Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı

Tahmini okuma süresi: 12 dakika 4 saniye

Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı

 

Meme protezi değiştirme ameliyatı nedir?

Meme protezi değiştirme ameliyatı, mevcut meme implantlarının çıkarılmasını ve değiştirilmesini içerir. Bu prosedür, cerrahın mevcut meme cebini kullandığı meme büyütme işlemine benzer. Meme protezi değiştirme ameliyatı mevcut implantı ihtiyaca göre aynı boyuttaki ya da farklı boyuttaki bir implantla değiştirecek şekilde özelleştirilebilir.

Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı Nedenleri

Meme protezi değiştirme ameliyatı, daha önce meme implantı (protezi) ile meme büyütme operasyonu geçirmiş fakat sonrasında bu protezlerle ilgili sorun yaşamış olan kişilerin kullanabilecekleri bir cerrahi prosedürdür. Meme protezi değiştirme ameliyatı neden yapılır sorusuna verilebilecek cevapları bu yazımızda başlıklar halinde inceleyeceğiz. Cevap kimi zaman yıllar içerisinde yeniden şekillenmiş olan estetik beklentilerimizdir kimi zamansa tıbbi bir zorunluluk nedeniyledir. Gerekçemiz ne olursa olsun, önceliğimiz her zaman ameliyatımızı alanında uzman, tecrübeli bir cerraha ameliyathane ortamında yaptırmak olmalıdır.

Şimdi meme protezi değiştirme ameliyatını gerektiren yaygın nedenlere daha yakından bakalım:

Protez Değişikliği

Meme protezleri yumuşak ve esnek malzemelerdir ve zamanla yıpranarak deforme olabilirler. Yıpranmanın ileri aşamalarında içerisindeki jel veya sıvının sızıntı yapması gibi nedenlerle değiştirilmesi yani meme protezi değiştirme ameliyatı gerekebilir. Son yıllarda yapılan meme protezler için artık çoğu firma ömür boyu garanti veriyor. Ancak elbette üretim hatası ya da cerrahi bir hata yapılmış olması gibi nedenlerle protezlerde sorun yaşamak yine de mümkün. Silikon ruptürü dediğimiz ve genel olarak “protezin yırtılması” ya da “silikon patlaması” olarak bilinen durumda protezin değiştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise silikon protezin zaman için kayarak yer değiştirdiğini görürüz. Böyle durumlarda ise eğer mevcut protez kullanılabilecek durumda ise yeniden konumlandırılması yeterli olur.

Boyut ve Şekil Değişikliği

Unutmayın ki sadece silikon protezler değil, zaman içinde genel estetik beğeniler de değişebilir. Artık daha büyük ya da daha küçük boyutlarda bir meme protezi istiyor olabiliriz. Boyutundan memnun olsak da protezlerimizin şeklini değiştirmek isteyebiliriz: örneğin yuvarlak model yerine damla model gibi ya da tam tersi.

Tüm bunlarda bir sorun olmasa da fiziksel değişim nedeniyle silikon implantlarımızı değiştirmek isteyebiliriz. Örneğin ameliyat sonrasında kilo alma, kilo verme, gebelik ve doğum yapmaya bağlı olarak ameliyatla elde edilen sonuçta bozulmalar olabilir. Böyle durumlarda protezlerinin mevcut durumla daha uymlu protezlerle değiştirilmesi gerekebilir.

Komplikasyonlar

Meme protezlerinin altında oluşan komplikasyonlar, meme protezi değiştirme ameliyatı yaptırmayı gerektirebilir. Bu komplikasyonlar arasında implantın yer değiştirmesi (protez dislokasyonu), kapsül kontraktürü (silikon protezin etrafında sertleşen doku), sıvı sızıntısı veya enfeksiyon yer alabilir. Bu türden komplikasyonlar oluşması halinde, vakit kaybetmeden bir ameliyatla müdahale edilmesi gerekir.

Estetik Düzeltmeler

Meme büyütme ameliyatımızda yerleştirilen protezlerinin şişlikler ve ödem tamamen geçtikten sonraki nihai görünümü estetik açıdan memnun edici olmayabilir. Bu nedenle, daha iyi bir estetik sonuç elde etmek için protezlerin değiştirilmesi gerekebilir. Zaman içinde yer çekiminin de etkisiyle meme implantlarımızdan bağımsız olarak bir sarkma meydana gelmiş olabilir. Böyle durumlarda meme dikleştirme ameliyatı yaptırmaya karar vermişsek, hazır bu operasyon için ameliyat olacakken meme protezi değiştirme ameliyatı da olmak isteyebiliriz.

Yeni Teknolojiler ve Malzemeler

Teknolojik ilerlemeler elbette estetik ameliyat alanında da durmaksızın devam etmektedir. Böyle olunca meme protez teknolojisi de sürekli gelişerek kendini yenilemektedir. Yıllar önce kullanılan silikon implantlarla şu an kullanılanlar bir değil elbette. Dolayısıyla eski silikon protezlerimizi daha yeni ve gelişmiş protez modelleriyle değiştirmek isteyebiliriz.

Meme protezi değiştirme ameliyatı deneyimli bir cerrah tarafından uygun bir ameliyathane ortamında yapılabilecek, zor olmayan ancak önemli bir ameliyattır. Ameliyat yaptırma nedenimiz ne olursa olsun herhangi bir komplikasyon yaşamamak adına, ameliyatımızı mutlaka alanında deneyimli ve başarılı bir cerrahla ve hastane ortamında yaptırmalıyız.

 

Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı

Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı

Meme protezi değiştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi ile yapılan meme protezi değiştirme ameliyatı mutlaka profesyonel bir plastik cerrah tarafından ve ameliyathane ortamında yapılması gereken bir operasyondur.  Ameliyat süreci öncelikle doktorun bir meme ultrasonu ya da meme MR çekimi isteyerek sonuçlarını değerlendireceği bir görüşme ile başlar. Eğer ameliyat tıbbi bir zorunluluk değil de estetik nedenlerle yapılıyorsa, bu durumda doktora nasıl bir sonuç istediğimizi görüşmemiz sırasında anlatırız. Doktorumuz da ameliyat planlamamızı buna göre yapar.

Silikon meme protezi değiştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Eğer ameliyat sadece bir protez değişimi işleminden ibaret olacaksa, yani ayrıca bir meme dikleştirme ya da toparlama işlemi içermeyecekse, bir önceki ameliyattan kalan ameliyat izleri kullanılarak kesiler bu çizgilerden açılır, yeni kesi oluşturulmaz.

Bu kesilerle protezin bulunduğu noktaya ulaşılarak öncelikle yırtılmış olan implant çıkartılır ve protezin yerleştirildiği cep dışarı yayılmış olan jel kalıntılarından temizlenir. Ayrıca bir kapsül kontraktürü söz konusu olmuşsa buna da müdahale edilir. Eğer bölgeye yeniden meme protezi koymaya engel olacak bir durum söz konusu değilse yeni protez yerleştirilir, kesiler kapatılarak meme protezi değiştirme ameliyatı tamamlanır.

Silikon meme protezi yırtılması tehlikeli mi?

Öncelikle şunu söylemekte fayda var: Her ne kadar son dönemlerde oldukça dayanıklı, hatta ömür boyu kullanım garantisi olan silikon protezler üretiliyor olsa da ideal olanı ortalama 10 yılda bir bu protezleri değiştirmektir. Protezle ilgili bir sorun olmasa dahi 10 yıl bir insan ömrü için uzun bir zamandır. Bu süre zarfında kilo almış ya da vermiş olabiliriz. Kilomuzda herhangi bir değişiklik olmasa bile yer çekiminin etkisine bağlı olarak göğüslerimizde sarkma meydana gelebilir. Bu da protezlerimizin estetik görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Protezlerimizle ilgili bir sorun yaşamamız halinde müdahale edilebilmesi için elbette öncelikle bu sorunu fark etmemiz gerekir. Protez yırtılması problemini şiddetli ağrılarla yaşayarak kısa sürede farkına varabileceğimiz gibi kimi zaman protez yırtılması semptomları uzun süre ortaya çıkmayabilir. Silikon protezin yırtılması, meme protezinin yırtılarak içerisinde bulunan silikon jelin veya salin sıvının dışarı yayılması durumudur. Kulağa çok tehlikeli bir sorunmuş gibi gelse de bu durum sistemik herhangi bir risk taşımaz. İlk meme ameliyatımızda eğer salin meme implantı kullanılmışsa implantın yırtılmasıyla birlikte implant içerisindeki sıvı vücut tarafından emilir. Bu sıvı esas itibariyle bir çeşit steril tuzlu sudur. Sıvının vücut tarafından emilmesiyle birlikte implant alanı hızla boşalır ve meme boyutunda belirgin bir küçülme gözlenir. Böylece protezdeki yırtılma daha kolay fark edilir. Ancak eğer ilk ameliyatta silijon jel kullanılmışsa yırtılmayı fark etmek daha zordur. Çünkü implant içindeki jel bölgede kalma eğiliminde olur. Dolayısıyla protez yırtılmış olsa dahi içindeki jel hala bölgede olduğu için meme boyutumuzda ciddi bir değişiklik gözlenmez ve protezin yırtıldığını fark edemeyebiliriz.

Salin sıvının vücut tarafından emilmiş olması ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak meme boyutundaki değişiklik nedeniyle elbette mevcut implant yenisi ile değiştirilmelidir. Jel implantlar için durum biraz daha farklıdır. Eğer bu durumdaki protez yırtılmasına kısa sürede müdahale edilmezse, protezden sızan jel, müdahale edilmeyen süre boyunca çevre dokulara nüfuz eder. Dolayısıyla daha kolay bir ameliyat ve hızlı bir iyileşme süreci için vakit kaybetmeden yırtılmanın yaşandığı bölgenin temizlenerek silikon protezlerin yenilenmesinde fayda vardır. Silikon protez yırtılma semptomlarını her zaman erken fark edemeyeceğimiz böyle durumlarda düzenli aralıklarla yaptırmamız gereken mamografi ve meme MR çekimleri zaman kaybetmeden yapılacak müdahale için son derece büyük önem taşır.

