri, prostattaki hücreler anormal hale geldiğinde ve hızla çoğalmaya başladığında oluşur.

Prostat mesanenin hemen altında ve rektumun önünde bulunur. Prostat kanserlerinin çoğunluğu adenokarsinomlardır. ‘Adenokarsinomlar’ prostat dahil birçok organın astarını oluşturmaya yardımcı olan bez hücrelerinde başlayan kanserleri ifade eder. Sadece erkekleri etkilemesine rağmen, prostat kanseri en yaygın üçüncü kanserdir ve her yıl daha fazla yeni vaka teşhis edilmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri erken evrelerde genellikle hiçbir belirti göstermez. Daha ileri prostat kanserinde semptomlar ortaya çıkabilir. Ancak kişiden kişiye değişebilir. Prostat mesaneye yakın olduğu ve mesaneyi boşaltan üretrayı çevrelediği için çoğu belirti idrara çıkma konusundadır. Prostat kanseri belirtileri şunları içerebilir;

* İdrar yapamama veya idrara başlamada zorluk
* Mesaneyi tamamen boşaltmada sorun
* Zayıf veya kesintiye uğramış idrar akışı
* Ağrılı veya yanan idrara çıkma
* Sık veya acil idrara çıkma ihtiyacı
* İdrarda veya menide kan
* Bir ereksiyona sahip olma veya bunu sürdürme zorluğu (erektil disfonksiyon)

Alt sırt, pelvis ve kalça da dahil olmak üzere kemiklerde sürekli ağrı. Bu durum genellikle prostat kanseri kemiklerine yayılmış (metastatik prostat kanseri) olan hastalarda yaşanır.
Bu belirtiler her zaman prostat kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Bazen bu semptomlar, prostatın boyutunun arttığı ve idrara çıkma sorunlarına neden olabilen kanserli olmayan bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) ile ilişkili olabilir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle prostatın tamamını çıkarmak için ameliyatla veya tüm prostatı tedavi etmek için radyasyonla tedavi edilir. Prostatı çıkarmak için yapılan ameliyat, robotik bir yaklaşımla yapılır. Prostatın bir tarafında prostat kanseri varsa, Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi’nde prostatın tamamını tedavi etmek yerine bölgeye özel tedavi yapabiliriz. Daha ileri kanserler, cerrahi, radyasyon ve hormonal tedavinin bir kombinasyonunu içerebilir.

Prostat Kanseri Hayatta Kalma Oranı Nedir?

Prostat kanseri tedavi edilirse hayatta kalma olasılığı yüksektir. Tedavi edilebilir bir aşamada yakalanırsa 5 yıllık sağ kalım oranı % 98’in üzerindedir. Daha ileri prostat kanserleri, daha sıkı tedavi gerektirse de, hayatta kalma oranı oldukça yüksektir.

 

Yazar: Necmettin Penbegül

Necmettin PENBEGÜL