Popoya Yağ Enjeksiyonu

Tahmini okuma süresi: 9 dakika 20 saniye

 

Popoya Yağ Enjeksiyonu

 

Kadınsı ve estetik bir görünüm için kalça şeklinin tartışılmaz bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Özellikle de son dönemlerde sosyal medya gibi ortamlarla birlikte popülaritesini arttıran brezilya kalçası ya da brezilya poposu gibi kalça estetikleri birçok kadın tarafından merakla takip ediliyor. Kalça büyütme ameliyatı gibi isimlerle bilinen bu estetik müdahaleler sayesinde kalçanın hem şekil olarak hem de hacim olarak daha estetik ve feminen bir görünüme kavuşturulması mümkün olmaktadır.

Popoya Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Nedir?

Popoya yağ enjeksiyonu temel olarak liposuction yöntemi ile bel, sırt, karın, iç bacak ya da uyluk bölgelerinden alınan yağın popo ve basen bölgelerine uygulanmasıdır. Genel itibarıyla kalçanın hacmini arttırmak ve şekillendirmek gibi amaçlarla yapılan bir estetik müdahaledir. Bu estetik müdahaleyle eğer ihtiyaç varsa belirli bölgeler şekillendirilebilir. Popo estetiği operasyonu olarak da bilinen bu müdahalede kişisel istek ve vücut yapısı gibi faktörler göz önünde bulundurularak nasıl bir müdahale yapılacağı belirlenir. Genel olarak popoya yandan bakıldığında yuvarlak bir görünüm olması, popo yüksekliğinin arttırılması ve basen genişliğinin arttırılması uygulamaları yapılmaktadır.

Popoya Yağ Enjeksiyonun Amacı Nedir?

Kalçaya yağ enjeksiyonu ameliyatının temel 2 nedeni vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalça hacminin arttırılması, daha belirgin ve çıkık popo görüntüsünün oluşturulması.
  • Kalçanın şekillendirilerek estetik açıdan daha hoş kıvrımlara sahip bir kalça görünümünün sağlanması. Şekillendirme işlemi yalnızca popo üzerinde yapılmadığıdır. Şekillendirme bel bölgesinden başlayarak popoya doğru yapılmaktadır.

Eğer siz de kalçanızı şekillendirmek ve daha belirgin hale gelmesini sağlamak istiyorsanız Aktif International Hastanesi doktorları ile iletişime geçebilir ve popoya yağ enjeksiyonu işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Popoya Yağ Enfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Popoya yağ enjeksiyonu genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olan bir estetik cerrahi operasyondur. Ameliyat öncesinde nasıl bir müdahale yapılacağı, yağın hangi bölgeden alınacağı doktor – hasta iletişimiyle belirlenir. Bu noktada cerrahi tekniklerin elverdiği müdahaleler ve bireyin istekleri göz önünde bulundurulacaktır. Ameliyat, yağ alınacak ve yağın enjekte edileceği bölgelerde çok ufak kesiler kullanılarak yapılmaktadır. Vücudun farklı bölgelerinden alınan yağlar, daha önceden belirlenen bölgelere enjekte edilerek popo daha önceden planlanan şekle getirilir.

Popoya Yağ Enjeksiyonu Sonrası

Popoya yağ enjeksiyonu sonrası bazı hastaların bir gece hastanede kalması gerekebilmektedir. Ameliyat yapıldıktan sonraki sabah hastanın ayağa kalkması ve yürümesi gereklidir. Bu durum, iyileşme süreci açısından son derece önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 6 hafta kadar korse kullanımı gerekebilmektedir. Kullanılacak olan korseler günlük hayat kalitesini etkilemez, günlük aktiviteler esnasında zorlanmanıza neden olmaz.

Ameliyatın ardından bir süre boyunca yatış pozisyonuna dikkat etmekte de fayda vardır. Yatarken poponun havada kalmasına ve yüz üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca bel ve uyluk bölgesinin altına yastık yerleştirerek, popo bölgesine düşen basıncı azaltmak da etkili bir yöntem olacaktır.

Yağ enjeksiyonun yapılmasının ardından enjeksiyon yapılan bölgelerden 2 – 3 gün boyunca kırmızı renkli sıvıların geldiği görülebilir. Bu, endişe duyulacak bir durum değildir. Bu noktada vücut, yağ enjeksiyonunu kolaylaştırması amacıyla enjekte edilen serum sıvısını dışarıya atmaktadır.

İlk bir haftanın sağlıklı bir şekilde atlatılmasıyla birlikte ağrılar hafifleyecek; hastalar, 7 – 10 günlük bir sürenin ardından oldukça rahat bir şekilde hareket edebilir hale geleceklerdir. Günlük hayata ya da iş hayatına ise 2 haftalık bir sürecin ardından dönülebilir. Ameliyatın ardından popoya enjekte edilen yağ, çok fazla gibi görülebilmektedir. Fakat enjekte edilen yağların neredeyse yarısı kadar olan kısmı ameliyatın hemen ardından kısa bir süre içerisinde eriyecektir. Bu nedenle ameliyatta sonra ilk oluşan görüntünün yanıltıcı olduğunu söylemek mümkündür.