Silikonlar Kalıcılığı

Estetik alanında gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok firma tarafından ömür boyu garantili silikonlar üretilmektedir. Dolayısıyla silikon protezlerin mutlaka değiştirilmesi gereken belli bir süre sınırı yoktur. Düzenli olarak yaptırdığımız meme MR çekimlerimizde herhangi bir sorun görünmediği taktirde doktorumuzun da bilgisi dahilinde protezlerimizi kullanmaya devam edebiliriz.

Ancak herhangi bir komplikasyon olmasa bile on yıllar içinde hem bizim kilo almamıza ya da kilo vermemize bağlı olarak ve hem de yer çekiminin etkisiyle silikonlarımız ilk günkü görünümünden epey uzaklaşarak sarkabilirler. Zaman içinde bizim estetik beğenilerimizin değişmesi de bir başka olasılıktır. Dolayısıyla ideal olan, implantlarımızda herhangi bir sorun olmasa bile, 10 yılda bir silikon protezlerimizi değiştirmektir.

Meme protezinde sorun olduğu nasıl anlaşılır?

Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan meme protezinin kalitesi, protezin bir üretim hatası barındırmaması ve ameliyatı yapan cerrahın bu alanda deneyimli bir cerrah olması ameliyat sonrası yerleştirilen implantla ilgili yaşanabilecek sorunları büyük ölçüde minimize eder. Ancak protezle ilgili kesinlikle bir sorun yaşanmayacağına dair bir garanti vermek yine de pek mümkün değildir. Bu nedenle protezlerimizle ilgili bir sorun yaşama ihtimalimizin olduğunu her zaman aklımızın bir köşesinde tutmalıyız.

Gerek meme protezlerimizle ilgili gerekse de genel olarak meme sağlığımızla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde erken teşhis önemlidir. Erken teşhis için 20’li yaşlarımızdan itibaren her ay düzenli olarak memelerimizi ayna karşısında elle muayene etmemiz,  35 yaş ve sonrasında ise yılda bir defa düzenli olarak mamografi çektirmemiz gerekir. Bu şekilde sadece meme protezlerimiz değil genel olarak meme sağlığımızla ilgili yaşayabileceğimiz sağlık sorunlarının önüne geçmemiz mümkün olacaktır.

Meme protezinde sorun olduğu nasıl anlaşılır sorusu meme büyütme ameliyatı yaptırmış pek çok hastamızdan aldığımız bir sorudur. Aşağıda en yaygın olan semptomları not ediyoruz. Eğer böyle şikayetlerimiz varsa, protezlerimizle ilgili sorun yaşıyor olabiliriz.

  • Şişlik veya Değişiklikler: Meme protezi bölgemizde anormal şişlikler veya şekil değişiklikleri fark ediyorsak,
  • Ağrı: Meme protezi bölgemizde sürekli veya şiddetli ağrılar, rahatsızlık veya gerginlik hissi varsa,
  • Cilt Sorunları: Meme protezi bölgemizdeki ciltte kızarıklık, tahriş, döküntü veya yara izi gibi sorunlarımız varsa,
  • Meme Hassasiyeti: Meme protezi bölgemizde anormal bir hassasiyet veya acı hissediyorsak, devam eden karıncalanma ve yanma hissimiz varsa,
  • Sıvı Sızıntısı: Meme protezi bölgemizden sıvı sızıyorsa veya protez dikişlerimizde sızıntı veya çatlaklar fark ediyorsak,
  • Meme Yumuşaklığı: Meme protezlerimizin normalde dokunulduğunda doğal bir yumuşaklıkta ve hareketlilikte olması gerekir ancak dokunduğumuzda sertlik hissediyorsak,
  • Kitle: Dokunduğumuzda daha önce fark etmediğimiz bir kitle hissediyorsak,
  • Meme Asimetrisi: Meme protezimizin bulunduğu meme ile diğer mememiz arasında belirgin bir asimetri bulunuyorsa,
  • Duyu Değişikliği: Meme protez bölgemizde hissizlik veya duyu değişikliği yaşıyorsak, bu belirtiler bir problem olduğuna işaret eder.

Bu belirtileri fark etmemiz halinde, hemen ameliyatımızı yapan cerrahla veya başka bir meme cerrahi uzmanı ile iletişime geçmemiz gerekir. Profesyonel bir muayene ve gerekirse görüntüleme testleri ile sorun teşhis edilip bizim için uygun bir tedavi planı oluşturulacaktır. Meme protezlerimizin düzenli olarak kontrol edilmesi, yaşayabileceğimiz olası sorunların erken teşhis edilmesine yardımcı olacaktır.

 

Yazar: Erkan Kural

Erkan KURAL

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Ümran Muslu – Meme Protezi Değiştirme

Erkan Kural – Meme Protezi Değiştirme Ameliyatı