Kronik Öksürük Tedavisi

Kronik Öksürük

Öksürük, çoğu insanın hayatlarının bir noktasında deneyimlediği, birden çok nedeni olan çok yaygın bir semptomdur. Öksürüğün yaygın nedenleri arasında;

 • viral üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • akciğer hastalığı,
 • kalp yetmezliği,
 • reflü,
 • boğazdaki yiyecekler veya diğer yabancı cisimler ile boğulma,
 • bazı ilaçların yan etkileri,
 • duman, tütün, kirleticiler veya parfümler gibi solunum yolu tahriş edici maddelere maruz kalma ve alışkanlıklar.

Daha az yaygın nedenler arasında zatürree, kanser ve nadir akciğer rahatsızlıkları gibi daha ciddi sorunlar yer alır. Bununla birlikte, neredeyse her zaman öksürük kendiliğinden düzelir, nadiren 1 ila 2 haftadan uzun sürer.

Kronik Öksürük Belirtileri

Kronik öksürük sendromu, öksürüğün neden(ler)ine bağlı olarak diğer semptomlarla ilişkili olabilir. Bunlar arasında mide ekşimesi veya hazımsızlık, hırıltı (nefes alırken “vızıldama sesleri”) veya dispne (derin nefes alıp vermede zorluk dahil) bulunur. Bazı hastalar “göğüs sıkışması” tarif eder. Ek olarak, öksürük, boğazın arkasına doğru bir “damlama” veya akıntının yanı sıra burun tıkanıklığı (“burun tıkanıklığı”), burun akıntısı (“rinit”) ve hapşırma ile ilişkili olabilir. Öksürüğün kendisi altta yatan bir durumun belirtisidir, ancak buna, bazıları öksürüğün sonucu olabilen başka belirtiler de eşlik edebilir.

 • Burun tıkanıklığı.
 • Burun akması.
 • Boğaz ağrısı.
 • Ses kısıklığı.
 • Hırıltı/nefes darlığı.
 • Ağızda ekşi tat.
 • Kan tükürme (nadir).

Kronik öksürük teşhisi için hangi doktora danışmalıyım?

Alerji uzmanınıza/immünologunuza danışmak, kronik öksürüğünüzün neden(ler)ini anlamada önemli bir ilk adımdır. Alerji uzmanınızla/immünologunuzla konuşmanız ve reçeteli ilaçlar, reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, takviyeler, bitkisel tedaviler ve homeopatik tedaviler dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları yanınızda getirmeniz önemlidir. Fizik muayene de yardımcı olabilir.

Kronik Öksürük Tetkikleri

Kronik öksürük sendromunun nedenini teşhis etmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Tıbbi geçmişe ve fizik muayeneye bağlı olarak, genellikle aşağıdakilerden biri yapılır:

 • Bronkodilatasyon testi ile spirometri.
 • Bronkospazm provokasyon testi.
 • Radyolojik testler, genellikle göğüs ve paranazal sinüslerin BT’si.
 • Kulak burun boğaz muayenesi.
 • Özofagus pH izleme.
 • Alerji testleri.

Alerji taraması

Alerji değerlendirmeleri bir alerji uzmanı tarafından istenebilir, gerçekleştirilebilir ve yorumlanabilir. Ev ve iş ortamında bulunan alerjik tetikleyicileri ve tahriş edicileri sınırlamak önemli olabilir. Maskeler, solunum yollarını tehlikeli kimyasallardan ve tahriş edici maddelerden koruyabilir.

Solunum Testleri

Birçok akciğer rahatsızlığı kronik öksürüğe neden olabilir. Astım, alerji uzmanınız veya immünologunuz tarafından teşhis edilen nefes darlığı, öksürük ve/veya hırıltı ile ortaya çıkabilen yaygın bir durumdur. Solunum testleri veya solunum değerlendirmeleri, alerjistin/immünologun öksürüğün nedenini teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Görüntüleme testleri

Sinüslerin röntgeni, sinüs enfeksiyonunun kanıtını ortaya çıkarabilir veya kronik öksürüğe neden olabilecek durumlar için akciğerleri veya enfeksiyon cepleri için sinüs boşluklarını kontrol eden bilgisayarlı tomografi (BT) taraması yapılabilir.

Karaciğer fonksiyon testleri

Bunlar, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığını teşhis etmek için kullanılan spirometri gibi basit, invazif olmayan testlerdir.

Laboratuvar testleri

Hastadan çıkan mukus renkliyse, doktor bunun bir örneğini bakteri açısından test edebilir.

Endoskopik çalışmalar

Öksürüğün açıklamasını bulmak için kullanılan özel testlerdir. Bunlardan bazıları bronkoskopi veya rinoskopidir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Sigara içmek belki de kronik öksürüğün en yaygın nedenidir. Astım, tek semptom olarak balgam çıkarma ile birlikte veya balgam çıkarmadan kronik öksürüğe neden olabilen bronş tüplerinin iltihabi bir hastalığıdır.

Retronazal akıntı

Retronazal akıntı, burunda veya paranazal sinüslerde üretilen salgıların farinkse düşmesi olarak tanımlanır. Genellikle çeşitli nedenlerle (örneğin enfeksiyon veya alerjiler) nazal mukozanın (rinit) veya paranazal sinüslerin (kronik sinüzit) kronik iltihaplanmasından kaynaklanır.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), “reflü” olarak da bilinen mide ekşimesi veya hazımsızlık semptomları ile kendini gösterebilir. Bu, kronik öksürük sendromuna katkıda bulunabilir ve nedeni olabilir. Mide ekşimesi hissetmeyebileceğinizi veya deneyimleyemeyeceğinizi unutmamak önemlidir. Sadece öksürük olabilir. GÖRH teşhisi için belirli prosedürler mevcut olsa da, genellikle alerji uzmanı/immünolog sizi bir süreliğine GÖRH ilacı verebilir ve öksürük semptomlarınızın düzelip düzelmediğini görebilir.