 

Popoya Yağ Enjeksiyonu

Popoya Yağ Enjeksiyonu

Kalıcılık

Yağ enjeksiyonuyla popo büyütme ameliyatı hakkında en çok merak edilenlerden bir tanesi de yapılan işlemlerin kalıcı olup olmadığı olarak karşımıza çıkıyor. Yağ enjeksiyonu yöntemi; kalça estetiği için sıklıkla tercih edilen ve doğal bir yöntem olsa da yaklaşık 1 – 1.5 yıllık bir sürenin ardından eklenen yağ dokusunun bir kısmı kaybolabilmektedir. Fakat tamamen kaybolma ya da ameliyat öncesindeki görünüme dönme gibi durumlarla çok nadir karşılaşılır. Kısmi olarak yağ kaybedilse de ameliyat öncesine göre daha büyük ve dolgun görünüm hala sürecektir. Son dönemlerde yağ enjeksiyonu tekniği üzerine yapılan çalışmalarla birlikte yağ hücrelerinin kalıcı olma ihtimali hayli arttırılmıştır. Fakat yine de kesin bir kalıcılık söz konusu değildir.

Ameliyat İçin Uygun Adaylar

Popoya yağ enjeksiyonu birçok kişiye uygulanabilen bir estetik cerrah yöntemidir. Bu noktada poposuna yağ enjeksiyonu yaptırmak isteyen bireylerin uzman bir estetisyene başvurması ve hasta – hekim iletişiminde tüm ayrıntıların değerlendirilmesiyle birlikte karar verilmesi ve verilen karar doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak düşüklük ya da sarkma gibi durumlara sahip olan bireylerde yağ enjeksiyonu tekniğinden faydalanabilirler. Fakat bu noktada ameliyat; uygun yağ ve dokusu bulunan bireylere uygulanabilmektedir.

Vücudunda yeteri miktarda yağ bulunmayan bireylerin bu tekniği tercih etmeleri doğru bir karar olmayacaktır. Aksi takdirde hem estetik açıdan istenilen görüntü elde edilemeyebilir hem de bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumun kararı ancak uzman bir hekim tarafından çeşitli değerlendirme ve tetkikler yapıldıktan sonra verilebilir. Popoya yağ enjeksiyonu ameliyatı sağlık durumunda herhangi bir engel bulunmayan, vücut yapısı uygun olan her bireye uygulanabilmektedir.

Popo Büyütme Ameliyatı Şartları Nedir?

Kalça dikleştirme ya da popo büyütme gibi isimlerle anılan bu ameliyat için ilk olarak hastanın popo yapısının yağ enjeksiyonu için uygun olması gereklidir. Popoya yağ enjeksiyonu yapılabilmesi için öncelikle kişinin sahip olduğu yağ dokusunun ölçümleri yapılmaktadır. Bu noktada vücudundaki yağ dokusu nispeten daha az olan bireyler için popo büyütme yerine popo dikleştirme uygulaması yapılması daha doğru bir seçim olacaktır. Yapılan çeşitli testler ve bireyin isteklerine göre hangi uygulamanın yapılacağına en doğru şekilde karar verilecektir. Ayrıca aşırı sarkıklık olan kişilerde ya da aşırı zayıf olan kişilerde de yağ enjeksiyonu ile popo estetiği tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde hem sağlık hem de estetik açıdan birçok olumsuz durumun gelişme ihtimali ortaya çıkacaktır.

Yapılan yağ enjeksiyonun kalıcılık oranı günümüz teknolojisi ile birlikte neredeyse yüzde 60 – 70’lere kadar yükselmiştir. Bölgeye eklenen yağ dokuları poponun kendi yağ dokularıyla bütünleşmektedir. Bu noktada yağ dokusunun bir kısmının zamanla kaybolacağını da unutmamak gerekli.

Sık Sorulan Sorular

Popoya Yağ Enjeksiyonunda İz Kalır mı?

Estetik kaygıların ortadan kaldırılması ve daha güzel bir görünüm için yapılan yağ enjeksiyonunda iz kalıp kalmadığı da merak edilen bir konudur. Popoya yağ enjeksiyonu ameliyatı doğru kişilerle doğru teknikler kullanılarak yapıldığı müddetçe popoda herhangi bir iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Bireylerin ameliyat geçirdikleri asla belli olmayacaktır. İlk süreçte ufak izler kalabilir fakat bu izler zamanla tamamen ortadan kaybolacaktır.

Poponun Tam Şeklini Alması Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın ardından poponun tam şeklini alması bir müddet sürmektedir. Bu noktada ilk 2 – 3 haftalık görüntünün tamamen yanıltıcı olacağı bilinmelidir. İlk 1 aylık süreden sonra daha doğru bir görünüm elde edilir. Popoya enjekte edilen yağın tam oturması ve hedeflenen görüntünün tam olarak sağlanması ise 6 aya kadar sürebilmektedir.

Operasyon sonrası popo kaç günde iyileşir?

Operasyon sonrasında hasta 1 gece hastanede kontrol altında tutulur. Sonrasında ise işlem yaptıran hastaların 3 hafta özel korse kullanması gerekmektedir. İyileşme süreci kişiye göre değişmekle birlikte bu süreçte iyileşmeler gözlemlenir.

Yağ enjeksiyonu işlemi sonrası yağlar ne zaman erir?

Popoya yağ enjeksiyonu ameliyatı işlemleri olumlu sonuç verme oranı yüksek işlemlerdir. Uygulama sonrası enjekte edilen yağlar 6 aylık süreçte yüzde 30 oranında erir. Geriye kalan yüzde 70-80 oranındaki kısım ise kilo verilmediği takdirde kalıcılığını korumaktadır.

Popoya yağ enjeksiyonu zararlı mı?

Hayır zararlı değildir. tamamen kişinin kendi dokusundan elde edilen bir materyal ,le işlem yapıldığı için herhangi bir zarar ya da alerjik reaksiyon göstermez.

 

Yazar: Ümran Muslu

Ümran MUSLU

Popo estetiği ile ilgili diğer makaleler için ayrıca doktorlarımızın aşağıdaki sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz:

Ümran Muslu – Popo Kaldırma Estetiği

Erkan Kural – Popo Kaldırma Ameliyatı