Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak tüpü ameliyatı, kulak zarının arkasında yer alan orta kulaktaki havalandırma işleminin düzenli olarak sağlanamaması sebebiyle sıvı birikmesi durumunun tedavisinde kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bu rahatsızlığın yaşanması hastalarda işitme kaybından enfeksiyona kadar birçok farklı soruna neden olduğu için erken teşhis edilerek hızlı aksiyon alınması gerekilen bir sorun olmaktadır. Aksi takdirde dönüşü olmayan işitme kayıpları yaşanması muhtemel olmaktadır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Neden Yapılır?

Orta kulakta biriken sıvı, kişinin sağlığında çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunların sebebi ise genellikle östaki borusunda ki problemler olmaktadır. Östaki borusunun yanı sıra kulak tüpü ameliyatının yapılmasını gerektiren birkaç durum söz konusudur. Bunlar;

 • Orta kulakta zamanla oluşan havalanma bozukluğu yaşanması durumunda,
 • Sinüs iltihaplarının aktif şekilde hareket etmesi sonucu orta kulağa hava gitmemesi ve günlük hayatı olumsuz etkilemesi
 • Östaki borusundaki boşlukta geniz boşluğu tümörü ya da doku kaybı oluşması sonucunda orta kulağın ihtiyacı olan havanın sağlanamaması
 • Orta kulak iltihaplarının beraberinde getirdiği kulak zarının bombeleşmesi ve yaşanan ağrılar
 • Orta kulakta meydana gelen sıvıların kendiliğinden geçmemesi sonucu birikerek orta kulağa zarar vermesi
 • Uçuş ya da dalma sonucu oluşan yüksek basınçtan dolayı barotravmalar ortaya çıkması
 • Down sendromu, yarık damak gibi rahatsızlıkların östaki borusunun gelişimini engellemesi gibi durumlar kulak tüpü ameliyatının yapılması gerektiğine işaret eden durumlardır.

Eğer siz de bu sorunlardan şikayetçi iseniz Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarına yaşadığınız sorunları anlatabilir ve tetkikler sonucunda tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Kulak Tüpü Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genellikle çocuk yaşta ortaya çıkan kulak enfeksyonları, kulak içinde birçok farklı hastalığa neden olabilmektedir. Erken teşhis edildiği takdirde farklı tedaviler ile geçebilen bu hastalıklar, zamanında önlem alınmadığı takdirde işitme kaybı gibi kalıcı hasarlara da neden olabilmektedir. Kulak içinde sıvı birikmesi en çok karşılaşılan sorun olmaktadır. Bu durum çocuklarda ateş ve duyma kaybı belirtileri ile teşhis edilir. Teşhis koymak için öncelikle iltihap tespit edilmelidir.

Kulak enfeksiyonu görülen her çocuğa kulak tüpü ameliyatı önerilmez. Çocukların ara sıra kulak enfeksiyonu yaşaması normal olarak görülür ve ilaçlarla tedavi edilir. Ancak aşağıda belirtilen koşulları taşıyan çocuklara kulak tüpü ameliyatı önerilmektedir.

 • 3 ay süresince kulakta sıvı birikiminin devam etmesi,
 • İşitme kaybının yaşanmasına sebep olan sıvı,
 • Konuşmanın gecikmesine neden olan sıvı,
 • Antibiyotiklere cevap vermeyen kulak iltihapları,
 • Sık tekrarlayan kulak iltihapları durumlarında gecikmeden kulak tüpü ameliyatı yapılması gerekmektedir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak tüpü ameliyatları genel anestezi altında uygulanan ameliyatlardan birisidir. Anestezinin etkisi geçtiği zaman aynı gün içerisinde hastalar taburcu edilmektedir. 10- 15 dakika süren ameliyatlarda cerrah kulak zarına küçük bir delik açarak orta kulaktaki sıvı emme yolu ile boşaltılır. Daha sonrasında ise kulak tüpü kulağın içerisine yerleştirilir. Kulak zarında orta kulağa giriş yapıldığı için herhangi bir kesi ya da dikiş olmaz. Ayrıca hastada sinüs problemi de söz konusu ise aynı operasyonda gerekli tedavi uygulanır.

Kulak tüpü ameliyatlarında çocuklarda genel anestezi kullanarak uygulanmasına rağmen yetişkinlerde lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Lokal anestezi enjeksiyon ya da ilacın kulak zarına direkt damlatılması ile yapılmaktadır. Anestezi uygulandıktan sonra ise mikroskop altında dış kulaktan orta kulağa giriş yapılarak tüm işlemler uygulanmaktadır. Kulak zarına atılan bir kesiden orta kulaktaki sıvı boşaltıldıktan sonra gerekli görülmesi halinde havalandırma tüpü takılmaktadır.

Genel anestezi altında yapılan kulak tüpü operasyonu ile kulak zarından küçük bir giriş yapılarak belirli bir alana yerleştirilen kulak tüpleri hastalığın seyrine bağlı olarak farklı tiplerde kullanılmaktadır. Ventilasyon tüpü olarak da bilinen kulak tüpü, metal veya plastikten yapılmıştır. Ve hastanın ihtiyacına göre bunlardan biri tercih edilir. Orta kulağa ameliyat ile yerleştirilen kulak tüpü, kulaktaki hava akışını sağlayan silindirlerdir. Orta kulakta sıvı birikmesi sebebiyle oluşan basıncın gelişimini engelleyen kulak tüpleri kulak zarının ardında biriken sıvının boşaltılmasını sağlamaktadır.

Kulak Tüpü Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Kulak tüpü ameliyatları, hassas bir organ olan kulağın sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürmesine yardımcı olur. Kulak tüpü ameliyatlarının diğer faydaları ise şunlardır.