Tansiyon İlaçları

ACE inhibitörleri (örneğin, lisinopril) gibi bazı yüksek tansiyon ilaçları (hipertansiyon) kronik öksürük sendromuna neden olabilir. Hipertansiyon uzmanıyla birlikte çalışan alerji uzmanı/immünolog, öksürüğün düzelip düzelmediğini görmek için yüksek tansiyon ilacınızı değiştirmeye karar verebilir.

Hipersensitivite sendromu

Son olarak, bu yaygın durumların tanısal değerlendirmeleri ve tedavisi yardımcı olmazsa, birçok hasta, öksürüğü kötüleştirebilen hipersensitivite sendromu (örneğin, psikojenik öksürük) olarak bilinen boğaz duyarlılığını azaltmaya yardımcı olan tedavilerden yararlanabilir. Bu durumlarda alerji uzmanı sizi konuşma terapisine yönlendirebilir ve/veya öksürük nöbetlerini azaltmaya yardımcı olabilecek belirli ilaçlarla tedaviyi durdurmanın değip değmeyeceğini tartışabilir.

Nadir durumlarda, aşağıdakiler de sorumlu olabilir:

 • Bronşektazi (hasarlı hava yolları).
 • Kistik fibroz.
 • Akciğer kanseri.
 • Aspirasyon pnömonisi.
 • Bronşiyolit.
 • Boğmaca öksürüğü.

Hangi Doktor kronik öksürüğü tedavi eder?

Öksürük yetişkinlerde sekiz hafta veya daha fazla veya çocuklarda dört haftadan uzun sürerse, bir akciğer ve solunum tıbbı uzmanına veya bir kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz.

Çocuklarda Kronik Öksürük

Son 4 hafta içinde üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) öyküsü olmayan sağlıklı bir okul çağındaki çocuk günde 30 defaya kadar öksürebilir. Aynı sağlıklı çocuk yılda 7 ila 10 arasında solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir, en çarpıcı semptomlarından biri öksürüktür ve her atakta üç haftaya kadar sürebilir. Komşu ülkelerde sağlık hizmetlerinden yararlanmanın ana nedeni üst solunum yolu enfeksiyonları ise, öksürük çocuk Birinci Basamak’ta en sık başvuru nedenlerinden biri haline gelmiştir.

Genellikle hafif şiddette olmasına rağmen, öksürüğün devam etmesi, aileler tarafından sıklıkla abartılır, ebeveynlerde ve öğretmenlerde çok fazla ıstırap yaratır ve sağlık kaynaklarının yüksek tüketimine neden olur.

Öksürük böylece bir sağlık sorunu haline gelir ve bundan önce Birinci Basamak pediatristlerinin kendilerine akut öksürüğün hangi noktada uzamış bir öksürüğe dönüştüğünü, tekrarlayan bir öksürük mü yoksa gerçekten kronik bir öksürük mü olduğunu sormaları gerekir.

Kronik Öksürük Tedavisi

Bu öksürüğün nedeni belirlendikten sonra hastaya uygun tedavi planı yapılır. Ek olarak, belirtilen tedavi ile öksürüğün gelişimini izlemek önemlidir. Olası neden(ler)e bağlı olarak, kronik öksürük sendromu için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Bu seçenekler arasında oral ilaçlar (sıvılar ve tabletler), burun spreyleri ve inhalerler bulunur. Reçetesiz satılan birçok ilacın, genellikle öksürüğün kesin neden(ler)ini ele almadıkları için bir sınırlaması olduğunu not etmek önemlidir. Kodein gibi ilaçlar bağımlılık yaptığı için kronik öksürük tedavisinde önerilmez. Güvenlik nedenleriyle, kodein özellikle çocuklarda akut veya kronik öksürük için önerilmez.

Bazı insanlar kalıcı öksürüklerine neden olabilecek birden fazla duruma sahiptir. Bu nedenle, tedavi genellikle semptomları tedavi etmek için birlikte çalışan alerjistler, göğüs hastalıkları uzmanları, konuşma dili patologları, kulak burun boğaz uzmanları ve gastroenterologların yardımıyla multidisipliner bir yaklaşıma dayanır.

Kronik Öksürük Önlenebilir mi?

Aşağıdaki tedavi şekli öksürüğü önlemeye yardımcı olacaktır:

 1. Yeterli uyku, sağlıklı beslenme ve alkol veya tütünden uzak durarak bağışıklık sisteminizi destekleyin.
 2. Çok kuru havadan kaçının. Gerekirse, odadaki havayı sağlıklı ve nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın.
 3. Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 4. Enfekte kişilerle el sıkışmayın. Ne yazık ki birçok insan hapşırırken veya öksürürken dirsekleri yerine ellerini kullanarak burunlarını ve ağzını kapatıyor ve bu da ellerini virüslerle kirletiyor. Bu da ortamımızdaki birçok yüzeyin (kapı kolları, alışveriş arabaları vb.) kirlenmesine neden olur ve bu da üretken öksürüğe neden olan virüslerin kolayca yayılmasını ve insanlara bulaşmasına olanak tanır.

 

Yazar: Abdullah Çiftçi

Abdullah ÇİFTÇİ