Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş Kaldırma Ameliyatı

 

Kaşlar, yüz ifademizin en belirgin ve ilk bakışta dikkatlerin en fazla yoğunlaştığı bölgelerden biridir. Ne var ki zaman içinde yer çekimi, yaşlanma veya genetik sebeplerle kaşlarımız düşebilir. Kaşlarımızın zaman içinde aşağı doğru düşmesi olduğumuzdan daha yorgun, yaşlı, üzgün veya sinirli görünmemize sebep olabilir. Oysaki biraz kalkık olsalar, zamanın yüzümüzde bıraktığı izleri en az 10 sene geriye almak mümkün olacak, öyle değil mi? İşte bu estetik kaygıları ortadan kaldırmak için kaş kaldırma estetiği adı verilen operasyonu tercih edebiliriz.

Bu yazımızda son yıllarda özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilen kaş kaldırma operasyonu hakkında en çok sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Kaş Kaldırma Estetiği Nedir?

Kaş kaldırma estetiği, kaşların yukarı kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon, kaşlarımızın altın oran hesaplamaları yapılarak yüzümüzde daha genç ve enerjik bir pozisyonda durmasını sağlar. Böylece yüzümüzün genel ifadesi de olumlu yönde etkilenir ve daha genç bir görünüme kavuşmuş oluruz.

Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma operasyonu, genellikle saçlı deri içerisinde gizlenen kesi ile gerçekleştirilir. Bu kesi sayesinde doktor, kaşların altında bulunan dokularda ve kaslarda rahatlıkla çalışabilir. İlgili dokuların sıkılaştırılması ve fazla derinin çıkarılmasının ardından kaşlar istenilen seviyeye kaldırılır. Sonrasında kesi, estetik dikişlerle kapatılır. Ameliyatımız yaklaşık olarak 1-2 saat sürer.

İyileşme Süreci

Kaş estetiği sonrasında ödem, morluk ve hafif ağrı oluşabilir. Bu belirtiler genellikle birkaç gün içinde azalır. İlk hafta başımızı yüksekte tutarak ve buz uygulaması yaparak bu belirtilerin şiddetini hafifletmemiz mümkündür.

Ameliyat sırasında eğer kendiliğinden eriyen dikişler dışında dikişler de kullanılmışsa bu dikişler genellikle 7. ya da 10. gün alınır. İlk haftalar direkt güneş ışığından kaçınılmalı ve güneşe çıktığımızda yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalıyız. Ayrıca, doktorumuzun önerdiği ilaçları da düzenli olarak almaya dikkat etmeliyiz.

Operasyon sonrasında normal hayatımıza genellikle 1-2 hafta içerisinde dönebiliriz. Ancak tam bir iyileşme 4-6 hafta sürebilir.

Kaş kaldırma estetiği, küçük bir dokunuşla yüzümüzün bütün genel ifadesini olumlu yönde değiştiren mucizevi bir operasyondur. Ancak bu tür bir işleme karar verirken, konusunda uzman bir plastik cerraha danışmamız oldukça önemlidir. Uzmanımızın öneri ve yönlendirmeleriyle birlikte, başarılı ve memnun edici sonuçlar elde edebiliriz.

 

Yazar: Aliye Ceyla Özbayoğlu

Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU