Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı (Brakioplasti)

Kol germe ameliyatı, tıbbi ifadeyle brakioplasti, kolumuzun alt kısmında sarkmış olan fazla deri ve yağın cerrahi olarak alındığı bir estetik ameliyat türüdür. Genellikle kilo vermeye bağlı cildimizin elastikiyetini yitirmesi, yaşlanmaya bağlı oluşan sarkmalar ya da genetik faktörlere bağlı olarak kolun alt kısmında oluşan sarkıklıkların giderilmesi ve kolumuzun daha sıkı ve düzgün bir görünüme kavuşması amacıyla uygulanır.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında cerrahımız, koltuk altından dirseğe kadar olan bölgede bir kesi yapar. Bu kesi aracılığıyla fazla deri ve yağ dokusu alınır. Daha sonra deri gerilerek dikilir. Böylece kolumuz daha sıkı ve düzgün bir görünüme kavuşur.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaptığımız ilk görüşmede tüm tıbbi geçmişimiz, varsa kronik hastalıklarımız ve kullandığımız ilaçlar hakkında doktorumuzu bilgilendirmeliyiz.

Sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği için ameliyattan en az 2 hafta önce sigara kullanmayı bırakmalıyız.

Bitki çayları, bazı vitaminler veya aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı ve ilişkili komplikasyonları artırabileceği için ameliyat öncesi bırakılmalıdır. Doktorumuz bu konuda bizi bilgilendirecektir.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyatın süresi ne kadar kapsamlı bir ameliyat yapılacağına ve cerrahımızın uygulayacağı tekniklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak kol germe ameliyatları genellikle 1-3 saat arasında tamamlanır.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Tam iyileşme süresi herkes için aynı olmaz. Sağlık durumumuz, ameliyatımızın kapsamı ve cerrahımızın uyguladığı tekniklere göre iyileşme süremiz değişkenlik gösterebilir. Genel olarak ifade etmek gerekirse, ameliyat sonrası iyileşme sürecimiz yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olacaktır:

İlk Günler: Ameliyatın hemen ardından ameliyat bölgemizde şişlik, morluk ve ağrı olabilir. Bu durum normaldir ve genellikle birkaç gün içinde azalmaya başlar. Ağrı için doktorumuz tarafından önerilen ağrı kesicileri kullanarak bu süreci daha rahat atlatabiliriz.

Drenler: Bazı durumlarda, fazla sıvının ve kanın alınması için drenler yerleştirilir. Bu drenler genellikle birkaç gün sonra alınır.

Bandaj ve Sargı: Ameliyat sonrası kol bölgemiz bandaj veya sargı ile sarılı olabilir. Bu sargılar ameliyat sonrası şekillenmeyi desteklemek ve ödem oluşumunu azaltmak için gereklidir.

Hareket Kısıtlılığı: İlk birkaç gün boyunca kollarımızı çok fazla hareket ettirmemeniz önerilir. Kollarımızı çok fazla hareket ettirmek ya da yukarı yönlü kaldırmak dikişlerimizi zorlayarak iyileşme sürecimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak bu kolları hiç hareket ettirmememiz gerektiği anlamına gelmez. Küçük hareketler kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyebilir.

Dikişler: Eğer kendiliğinden eriyen estetik dikişler kullanılmadıysa, dikişlerimiz genellikle 1-2 hafta sonra alınır.

Aktiviteye Dönüş: Hafif aktivitelere, ameliyattan birkaç gün sonra başlayabiliriz. Ancak ağır fiziksel aktivitelerden ve kaldırma hareketlerinden 4-6 hafta kadar daha kaçınmamız gerekir.

İzler: Ameliyat izleri zamanla solarak silikleşmeye başlar ancak tamamen kaybolmayabilir. İzlerin olabildiğince az görünür olması için güneşten korunma ve iz iyileştirici kremler önerilebilir. Ayrıca iyileşme sürecinde sigara içmemek yaralarımızın iyileşme sürecini hızlandıracağı için daha az iz kalması yönünde de katkı sağlayacaktır.

Sonuçların Görülmesi: Tam sonuçların görülmesi için şişliklerin tamamen inmesi gerekmektedir. Bu, ameliyattan sonraki birkaç ayı bulabilir.

Kol germe ameliyatı sonrasında, cerrahımızın tüm öneri ve talimatlarına uymamız önemlidir. Bu hem iyileşme sürecimizi hızlandırır hem de olası komplikasyon riskini azaltır. Ameliyat sonrasında olağandışı bir belirti veya komplikasyon yaşamamız halinde, mutlaka doktorumuza başvurmalıyız.

Detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişim kurarak her biri son derece deneyimli plastik cerrahlarımızdan randevu alabilirsiniz.