Plazma Kinetik ile Prostat Tedavisi

Plazma Kinetik ile Prostat Tedavisi

Prostat adenomu (hacim artışı) ya da prostat büyümesi olan hastalar, gece idrara çıkma, seyrek ve aralıklı idrar yapma, idrara çıkmada zorluk, idrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmama hissi, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma şikayetleri ile Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi hekimlerimize başvururlar.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat bezi normalde 18-20 gramdır. Yaşlandıkça, bezin hacmi artar ve buna bağlı olarak zamanla idrar akış hızı azalır. Geceleri sık idrara çıkma, kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Bezin boyutu arttıkça mesanenin de hacmi artar ve aşırı idrar hacmi ile böbreklere zarar verebilir. Genel olarak 45 yaş üstü tüm erkekler yılda bir kez PSA (Prostat Spesifik Antijen) testi yaptırmalıdır.

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat adenomunun tedavisi için ilaç ve cerrahi seçenekler mevcuttur. İlaç tedavisi etkisiz kaldığında ise sorun cerrahi olarak tedavi edilir. Bu noktada cerrahi tedavinin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Günlük ilaç kullanımına gerek yoktur.
  • Gece idrara çıkma sayısı azalır.
  • İdrarı yapamama ve mesaneyi tam boşaltamama sorunu azalır.

Prostat büyümesi için medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Prostatın ağırlığı ve idrara çıkma durumu burada önemli göstergelerdir. 45 yaş üstü bir erkeğin hayatında yapılacak en iyi şey, bir doktora görünüp olası sorunları zamanında ortaya çıkarmak ve tedavi almaktır. Prostat adenomu olan her hastaya bireysel olarak yaklaşılır ve tedavi buna göre planlanır. Yaş, hastanın genel durumu ve diğer değerler dikkate alınarak tıbbi veya cerrahi yöntem seçilir.

Plazma Kinetik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde altın standart cerrahi tedavi seçeneklerinden biri olan TURP (Transüretral Prostat Rezeksiyonu) üretradan endoskopik giriş ile herhangi bir kesi yapılmadan prostatın büyümüş kısımlarının çıkarılmasıdır. 80 grama kadar olan prostatlar için TURP önerilir. Tıp teknolojilerindeki son gelişmeler, bize günümüzün en iyileri olarak kabul edilen teknolojilerin üzerinde çözümler sunuyor. Bunlardan biri de Plazma Kinetik tedavisidir.

Plazma Kinetik herhangi bir prostat ameliyatında kullanılacak en son cerrahi yöntemdir. En kısa ameliyat süresi ve en az kanama riski ile en güvenilir prostat ameliyat yöntemidir. Ameliyat esnasında rezektoskop adı verilen bir cihaz kullanılır ve alet üretradan sokularak prostata ulaşana kadar ilerletilir. Bu sayede ciltte kesi yapılmaz ve iyileşme süresi azalır. Rezektoskop elektrik akımı ile ısıtıldığından prostatın sorunlu bölgesi kesilerek sonrasında kanül ile vücuttan çıkarılır.

 

Yazar: Alper Eroğlu

Alper EROĞLU