 • Orta kulak iltihabı sebebiyle oluşan konuşma bozukluklarının engellenmesi,
 • Orta kulak iltihabı sebebiyle oluşan denge sorunlarının ortadan kalkması,
 • Orta kulak enfeksiyonu sebebiyle oluşan uyku sorunlarının düzelmesi,
 • Orta kulak iltihabı sebebiyle oluşan davranış problemlerinin ortadan kalkması,
 • Orta kulakta biriken sıvı sebebiyle oluşan işitme kayıplarının giderilmesi,
 • Orta kulak iltihabına yeniden yakalama riskinin azalması gibi durumların ortadan kalmasına yardımcı olur.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci

Kulak tüpü ameliyatlarından sonra hastalar hastanede birkaç saat geçirirler. Ameliyat gününde hastalarda anesteziye bağlı olarak kusma ya da hafif bir kula ağrısı görülebilir. Bazı hastalarda ise esneme, geğirme ya da çiğneme sırasında patlama sesi duyulabilir.

Kulak tüpü ameliyatlarından sonra hastaların uçakla seyahat etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmaz fakat yine de ilk bir hafta uçak seyahati yapılmaması tavsiye edilir. Kulak tüpleri seyahat sırasında kulak içindeki ve dışındaki hava basıncının dengelenmesine yardım eder bu nedenle de kişiye rahatsızlık yaratmaz.

Nadir olarak görülmekle birlikte kulak tüpü aracılığı ile orta kulağa su kaçabilir. Bunun önlenmesi için ise banyo ve yüzme sırasında kulak tıkacının kullanılması gerekir.

Kulak tüpleri, ameliyattan sonraki 12 ile 18 ay içerisinde kendiliğinden düşmektedir. Bu süre içinde hastalar kulak problemlerinden kurtulur. Ancak küçük yaş grubundaki hastalarda hastalığın tekrarlaması söz konusu olabilmektedir. Eğer kulak tüpü kendiliğinden düşmez ve kulakta 2- 3 yıl kalırsa cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekir.

Kulağa Takılan Tüp Ne Kadar Süre Kalır?

Kulak tüplerinin kulakta kalma süresi hastaların ve kulak tüplerinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İlk defa kulak tüpü takılacak olan hastalarda kulak tüpü kısa süre ile kalmaktadır. Bu süre genellikle 6-7 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Daha sonrasında vücuttan kendiliğinden atılmaktadır. Devamlı olarak tekrarlanan kulak tüpü ameliyatlarında ise uzun süreli kulak tüpleri takılmaktadır. Bu tüpler ise 1 yıl ve üzerinde kulakta kalmaktadır. Daha sonrasında ise operasyon ile çıkarılması gerekir.

Kulak Tüpü Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak tüpü ameliyatlarından sonra en fazla dikkat edilmesi gereken kulağın kesinlikle su ve benzeri sıvılardan korunmasıdır. Bu sebeple banyo ve yüzme zamanlarında kulak tıkacı ile kulağın korunması gerekir. Önlem alınmasına rağmen kulakta enfeksiyon söz konusu olursa en kısa süre içinde hekime başvurulması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kulak tüpü ameliyatı kaç dakika sürer?

Kulak tüpü ameliyatları çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi yöntemi ile genellikle 15 dakika sürmektedir.

Kulak tüpü ameliyatı kaç günde iyileşir?

Kulak tüpü ameliyatlarında hastaların kulak zarına açılan 2- 3 mm’lik delikten uygulanmaktadır. Bu delik ise ameliyattan sonraki 7- 10 gün içinde iyileşmektedir.

Kulak tüpü ameliyatından sonra hastanede kaç gün kalınır?

Kulak tüpü ameliyatlarından sonra herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmaz ise hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyattan sonraki 24 saat içinde ise günlük hayatlarına geri dönebilirler. Kulak tüpü ameliyatından 7 ile 14 gün sonra ise takip muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Kulak tüpü kulağa zarar verir mi?

Orta kulağın havalandırılması için takılan kulak tüpü sebebiyle normal şartlarda steril olan orta kulağa mikrop geçişi söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında kulağa fiziksel herhangi bir zararı olmamaktadır.

Kulak tüpü takıldıktan sonra kulağa su kaçarsa ne olur?

Kulak tüpü ameliyatlarında kulak zarının bütünlüğü bozulduğu için orta kulağa su kaçması mümkün olmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda ise orta kulakta irinli iltihap oluşumu görülür.

Kulak tüpü ameliyatlarından sonra akıntı kaç gün sürer?

Ameliyattan sonra ki 1- 2 gün içerisinde hafif kanlı kulak akıntısının görülmesi muhtemeldir. Ancak daha sonrasında oluşan yeşil ya da sarı akıntılar özellikle pis kokuya sahipse hekime başvurmayı gerektirir.

Kulak ameliyatı dikişleri ne zaman alınır?

Kulak ameliyatlarından sonra 3. ve 7. günlerde kulaklarda şişlik ve kulak kıvrımlarında silinme görülebilmektedir. Bu durum normal olarak karşılanmak ile birlikte 7. günde dikişler alınmaktadır.

Kulak tüpü ameliyatının riskleri nelerdir?

Kulak tüpü ameliyatları sıklıkla yapılan ameliyatlardan olmaktadır. Bu sebeple de riskleri son derece düşüktür. Ancak genel anestezi altında uygulandığı için minimal oranda risk taşımaktadır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Kulak tüpü ameliyatı fiyatları için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

 

Yazar: Veli Çetinaslan

Veli ÇETİNASLAN